Skocz do zawartości

morf498

Forumowicz
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

1 013 wyświetleń profilu

Osiągnięcia morf498

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam, Trapi mnie jedna sprawa dotycząca maksymalnej mocy kotłów ( z zamkniętą komorą spalania "C"). W rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie war. technicznych ...." par 171 : Maksymalne, łączne obciążenie cieplne przypadające na 1 m3 kubatury, służące do określania wymaganej kubatury pomieszczenia, w którym są zainstalowane urządzenia gazowe, pobierające powietrze do spalania z tego pomieszczenia, nie może przekraczać wartości określonych w poniższej tabeli: Jest w tabeli podabana moc tylko dla kotłów A i B oraz taka informacja co do min. kubatury: 8 m3 - w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń, 2) 6,5 m3 - w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania. Czy orientuje się ktoś, jaka może być maksymalna moc kotłów z zamkniętą komorą spalania i poprze to jakimś dokumentem ? Pozdrawiam i liczę na pomoc. M
  2. Witam ponownie ;) Zastanawiam się nad pewną banalną rzeczą... (z pozoru banalną). Jak odróżnić czy instalacja ma współprądowy czy przeciwprądowy układ przewodów? Jak na to patrzeć? Dlaczego układ górny jest PRZECIWPRĄDOWY? Przecież na logikę woda która zasila grzejniki płynie w tym samym kierunku co woda powracająca... ( czy może patrzymy na rurę wznośną?, ale jeśli tak, to dlaczego układ tichelmana dla rozdziału górnego jest WSPÓŁPRĄDOWY? ) bardzo proszę o wyjaśnienie mojej wątpliwości dla większości pewnie rzeczy oczywistej. pozdrawiam.
  3. i jeszcze takie szybkie pytanko: Kiedy mogę zastosować odpowietrzniki na końcu pionu zamiast robić instalacje odpowietrzającą ? Tylko rozdział dolny instalacja pompowa naczynie otwarte i zamknięte? W grawitacyjnej tylko odpowietrzenie przez instalacje odpowietrzająca ( połączenia syfonowe i zbiorniki odpowietrzające ) ? Nie mogę znaleźć tych informacji albo źle szukam. pozdrawiam.
  4. Gdyby mnie nie interesowało to bym po prostu tak przyjął i się w to nie zagłębiał. Bardzo jasno wytłumaczone, i jeszcze nawiązane do wysokości montażu naczynia wzbiorczego, czego też nie wiedziałem skąd sie ta wartość bierze. dziękuje! Wracając do tego nieszczęśliwego wykresu ciśnień mamy tam dwie linie poziome... jedna to ten punkt zerowy a druga ? I sam koniec wykresu, nagle taki mały "dzyndzel " ? http://www.instsani.pl/copomp.htm tutaj jest jeszcze schemat instalacji przeciwprądowej i rysunki chyba z normy jak dobrze pamiętam. Jak tutaj rozumieć te linie? Dajmy na to ( pompa na powrocie) linia ciągła. Mamy podciśnienie za pompą, nadciśnienie przed pompą. Od pompy w prawo mamy straty ciśnienia... wlasnie jakie? Czy mam ten wykres rozumieć jakopodłączenie JEDNEGO GRZEJNIKA, czyli linia skośna na prawo od pompy to straty przepływu na zasileniu, pionowa kreska to strata na podłączeniu odbiornika, druga linia pozioma to straty na powrocie. Tak to odczytywac? Jeśli moje rozumowanie jest dobre, to jak to zasilenie i powrót widać na tym wykresie współproądowym? Jeśli złe, to problem... pozdrawiam i dziękuje jeszcze raz za udzielanie się w temacie!
  5. I tutaj też jest wątpliwość co do tego zbiornika. Wyczytałem, że jeśli mamy rozdział górny i pompę na zasileniu, to powinno być odpowietrzenie nad zlew zakończone zaworem. Inny przypadek to pompa na powrocie, tutaj trzeba łączyć naczynie z atmosferą przez naczynie wzbiorcze. Dlaczego tak, czym to jest spowodowane?
  6. Wątplwości co do tych załamań na wykresie. Jak widać na schemacie jest to układ współprądowy tichelmana. Jak narysować takie cudo od podstaw( wykres). Linia pionowa nad pompą to wysokość podnoszenia. Następnie są straty ciśnienia... i tutaj zaczynają się schody. Nie bardzo rozumiem te wykresy ciśnień ( jak na to patrzeć ). Straty na zasileniu, straty na powrocie, gdzie jest to uwzględnione na wykresie. Co oznaczają te dwie linie poziome? Wydwało mi się, że powinna być jedna linia pozioma oznaczająca tzw punkt 0. Kiminero, jak byś mógł wytłumaczyć jak od podstaw narysować taki wykres to będzie dla mnie baaardzo cenna wiedza. Inne wykresy ( czyt. z układem przeciwprądowym i różnym podłączeniem pompy) spróbowałbym już samodzielnie rozkminić. pozdrawiam.
