Skocz do zawartości

Robocik

Stały forumowicz
  • Postów

    288
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana Robocik w dniu 11 Września 2011

Użytkownicy przyznają Robocik punkty reputacji!

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zainteresowania
    jak spalać, żeby dobrze spalać .

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Robocik

Doświadczony Forumowicz

Doświadczony Forumowicz (8/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Wpisz na Goo... Ale chociażby ,polacy http://www.jmpsc.pl/ , słowacy http://www.europawegiel.com/ znajdziesz pewnie więcej, bezpośrednio z kopalni marnych 25 ton raczej nie kupisz prędzej wyślą cię właśnie do jakiejś spółki s.r.o. ;) . Ale nie wierz w w kaloryczność 26 mj/kg jak jest 20 to już dobrze, a z tej kopalni powinien tyle mieć, no i cena do około 360zł/t w czechach dorzuć loko i podatek bodajrze.
  2. Tak miałowiec ale i do długo płomiennych paliw też jest , komora spora wymiennik długi pionowy , a na drewku nie będzie miał 18kW ;) , ale kolega chyba węgiel więc jest faktycznie za duży, z resztą podałem go raczej jako przykład konstrukcji kociołka, takie kotły są sprawne ale i mało odporne na kondensat i zimny powrót. Pozdrawiam
  3. Jeśli okresowe palenie tylko drewkiem różnej jakości :rolleyes: , to górniak może wykazać się większą trwałością moim zdaniem a i wymiennik poziomy może być odporniejszy na kondensat ale komin , to już pewnie nie. A przy darmowym paliwku można ciut więcej temperatury w komin puścić żeby się nim dłużej cieszyć ;) , jak i kociołkiem. Pozdrawiam
  4. Robocik

