Skocz do zawartości

derek

Forumowicz
  • Postów

    99
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia derek

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Starter dyskusji
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. derek

    Pellety a podajnik tłokowy

    Przestroga dla użytkowników pelletu w tłokowcach. Wczoraj doszło u mnie do zapalenia paliwa w podajniku. Byłem mocno zaskoczony tą sytuacją, ponieważ tłok jak zawsze był maksymalnie wsunięty, dodatkowo stosuję mieszankę pelletu z miałem w proporcji 1:1 objętościowo. Palę w ten sposób od dłuższego czasu. Do zapalenia doszło w wyniku zawinięcia języków ognia w kierunku podajnika, a następnie przejście w tryb długotrwałego nadzoru. Na szczęście w porę się zorientowałem, ale blachy zasobnika były gorące ponad 60st., a w środku mnóstwo dymu. Musiałem zalewać wodą opał. Trochę weryfikuje to moje poglądy na temat bezpiecznego palenia pelletu w piecu tłokowym.
  2. Mieszkam w nowo wybudowanym domu od pół roku. Dom stawiałem trzy lata, a ociepliłem w drugim, po tym jak dokładnie wyschły mury, tynki i posadzki. Ogrzewam paliwem stałym, czynnikiem grzewczym o temp. ok. 45st. w zasadzie w cyklu mieszanym (raz ciągle, to znów cyklicznie). Mury Porotherm według mnie raczej słabo oddychają, styropian jeszcze mniej, a na to jeszcze całkowicie nieprzepuszczalny tynk akrylowy. Wewnątrz tynki są gipsowe. Okna szczelne jak cholera, brak wentylacji na 1 kondygnacji w pokojach sypialnych. W domu mieszkają 4 osoby. Wydaje się, że mam wszelkie warunki aby w domu była wilgoć. Mimo tego brak jest całkowicie jej objawów. Szyby w oknach suche, ściany ciepłe nad oknami. Nie ma mądrych na problem wilgoci w domu. Moim zdaniem samo grzanie bez wentylacji do nikąd nie prowadzi. Grzeje się parę, która skarpla się następnie na ścianach w miejscach mostków i na szybach okien. Potem obieg się zamyka. Potrzena jest wentylacja oparta na cyrkulacji temperaturowej. Nadmiar wilgotnego powietrze powinno uchodzić z domu. Samo wietrzenie to również wprowadzanie wilgoci z zewnątrz. Trudo jest doradzać szczęśliwie nie mając tego problemu.
  3. Mam ten zawór w wersji 1001 (fi22) zamontowany od miesiąca i już są problemy. Zawór ulega zawieszeniu. Tłoczek w środku (rozbierałem) ulega zawieszeniu na trzpieniu prowadzącym. W efekcie zawór nie zamyka się przy spadku ciśnienia. Drugi raz już nie kupiłbym go. Szumy rzeczywiście osłabły, ale w dalszym cięgu są słyszalne.
  4. Miał spala ci się bez koksowania? Ja mam oprócz spieków pewne ilości koksu. Ograniczam jego ilość poprzez mieszanie węgla z pelletem. Pellet wypala się pozostawiając miejsce na przepływ powietrza.
  5. Myślisz, że olej nadaje się takiego układu pracy? Wątpię. Z pewnością polepsza przenikanie ciepła do czujnika, ale robi to w sposób dla siebie właściwy, czyli z bezwładnością, która jest niepożądana w tym układnie. Nam zależy na szybkiej reakcji na zmianę temperatury i tylko media szybko przewodzące są wskazane. Takim jest np silikonowa pasta termoprzewodząca. Ja wzbogaciłem ją o resztki pasty ze srebrem od procesora. Reakcja jest widoczna gołym okiem, bo różnice przy rozgrzewniu pieca po załączeniu pompy co, pomiędzy temperaturą na Perfekcie a termometrem na rurze zaraz za piecem nie przekraczają 5st. W ocenie szybkości reakcji czujnika w płaszczu bardzo istotna jest właśnie ta faza pracy pieca. Potem wskazania się wyrównują. Jak to jest u ciebie? Myślę, że clou problemów leży jednak w spiekaniu opału. Jak go ruszysz pogrzebaczem to temperatura skoczy do góry bardzo szybko. Stąd moje działania w kierunku zastąpienia pogrzebacza grzebieniami z wolframu. A Posiadasz wężownicę w piecu?
  6. Ten problem może mieć podłoże w: primo - w opóźnieniu w odczycie temperatury z płaszcza. Ja zastosowałem tu pastę termoprzewodzącą. Secundo: jeśli stosujesz głowice termostatyczne tak jak ja, to zauważyłem cykliczne przepuszczanie wody i w efekcie okresowo napływa większa ilość chłodniejszej wody do pieca co musi spowodować wahania. Tak mi się wydaje.
  7. Dzięki. Mam piec KMG-1 z wężownicą cwu jak podaje producent. Mam dane na temat średnicy i długości rury i zastanawia mnie jaka musi być moc tej wężownicy skoro wychładza błyskawicznie piec przy korzystaniu. Szacowałem jej moc na dobrze ponad 20kW.
  8. W związku z powrotem pana Kogeneracja na forum chciałbym ponownie zwrócić się z pytaniem.
  9. derek