  7. Uploaded with ImageShack.us Ok, dziękuję za obszerne wytłumaczenie problemu! Wstawiłem powyżej schemat instalacji z narysowanym wykresem ciśnień. Zaznaczyłem również kolorem miejsca w których mam wątpliwości. Czy jest ktoś w stanie ( i ma chęć ) wytłumaczyć mi to prostym językiem?
  8. Panie Kiminero o to właśnie mi chodziło! Zastanawia mnie to zdanie: Panu Darecki też bardzo dziękuje za pomoc ;) Obie rury bezpieczeństwa czyli rurę bezpieczeństwa i rurę cyrkulacyjną? o to chodzi? Czy chodzi o to, że jeśli przypniemy pompę np: na zasileniu albo na powrocie, to wtedy zależnie od ciśnienia woda będzie płynąć przez rurę cyrkulacyjną a wracała będzie rurą wzbiorczą, albo odwrotnie, wlatuję wzbiorczą wraca do instalacji bezpieczeństwa? I jeszcze takie pytanie ( pewnie proste) ale zastanawia mnie jedna rzecz. Zakładam, że mam instalację w bloku ( dajmy na to 20m wysokości), instalacja pompowa, z naczyniem otwartym. Mam pustą instalację, napełniam ją wodą wodociągową. Gdy ją napełnię, to mam w instalacji jakie ciśnienie?(pompa wyłączona) ~2bar? (hydrostatyczne)? jakie będzie jak włącze kocioł a pompa obiegowa nadal będzie wyłączona? Wtedy jak rozumiem temp skoczy do 100+stopni i zadziała RB tak? może dojść do wybuchu?
  9. tak, ale tutaj jest jak sie projektuje i ogólne wymogi, mi chodzi bardziej o zasade działania. ( średnice, objętości itp wiem jak liczyć... ) pozdrawiam.
  10. Dziękuję bardzo za odpowiedz. Przepraszam, że jestem taki dociekliwy ale załóżmy, że już instalacja chodzi. 1 przypadek: jeden kocioł( RW i RB razem ). Normalne warunki pracy, woda przy małych wahaniach temperatury wpływa od spodu naczynia rurą wzbiorczą, następnie tą samą drogą wraca ( jeśli temp. spadnie). Gdy nastąpi nagły skok temperatury, para wodna bezpośrednio pójdzie rurą bezpieczeństwa do górnej części naczynia tak? 2 przypadek: dwa kotly ( RW i RB oddzielnie ) . Normalna praca instalacji, woda wpływa rurą wzbiorczą do naczynia ( zamontowana jest na powrocie ) i analogicznie wraca tą samą drogą ( jaki poziom wody jest t wym czasie w rurze bezpieczeństwa, ile tam jest wody? Może proste pytanie, ale nie mogę tego ogarnać. 3 przypadek: dwa kotły ( RW i RB oddzielnie + cyrkulacja od bezpieczeństwa też od spodu naczynia tak jak RW) Tutaj cyrkulacja z tego co czytalem potrzebna jest jak mamy nieogrzewane poddasze i może nastąpić zamarznięcie naczynia. Jak w tym przypadku krąży woda? Pozdrawiam.
  11. ok. Zastanawiam się jeszcze jak to dokładnie działa. Chodzi mi konkretnie o poziom wody w naczyniu ( kiedy go napełniamy, używamy, kiedy jest "zagotowanie" ) jak działają konkretne rury? Jak chciałbym uruchomićinstalację, to jakie czynności pokolei wykonuję? (ile napełniam, do jakieog momentu).
  12. Witam, Widziałem kilka schematów podłączenia naczynia wzbiorczego do instalacji i zastanawia mnie jedna rzecz: Od czego zależy podłączenie rury wzbiorczej do naczynia? Na jednym schemacie mam : RB+RW razem, przy naczyniu jedna wchodzi od spodu naczynia druga (RB) od góry Innym razem RW jest prowadzona od POWROTU instalacji. Jeszcze na innym schemacie mam RB-góra, RW-od zasilenia, i dochodzi jeszcze cyrkulacja od RB wchodząca również od dołu naczynia.... Od czego to zależy? Proszę o jakieś wskazówki. Pozdrawiam ps: jesli niejasno napisałem, to mogę narysować szybko schematy.
  13. Zrobiłem własnie bardziej rozbudowany układ(instalacja na ~20kW). Czy znajdzie ktoś wolną chwilę i zerknię na to co zrobiłem? Chodzi mi o to czy nie ma poważnych błędów i czy wyniki wyszły w miarę racjonalne. Prześlę plik na maila (plik do otworzenia w instalsoft kan) albo pliki tekstowe z wynikami + zdjęcia. Pozdrawiam Paweł M.
  14. ok, zrozumialem, dziekuje. Jeszcze mam taki problem: http://screenshooter.net/2963679/sqgbtew Zminiłem firme z viega na kan (skopiowałem cały projekt do drugiego programu) no i wyskakuje mi taki wlasnie komunikat. W czym tkwi problem? Zmieniam konstrukcję podłogi itp i nadal jest ten bład( każde pomieszczenia) pozdrawiam.
  15. Chyba odpowiedz do poprzedniego postu który edytowałem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.