Skocz do zawartości

dziany9

Forumowicz
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O dziany9

  • Urodziny 09.04.1977

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia dziany9

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Reasumując, pex dałem bratu a dach się właśnie kończy (bez "solara")., przyznam, że nie wiem co sądzić o opinii: "rura pex jest słabym przewodnikiem ciepla", przecież do tego właśnie służy w podłogówce, przy porównaniu do miedzi pewnie przegrywa ale i tak wydaje mi się, że dość dobrze przewodzi ciepło.
  2. I tak "spaliło na panewce" ponieważ pociągnołem podłogówkę troszkę geściej niż w projekcie i zostało mi tylko 30 mb (szkoda prądu). Tak czy siak, wielkie dzięki za wszelkie porady. Pozdrawiam.
  3. Jeśli dobrze rozumuję, to w przypadku kiedy bojler będzie w najwyższym punkcie to pex tylko wtedy będzie podgrzewał jeśli temperatura wody w nim będzie wyższa niż temperatura w bojlerze, natomiast jeśli podgrzeje elektrycznie wodę w bojlerze to nie powinno się cofać do pex ??
  4. Instalacja jest jeszcze nie zrobiona i w obecnej sytuacji (dwie nogi w gipsie) nie wiem czy będzie ponieważ dachu nie bedę kończył sam.Pytanie zadałem dlatego, że sam miałem wątpliwości głównie ze względu na mały kąt dachu, plusem natomiast było by nie ingerowanie w wygląd zewnętrzny budynku ponieważ nie specjalnie podobają mi się na nim solary. Niszczenie nowego dachu również nie wchodziło w grę, miało to być rozciągnięte pomiędzy łatami i jedyną ingerencją w jego konstrukcję były by dwie dziurki na pexa. Po przeczytaniu Waszych postów za które oczywiście bardzo dziękuje pomyślałem sobie czy może darować sobie wełnę i sylikon a lepiej wykorzystać ciepłe powietrze unoszące się pod powierzchnią dachu (blachy) do ogrzania rurek. Zwróćcie uwagę sami, że na takim np. nieocieplonym strychu (u mnie jest około 150m3) mamy w lato z 3o - 35 stopni i jak go ocieplimy to uzyskujemy normalną temperaturę, czyli to zatrzymane ciepło rozchodzi się pomiędzy blachą a folią (około 7m3), logicznie myśląc wydawało by się że może to dać pozytywne efekty. Jeśli chodzi o temat osprzętu to byłby znikomo mały ponieważ bojler mam w najwyższym punkcie i miałoby to być tak podłączone:
  5. OK Dzięki, tak zrobię, zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam
  6. Witam Zostanie mi się z budowy około 50-60 mb pex-a 16 i zastanawiam się na położeniem go bezpośrednio pod blachodachówką aby w letnie dni podgrzewał mi wodę w bojlerze (płaszczowy 120). Oczywiście dach ma spad na stronę południową niestety tylko 12 st. Czy takie coś ma jakikolwiek sens ewentualnie jaką maksymalną temperaturę możnaby na tym uzyskać ? Ogólnie wyobrażam to sobie tak, że ta niby instalacja zagrzewa mi w ciągu dnia wodę w bojlerze do np.: 20-30 st. a na wieczór załancza się sterownik czasowy i dogrzewa ją do wymaganej temperatury tj. 50-60 st.
  7. A gdybym chciał dać dwa obiegi na ten salon to czy mogę dać trójnik tak żeby siłownik sterował obydwoma obiegami na raz, coś takiego:
  8. Nie pamietam dokładnie bo część domu już stoi (teraz dostawiam) ale w łazience 8m2 mam co 15 cm i działa dobrze reszta domu ogrzewana grzejnikami. Ten sam projektant w ganku 4m2 zaprojektował rurki co 12 cm dla 18 stopni. Odnośnie salonu to odejdzie jeszcze pare metrów do ogrzania po schodami natomiast cała reszta będzie ogrzana, jak będę brał meble to z nóżkami.
