Skocz do zawartości

wojtek65

Forumowicz
  • Postów

    22
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia wojtek65

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Zamiast temp. zew. jest podana średnia moc z całego cyklu pracy, wewnątrz 21-22 st. Alternatywnie zamiast podajnika rozważałem podobny kocioł + bufor, ale 800 l za mało a większego nie zmieszczę i jeszcze inne problemy techniczne.
  2. Kolego przemysław2ar na wstępie przepraszam za małą prowokację, ale to w celu wykazania że przypuszczenia nawet bardzo doświadczonej osoby, czasem mogą być błędne. Mam w instalacji ciepłomierz, w tym sezonie maks. zapotrzebowanie domu to 132 kWh na dobę,czyli praca kotła ze średnią mocą 5,5 kw. Co do wyliczeń sprawności to mogę opierać się tylko na deklarowanej przez sprzedawców miału. Paliłem trzema ( testowałem więcej ) gatunkami miału, wszystkie podobno 23 MJ/ kg. Zazwyczaj sprawnośc wynosi 63- 67% w zależności od mocy i ilości zasypu. Odnośnie tych dwóch przykładowych zasypów z poprzedniego postu, to sprawność wychodzi zbyt duża w porównaniu do innych, więc kaloryczność pewnie ma większą, albo pozostałe zaniżoną. Podpałka wliczona w wagę miału, - 0,5 kg drewna. 34,5 kg miał + 2,5l wody = 158 kWh = 16,5 MJ = 4,58 kw / 1kg śr. moc 4,66 kw czas palenia 34 h sprawność 72% ? 42,0 kg mial + 3,0l wody = 193 KWh =16,57MJ =4,59 kw/1 kg śr moc 5,1 kw czas palenia 38 h sprawność 72 % ? Dla porównania inny miał 34,5 kg = 4,2 kw / 1kg śr moc 5,2 kw sprawność 65% Przy wyborze kotła 13 lat wstecz moja wiedza była zerowa, a teraz będę wymieniał na coś z podajnikiem ( ekonomicznie napewno stracę ). Pozdrawiam.
  3. W przypadku kotłów miałowych moc powinno się dobierać wg. średniej mocy eksploatacyjnej. To wiem od osoby która ma duże doświadczenie w temacie badań atestacyjnych różnych kotłów. Na przykładzie mojego SEKOM 25, znamionowa moc 25kw, średnia eksploatacyjna 16,6kw, minimalna moc 7,5kw, pow. grzewcza płaszcza wodnego 3,0 m2. Moc znamionową określa producent wysyłający kocioł do badań, liczy się 0,8 - 1,0 m2 powierzchni grzewczej na każde 10kw mocy, tu mogę się trochę mylić, lub 8 - 10 kw na 1 m2 pow. Ja ogrzewam 100m2 częściowo ocieplone, ostatnio 34kg miału paliło się 34h, kiedy indziej 42kg 38h. Mam taki http://sekom-lucki.4b.pl/39_6000_0_42645/kociol-na-paliwo-stale/kociol-na-paliwo-stale.aspx tylko 13 letni.
  4. Jeżeli nie zapóźno to masz opinię jak chciałeś http://forum.info-og...k/page__st__100 post 120 i dalej Jeżeli za późno to za dwa tygodnie będziesz pytał jak to ustawić i czemu tyle pali.
  5. Dzięki za info, trzeba będzie to w końcu dograć. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Wojtek
  6. U mnie maks. moc śr. dobowa ubiegłej zimy 7,5 kw / h ( tylko 3 dni ) a w tym sezonie poniżej 6 kw / h, jeżeli w takich warunkach w zestawie z brulim poradzi sobie to nie przeszkadza. Jak to jest ten palnik http://www.bazarek.pl/produkt/801544/nowosc-palnik-obrotowy-15kw-mial-groszek.html , a 15 od 25 różni się tylko wielkością tależa obrotowego, to sąsiad chyba taki ma więc podejrzę go w pracy.
  7. Czy z oferty palników AZP można coś dopasować do kotła 12 kw, bo obrotowe to minimum 25 kw, a chodzi o możliwość spalania miału. http://www.ardeo.com.pl/strona,1.html . To jest aktualna oferta?
  8. W temacie miałowców to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ile będzie st. C w domu rano, gdy wygaśnie późno wieczorem i dopiero rano będziesz rozpalał? Jeżeli dom dobrze akumuluje ciepło to w porządku. Ja mam strop drewniany ( brak akumulacji ciepła ), zaraz po wygaśnięciu w miałowcu muszę rozpalać. Jak na kocioł z podajnikiem i z dobrym sterownikiem fundusze trochę ograniczone, ale dobry palnik i sterownik to podstawa. Ja będę brał 12 kw z brulim http://www.kotly24.com/ , a ty masz blisko siebie http://www.karoka.eu/ , zapytaj o kocioł 7 kw. Doradztwo na pewno fachowe, a decyzja należy do ciebie.
  9. wojtek65

