Skocz do zawartości

kedar10

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia kedar10

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Edit 1: Teraz pale w tak zmienionym palenisku(piec przerobiony na dolno-spalinowy): Proszę wybaczyć amatorszczyznę. Trochę dłużej muszę je przetestować i dopracować.
  2. Przepraszam za skrót myślowy;) W swoim temacie(Jak palić w Defro optima) umieściłem szkic jak zmieniłem wnętrze pieca.
  3. Przyznam tu rację oparta doświadczeniem, sam mam hybrydę(tak określam kocioł Defro Optima). Po przeróbce dolniak, bez zabawy górniak ale jak na dolniaka mam za duży odstęp pomiędzy środkowym płaszczem a rusztem i chyba wiem co z tym fantem zrobić ale potrzebuję płyty stalowej/żeliwnej. Po pierwsze żeby był skos na ruszcie, po drugie żeby odstęp był mniejszy niż jest fabrycznie, po to żeby warstwa palącego się opału była mniejsza i żeby opał spalał się przy pionowym płaszczu a nie przy drzwiczkach podczas dopalania.
  4. Dwa razy paliłem od dołu bez żadnych przeróbek, bez zastanawiania się czy dobrze w nim palę. Wtedy gromadził się dym podczas podtrzymania, dużą winę ponosi(tak uważam) środkowy płaszcz, działa jak blokada ale brak powietrza=zastój gazów(tak jak napisał Robogaz), produkcja smoły. Zrobiłem przeróbkę na dolno spalinowy ale muszę ją poprawić. Położyłem cegły na rusz aby zmniejszyć moc pieca ale żeby dało się rozpalić. Później narysuje jak leżą w środku, jeszcze jedna muszę przełamać i sprawdzić. Całkiem dobry efekt dzięki temu uzyskałem, dym się prawie nie gromadzi. Muszę trochę też przepalić go od góry, żeby wypalić to co się w nim nazbierało przed przeróbką na dolno-spalinowy. Niestety z kominem miałem, mam i będę miał trochę problemów. Muszę wezwać inną firmę kominiarską(niż tą z którą administrator budynku ma podpisaną umowę) i zmierzyć ciąg kominowy. Nie jest on idealny, wkładu na całą wysokość nie dało się włożyć, nie będę się rozpisywał dokładnie o co chodzi. Piec zmienić musiałem, co mogłem zrobiłem z kominem, jeszcze strażaka będę montował ale piec wyssał pieniądze. To musi trochę zaczekać. W tym piecu środkowy płaszcz jest trochę krótki(jak na piece dolno paleniskowe), po palę więcej, napiszę.
  5. Nie zdążyłem edytować swojego postu, dlatego nowy. EDIT1: Na razie spróbuję z lekkim uchyleniem środkowych drzwiczek, potem przeróbka na dolno-paleniskowy potem może moja przeróbka ale mam niewiele czasu na te zabawy:) także zaczynam od najłatwiejszych. Ogólnie uważam że smolenie spowodowane jest zbyt dużym kotłem w stosunku do CWU, kocioł schodzi na zbyt niskie obroty i się dusi. @Andrzej Dużo ciekawych pomysłów i rad jest w tamtym temacie zamieszczonych, jednak w Optimie (komfort) nie mogę ich od razu wprowadzić ponieważ mam mało miejsca w środku przez pionowy płaszcz., nie doczytałem do końca jeszcze postu, mam też swoje przemyślenia jak z górniaka zrobić dolniaka dla węgla i drobnego drewna;) tylko na wszystko mało czasu. EDIT2: Dodatkowo będę pomniejszał komorę do podgrzewania CWU ale trochę muszę przemyśleć jak bo mam mało miejsca w kotle a drewno może nie zmieścic się po przeróbce. Mam pytanie takie, mam kilka cegieł dekoracyjnych, szamotowych raczej nie znajdę czy mogę użyć tych co mam? Domyślam się że mogą spękać i rozkruszyć się.
  6. Dziękuje. Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś, podczas podtrzymania wentylator pracuje od 0 - 2%(zakres ma 0-100) czyli nie dopływa żadne powietrze i raczej z tym jest problem. Może źle to opisałem, dym gromadzi się w piecu podczas podtrzymania ognia. Co mogę zrobić żeby się nie gromadził? Przyglądałem się jak ten piec pracuje, tzn jak jest aktywny Tryb rozpalania(wentylator mocno pracuje) to pali się to co jest pod środkowym płaszczem i przy pierwszej przegrodzie, z przodu blisko drzwiczek środkowych nic się nie pali. PS: Palę drewnem liściastym sezonowanym rok, z czasem będzie sezonowane dłużej.
  7. Witam wszystkich, Proszę o porady, linki(żeby nie powtarzać jak nie trzeba), jak palić w defro optima plus(Typ 10)? Defro Optima Plus Rozglądałem się po forum, mam piec no właśnie jaki, niby górno-płomieniowy ale nie do końca, taka hybryda powiedziałbym. Mam go od tygodnia, grzałem tylko wodę jak na razie i uczyłem się obsługi elektroniki. Paliłem tylko drewnem, przyjdzie sezon będę palił węglem. Wcześniej miałem piec Camino , miło wspominam te bieganie po schodach. Paliłem w nim źle bo rozpalałem od dołu. Nie chcę powtarzać błędów, chcę wydajnie i ekologicznie palić. Możliwe że dokonałem złego wyboru(kocioł Defro Optima), mówi się trudno następnym razem wybiorę dolno-płomieniowy ale to nie takie proste ponieważ mieszkanie jest małe około 64m^2, a Zębiec KWKD to 15KW znamionowej mocy a Defro 10KW. Defro seria Optima to piece typowo węglowe o czym przekonałem się po zakupie, mało miejsca na kawałki drewna, w przyszłości chciałbym coś z tym zrobić. doradził mi ten piec pracownik Defro nie mogę powiedzieć że źle(na razie), szukałem przyzwoitej jakości(blacha kotłowa a nie zwykła i odpowiedniej grubości), niech ogrzeję dom pierwszy sezon to podzielę się doświadczeniem. Na dzień dzisiejszy czyli podgrzewanie tylko wody, kopci gdy przejdzie w podtrzymywanie temperatury, a dym jest gryzący(gdy otwieram górne drzwiczki). Staram się przedmuchać ten dym zanim je otworzę wentylatorem albo otwieram drzwiczki popielnika. Przez zastój dymu podczas podtrzymania jest osmolony więcej niż spodziewałbym się ale to wina raczej tego że podgrzewanie wody wymaga małej mocy(zbiornik 100l). Czytałem że powinien być drugi ciąg powietrza ale problem polega na tym że nie bardzo mam go skąd wziąć. Górne drzwiczki mają być zamknięte(nie mają klapki) gdy dmuchawa ruszy dym pójdzie przez drzwiczki. Z lewej strony też mam miejsce na wentylator mógłbym odkręcić klapkę i kanały wentylacyjne które wchodzą do popielnika mógłbym jakoś zasłonić(jeszcze nie wiem jak to dobrze zrobić) a górne lewe kanały wylotowe by pracowały Proszę jeszcze raz o pomoc jak w nim palić. PS: Wiem że mam wyłączyć wentylator i miarkownik niech pracuje, niedługo tak będzie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.