Skocz do zawartości

babarek

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia babarek

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Mam prośbę. Czy możecie skomentować jeszcze moje pytania i wątpliwości. Cały czas myślę jeszcze o tym Zębiecu. Czy mogę do niego zastosować taki elektroniczny miarkownik ciągu: Uniester miarkownik ciągu Jak to działa w porównaniu z wentylatorem i sterownikiem? Zastanawiam się nad zakupem do grzejników zaworów termostatycznych z głowicami firmy Heimeier. Koszt za 1 kpl ok 100 zł. Tylko jak to zadziała. Piec będzie trzymał stałą temperaturę np 60 stopni, na grzejnikach ograniczę temperaturę w pomieszczeniach, przyjdą cieplejsze dni to gdzie kocioł odda nadmiar ciepła. Bojlera nie przewiduję. Jak to wyregulować. Czy rzeczywiście z zaworem czterodrożnym może tak być jaki piszę w poście wcześniejszym. Muszę też mieć bezpośrednie połączenie do naczynia przelewowego z pieca?
  2. Panowie wielkie dzięki za wasze opinie. Co dalej? Rozmawialiśmy ze znajomym instalatorem (fachowiec z doświadczeniem, bardzo dobra opinia i dużo zleceń w naszym rejonie) i przekazał nam nieco uwag i informacji: 1. Najczęściej montuje teraz i poleca kotły SAS . Z tego względu poleca piec Sas NWT ze sterownikiem i wentylatorem. Podobno rozwiązanie ze sterownikiem w praktyce sprawdza się dużo lepiej niż miarkownik ciągu, który jest mało dokładny i nie pozwala mieć pełnej kontroli nad temperaturą na kotle w mieszkaniu i oczywiście kontrolować spalanie. Takie SAS?y montuje na takich i mniejszych kominach. Problemów z ciągiem ludzie nie zgłaszali. 2. Podobno Zębiec został nieco w tyle i jego konstrukcje kotłów przede wszystkim brak sterowania i wentylatora powodują że ludzie wybierają inne piece. 3. Goły Zębiec 22 kW kosztuje 3700 zł w tej cenie można kupić Sasa NWT 23 kW ze sterownikiem i dmuchawą. 4. Zawór czterodrożny w mojej instalacji nie zdałby egzaminu ponieważ mam duże średnice rur. Musiałby być duży z siłownikiem za dużą kasę. W starych instalacja podobno zanieczyszczenia z instalacji często je zatykają i nie chcą działać. Więcej problemu niż pożytku. 5. Zawory i głowice termostatyczne na grzejniki ? dobra rzecz tylko że podobno na rury ? i ? cala to duży wydatek. Sprawdzę bo może jednak kupimy. 6. Wygląda na to że starsze pokolenie domowników przekonuje się do zakupu tego Sasa NWT ? w Żywca raczej nie pójdą ? Szkoda tylko że Zębiec nie umożliwia montażu sterownika. Wtedy zakupili by ten kocioł.
