Skocz do zawartości

irtom

Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia irtom

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Jeszcze dwa pytania. 1. za zaworem 3d dam trójnik i dwa rodzielacze podłogówki polączone na osobnych rurach pex 32. (czy ter rury? wystarcza na obsługe po 8 obwodów podlogówki) 2. kocioł z buforem zapewne bedzie pracował na wysokich temeraturach ok 90st.c. czy w takim wypadku nie lepiej dać pompę na powrót pieca z zaworem klapowym jako obejscie.
  2. Ok to robie tak że zawór 3d 6/4 pompa 25/60 za tym trójnik i na dwa rozdzielacze w praniu wyjdzie rzeczywista dlugosć obwodów ale bede starał się zrobić po ok 80m. Kolega zrobil mi projekt w jakiś programie i wyszło że na parterze przy kafelkach mam miec rozstaw co 30cm+strefy brzegowe (ja chciałem zagęścić) stąd te dlugości natomiast na piętrze wyszło mu że co 25cm - tam są panele równiez chciałem zageścić. budynek z suporeksu - ocieplenie 15cm styropanu na ścianie i podłodze, 20 cm dach, rekuperator, okna z 3 szybami. co do pętli to czytałem o maksymalnej długości 100m z tranzytami ale pewnie praktyka mówi inaczej. co do pierwszego odpowietrzenia to przeleje obwody woda bieżącą - tak robie w domu rodziców gdzie drugi budynek oddalony jest o 65m od kotlowni najpierw rura idzie pod stropem - schodzi do ziemi i wychodzi na posadzkę i podlączonych jest na pex20 8 grzejników . pompa nie przepchnie powietrza ale woda bieżąca.
  3. Panowie mam kilka pytań? Ostatecznie zdecydowalem się na ogrzewanie podłogowe, które chce zalozyc samodzielnie w całym domu tzn parter i poddasze. na dole 6 owodów po ok 100m, na gorze 7 obwodów po ok 100m. Zasilane wszystko kotlem śmieciuchem ok 25kw z buforem 1250l. ktory już jest wyspawany i czeka na reszte instalacji. Kociol do bufora podłączony bezpośrednio poprzez pompę - od bufora podłogówka przez mieszacz 3d i pompę 1. pytanie czy mieszacz 3d 6/4" jest wytarczający na te 13obwodów czy jednak dać 2" 2. jaka dac pompę na zasilanie tych 13 obwodów 25/40 czy 25/60 3. czy moge podłączyć drabinkę jako jeden z obwodów
  4. No tak rozumiem że w tanim piecu nie ma co podnosić temperatury, ale komfort uzytkowania dogrzanego pieca nawet smiecha jest zupelnie inny. Mam porównanie dwóch takich pieców na drewno i jeden jest zabezpieczony zaworem trójdrogowym a drugi nie. Drewnem opala sie cala okolica ze względu na koszty. O ile w takie mrozy jak teraz nie ma problemów, to w okresie gdy temperatura oscyluje ok 0st i powyżej ten niezabezpieczony piec jest obklejony smołami i dodatkowo w kotlowni śmierdzi wędzarnią, trzeba go częściej czyścic a tak po za tym jest to już spawany piec w tej instalacji rozszczelnił sie przy drzwiczkach. To był szok jak poprzedni piec na starej instalacji pracował blisko 30lat a nowy po 5latach rozszczelnił się. Termostat trójdrogowy moim zdaniem jest jakims podstawowym zabezpieczeniem kotła zmusza do utrzymywania wyższej temperatury tylko jakie wpięcie na powrót jest optymalne
  5. To mój pierwszy Post więc na początek przywitam się WITAM W tej chwili jestem na etapie budowy instalacji c.o. Wczoraj rozmawiałem z hydraulikiem, o mojej instalacji i zaproponował mi taki schemat jak w załączniku. W związku z moją nieufnością postanowilem to posprawdzać w internecie . No i znalazlem brak podwyższeniaj temperatury powrotu. Dzisiaj rozmawialem z hydraulikiem a on mi powiedział że w tym przypadku nie musze mieć takiego zabezpieczenia, bo piec jest na to odporny. (on nie ma o tym pojęcia) Mnie się za bardzo to nei podoba bo wiem jak wygląda piec utrzymywany w niskich temperaturach. Dodam jeszcze że piec to zwykły śmieciuch zainstalowany w ukladzie otwarym, głównym paliwem bedzie drewno w kawalkach. Do instalacji ma być podłączona podlogówka do ogrzania pok.dziennego korytarzy kuchni i łazienki. \ Piec wyposazony jest w sterownik, który steruję. wentylatorem nadmuchowym Pompą co, pompą cwu, i posiada czujnik temeratury spalin. to co w tej chwili jest na schemacie wystarczylo by mi, nie potrzebuje sterowania pogodowego czy pokojowego, chcialbym zabezpieczyć tylko piec przed zbyt niską temperaturą powrotu i niepotrzebne smolenie go i dlatego wymyśliłem żeby wstawić zawór trójdrogowy termostatyczny(zaczyna otwierać obieg c.o. w momencie gdy powrót osiągnie 45st i do całkowitego otwarcia dochodzi przy 55st) tylko gdzie? wiem że na powrocie tuż przed kotłem ale gdzie podlączyć się do zasilania? za pompą c.o. rozwiązanie musi być tanie, bo nie stać mnie na razie na nic innego w przyszłości trafi do kotłowni piec na pellet ale teraz jest cięcie wydatkow a po za tym dodatkowo od dziadka mam masę drewna dębowego nawet na 2-3sezony.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.