Skocz do zawartości

gk26

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia gk26

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Pytanie do układu Scat 25. Może ktoś jeszcze się podejmie odpowiedzi. Czy jeżeli włączą się pompy zasilające grzejniki oraz podłogówkę, to czy nie będą brały wody równocześnie z kotła węglowego, gazowego i kominka? Póki nie ma zaworu zwrotnego na c.w.u. również i stamtąd. Chodzi mi o pompki zamontowane za zaworem 4D. Pytam, bo zapewne we wszystkich źródłach ciepła nie będzie się paliło równocześnie więc trzeba dodatkowo ogrzać pozostałe dwa.
  2. Nie znam dokładnie tego kotła, natomiast takie połączenie wg. mnie jest jak najbardziej ok. W starszego typu kotłach problem polegał na tym, że w kotle ustawiałeś temperaturę wody podgrzanej ręcznie. Teraz są czujniki temperatury i włączają kocioł do ogrzania wody wtedy kiedy jest to potrzebne. Gdy podłączysz wyjście zasobnika solarnego do wejścia zasobnika w kotle woda powinna tylko przezeń przepływać bez podgrzewania. Takie instalacje funkcjonują już od wielu lat. Pozdrawiam
  3. Prosimy o zdjęcie/a układu, jakiś schemat. Może wtedy będzie łatwiej pomóc. Pozdrawiam
  4. Moim skromnym zdaniem, kolektory Hewalex są bardzo dobrej jakości. Nie miałem z nimi nigdy problemów. Zamiana Wolfa na Hewalex nie zmieni zbyt wiele poza ustawieniem odpowiedniego przepływu przez kolektory. Trzeba sprawdzić możliwość współpracy poszczególnych elementów elektroniki ze sobą, sterowania Wolfa ze sterownikiem w grupie pompowej Hewalex (Geco). Co do grupy pompowej, sterownik posiada tam możliwość automatycznej regulacji mocy pompy obiegowej. Przy włączeniu tej opcji pompę słychać w pomieszczeniu obok. Ogólnie nie należy ona do najbardziej cichych. Pozdrawiam.
  5. Prosiłem o pomoc w wycenie wykonania instalacji - robocizna. Ale skoro już o materiale. Całość wykonana w miedzi. Ewentualnie przy kotle stal. Zastanawiam się tylko czy w przypadku centralnego odpowietrzenia nie pokusić się o użycie Pexa. Jest jednak tańszy, a w założeniu, że ta część instalacji będzie służyła do odpowietrzania, a nie do przepływu czynnika ciepła, nie będzie tam zbyt wysokich temperatur. Oczywiście schemat, który narysowałem wcześniej jest tylko poglądowy. Poniżej przedstawiam dokładniejszy. W instalacji przewidziany jest oczywiście zawór czterodrogowy. Wracając do materiału. Z tego co się orientuję w temacie korozji, to połączenie niektórych stopów metali w roztworze wodnym ( w układzie krążącym) powoduje przyspieszenie tego procesu dla poszczególnych materiałów. Gdy połączymy w takim układzie, jakim niewątpliwie jest układ c.o. miedź, mosiądz i ocynk to nastąpi szybka degradacja tego ostatniego. Czy mam rację? W związku z tym, jakie materiały można ze sobą łączyć w instalacji? Przy podłączeniu wody użytkowej dozwolone jest połączenie mosiądzu i ocynku ale jako pierwszy powinien wystąpić ocynk. Jeśli się mylę, proszę o wyprowadzenie z błędu.
  6. Witam, prosiłbym obeznanych forumowiczów o przybliżenie mi kosztów wykonania instalacji w budynku jednorodzinnym. Oczywiście w przybliżeniu. Na parterze domku będzie 6 pętli podłogówki, dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach, jeden grzejnik w sypialni i jeden w garażu. Na piętrze 5 grzejników, w tym jeden drabinkowy oraz jedna pętla podłogówki. Do ogrzania będzie wykorzystany kocioł na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym. Do tego zasobnik cwu 250L i kolektory słoneczne. Dla uproszczenia: 7 pętli podłogówki 9 grzejników kocioł na ekogroszek kominek z płaszczem wodnym zasobnik i kolektory słoneczne I dodatkowo: Czy opłaca się robić odpowietrzenie grzejników do naczynia wzbiorczego? Schemat poniżej. Czy można rurę zasilającą grzejniki poprowadzić dalej do naczynia wzbiorczego, potraktować jako rurę bezpieczeństwa, czy lepiej dać osobną? Pozdrawiam
  7. Jak napisałem wcześniej, chodzi mi tylko o dogrzanie łazienki, ewentualnie przy dostępności ciepła większej ilości pomieszczeń. W związku z tym, kolektory są 2, firmy Buderus. Także z tego domku nie nagrzejemy. Chodzi mi o proste rozwiązanie, które również działałoby jako zabezpieczenie przed przegrzaniem kolektorów.
  8. Witam, prosiłbym o pomoc w sprawie schematu podłączenia zasobnika solarnego do układu c.o. w celu jego wspomagania, w okresie letnim i przejściowym. Poniżej przedstawiam ideowy schemat instalacji. Chciałbym podłączyć owy zasobnik do układu, w taki sposób żeby w lecie bądź w okresie przejściowym dogrzewał przynajmniej łazienkę. Byłoby to również zabezpieczenie przed przegrzaniem. Stary zasobnik zostaje na swoim miejscu. Do niego zostanie podłączony na wejściu zasobnik solarny. W ten sposób w okresie zimowym do ogrzewacza będzie trafiała już nie zimna, a letnia woda podgrzana przez kolektory (oczywiście przy słonecznej pogodzie). I tu moje pytania: 1. Czy wężownicę w zasobniku solarnym podłączyć do kotła w ten sposób, że zasilanie c.o. będzie przez nią płynąć? Wtedy włączenie pompki przy kotle spowoduje obieg w instalacji c.o. i odbiór ciepła z zasobnika solarnego. Minusem, wydaje mi się, tego rozwiązania jest konieczność ogrzania wody znajdującej się w kotle. 2. Czy może jednak zastosować odcięcie kotła poprzez zawór, wpięcie pompy na 'bajpasie' (musiałaby pracować w drugą stronę)? Nie będzie wtedy żadnego zabezpieczenia temperaturowego układu. Można zamontować zawór trójdrogowy termostatyczny i wtedy sterować temperaturą. 3. W zamiarze jest również obejście starego zasobnika cwu i poprowadzenie wody bezpośrednio z zasobnika solarnego. W lecie nie ma chyba sensu przepuszczania wody przez kolejny zasobnik. Czy może jednak jest? Zastrzegam ,iż schemat jest bardzo ogólny, ma pokazać jedynie całą sytuację. Z góry dziękuję za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.