Skocz do zawartości

slawik

Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia slawik

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Mam pytanie do pana Marka . Więc z tego powodu, że solary są na gruncie pompa powinna mieć mniejszą wysokość podnoszenia? Zbiornik jest zamontowany w piwnicy, a różnica wysokości między nim a szczytem kolektorów to 3m.
  2. Które pompy nadają się wobec tego do tego sterownika. W instrukcji jest podane, że wyjście przez triak.
  3. Witam wszystkich. Mam pytanie czy pompa obiegowa HEL WITA U55 nadaje się do instalacji solarnej, oraz czy da się elektronicznie sterować jej obrotami. Posiadam sterownik SOLARCOMP 912 a ten tak współpracuje z pompą. Dodam jeszcze, że posiadam dwie panele solarne posadowione na gruncie.
  4. Trochę skomplikowane i drogie te układy. Myślałem rozwiązać to tak : zasilanie do dużego zbiornika, woda zimą wstępnie podgrzana przy sprzyjających warunkach przepływa do małego w momencie pobierania wody i tam sprawę załatwia kocioł. Latem podobnie, tylko w momencie gdy temp.w większym zagrzeje się do określonej wartości np. 60 stopni to sterownik uruchomi dodatkową pompę mieszającą. Pytanie czy to się sprawdzi. Może ktoś ma podobnie rozwiązaną tę kwestię. Wiadomo, że finanse to prawie kluczowa sprawa.
  5. Witam wszystkich. Chcę usprawnić moją instalację c.w.u. i wspomóc ją kolektorami solarnymi. Obecnie wodę ogrzewam w zbiorniku dwupłaszczowym 120l. Lato grzałka a zimą korzystam z kotła c.o. Kompletuję wszystkie niezbędne rzeczy i mam pewne dylematy: czy kupić zbiornik biwalentny 300l czy jednowężownicowy 200l i połączyć go z istniejącym zbiornikiem .Wydaje mi się, że to drugie rozwiązanie ma więcej korzyści. Po pierwsze jest tańsze. Po drugie lepiej latem zagrzać mniejszą ilość wody do wyższej temperatury niż większą do niższej, a w gorące dni nadwyżkę wyprodukowanej gorącej wody przesłać do drugiego zbiornika. Po trzecie w razie potrzeby włączenia grzałki ogrzewam 120l a nie 300l. Po czwarte zimą kocioł i tak grzeje wodę na bieżąco więc 120l. wystarcza. Po piąte jeśli kolektory w zimie podniosą choć trochę temperaturę nawet do 20-30 stopni w 200l. zbiorniku to i tak jest to więcej niż temp. wody dochodzącej. To są moje teoretyczne rozważania. Proszę o Wasze opinie. Nie wiem też jaki zastosować sterownik i w jaki sposób najlepiej połączyć oba zbiorniki. Jeszcze jedno, zastosuję dwa kolektory płaskie Hewalex.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.