    Pellety a podajnik tłokowy

    Paliłem sporadycznie samym pelletem. Z obserwacji wynikało, że kocioł szybciej dochodził do nastawy, rzeczywiście spalanie czystsze, ale opału szło sporo. No i z tą czystością nie było całkiem tak jak piszesz. Pył drzewny przy załadunku rozprzestrzeniał się bardziej niż węglowy. Przy podawaniu całkiem nie małe ilości pelletu przetaczały się niespalone wprost do popielnika. Więc zaczęły się kombinacje z blokadami itp. Obecnie mieszam pellet 50/50 masowo z miałem i spalam jedno i drugie w dość zadowalający sposób. Najbardziej lubię jednak palić samym drzewem, a tłokowce nadają się do tego całkiem dobrze.
  10. Ja również palę miałem. Z komina dymu nie uświadczysz ale w piecu sadza przybywa już dość obficie. Czyszczenie pieca raz na 4 dni. Palę mieszanką miału z groszkiem i pelletem. Miał z groszkiem mam ze składu jeszcze sprzed dwóch lat i wciąż nie mogę pogodzić się z obecnymi cenami. Moje paliwo spala się kiepsko a raczej przechodzi w koks, który następnie wybieram i ponownie spalam na płycie paleniska. Znacznie lepiej jest w połączeniu z pelletem. Ten wypala się szybciej tworząc szczeliny do przepływu powietrza. Skorupa tworzy się mniejsza niż w przypadku samego węgla. Dodatkowo grzebienie z wolframu pomagają napowietrzać złoże. Moje nastawy są podobne do twoich: temperatura zadana 68st. czas całkowania 40s. zakres 5st. temp załączenia pompy CO 50st. Oscylacje są raczej duże, ale wynikają z używania wężownicy w piecu. To ponad 20kW mocy wieć jak pociągnie tę moc z pieca to nie ma zmiłuj - musi ostro spadać. Na samym co oscylacje są w granicach 3-5st. Moc kotła:45%, ilość powietrza także 45%. Moc maks. wentylatora mam na 35%, minimalną na 12%. Minimalny czas podawania 90s. W ciągu doby średnio ok 230 cykli ruchu podajnika (robię statystykę na zewnętrznym dodatkowym programatorze). Podajnik na 4 stopniu. Przedmuch nadzoru 30min na 30s. Ruszt mam przerobiony tak, że wysuwa się spod płyty i zawsze ustawiam go w połowie, tak że niedopalony węgilel dopala się lub jest łatwy do wyciągnięcia szufelką. Popioł jest dużo, ale bez zbytnich spieków. Co jeszcze chciałbyś wiedzieć? Zużycie paliwa? 20kg węgla zmieszane z peletem w proporcji 1:1 masowo. Pewnie możnaby mniej spalić, ale ja jeszcze z tego odzyskuję z 1/4 wiaderka koksu. Taki węgiel, co zrobić. Z pieca mimo wszystko jestem zadowolony. W perfekcie mam drobną przeróbkę. Przeciąłem ścieżkę od pompy cyrkulacyjnej cwu i połączyłem w szeregu z pompką cwu. Dało mi to możliwość periodycznego sterowania pompą cwu w zależności od pory dnia. Do pompki cyrkulacyjnej cwu używam zewnętrznego układu w cyklu 2min na 20 min przerwy w wybranych porach dnia.
  11. Nóżka Adjustment jest nieużywana, możesz ją odciąć. Musisz podłączyć zgodnie z polaryzacją i to wszystko. Ściągnij sobie pdf'a do tego scalaczka. Wolałbym, żebyś zapytał mnie które dokładnie parametry nastawy Perfekta intresują Ciebie. To te podam. Nie chce mni się tyle pisać.
  12. Odpowiedź znajdziesz na tym forum na początku tego wątku w poście napisanym przeze mnie.
  13. Jak obliczyć moc wężownicy mając następujące dane: temperatura czynnika grzewczego 70st. temperatura wody zasilającej 10st. temperatura wody ogrzanej 55st. powierzchnia wymiany ciepła: 1,18m2 materiał: miedź. Nie byłem orłem z matematyki i nie bardzo mam pomysł na obliczenia. Pan Kogeneracja byłby w tym niezastąpiony. Proszę o pomoc.
  14. Przy piecach na paliwo stałe należy stosować układy mieszające z zaworem takim lub podobnym jak twój. Ja mam ESBE do temp. 42st. Konieczne jest stosowanie pompy mieszającej z termostatem przylgowym ustawionym na np 38st. Kiedy czynnik ciepła będzie niższy przepływ zapewni pompa przy piecu, jeśli temp. wzrośnie zawór ESBE obniży temperaturę poprzez domieszanie zimnej wody z powrotu. Bez dodatkowej pompy to nie zadziała. Głowice termostatyczne na powrocie nie zabezpieczą podłogówki przed spuchnięciem od zasilania 70st.
  15. Witaj, właśnie wykonałem montaż takiego zaworu nadmiarowo-upustowego u siebie i trzeba stwierdzić, że nastąpiła poprawa. Niestety jeden grzejnik jak szumiał, tak szumi. Myślę, że ma jakąś wadę w środku. Dobrze przemyśl podłączenie w.w. zaworu ponieważ możesz mieć dodatkowy problem w postaci oscylacji zaworu 4d, kiedy dostanie gorącą wodę prosto z pompy w miejscu gdzie powinna wchodzić zimna z powrotu. Automatyka chce naturalnie obniżyć temperaturę i otwiera mocniej wlot zimnej wody, a tu dostaje gorącą. Zamyka się przy okazji wlot prawidłowej gorącej i woda po chwili jest za zimna... i tak w kółeczko. Myślę, że lepiej jest podłączyć wylot z zaworu nadmiarowego do gorącej wody na wejściu do zaworu 4d. Ale nie wiem czy znów czegoś nie wywołam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.