Skocz do zawartości

Popetka

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O Popetka

  • Urodziny 08.04.1982

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Górny Śląsk

Osiągnięcia Popetka

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Three keys "DOTA 2 - gift" to give away. Contact: Popetka@STEAM

  2. Pisałem "np." Ale biorąc pod uwagę sprawność podawaną przez producenta (80%) to nawet by się zgadzało. Ale moim zdaniem to nie chodzi o to żeby się w takie szczegóły zagłębiać. Na początku tez miałem problemy z ustawieniami dla tego pieca, ale pomogło mi to forum. Zacząłem czytać i próbować ustawień innych. Potem doszedłem po małych korektach do swoich optymalnych ustawień. Rzadko który użytkownik ma te same ustawienia. A mało który ma ustawienia czasu podawania 1 min. Chodzi o to żeby zaglądać do kotłowi tylko w celu uzupełnienia zasobnika albo opróżnienia popielnika :)
  3. Dokładnie tak. A ilość podanego opału zależy w tym piecu od jego rodzaju a nawet od jego ilości w zasobniku. Tym się charakteryzują podajniki tłokowe: prostsza konstrukcja, bardziej toporne, mniej awaryjne, ale niestabilna ilość podawanego opału. Producent podaje, że ok 1 min. Najlepiej samemu zmierzyć. Ale to i tak nie ma znaczenia, bo raz podanie np. 100 gr. opału wymaga 1 cyklu a raz 1,5 cyklu. Trzeba porostu obserwować palenisko i w miarę potrzeb korygować ustawienia. Z doświadczenia wiem, że korekta jest potrzebna podczas zmiany opału albo znacznej zmiany zapotrzebowania na ciepło.
  4. Nie chciałem już zmniejszać przerwy podawania (zalecił tak instalator), wiec dobrałem tak czas podawania (obecnie dla groszku 2:15, wcześniej dla miału 1:40) żeby żar utrzymywał się na całej długości ruszt ale żeby cały się wypalał nim spadnie do popielnika.
  5. Pełny cykl w tym piecu trwa około 1 min. Ważne tez czym palisz. Ustawienia dla groszku a dla miału 21 mogą się znacznie różnic. Ja pale obecnie groszkiem i moje ustawienia: Temperatura CO: 62oC. Temperatura CWU: 47oC. Czas podawania: 2m 15s. Przerwa podawania: 40s. Praca w podtrzymaniu: 30s. Przerwa w podtrzymaniu: 40m. Nadmuch: 3/10. Histereza CO: 2oC. Histereza CWU: 5oC. Przy obecnej temperaturze na zewnątrz (noc: -15oC, dzień: -8oC) temperatura w domu do 23oC do 25oC. Spalanie: około 45 kg groszku (luzem) z Piasta. Oczywiście mam kocioł Iskra 30kW.
  6. Popetka

    Opał Ile Rocznie?

    Witam, Ja mam Iskrę ale 30kW. Dom nieocieplony. Jakieś 162 m2 do ogrzania. Do obecnych mrozów spalał mi jakieś 25 kg na dzień. Przy obecnych mrozach pali nawet do 40-45 kg na dobę. W domu temp od 22 do 24 oC. Na początku paliłem miałem 25 z Piasta i było nawet dobrze jak na miał. Obecnie pale groszkiem (luzem) również z Piasta i nie jestem zadowolony. Pali się dobrze, wypala wszystko, ale strasznie dużo popiołu jak na groszek. Spieki mozna zwalczyc. Nie po to ma ten piec tyle ustawień, żeby spieki się robiły. Duży wpływ ma na to siła nadmuchu. U mnie zmiejszenie siły nadmuchu pomogło. Ale nie moze byc też za mała bo wtedy w piecu osadza sie zbyt dużo sadzy. Pozdrawiam.
  7. Przesłona wentylatora otwarta na full, ale jak będę miał dalej problemy ze spiekaniem to pokombinuje z tą klapką i spróbuje również twoich ustawień. Na spalanie nie narzekam. W porównaniu ze starym piecem i tak jest bardzo bobrze. Pozdrawiam Ciepło ;)
  8. Czopuch otwarty na full. Przepustnica podajnika też na full. Ostatnio przy większych mrozach w nocy (do - 7oC) zaczęły mi się robić spieki (szlaka). Zmniejszyłem przerwę podawania do 35 sek. Zobaczymy czy się coś poprawi. MONIA a ty jakie masz ustawienia?
  9. Witam. Posiadam od miesiąca kocioł Iskra 30 kW (ze Zgody) ze sterownikiem ST-37. Powierzchnia do ogrzania ok. 160 m2. Dom nieocieplony. Instalacja grzewcza stara (ok 30 lat), grzejniki żeliwne. Paliwo miał 25. Dwie pompy, osobno dla CO i dla CWU. Zawór 3D tylko do regulacji na CO. W lato zamierzam ogrzewać CWU. Ustawienia: Temperatura CO: 53oC. Temperatura CWU: 45oC. Czas podawania: 1m 40s. Przerwa podawania: 40s. Praca w podtrzymaniu: 30s. Przerwa w podtrzymaniu: 40m. Nadmuch: 2/10. Histereza CO: 2oC. Histereza CWU: 5oC. Przy obecnej temperaturze na zewnątrz (noc: od -5oC do 0oC, dzień: od -1oC do 5oC) temperatura w domu do 22oC do 23oC. Spalanie: od 32kg/doba do 35kg/doba miału 25. Wszelkie uwagi i opinie mile widziane. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.