Skocz do zawartości

anth

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia anth

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam! Co do mocy, to potrafię ją samodzielnie policzyć, opierając się na danych producenta paneli. Ale po co, skoro równie dobrze mogę wziąć wartość wyliczoną przez producenta. Nijak się to jednak ma do uzysku energii.... Nie bardzo rozumiem, skąd wartość podana przez ciebie tomar? Producent twierdzi, że powinno być 426 kWh/m?, wartość ze strony solarenergy.ch dla HEWALEX KS 2000 TP przy C.W.U. wynosi 755 kWh/m? I bądź tu mądry... Niemniej, ciągle nikt nie zabrał głosu w sprawie przepływowego podgrzewacza wody w zestawie z solarami. Nikt nie próbował? Pozdrawiam!
  2. Wielkie dzięki! Na pewno się przyda, na razie rzuciłem okiem, ale przeanalizuję dokładnie wieczorem. Szkoda, że nie ma tu więcej takich pożytecznych osób jak ty Sambor :)
  3. Nie znalazłem sposobu edycji poprzedniego posta. Chciałem ponowić prośbę o poradę w kwestii sensowności zamiany zasobnika z dwoma wężownicami na zasobnik z jedną wężownicą + dodatkowo przepływowy ogrzewacz wody.
  4. Właścicielem składnicy złomu nie jestem, ale dostęp do "złomu" za darmo mam :) Dużo informacji jest ukrytych w plikach, które podczepiłem. Ale podaję jeszcze raz: kąt nachylenia 45 st., azymut 0 (chociaż zastanawiam się ,czy nie ustawić tak 2 sztuk, a 2 pozostałych nie odchylić po 45 st na wschód i zachód), 4 szt. Hewalex KS 2000 TP AC, bufor 400 L, szerokość geo: Lat 52, Lon 17 (Wielkopolska), tylko C.W.U. Co do programów, to podchodzę do nich z dystansem. Kolektorek próbowałem (w wersji demo). W takiej wersji liczy on czas zwrotu inwestycji w porównaniu tylko do energii elektrycznej. Nie można też zmienić kilku parametrów. Ale i to wystarczy.
  5. Wyliczenia opierają się na założeniu, że montaż (w tym konstrukcja mocowania) robię sam (lub też mam za darmo). Jest to oczywiście założenie nie dla każdego dostępne. No i przy założeniu dopłaty. W tej kalkulacji im więcej paneli tym szybciej się zwraca (bo koszt pozostałej części instalacji się praktycznie nie zmienia), ale nie chcę przewymiarować, żeby nie mieć problemu z nadmiarem mocy latem. Co do mocy elektrycznej, to jestem jeszcze na tym etapie, że "mogę mieć" :) Pytanie, czy to się opłaca... Ale nie chcę liczyć zanim nie dowiem się, czy to ma w ogóle sens. Co do twoich sambor wyników symulacji zysków cieplnych (z przedstawionego linka), to zastanawia mnie, czemu masz ten przeciętny roczny zysk cieplny w granicach 163 - 172 kWh/m2? Może dlatego, że twój program liczył to z uwzględnieniem pracy zestawu przy ogrzewaniu C.O., a nie tylko C.W.U.? Z pliku który załączyłem, autorstwa Hawalexu, wynika, że podobne kolektory (chociaż w mniejszym niż twój zestawie, bo tylko 2 szt.) mają ten uzysk rzędu 425 - 612 kWh/m2. No i tu właśnie jest dla mnie problem. Bo twoje wyliczenia pochodzą z programu, który nie wiadomo jak je liczy. Hawalex też nie podaje skąd je wziął. Nijak się jak dla mnie mają do mocy. Może te dane pochodzą z testów przeprowadzanych przez niezależne niemieckie lub szwajcarskie laboratoria, takie jak np. to? Jeśli tak, to wartości rzędu 500 kWh/m2 są chyba bardziej właściwe.
  6. Witam! Czytam forum od niedawna, więc nie jestem pewny, ale chyba takiego tematu nie było. Planuję budowę domu i ogrzewanie C.W.U. z pomocą solarów (chyba jednak płaskich). Przeliczyłem sobie wstępnie opłacalność zestawu 4 paneli tego typu, plus jakiś zasobnik 400L z dwoma węzownicami (jedna do solara, druga do dogrzewania wody prądem), np. taki lub tańszy. Nie wiem, czy zasobnik nie powinien być nawet większy, bo obecnie średnie zużycie wody (ciepła + zimna) wynosi u nas (2 osoby, ale planujemy jeszcze 2 dzieci) 260L dziennie. Czyli 130 L na osobę. Nawiasem mówiąc, czy takie zużycie nie jest bardzo duże? W wielu wyliczeniach przyjmuje się dzienne zużycie c.w.u. na osobę w granicach 40 - 80 L. Ale jak to możliwe? Skoro do wanny podczas kąpieli wlewam około 65 L? A gdzie mycie zębów? Naczyń? Podłogi? Z moich wyliczeń wynika, że solary jako alternatywa dla prądu zwraca się po 3 latach, a jako alternatywa dla propanu zwraca się po 6 latach. I to przy założeniu, że wykonuję instalację samemu. Przy gotowym zestawie nie zwraca się nigdy... Niestety, ostatnio uświadomiłem sobie, że taki zestaw chyba nie zda egzaminu, bo żona ma nawyk brania prysznica codziennie rano przez około 15 minut (ponoć zużycie wody wynosi podczas prysznica 15L/minutę, czyli żona wylewa ponad 200 L...). Woda w zasobniku rano nie będzie miała wystarczającej temperatury, żeby można było wziąć kąpiel (chyba nawet latem), stąd konieczność podgrzewania elektrycznego. Skoro zatem i tak na tą poranną kąpiel żony będę musiał podgrzewać wodę elektrycznie, to czy jest sens ogrzewać nad ranem cały 400-litrowy zbiornik do temperatury 45 st.? Może sensowniej byłoby kupić zbiornik z jedną wężownicą (do solara), plus do dogrzewania wody użyć przepływowego ogrzewacza wody, np. takiego? Ponoć (co zgadza się z rozsądkiem) takie podgrzewanie bezpośrednio przez użyciem jest ekonomiczniejsze niż podgrzewanie i trzymanie wody przez dłuższy czas w zasobniku (bo ciepło ucieka). Co sądzicie o takim układzie? Osobną sprawą jest kalkulacja solarów w odniesieniu do głównego źródła C.O. Do tego jeszcze nie doszedłem. Pewnie w przypadku niektórych źródeł (np. paliwo stałe, gaz ziemny) solary nie mają sensu, a w przypadku innych (np. pompa ciepła, gaz płynny, prąd) jak najbardziej. P.S.: Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak ma się moc zestawu kolektorów do rocznego uzysku solarnego? Czyli skąd wziął się uzysk w pliku jaki_kolektor.pdf? Producent odpisał mi na to pytanie wymijająco: "Moc kolektorów nie jest stała i zależy od wielu czynników dlatego do obliczenia rocznego uzysku używa się programów symulacyjnych." Moc słońca.pdf
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.