Skocz do zawartości

Mrrudzin

Forumowicz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Mrrudzin

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Mam grzejnik podłączany od dołu, który musze wcisnąć pod okno. Przewody (CU) idą na wierzchu po ścianie. Do podlaćzenia używam modułu kątowego. Czy mogę do modułu włożyć kolano nyplowe, czy musze kawałek rurki i dopiero kolano? Sprawdzałem, że kolano nyplowe dochodzi do końca pierścionka zasikowego.
  2. Czy ktoś z kolegów używał wymiennika płytowego firmy Ulrich? Cena atrakcyjna, ale jak z jakością?
  3. Obawiam się że LM327 nie da rady. Wentylator samochodowy ma zbyt duży prąd znamionowy. Musiałbyś zrobić coś impulsowego (327 jest stabilizatorem liniowym). Polecam LM2576
  4. Odpowietrznik w grzejniku wyciągnie powietrze z grzejnika - ok. Ale czy musze dawać coś jeszcze (czy wstawianie dodatkowego odpowietrznika o którym jest ten temat ma sens) oprócz tego co mam w grzejniku?
  5. Nie - takie rozwiązanie było stosowane w ikarusach. Pod siedzeniem było coś przypominającego bardzo chłodnice z wentylatorem. Silnik prądu stałego (a taki tam masz) ma to do siebie że jest dosyć cichy. Cały chałas jest generowany przez śmigło - a dokładniej przez zawirowania powietrza. Masz tutaj silną zależność hałasu od prędkości obrotowej. Jeśli troche grzebiesz w elektronice możesz poskładać sobie płynnie regulowany zasilacz stabilizowany (kilka elementów, płytka z "kitu" - więc wkładasz bebechy, lutujesz i uruchamiasz). Jeśli nie - można zrobić skokową regulację wykorzystując rezystory albo diody prostownicze. Jak zdecydujesz się na któreś rozwiązanie moge opisać coś więcej na temat.
  6. Czyli w pionach nie trzeba wcale dawać odpowietrzników? Mam grzejniki Purmo - z standardowymi odpowietrznikami jakie są w zestawie. Wiem że odpowietrznik na pionie nie wypuści całego powietrza, miałby on tylko odciążyć te grzejnikowe.
  7. A gdzie szukać w przyzwoitej cenie rozdzielacza z rurkami wyjściowymi CU22 (3/4 cala)? Piec ma około 30kW, wymiennik też będzie musiał być takiego rzędu. Czyli pompa Grundfos UPS 25-60 180 będzie OK? A jak dobrać pompę po stronie piec-wymiennik? JAk przekłąda się parametr wysokości podnoszenia na rzeczywisty obiekt? Czyli zasada doboru jak przy przeponowym Chodzi o zupełnie inne parametry niż temperatura zamarzania. Przede wszystkim płyn do chłodnic ma większą pojemność cieplną - więc więcej ciepła w jednostce objętości przeniesie. Druga sprawa - ma wyższą temperaturę wrzenia. No i mniejsza jest korozyjność takiego płynu. Myśle że ilość czynnika jest tam niewielka, do tego jest możliwość mieszania go z wodą, więc takie rozwiązanie powinno zdać egzamin. A można jakoś zabezpieczyć się na skutek awarii tegoż naczynia (zastosować jakieś urządzenie automatycznie odcinające działające na podobnej zasadzie jak szybkozłączki w wężach ogrodowych)?
  8. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Każdy grzejnik (zasilany od dołu jak słusznie zauważyłeś) posiada odpowietrznik. Mi chodzi o taki dodatkowy - montowany na rurze.
  9. Mam problem gdzie umieścić odpowietrznik w instalacji CO. Rzecz ma miejsce na najwyższej kondygnacji. W pomieszczeniu do którego dochodzi pion są dwa grzejniki - jeden dosyć blisko pionu, drugi oddalony o jakieś 6m. Wygodniej byłoby mi dać odpowietrznik w miejscu zaznaczonym na zielono, ale coś mi podpowiada że będzie problem z drugim grzejnikiem (tam gdzie odpowietrzenie zaznaczyłem na żółto). Czy dam rade odpowietrzyć ten kawałek instalacji za pomocą odpowietrznika w grzejniku (i założyć odpowietrznik w miejscu zaznaczonym na zielono). Czy ma znaczenie czy odpowietrznik jest na dopływie/powrocie?
  10. Czy ktoś z szanownych kolegów mógłby wypowiedzieć się na temat tego - narazie klasycznego układu CO. Mam piec na paliwo stałe i jestem w trakcie montażu rur miedzianych do grzejników. Wszystkie piony wynonane rurą 22mm, kolektor chciałbym zrobić z trójników 28mm (większych nie znalazłem w żadnym sklepie z hydrauliką). Piec musi być połączony za pomocą wymiennika płytowego - dlatego dwie pompy, i zdublowana armatura do nich. Czy ktoś z kolegów mógłby podpowiedzieć jak dobrać te pompy? Domyślam się że obie nie muszą mieć takiej samej mocy. Jak dobrać naczynie wzbiorcze do takiego układu? Czynnika będzie niewiele, wiec mam kupić najmniejsze z możliwych? Czy moge układ po stronie pieca napełnić płynem do chłodnic (nie ma przeciwwskazań dla pieca etc)? Czy naczynie przeponowe może być podłączone przez zawór kulowy? Oczywiście będzie on cały czas otwarty, ale w razie awarii pozwoli na niespuszczanie wody z układu.
  11. Witam Do istniejącego domu jednorodzinnego został dobudowany jeszcze kawałek. Wiąże się to z koniecznością modernizacji instalacji CO i CWU. W "starej" części domu był piec na paliwo stałe i grawitacyjna instalacja CO z żeliwnymi grzejnikami. Na ten sezon chciałbym zostawić piec na paliwo stałe, później uzupełnić go piecem na gaz. Chciałbym możliwie wykorzystać "trakty" którymi szły stare rury, żeby nie zdemolować doszczętnie mieszkania. Nowa instalacja ma być wykonana w systemie PEX na złączki skręcane. Narazie budynek jest nieocieplony. Tutaj pojawia się szereg pytań: - czy ta instalacja ma prawo zadziałać - jak dobrać średnice rur - jak dobrać moc pieca (rozumiem że teraz piec na paliwo stałe będzie musiał pracować w instalacji otwartej połączonej z instalacją CO za pomocą wymiennika ciepła) - jakiej firmy rury/złączki warto kupić / jakich unikać. - czy przyjęcie 200W/m^2 przy doborze grzejników wystarczy - na co jeszcze zwrócić uwagę? Poniżej rysunki ze szkiciem mieszkania. Kolorami oznaczyłem poszczególne piony, nałożone na siebie koła to grzejniki, a koło z strzałką do góry i/lub na dół oznacza że dana nitka idzie dalej w górę i/lub dół. Z góry dziękuje za pomoc piwnica i parter piętro i poddasze schemat instalacji
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.