Skocz do zawartości

matoolekm

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

1 187 wyświetleń profilu

Osiągnięcia matoolekm

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. czegoś nie łapię, bo tak jak pisałem także nie będzie mi chyba potrzebne 7-16 kW ?
  2. chodzi np. o ten katalog (http://www.domserwis...og EHS 2012.pdf)? Tyle z tego co ja widzę, to są tam jedynie pompy do ogrzewania i do CWU, a mi jest potrzebna jedynie do CWU, chyba że coś znów źle badam. Przepraszam bardzo za zamieszanie, ale akurat w temacie pomp ciepła jestem zielony, mimo tego że troche o tym czytałem, to w każdej książce są niby podobne, ale całkowicie inne informacje. Z tego co widzę, to wszystkie te firmy mają w ofercie jedynie większe pompy ciepła, niż są potrzebne dla domku jednorodzinnego, także chyba jednak coś z tego co wstawiałem wcześniej muszę skorzystać.
  3. tak wiem, że to śmiesznie wygląda, ale temat nazwijmy sobie tak, wybrany dosyć losowo. Ładnie prezentował się przed startem, a niestety przez całe studia CWU nie miałem w programie (kolejna rzecz śmieszna, bo wszystkie inne instalacje oczywiście były), a że miałem CO to myślałem, że jakoś z pomocą internetu, książek, łatwo mi poleci. Niestety tak nie jest. Co do katalogu z poszczegolnymi temperaturami to, albo słabo szukam, albo po prostu nie ma go tam gdzie wchodzę, da radę jakiś przykładzić podrzucić ?
  4. ok, nie martwy sie o jednostkę, to sobie na końcu ładnie ogarnę, natomiast według tego co rozpisałem to wychodzi w kW, i tak jest od razu wygodniej podstawić do sprawdzenia tej pompy. Tylko właśnie chodzi mi o wyliczzenie dokładnej ilości niezbędnej, dodatkowej energii "z kontaktu".
  5. rzeczywiscie trafiłem choćby tutaj http://www.eurosenergy.com/pl/produkty/pompy-ciepla/euros-aqua/ ze sporo lepszym wspołczynnikiem COP, ale to już jest średnio ważne, jakoś tam sobie dopasuję. Myślę, że juz ostatnie pytanie zadam. Jeśli mam zapotrzebowanie na poziomie 200l na dobę, z czego wychodzi średnio na godzinę 11,1 l(18 godzin pracy), wówczas średnia godzinowa wymagana moc wymiennika wyniesie mnie 0,52 kW (11,1/3600 * 4,18 (ciepło właściwe wody * 1,0 (gęstość wody) * (50-10) (temperatury)). To ten oto wynik sobie "wrzucam" do wzoru na COP i wyliczam wówczas ile dodatkowej mocy muszę doprowadzić do sprężarki, czy biorę moc grzewczą (np. w tym przykładzie z linka, 3 kW) i następnie mnoże przez 18 godzin pracy dziennie (czy też 24?) i jeszcze razy 365 i mam ilość energii potrzebnej rocznie do dostarczenia ? Mam nadzieję, żę w miarę jasno opisałem problem i uda się jakoś to rozwiązać i przybliży mnie to do rozwiązania ;)
  6. kurde z tym COP i EER to internet mówi właśnie odwrotnie, przykładowo na stronie viessmanna Stopień efektywności (tryb grzewczy) COP, "Współczynnik EER jest analogicznym współczynnikiem do COP, lecz odnosi się on do mocy chłodniczej urządzenia Efektywność cieplna pompy cieplnej COP" I ze wzozru wynika, że COP jest to stosunek mocy grzewczej pompy do mocy elektrycznej potrzebnej dla sprężarki Trochę się już zagubiłem, bo przy pomie ciepła do ogrzewania całego domu jest właśnie EER, natomiast trafiłem pompę tylko dla CWU (http://www.viessmann...etrzna-cwu.html) gdzie jest właśnie wspołczynnik COP podany. Także względem tego będe działał dalej. I jeszcze jedna tym razem ostatnia już edycja, COP odnosi się zarówno do ciepła jak i do zimna ("COP jest definiowany jako zależność pomiędzy mocą, która jest uzyskana w pompie ciepła jako chłód lub ciepło")
  7. na szczęście to jedynie inżynierka. No nic jakoś pokombinuje może w końcu coś się uda, tylko zauważyłem, że większość producentów podaje zamiast EER, to COP, ale cos wymyślę. Tak przy okazji, jakie możesz polecić mi (jak najmniej skomplikowane w liczeniu) metody uzysku tylko ciepłej wody użytkowej(nie co+cwu, tylko same cwu). Na pewno kolektory słoneczne (porównanie płaskich i rurowych), wszystkie typy pomp ciepła, podgrzewacze ciepłej wody użytkowej ?
  8. powiem szczerze, że po prostu muszę wykonać porównanie różnych metod uzysku ciepłej wody użytkowej i musze wykazać dokładne różnice w kosztach, także samo stwierdzenie, że będzie to taki sam koszt jak gaz z rury mi nic nie daje. Muszę dokładnie określić ile mogę uzyskać ciepłej wody użytkowej z pompy ciepła (najlepiej z kilku typów) i następnie zrobić zestawienie z innymi metodami. Stąd też moje pytanie jak dokładnie wyliczyć ile mogę uzyskać tejże ciepłej wody użytkowej (i jakim kosztem) z pomp ciepła.
  9. Wyczytałem gdzieś, że mogę założyć, że 75% zapotrzebowania pokrywa pompa ciepła, natomiast 25% trzeba dorzucić na energię dla pompy, czy to prawda? Są jakieś konkretne normy mówiące o tym?
  10. Witam! Mam problem, z właściwym doborem pompy ciepła na potrzeby cwu, w domku jednorodzinnym, przewidzianym dla 4 osób. Może ktoś coś poradzić?
  11. potrzebne do wyliczenia tego co w załączniku (prosto z normy)
  12. Witam! Mam problem z policzeniem strat mocy cieplnej w instalacji cwu? Właściwie nie do końca po prostu wiem jak to wykonać prawidłowo. Może ktoś coś podpowiedzieć ?
  13. Tak też myślałem, ale chciałem się upewnić, czy nie ma gdzieś po prostu haczyka, że na przykład objętość wody cyrkulowanej jest równa jakiemuś procentowi ciepłej wody użytkowej. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. pozdrawiam
  14. Witam! Mam pewien problem, a mianowicie nie wiem w jaki sposób dokładnie obliczyć objętość wody w przewodach zasilających i cyrkulacyjnych. Potrzebne mi to do obliczenia:
  15. Wyczytałem o wielu sposobach obliczenia zapotrzebowania na CWU. Mam zatem pytanie, jak w sposób właściwy obliczyć zapotrzebowanie na CWU w domu jednorodzinnym, zamieszkiwanym przez 4 osoby?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.