Skocz do zawartości

Blackbird21

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana Blackbird21 w dniu 25 Maja 2012

Użytkownicy przyznają Blackbird21 punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom z 1996r., wolnostojacy 190m2 użytkowej, ściana porotherm 24 cm + 6 cm styropianu + pustak betonowy 12 + 6 styropianu grafitowego.
  • Instalacja
    13 grzejników panelowych + ok 90 m2 podgłówki
  • Kocioł
    CHT Ultima II 24kW opalany węglem

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Pomorskie

Osiągnięcia Blackbird21

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

-1

Reputacja

  1. Witam, dzięki za odpowiedz. Tak więc po tym co napisał "kiminero" poprawiłem schemat i zamieszczam poniżej(ponownie do ewentualnej oceny). Mam jeszcze pytanie odnośnie umieszczenia zaworów zwrotnych za pompami, czy mogą być tak jak na schemacie czy polecacie jakieś inne umiejscowienie? Wcześniej wspominałem o umiejscowieniu odbiorników poniżej króćca zasilania pieca, chodziło mi o bezpieczną odległość do naczynia wzbiorczego. Stąd nasuwa mi się kolejne pytanie "jaka powinna być minimalna odległość od ostatniego odbiornika do naczynia wzbiorczego, w moim przypadku będzie to wymiennik C.W.U (poziomy dwu płaszczowy) . Mam jeszcze pytanie odnośnie pompy po stronie wtórnej "kiminero" wspomniał ze wystarczy 25/40,ale różnica w cenie do 25/60 jest minimalna w przypadku LFP Efekta, czyli takiej jak chcę zastosować. Tak więc czy mogę zastosować tą większa, tak dla bezpieczeństwa żeby się nie okazało ze 25/40 za mała. Czy ta większa pompa może w moim przypadku mieć jakieś negatywne skutki dla eksploatacji instalacji. Jeszcze mam pytanie czy zasilanie w wodę podpina się do kotła czy do naczynia wzbiorczego ? Odnosząc się do tego co napisał "automatyk", głównym celem zastosowania wymiennika płytowego jest ochrona instalacji wykonanej z rur pex, przed skutkami zagotowania kotła, czytając to forum większość wskazywała że najlepszym sposobem jest zastosowanie właśnie wymiennika płytowego. Reszta to korzystanie z dobrodziejstw tego rozwiązania, no i niestety ponoszenie przez to większych kosztów. Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji.
  2. Witam ponownie, podbijam temat ponieważ w najbliższym czasie zrobi mi się trochę luźniej w pracy i mógł bym się zabrać za rzeźbienie moje kotłowni, ale bez potwierdzenia czy mój schemat do czegoś się nadaje,i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania boję się cokolwiek zaczynać żeby potem nie ponosić dodatkowych kosztów na niepotrzebne przeróbki. Pozdrawiam M.M
  3. Witam choć jest to jeden z moich pierwszych postów to od jakiegoś pół roku studiowałem forum w celu nabrania wiedzy w temacie zbudowania we własnym domu instalacji C.O i C.W.U. Z wiedzy zebranej na forum stworzyłem sobie schemat instalacji(zdjęcie w załączniku) który chciał bym poddać ocenie w celu wyłapania błędów. Jako że sam schemat nie daje pełnego obrazu podam jeszcze kilka informacji. Tak więc : Chałupa ma 3 kondygnacje (piwnica, parter, piętro) powierzchnia do ogrzania 190m2, zbudowana w systemie (Cegła dziurawka 24cm, styropian 5 cm, pustak betonowy 12 cm). Kotłownia ma wysokość 2,3 m. Z wyliczeń wyszło mi że z lekką nadwyżką potrzebuję kocioł o mocy ok 24kW,wybór padł na Ciechewicza Ultima II 24 kW,z racji prostoty budowy i możliwości dalszej rozbudowy. Zbiornik c.w.u to Galmet 140 l budowa dwu płaszczowa. Wymiennik płytowy Danfoss 20 płytowy. Układ C.O tak jak i przed wymiennikiem płytowym i za nim będzie wykonany z miedzi rurą o średnicy 28 Obieg C.W.U rurą miedzianą o średnicy 22 Na trzech kondygnacjach są postawione rozdzielacze z których rozprowadzone są rurą "pex 16 mm" instalacje pod grzejniki i układy ogrzewania podłogowego. Łącznie na zasilania i powroty grzejników oraz instalacje ogrzew. podłogowego zużyłem 400m rury. Układy ogrzewania podłogowego zrobione na zaworach RTL(małe układy na łazienki,kuchnię, i pralnię),na grzejnikach będą zastosowane głowice termostatyczne. Wysokość pionów ok 6 m. Teraz moje pytania : Jakiej wielkości powinno być naczynie wzbiorcze? Jakiej wielkości powinno być naczynie w grupie bezpieczeństwa? Czy można montować wymiennik płytowy i wymiennik CWU poniżej krućca zasilania z kotła. Z racji montażu NW w piwnicy jaka powinna być zachowana wysokość od ostatniego odbiornika Ciepła, mając na uwadze ze pompa w obiegu kotłowym to LFP 25/40 (wysokość kotłowni to 2,3 m) No i ostatnie pytanie czy po stronie wtórnej układu mogę zastosować pompę LFP EXPERIA 25/60(czy ta pompa da radę z racji wysokośći domu, długości i średnic rur układu, oraz czy ta konfiguracja wogólę wchodzi w grę z racji zastosowania po stronie kotłowej zwykłej pompy 3 biegowej) Na codzień pracuję jako instalator klimatyzacji, więc wykonanie takiej instalacji to dla mnie nie problem, problemem są niestety braki z wiedzy projektowej. Z góry dziękuje za wyłapane błędy i konstruktywną krytykę.
  4. A wiec dodaję zdjęcie, i czekam na jakieś sugestie. Jeśli mogę coś dodać od siebie to zauważyłem ze kocioł ma po bokach w obudowie otwory, w których otwierają się jakieś zasuwy po wyciągnięciu tych cięgieł.
  5. Na wstępie chciałem się przywitać ponieważ to mój pierwszy post. Wczoraj udało mi się wyrwać Ultimę II 24kW w komplecie z miarkownikiem Regulusa za 2660 zł. Po odbiorze kotła od razu nasunęło mi się pytanie, ponieważ mój kocioł nieco odbiega od tego co widziałem na zdjęciach w internecie, a mianowicie posiada po bokach pod drzwiami załadowczymi dwa cięgła o których DTR nic nie mówi, może ktoś wie do czego one służą? Za odp. z góry dzięki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.