Skocz do zawartości

Hasolo

Forumowicz
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Hasolo

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Jeszcze jedna zmiana i redukcja pomp do 2 sztuk. CO i CWU. Ewentualnie jak powrót będzie za zimny to zapodam jeszcze mieszającą. Lepiej?
  2. kiminero, właśnie ta "adaptatywność" na tym sterowniku mnie najbardziej skusiła na ten piec. Nie chce siedzieć w piwnicy i regulować za każdym razem jak coś innego nasypie. Najlepiej gdyby układ był w miarę prosty ale w pełni automatyczny. Chcę zrobić i zapomnieć a do piwnicy schodzić tylko aby uzupełnić paliwo. Drugi dom mniejszy jest cieplejszy i tam na grzejnikach (dwa blaszane, aluminiowy i żeliwny) chciałem dać głowice termostatyczne poza żeliwnym żeby jakiś stały obieg był. Tak samo jest z CWU w małym domu jest nowy bojler z podwójną wężownicą więc dużo szybciej się zagrzewa i tu jeszcze chciałem dać wyłącznik termostatyczny do bojlera. Na sterowniku ustawić pompe CWU+Mieszacz. Mały dom spokojnie sam się przy tym większym ogrzeje. Pompy moge dać na zasilaniu z tym że wtedy musze pociągnąć oddzielną rurkę do zbiornika wyrównawczego, tak? Mieszacza nie chciałem bo wtedy całkiem muszę wszystko przerabiać, spodobała mi się funkcja pieca z czujnikami temperarurowymi gdzie piec sam sobie wszystko reguluje temperaturą. Całe sterowanie w jednym. Temperatura na kotle przy tych dwóch domach (kocioł 16kw) raczej nie będzie zbytnio spadać szczególnie że żonka lubi ciepełko w kranie więc minimum to około 50 stopni na piecu nawet latem.
  3. Też jestem tego zdania. Sterownik pieca ma obsługę pomp CO, CWU i Mieszającą więc wydawało mi się że najprościej będzie podłączyć mu te pompy i niech sobie steruje :rolleyes: wtedy nawet nie muszę termostatów na grzejnikach zakładać bo i tanie nie są. Tak na szybko narysowałem schemat mojej obecnej instalacji: Dom 160m2 jest od pieca na rurach 2 cale na grawitacji i na zasilaniu ma bajpas i obejście z pompą Dom 40m2 jest na cienkich plastikach i dołożoną pompę na zasilaniu Piec nowy z podajnikiem Ogniwo Eko Plus ze sterownikiem e.Coal adaptacyjnym (czujniki temperatury wewn/zewn. w komplecie). To jak to najlepiej przerobić? obecna instalacja.BMP
  4. Nie chodzi o to żeby bulić ho :) rendalne rachunki tylko mieć jakąś automatyzację sterowania ogrzewaniem. Jedna pompa na 1-biegu zużywa 40 wat i nie non-stop tylko wtedy kiedy pracuje a w takim schemacie jak ten mój w zimę non-stop będą pracować tylko dwie pompy czyli 80 wat bo pozostałe tylko wtedy gdy będzie trzeba podgrzać CWU. Kociołsam, jaką mocną te pompe masz bo ja próbowałem na jednej na 3-biegu czyli 80 wat i na drugi dom bardzo słabo podawała? No i jak tu zrobić jakąś automatyzację przy pomocy jednej pompy?
  5. Ta pompa którą ja testowałem może nie była taka wydajna dlatego nie dawała rady. Dwie pompy już mam po jednej na oba budynki (ze starej instalacji) więc może na CWU pozakładam te kapilary cenowo wychodzą tyle samo co taka zwykła pompa a już potem prądu nie pobierają :rolleyes:
  6. I chyba fundne mu jeszcze piątą tylko jako mieszająca do kompletu. Będzie sterownik miał full wypas.
  7. Jedna pompa nie da rady popchnąć prawie 10 metrów w górę i jednocześnie 10 metrów w bok. Już testowałem takie rozwiązanie i wymaga to regulacji przepływu zaworami ale co to za sterowanie? Dwie pompy dadzą radę jedna jeden dom - druga drugi + do każdej zawór z kapilarą na CWU ale co wtedy z temperaturą wody powrotnej do pieca? Bo w takim układzie wracać będzie napewno zimna. Więc trzeba dodać mieszającą czyli mamy już trzy. Nie brałem pod uwagę termostatów z kapilarą (bo nie wiedziałem że takie są) ale czy przy takim zaworze pompa nie musi pracować cały czas? Biorąc pod uwagę okres lato gdy CO nie pracuje a CWU pompuje tylko wtedy gdy temperatura spadnie pomijając czas nocny gdzie na sterowniku można odchaczyć godziny całkowitego nie grzania to jak to się ma z zaworem termostatycznym? Ten sterownik pieca jest dość rozbudowany w różne opcje sterowania tylko trzeba mu dać "ręcę do pracy" dlatego zrobiłem instalacje na czterech pompach.