    Sked

    Porównaj go do kociołka HEF firmy HEF i wszystko będzie jasne. Osobiście górniak z pionowym wymiennikiem, to spodobał Mi się po przekroju np: Krzaczek SKM . Ps Kolego janklos12 5 godzin przy 1,625kW kociołka na 10m2 , to moim zdaniem żaden powód do chwały raczej do zastanowienia się przy takiej konstrukcji kociołka gdzie inni z poziomymi wymiennikami mają mniejsze załadunki przy tej samej mocy :huh: . Ja przy moim górniaczku KWP musiał bym truchtać co 2 godziny :wacko: w takim razie o zgrozo :o . Oczywiście ważne czy stara chałupka i czy podajesz czas przy rozruchu na wychłodzonym domu i ful obrotach kociłka czy już na podtrzymaniu, ale z tego co piszesz , to cyklicznie powtarzasz więc sporo kopcisz moim zdaniem, albo te kociołki mają kW na papierze i tak samo wydolność co osobiście podejrzewam. Pozdrawiam
  5. Ja osobiście lubię puszczać powietrze w i przez nagrzaną ceramikę, która poprzez wyższą temperaturę wypala wszystko i nie ma co czyścić lub wymieniać. Chyba że drewko zbyt mokre :P , to i coś pyknie, ale to inna bajka. Ps A, co do podgrzania P na czopuchu, to można by zrobić obejmę z dwóch połówek uszczelnianą na kit i skręcaną na śrubki przez którą krótką spiralą popłynie powietrze, dalej w płaszczu ocieplenia do popielnika od tyłu no jak da radę w tym kotle, a regulacja na dolocie do pseudo reku :) przeca to w końcu odzysk Hej! Natomiast czopuch gładki w środku, to mniej problemu z wyczyszczeniem go. Pozdrawiam.
  6. Kolego "w ziemi" , to złe pojęcie najlepiej czerpać suche i ciepłe powietrze wilgoć nie pomaga , więc ujęcie najlepiej jak jest nad ziemią, a ile to uzależniłbym także od miejsca, to tak moja mała uwaga(plus jeśli pójdzie głębjej ziemią i się ogrzeje też pewnie nie będzie źle) ;) , ale wilgoci mówimy NIE!
  7. Kolego, to przede wszystkim dwa różne kotły. Hef Carbi Comfort - to kocioł górnego spalania , natomiast kociołek SAS NWT , to badziewny dolno-górny kociołek. Jeśli te dwie firmy, to w HEF-ie prawdziwy dolniak to poprostu kocioł HEF i nie HEF Start broń cie przed nim kolego, natomiast w SAS-ie polecam odwrotnie z kolei górniaka SAS UWT jest to dobry pojemny górniak z dodatkowym rozbudowanym napowietrzaniem , a nie jak w Carbi Comfort szczątkowe cztery dziurki. Jako dolniaki mogę także polecić prostsze konstrukcyjnie Żywca KDO-U 12-17kW wsad 22-25kg , oraz Zębca KWKD 15kW wsad 30kg. Górniaka także poleciłbym może z całkiem innej beczki z długim pionowym wymiennikiem takim jak Krzaczek SKM gdzie przy 18-tce mamy 50 kg wsadu co daje nam dobry pojemny kociołek , niestety takie górniaki występują chyba tylko większe niż 14-16kW. Pamiętaj także kolego o tym iż ważne jest czym będziesz palił, moc wtedy liczymy w zależności od paliwa, sterowniki od ST-81 z PID są dobre sam mam taki i od święta włącza Mi wentyl bo jadę przy drewnie na miarkowniku ciągu ;) , a ster załącza w trybie wygaszania samymi pompami :D . Ps Sterowniki i wentyle raczej do podajników, większość paliw dłużej się spala na miarkowniku ciągu szczególnie drewno, przy pionowym wymienniku obowiązkowo zawór 4D i jazda na wyższej temp. to kociołek dłużej podycha ;) (a dolniak z takim wymiennikiem to tylko z klapą krótkiego obiegu!!!) . Pozdrawiam.
  8. Kolego zdecyduj się co reklamujesz :P , po wtóre Moje ok.190m2 dobrze ocieplonych od dawna opalam zceramizowanym śmieciuchem KWP 21kW dziś może 2/3 komory , ale sądzę iż parenaście metrów drzewa wystarczy, a grzeje także tym wodę nawet w lato często. Twoje pompy i solary to drogie gadżety, których amortyzacja wydłuża proces zwrotu kosztów w nieskończoność, za dwadzieścia lat zanim ci się zwrócą inwestycje wynajdą coś naprawdę dobrego i w rok ;) oszczędzę tyle co ty przy mniejszym koszcie inwestycji ;) , więc będę zarobiony. Na razie nie bawię się w cyferki tylko patrzę ile hajsu idzie na ciepełko u mnie i u znajomych z porównywalnymi domami ( 15cm styr/ściany, 20cm <ursa32> dach i podłoga 10cm styr 39) wentylacja grawitacyjna. Po trzecim roku większość zaczyna także kombinować z paliwami stałymi w ślad za mną opornym, bo okazało się, iż jest tanio i tyle :rolleyes: . - Marketing nie każdemu zakryje oczywistości jaką jest ile kaski poszło... - Cały czas pomijasz i traktujesz po macoszemu stratę kominową, a nie masz stałych przepływów