  3. To wtedy zawór czterodrożny? Z kominem to raczej wiele nie wymyślę?
  4. Dopiszcie prosze jeszcze o tych dwóch ostatnich kwestiach które chciałbym zrozumieć. Pozdrawiam
  5. Bardzo dziękuję za wszystkie porady :rolleyes: Rozmawiałem z kominiarzem o moim kominie. Powiedział że komin jest za mały i jaki piec nie kupie i tak nie można wykluczyć ewentualnych problemów z ciągiem. Domu na razie nie ocieplimy bo może będą przeróbki. Porozmawiam z instalatorem i dowiem się jakie ma zdanie i doświadczenie w tej kwestii (mój komin + piec do niego). W zasadzie jeśli mi nie odradzi to kupię: Zębieca KWKD 22 kW bądź Sasa NWG 23 kW. Musze jakiś wybrać. :blink: Założę miarkownik ciągu Regulus. Z wentylatora i sterownika chyba zrezygnuję skoro piszecie że miarkownik do regulacji dobrze się sprawdza a wentylator pomoże tylko przy rozpalaniu. Gorzej gdy ciąg będzie za słaby. Dlatego zapytam: 1. Jak umożliwić sobie późniejsze dołożenie dmuchawy? 2. Druga sprawa to regulacja instalacji. Nowe zawory ? termostatyczne ? na grzejniki czy ten zawór czterodrożny. Co lepiej się sprawdzi w mojej sytuacji. Instalacja dość stara dawać zawór? A może zawór trójdrożny i głowice na grzejnikach. Co zastosować? Napiszcie jeszcze coś o tych kwestiach. Pozdrawiam
  6. 8. Rozmawiłem z lokalnym dysrybutorem kotłów i powiedziałe że ze względu na uniwerslaność rozwiązania 95% nabywców kupuje kotły z gornym spalaniem. Twierdzi że gdyby te kotły były takie rewelacyjne to taki Zębiec nie miał by tylko dwóch jednostek w ofercie a ludzie kupowali by je z większym przekonaniem. Dodał też że bardzo dobry ciag kominowy to dal tej konstrukcji podstawa! Nie powiem zbił mnie z tropu.??? 9. Cały czas mam problem jak przeskoczyć dobór właściwej mocy kotła do naszego domu. To przecież podstawa. Myślałem że 22kW lub 23 kW powinno byc OK. Teoretyczne tabele w Zębiecu i Sasie mówią ok. 30 kW. Panowie możecie udzielic krótkich podpowiedzi, wyjaśnień zagadnień które chodza mi po głowie? Bardzo liczę na wasze doświadczenia i wiedzę. Bo sama teoria to nie wszystko. Praktyka wiele mówi.
  7. Bardzo dziękuję za wasze rady. Chciałbym dalej podzielić się z wami swoimi wątpliwościami. Pomyliłem się ? oczywiście ten nowy komin ma też 15 mm srednicy. Chciałbym kupić piec znanego producenta. Obok Zębieca zastanawialiśmy się też nad piecem SAS. Seria ze sterownikiem NWG lub UWG bądź z samym miarkownikiem seria NWT lub UWT. 1. Co sądzicie o zastosowaniu sterownika z wentylatorem w moim przypadku. Czy to nie lepsze rozwiązanie niż miarkownik. A może wybrać oba rozwiązania? 2. Jakie macie zdanie na temat tych pieców SAS. Są z dolnym spalaniem a to chyba łatwiejsze palenie. W Sasie powiedzieli mi że 23 kW może być za mały i musze myśleć o 29 kW. 3. Popatrzyłem w SASie na wymagania co do komina i 220 ? 240 mmm to duża przepaść do moich 150 mm. 4. Czy w piecach z górnym spalaniem nie należy dorzucać opału w trakcie palenia. Dopiero po kompletnym spaleniu wsadu w kotle rozpala się ponownie.? 5. Spodobał mi się ten Zębiec KWKD. Ma mniejsze wymagania, co do komina 180 mm. Tylko czy 22 kW ogrzeją mój dom? Pytałem u producenta i radzili pomyśleć o górnym spalaniu 25 kW KWK lub 30kW Venus. 6. Robocik ? kocioł KWKD nie ma wetylatora. Uważasz, że miarkownik i pompa obiegowa wystarczą? Czy możesz napisac dwa zdania o konieczności założenia głowic termostatycznych? 7. emus- nie obawiasz się że 20kW to za mała moc? Pozdrawiam w oczekiwaniu na dalsze wskazówki.