  8. Dzisiaj zabieram się za montaż (sam wszystko robię dlatego tak się dopytuje). Sterowanie całym ogrzewaniem zajmie się sterownik pieca e.Coal na podstawie czujników temperatury zewn/wewn. Podobno sprawdza się "jak diabli". Na poddaszu gdzie jest najcieplej i są grzejniki aluminiowe będą także głowice termostatyczne na grzejnikach. Głowice na grzejnikach będą także w domku obok. Jakby ktoś miał jeszcze uwagi co do poprawności instalacji to jest ostatnia chwila :) -strzałki - zawór zwrotny sprężynowy 1 cal -
  9. Jeszcze tego nie sprawdziłem w praktyce ale sterownik ma dwa czujniki temperatury zewn/wewn. i jak wynika z opisu dopasowuje temperaturę kotła do temperatury wewnętrznej pomieszczeń a jeżeli i to za mało to wyłącza cyklicznie pompę. Powyżej chyba 12 stopni na zewnątrz przeczodzi na funkcje Auto-Lato i nie grzeje CO wogóle tylko CWU. Przy okresach przejściowych kiedy w dzień jest dość ciepło a w nocy zimno byłoby to bardzo porzyteczne. Tylko grawitacje trzeba popsuć :wacko:
  10. I tak szczerze mówiąc to chciałbym popsuć te grawitacje bo pomimo wyłączonej pompy (np: okres letni) grzejniki będą gorące a sterownik pieca ma opcję Auto-Lato tzn. przy spadku temperatury na zewnątrz sam załącza grzanie CO. Grawitacja jest trochę mało sterowalna, można zamknąć powrót zaworem kulowym w lato ale chciałbym aby robił to sterownik pieca automatycznie zależnie od temperatury.
  11. Bo to jest stara instalacja grawitacyjna na rurach 2 cale ale zakupiłem piec z podajnikiem i chcę ją trochę unowocześnić.
  12. To już chyba ostateczny schemat mojej instalacji: Sterowaniem pompami i temperaturą zajmie się sterownik pieca na podstawie czujników temp. zewn/wewn.
  13. Przyjechał już do mnie kociołek i po przeczytaniu instrukcji trochę się zmieniło moje zdanie w temacie sterowania całym ogrzewaniem. Sterownik kotła ma w sobie wyjście na czujnik temp. zewn/wewn. które są w komplecie przez co praktycznie nie potrzebuje innych dodatkowych rozwiązań. Więc chyba nie ma sensu komplikować. Nie wiem tylko jak się to ma do zmiennej temperatury na kotle bo wtedy kociołek będzie pracował od 40-80 stopni ale producent nic nie pisze o wymaganej minimalnej temperaturze. Narysowałem jeszcze raz schemat gdzie całe sterowanie przejmuje sterownik kotła. Obydwie pompy CO wepnę pod jeden kabel. Pompy CWU też zepnę razem.
  14. Panowie specjaliści . . . . . . dzisiaj dojechał do mnie kociołek OEP 16KW. Trochę sobie poczytałem instrukcję użytkowania i mam pare pytań amatora: -Bojler do CWU będzie koło pieca około 1m czy będzie dobrze pracować także jako zabezpieczenie temperatury powrotu czy może zastosować oddzielną pompe mieszającą? -Zarówno producent kociołka jak i sterownika zaleca stosowanie czujnika temperatury zewnętrznej i wewnętrznej do sterowania temperaturą kotła. Miałem pomysły inne: zawór czterodrożny, siłownik, sterownik, termostaty grzejnikowe itp. a tu proszę gotowe rozwiązanie aby tylko dwa czujniki i po problemie kociołek sam się steruje. Tylko co z temperaturą zalecaną przez wszystkich 60-70 stopni non-stop ? -będzie też odejście zasilanie-powrót na domek gospodarczy z pompą sterowaną termostatem włącz/wyłącz. Czy nie będzie to zakłucać pracy pieca gdy pompa się włączy i pójdzie na powrót chłodna woda? A może jakieś inne sterowanie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.