kominowych ;) (sama temperatura czopucha to pikuś) no i startujesz z różnych temperatur(pieca bądź bufora) , więc twoje doświadczenia po prostu nie są wiarygodne. - Twoje próby zmniejszenia powierzchni zładu i próby spowalniania procesu pokazały tylko, iż posiadasz stary pewnie zakamieniony kociołek z mizernym wymiennikiem, a otwieranie przepływu na ful bez palnika poziomem spalania paliw stałych na jakim się na razie zatrzymałeś. Albo wolno albo szybko i do tego dobrany wymiennik i sposób spalania, powietrza ani za dużo ni za mało , oraz odpowiednia temperatura samego procesu spalania oraz jego kompletność , oraz oczywistość jaką jest jakość paliwa. Jeśli dasz radę dojść w pobliże optimum gaz pompa ciepła solar czy inne dzisiejsze wynalazki potraktujesz tak , że dziś takie jutro inne :P zawsze się znajdzie sposób na jelenia żeby go z kasy skroić . A co powiesz na zanieczyszczenie ZIEMI spowodowane samym wyprodukowaniem tych skomplikowanych instalacji <_< oraz masy energii potrzebnej do działania :P . - Reasumując dobre kotły z ceramiką i dobra gospodarka paliwami stałymi odnawialnymi w czasie rzeczywistym dałaby najlepsze wyniki globalne moim skromnym zdaniem panie Laborancie - Najpierw dobrze spalić optymalnie wykorzystując ciepło do podtrzymania procesu, a nadwyżki upłynnić na odbiorniki nad czym tu kombinować :D , a determinantem wszystkiego ma być zapotrzebowanie odbiornika(domu), jeśli razem wszystko gra, mamy pełnię szczęścia. Pozdrawiam.
  9. Osobiście koledzy upieracie się widzę przy poglądzie, iż ciepło musi transportować ciecz. Ja osobiście kocham ceramikę, a blacha pomaga trzymać Mi wodę w kupie :) i odprowadza nadmiar ciepła :D oraz łapie to co w komin ucieka, problemem jest tylko spowolnienie procesu przy jednoczesnym osiągnięciu celu (pełnym spalaniu), ale w ceramice wykorzystanej jako buforo/sprzęgło w kotle , przyhamuje ona zbyt szybki odbiór ciepła :rolleyes: przed zakończeniem procesu spalania :) później goła blacha jako wymiennik. Osobiście poszedłem w tym kierunku gdyż palnik przyspiesza proces i wymusza powiększanie wymiennika i kombinację z rozprężaniem <_< , więc osobiście kombinuję w tym kierunku . Ps Nic odkrywczego dobrze spalające piece ceramiczne istnieją od dawna problemem jest udany i funkcjonalny mariaż :rolleyes: żeby było prosto, tanio i przede wszystkim funkcjonalnie. Ostatnio koledzy myślę nad wermikulitem czy duży zysk będzie w komorze i czy może Mi ktoś podać jego przewodność w porównaniu do szamotu bo jakoś nie mogę dogrzebać się tego, ze składem szamotu i betonów już kombinuję :P .
  10. Jeśli drzewo to kociołek 22kW na drzewie będzie miał mniej i to zależeć będzie także od drzewa ile mniej, jeśli drzewo liche i do tego mokre będzie, to nawet blisko połowę mniej!!! Ps Najważniejsze to to , iż jeśli mały komin to wzięcie dolniaka pogłębi problem gdyż wymagają one lepszego ciągu niż górniaki, natomiast jeśli zostaje dolniak to polecam właśnie roziązanie jak w KWKd z poziomym wymiennikiem, lepiej jeszcze może się z pisywać w takiej sytuacji osłabionego ciągu Żywiec KDO-U ze względu na umiejscowienie klapki skróconego obiegu. Ps 2 Ja jeszcze zamiast frezowania wziąłbym poważnie pod uwagę jednak wbudowanie komina typu domus jest to ceramika bez ocieplenia do wmurowania w istniejący komin po małym wyburzeniu lub na dostawkę, do napraw też lepszy bo później trzyma się muru jak dobrze zrobiony więc naprawa tańsza!!! W ogóle jest to najlepsze rozwiązanie bo można go wkomponowaćw ścianę i tylę:-) Kominy ocieplane są kominami zewnętrznymi i stawianie ich wewnątrz jest jak dla mnie stratą kasy i miejsca. Poza tym lubią pękać przy przegrzaniu miejscowym , a wtedy praktycznie całe do rozbiórki więc kilka tysi w plecy!!! Ps 3 Im coś bardziej skomplikowane tym bardziej narażone na usterki i droższe w naprawie. Proste jest piękne i praktyczne. A palić dobrze trzeba się nauczyć kociołek za nas tego nie zrobi. Człowiek od dawna udowadnia , iż wszystko potrafi zwalić :-) A, do drewna prosty kociołek i miarka bo wentyl szybciutko wszystko w komin puści i tyle .Pozdrawiam.
