Skocz do zawartości

otek84

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia otek84

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. No, popatrzyłem za bojler i na wyjściu wody ciepłej mam coś z napisaem TM200, wpisałem w google i tu bam - Termostatyczny zawór mieszający. Jednak nic przy nim nie majstrowałem bo nie jestem do końca pewien, gdyż w opisie produktu napisane jest: "Termostatyczny zawór mieszający TM200 reguluje temperaturę wody i ma zastosowanie: - w centralnej regulacji zasilania ciepłej wody użytkowej lub bezpośrednio przy odbiornikach - dla podgrzewania wody z wykorzystaniem energii słonecznej w układzie z dwoma źródłami energii - w systemach grzewczych z ogrzewaniem podłogowym lub do ograniczania temperatury powrotu do kotła" Podłogówkę mam, system zbudowany w oparciu o podłączenie solarów. Muszę popatrzyć po kotłowni co ja dokładnie tam mam zamontowane (może doszukam się jakiegoś schowanego elfa co mi to będzie rozpalał) Mam jeszcze problem związane z C.O. bo mam cuda wianki - zawór4drogowy, regulatory pokojowe i dochodze do wniosku że tylko skomplikowałem sobie życie tymi "udogodnieniami", bo nie chce mi to za cholere działać tak jak bym chciał i tym sposobem, zamiast regulatora pokojowego mam termometr za 250zł :-) ale to już materiał no nowy temat. Jak utknę to poszukam odpowiedzi tutaj, dziękuję za pomoc!
  2. to jeszcze odnośnie temp na kotle. w ust. w trybie auto pompa CWU załącza się przy temp 40'C. Czy podnosząc temp załączenia pompy powiedzy do 50'C przyśpieszę czas nagrzania się wody w bojlerze.
  3. :-) nie, cyrkulacja wyłączona :-] a jeszcze tak zapytam, mam pompe CWU ustawioną na 2 bieg czy jak przestawie na 3 to da to coś? czy woda się szybciej nagrzeje, znaczy się jak mam zaoszczędzić 15min a ma to się odbić na rachunku to sobie daruję.
  4. dziękuję za rady. tutaj może nie tyle co taniej a żadziej bo połowa tej nagrzanej wody się marnuje. Wiem wiem jak chcę wygodniej to raczej na gaz itp. Tylko przyznam że za pierwszym razem KOZAK rozpalilem sobie w piecu i nagrzałem wode na 75'C myśląc że na 4 dni mi starczy a tu na drugi dzień woda letnia :-) Dlatego też zadałem pytanie tutaj żeby się dokształcić, a nóż istałby "magiczny" przełącznik :-) a co do tego rachunku to chodziło mi o prostą analogie że zazwyczaj bojlery elektryczne to poj. 60-100l (przynajmniej w blokach) więc ogrzać prądem 80l a 300l to jest różnica. A pytanie zakończone zostało stwierdzeniem czy to ma sens - żeby nie było przerostu formy na treścią...dobra zakręciłem się a tu w piecu musze zapalić bo żona krzyczy że woda zimna!
  5. no właśnie miałem to napisać, że w opisie produktu niby istenieje informacja ot tym że zamiast solarów druga wężownica może współpracować z grzałką elektryczną https://www.budkompleks.com/wymienniki/pionowe/wymiennik-c-w-u-taurus-wgj-s-duo-fit-z-dwiema-wezownicami-300l-stojacy.html(opcjonalnie) tylko nigdzie nie moge znaleźć takiej grzałki - przyznam że nie wiem jak szukać, czy to jest jakaś uniwersalna bo wpisanie nazwy bojlera + grzałka elektryczna nic nie daję. I teraz pytanie bo oczywiście chodzi o to aby było tanio, jak ja taką grzałkę włączę to jak dostane rachunek za prąd to mnie żona z domu wyrzuci, czy to miałoby działac na zasadzie podgrzewania już nagrzanej wody. i znowu pytanie czy to ma sens?
  6. Witam, to mój pierwszy post na tym forum i zaznaczam że jestem zielony w temacie ogrzewania jako że od urodzenia aż do niedawna mieszkałem w bloku, więc słowo kotłownia było mi obce - no ale do rzeczy. Troszkę się rozpiszę i może niektóre rzeczy będą nieistotne ale tak jak mówię jestem zielony więc wolę podać jak najwięcej informacji Nie wiem czy to jest istotne ale napisze co mam w kotłowni,więc posiadam: - Kocioł DEFRO AKM LUX 15kW tłokowiec - zawór 4-ro dorogowy - boiler Taurus WGJ-S DUO Fit 300l (Solarów jeszcze nie ma i narazie nie będzie) Założeniem był montaż solarów ale finanse nie pozwalają więc mam mały problem, gdyż latem do ogrzania wody muszę używać pieca a bojler duży. Przetestowałem już opcje pracy pieca w trybie auto, czyli rozpalam, ustawiam temp CWU i przy mojej wiedzu na temat konfiguracji pieca 25kg ecogroszku starcza mi na 7dni ogrzewania wody. Jednak jak narazie jest nas tylko 2 i zapotrzebowanie na wodę jest małe, więc zacząłem uskuteczniać następującą czynność - co 2 dni około godzi 18 rozpalam piec i zaczynam grzać wode w bojlerze. około godziny 20 woda osiąga temp. około 42'C, temp na piecu miedzy 55-60'C wygaszam piec, pracuję tylko pompa cWU. Następnie kąpiemy (pompa CWU pompuje wciąż ciepłą wodę z pieca) Ja około godz. 23 wył. pompę CWU. Wtedy temp na bojlerze to około 42-48'C. W ten sposób wystarczy ciepłej wody na następny dzień. Tą metodą 25kg ecogroszku starcza mi na 12 dni. Teraz w sumię przechodzę do rzeczy - czy i jeśli tak to jak utrzymać temp. w bojlerze na dłużej, bez konieczności palenia w piecu non-stop?? Myślałem żeby nagrzać wodę w bojlerze do 60'C i odciąć dopływ wody do bojlera kiedy piec jest wył. Bo na moją logikę jak pobieram wode z bojlera to bojler sobie wodę uzupełnia, a jak piec nie grzeje to bojler dobiera zimną wodę ochładzając tą już nagrzaną. tylko teraz jak odetnę dopływ wody to czy nie wytworzy się jakieś podciśnienie, albo coś się zapowietrzy lub będzie miało inny destruktywny wpływ na żywotność instalacji no i co jak zużyje te 300l wody to w ogóle woda z kranu nie poleci? No i na koniec czy to w ogóle ma sens? Jestem otwarty na inne propozycję. Z góry dziękuję za odpowiedź. acha, odnośnie opału, gdyby pojawiło się pytanie w stylu czemu ecogroszek itp to mieszkam w domu od 3 miesięcy a ekogroszek dostałem wraz z piecem, taka promocja była, długa historia, a że kotłownię mam małą to nic innego tam narazie nie zmieszcze. a i o opał też będę pytać ale to już inny temat...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.