  8. Dziękuję że odpisałeś. Nowy kocioł mamy zamiar podłączyć pod nowy nie używany komin (rura azbestowa fi 160 mm). Kiedyś był kominiarz i powiedział żeby podpiąć nowy kocioł do nowego komina i powinno być wszystko ok. Ciągu kominowego nie sprawdzał. Ten sam kocioł który będziemy demontować mieli także inni znajomi u nich tez kopcił do piwnicy i zanieczyszczał komin. U ludzi po wymianie kotła problem podobno zanikł. Mam wrażenie że to wina konstrukcji pieca. W ziemie staramy się palić całą dobę. Czasem w nocy piec wygasał bo nie potrafił utrzymać płomienia przez kilka godzin. Oczywiście w ciagu dnia palimy spokojnie na 40 na piecu , po południu podnosimy temperaturę. To co mam zrobić z tym kominem? Wezwać kominiarza i teraz cos sprawdzać bez palenia w piecu i przy tych upałach.?
  9. Może jednak ktoś znajdzie chwilkę i doradzi :rolleyes: Z czego wybierać? Dolne spalanie ? Górne? Sas ? Zebiec ? Która konstrukcja powinna sprawdzić się w naszym domu?
  10. Witam! Dom w bryle klocka. Tradycyjny budynek z lat 80. Wielkość budynku to 10m x 11m. Parter , piętro i strych. Strych nie ogrzewany , dach betonowy pokryty papą i lepikiem. Płyta pomiędzy piętrem a strychem izolowana styropianem. Dodatkowo pod połową budynku znajduje się piwnica w której znajduje się obecny kocioł. Budynek z zewnątrz nie ocieplany. Ściany wykonane z dwóch pustaków Max z przegrodą powietrzną. Od zewnątrz rzucony tynk. Okna wymieniono na nowe PCV. Komin długości ok. 10m. W kominie znajduje się rura azbestowa o średnicy fi 150 mm do odprowadzania spalin z kotła węglowego. Do domu przylega garaż z osobnym wejściem w którym znajduję się także grzejnik. Taki spiralny. Garaż ma wymiary ok. 7m x 4m. Ogrzewanie pomieszczeń i wody ciepłej podzielono na dwie instalacje. Ciepłą wodę do dwóch łazienek ogrzewa przez cały rok przepływowy piec gazowy Junkersa. W kuchni znajduje się drugi mały podgrzewacz gazowy wody do mycia naczyń - chyba Termet . Instalacja CO w pełni grawitacyjna bez pompki wymuszającej obieg. Rury w instalacji stalowe grzejniki aluminiowe. W domu pali się zdecydowanie węglem. Bywało wcześniej że podczas wycinki starych drzew spalaliśmy też w piecu drewno. Teraz póki co drewna nie mam ? są może 4 taczki. Dom ogrzewał wykonany w warsztacie garażowym kocioł. Teraz zaczął przeciekać i musimy kupić nowy. Hydraulik ma teraz czas więc trzeba szybko dokonać zakupu i montażu. W piecu jest duża komora spalania , palenisko jest na dole. Podstawową wady dotychczasowego kotła to: słaby ciąg do komina, kopcenie w piwnicy, osadzanie się sadzy w kominie (po spalaniu drewnem nawet mazi). W piwnicy jest czarno, przy opalaniu węglem komin trzeba czyścić nawet co tydzień. Bardzo trudno było utrzymać stałą temperaturę na piecu. Albo szybkie grzanie albo lekkie tlenie ognia w piecu. Tragedia. Jak już wspomniałem zauważyliśmy że piec przecieka. Pora pozbyć się tej konstrukcji i kupić nowoczesny kocioł. Jeśli to możliwe i nie wymaga znaczących remontów rozważamy także modernizację instalacji. Ponieważ zupełnie się nie znam na tych zagadnieniach proszę was o pomoc i poradę. Jaki kocioł mógłby pasować do mojego budynku i metody opalania węglem (sporadycznie drewno). Dodam jeszcze że planujemy nowy kocioł podpiąć pod taki sam ale jeszcze nie używany komin. Stary poczeka na piec gazowy po ociepleniu budynku. Stoi teraz jeszcze w piwnicy drugi piec ? stary gazowy (podpięty równolegle do instalacji). Prawie nie używany, chyba już zardzewiał pójdzie do demontażu. Panowie bardzo proszę o wasze sugestie co do pieca i ewentualnie instalacji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.