  11. Przy unisterze jak i miarze manualnej na termiku ważne jest, żeby kocioł był szczelny, a w momentach całkowitego zamknięcia poprzez miarkownik dołu powietrze wtórne w odpowiedniej ilości szło ponad zasyp, wtedy to w trakcie podawania pierwotnego mamy dopalanie, a przy odcięciu pierwotnego mamy wtórne które, to zapobiegnie fukaniu. Ps warunkiem dobrego działania takiego tandemu jest dobry ciąg kominowy i regulacja, żeby gazy poprzez otwór wtórnego nie poszły na kotłownie, a także wtórne nie podtrzymywało palenia jak i nie wychładzało kociołka. Więc wszystko z umiarem i rozsądkiem, więc z możliwością regulacji zależnej od warunków i opału ;) . Ps II ; Miarkownik trzeba także dobrze założyć i wyregulować (ważne są także konty Lańcucha względem klapy oraz ramienia, no i pochylenie samej dźwigni) Miarkowniki też są różnej jakości i siły. Napowietrzenie kotłowni też wielce istotne. Pozdrawiam
  12. Różnica ciśnień tak, ale jak duża ona musi być ;) , idealnie działa zazwyczaj tylko w pionie , metalowa kulka jest ciężkia , niedomknięcie może zakłócać przepływ, woda lubi płynąć po najmniejszej linii oporu :) , a grawitacja przy dobrym montażu może nie być w cale taka szczątkowa co uważam za plus w razie braku prądu i dogrzanym budynku który mniej ciągnie ciepła :rolleyes:. Przy szwagrze lepszy byłby zawór 3D na powrocie nie dawałby ciepła gdy by kocioł go nie wyprodukował w dostatecznej ilości :D , instalacja wtedy delikatniusio betono odporna. W czopuchu ściąłbym bardziej blachę , albo wyjął ją, a wajchę zostawił ;) , niech by se kręcił.
  13. Kolego uważam, iż twój schemat jest w wielu aspektach błędny i przeładowany pompami i zaworami ;) . Przejrzyj dwa schematy z zaworami czterodrożnymi gdzie oszczędzisz jak widzę tyle na gadżetach, iż wystarczy ci na najfajnieszy gadżet :rolleyes: , http://www.defro.pl/...emat-instalacji (gdzie są nawet przepływy) oraz Tą całą masą pomp i zaworków nie zrobisz równie dobrze działającej instalacji. Ps Na twoim schemacie pomieszałeś obiegi mały i duży , zawór różnicowy nie zadziała, a jeśli masz dwa bojlery to bezsensem jest montaż dwóch pomp gdyż sterować można z jednego, a na drugim będzie 3-6oC różnicy ;). Reasumując poprzeglądaj inne tematy na forum jest wiele schematów nic nowego nie wymyślisz, a możesz tylko zrobić sobie kosztowne kuku. A teraz zobacz jaka jest różnica pomiędzy systemem 3D i 4D i Wielkie Ps Osobiście nie polecam instalacji kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym jeśli nie ma wody miejskiej gdyż kolego jeśli siada prąd i kocioł Ci skacze po kotłowni , to hydrofor da trochę wody z zapasu ciśnienia, a po chwili i tak nastąpi finito kociołka i instalacji -_- . Zdecydowanie odporniejsze na przegrzanie są dobrze zrobione układy otwarte które idą także na grawce. Chcesz spokojnie spać, to nie przekombinuj. Pozdrawiam.
  14. Właśnie o to chodzi, Ja wolę uniknąć miesiąca serwisu w okresie grzewczym :rolleyes::P, prostota i funkcjonalność to cnoty dobrego kotła, a toporne wykonanie lepsze jest w kotle od delikatności i masy niedoróbek jakich pełno na naszym rynku <_<. Elektronika, to pięta achillesa dzisiejszych czasów w każdym urządzeniu, jeśli w takowym się znajduje, a na wschodzie mają piękną cechę, zbędnego niekomplikowania tam gdzie tego g... nie potrzeba. Kocioł ma być kotłem, a nie meblem czy porcelaną , powinien być twardy i pewny, do tego jeśli jest sprawny, to już w ogóle miodzio :), jeśli wysoko efektywny przy zachowaniu względnej prostoty w konstrukcji co eliminuje masę usterek możliwych do wystąpienia podczas eksploatacji mamy bajkę ;), a jeśli prosta konstrukcja umożliwia szybką naprawę, to jest to wszystko co powinien skupiać w sobie kociołek zbliżony do ideału, na tyle na ile się da to osiągnąć. Ps Dlatego pomimo toporności wziąłem Zębca, bo wolałem poświęcić 10% opału po przeróbkach na rzecz spokoju. Teraz sprowadziłbym kociołek zza wschodniej granicy :D , lub zbudowałbym go sam. Pozdrawiam.
  15. Kolego tomasztomasz wcisnęli Ci zmiotkę z kopalnianego placu, a nie miał. Pomijam już szczegół, iż kotły dolnego spalania nie nadają się do czystego miału, musisz zmieszać go teraz z dobrym węglem i rzyczyć najlepszego :rolleyes: Tym co Ci to W.G.... wcisnęli. Może i ciesz się, że miał był kiepski przy dobrym zebrane gazy w komorze zasypowej zrobiły by prawdopodobnie , tobie lub innej osobie kuku <_<, wybuchając w twarz !!! Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.