  9. Mam jeszcze jedno pytanie. W projekcie na salon 36 m2 wysokość 2,5m mam coś takiego:DN 16, VA - 30 cm, l-97m, tzas 45 stopni, temperatura w pomieszczeniu 20 stopni, czy uważacie że to jest OK bo mi się wydaje, że pex powinien iść gęściej tj., (20-25 cm) i nie jestem pewien czy może to być na jednym obiegu czy może dwa powinny być. Fakt, że ściany powinny być ciepłe bo jest suporek 24 i 12 styropian.
  10. Jesteś WIELKI Faktycznie podpiołem sobie to wszystko na krótko pod NO i jak mu zadam 5 stopni to się zawór zamyka jak ustawie 30 to się otwiera, czyli wszystko jest OK. Dzięki i pozdrawiam.
  11. Coś w tym jest bo jak nakręciłem głowicę (siłownik) na zawór to jest on zamknięty i teraz nie wiem jak to podłączyć do NC czy NO. Wydaje mi się, że do NC chociaż pisze że jest on żadko używany. Według logiki na siłowniku jest napisane NC więc powinien być podłączony do NC. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale wynika z tego że jeśli obieg będzie otwarty to do siłownika będzie płynął prąd. Dąże teraz do tego czy podłogówka więcej czasu chodzi czy jest zamknieta bo jeśli więcej czasu jest zamknieta to NC jest kożystniejsze natomiast jeśli więcej chodzi (obieg otwarty) to lepiej kupić NO. Chyba że pobór prądu na włączonym siłowniku byłby bardzo mały to wtedy nie ma to większego znaczenia. Napiszcie proszę co o tym sądzicie bo to co napisałem to tylko moje przypuszczena. Znalazłem w papierach ,że pobór mocy to 2 W więc chyba nie będzie to miało zbyt dużego wpływu na rachunek za prąd :) choć ciekawi mnie dalej ten fakt, czy podłogówka jest częsciej zamknieta czy otwarta :huh:
  12. A i mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie dołaczony przewód do siłownika ma 0,9 m, czy mogę go przedłużyć do np 15m ?
  13. Witam wszystkich Zaznaczam,że nie jestem żadnym znawcą, zrobiłem do tej pory 3 instalacje, ale problem z zamknięciem wszystkich obiegów rozwiązałem w taki sposób że przed rozdzielaczem założyłem zawór trójdrożny i jeden wylot dałem od razu na powrót. Przez cały czas jest on lekko uchylony i w razie wyłżczenia się wszystkich grzejników woda wraca od razu do pieca. Chodzi to już około dwoch lat i sprawuje się dobrze. Podkreślam jeszcze raz że jestem amatorem i możliwe, że nie jest to poprawne.
  14. Jest to siłownik również firmy salus 230 V model ta15Mr oraz zawór termostatyczny 1/2". Cały ten zestaw razem ze sterownikiem ma być odpowiedzilny za temperaturę w jednym pomieszczeniu (podłógówka). Będzie to podpięte do rozdzielacza (na powrocie) istniejącej już instalacji gdzie od dwóch lat działa podłogówka z tym, że tam jest głowica mechaniczna badająca temperaturę powrotu.
  15. Jestem tu nowy więc chciałby się ze wszystkimi serdecznie przywitać :) . Więc witam. Mój problem polega na tym, że zakupiłem sterownik pokojowy (salus 091) wraz z siłownikiem i zaworem termostatycznym i nie iwem za bardzo jak go podłączyć. Wydaje mi się, że powinno być coś takiego jak na rysunku ale ponieważ nie podłączałem nigdy tego prosiłbym o wasze opinie. Dodam że przy sterowniku to jest jedyne miejsce gdzie się mozna podpiąć z przewodami. Czy takie podłączenie będzie poprawne ? I czy może lepiej sterownik podłączyć na zerze zamiast na fazie ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.