    Ekogroszek Tani?

    Warto poczytać http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209486-Ekogroszek-testy-i-ranking-wg-SUSPENSER
  10. Jak traktować wilgotność 20-30%. Od 12 lat palę w miałowcu i prawie co rok dokupuję zimą bo mam mało miejsca i prawie zawsze jest szklisty. Biorę próbkę 5 kg i suszę 2-3 tygodnie aż przestanie tracić na wadze. Zazwyczaj ubywa 9-12 % wagi, raz było 15% ale kupiłem tylko trochę bo miał wyższą kaloryczność a świeżo zamontowany ciepłomierz to próbowałem co popadło. Do palenia stosuję 6-8% wody wagowo, 10-12% też idzie rozpalić, ale tą 15% to nie jestem pewny ale chyba podsuszałem ( prawie błoto ).
  11. Nie wystarczają i mają nie wystarczać, ostatnie kilka dni aby ogrzać mój dom 100m2 kocioł wytwarza ok. 5,5 kw ciepła na godzinę ( wskazania ciepłomierza ). Gdyby teraz wystarczały, to co by się stało jak w przyszłym tygodniu ociepli się zawory termostatyczne przymkną się i do instalacji grzewczej będzie szło np. 4,0 kw a co godzinę 1,5 kw ciepła zostawało w kotle. W okresie wczesnej jesieni mam problem bo odbiór ciepła 1-2 kw lub mniej i temp. podnosi się.
  12. Przedmuchy są dla podtrzymania żaru i odprowadzenia gazów, gdy ustawisz zbyt często i długo to przy małym odbiorze ciepła temp. będzie rosła w sposób niekontrolowany. Oprucz tego te gazy powinny być spalone w cyklu pracy przy udziale powietrza wtórnego, a najlepsze warunki to ciągła praca dmuchawy z małymi obrotami no i odpowiednio dużo miejsca nad złożem miału aby zdążyły się dopalić przed wychłodzeniem w wymienniku. Poczytaj o sterownikach z funkcją PID. Ja mam przedmuchy co 8 minut na 5 sek.
  13. U mnie komora zasypowa taka sama, ale reszta inna SEKOM 25 pow. grzewcza 3,0 albo 3,3m2. Miał polewany wodą dzień wcześniej 8-10% wody wagowo. Paliło ci się tylko przy dyszach bo powietrze nie mogło przebić się przez środkową część rusztu ( za suchy miał albo zbyt mocno ubity ). Klapka w drzwiczkach zasypowych stale otwarta. Więcej napiszę pojutrze. Pozdrawiam Wojtek.
  14. Przyczyną tego przelewania wody są odpowietrzniki automatyczne. Zawory termostatyczne mają duży opór hydrauliczny. Pompa tłocząc wodę do instalacji jednocześnie ją wyciąga z grzejników, z przyblokowanych termostatów było ciężko a przez odpowietrzniki zassać powietrze łatwiej. Gdyby naczynie było dużo wyżej wszystko by było w porządku.
  15. Kolejne nie typowe rozwiązanie Plastikowy pojemnik na wodę 20 litrów.Wewnątrz pływak podwieszony na włączniku krańcowym załączający radio po obiżeniu poziomu wody.Pod naczyniem jest zawór ( niedopuszczalny) ale 12-letni miałowiec przez pierwsze 2-3 lata chodził na naczyniu przeponowym, które w ubiegłym roku zostało zdemontowane, a zawór przydawał się do sprawdzania instalacji po przeróbkach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.