Skocz do zawartości

tomar

Stały forumowicz
  • Postów

    99
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana tomar w dniu 4 Października 2012

Użytkownicy przyznają tomar punkty reputacji!

Osiągnięcia tomar

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

5

Reputacja

  1. To rozwiązanie to ukłąd bezciśnieniowy. jak dla mnie nie do wykorzystania w domu mieszkalnym, fajne rozwiązanie na działce gdzie chcemy mieć ciepłą wodę i czzęsto z niej korzystamy. Zasada dzialania polega na napełnieniu cuda czekaniu jak się nagrzeje woda i spuszczenia jej. nie ma możliwości wpęcia w układ domowej instalacji c.w.u.. Ponadto układ w przypadku przymrozków należy opróżnić gdyż woda zamarznie i "rozwali" rury próżniowe. Rozwiązanie znane na naszym rynku od przynajmniej 10 lat ale bez sukcesów.
  2. Jak dla mnie to dość dużo jak za samą robociznę, bo taki koszt może się nie zwrócić, przyjmując iż wcześniej trzeba wymienić płyn bo szybciej się zestarzeje. Chyba że mamy do czynienie z kolektorami czy rozwiązaniem które nie radzi sobie z przestojem układu solar które powinno być czymś normalnym. Choć faktycznie często tak nie jest, ostatnio widziałem w projektach dużych układów solar np. zapis ? iż układ przy osiągnięciu 110 st. C zrzuca zaworem bezpieczeństwa płyn do zbiornika, który należy ponownie wpompować i odpowietrzyć instalację solar ). Życzę powodzenia jeśli np. występują częste wyłączenia prądu a pole ma 100 m2 Bądź w innym układzie zaprojektowano wymiennik ciepła 50 kW do schładzania układu solar. To samo pytanie a co jak braknie prądu i nie uda się schłodzić. Jak dla mnie to absurdy w tej technice.
  3. W takim przypadku to tylko przeanalizować właśnie rozkład zużycia c.w.u. i zastanowienie się czy nie zwiększyć ewentualnie pojemności magazynu energii na szczytowe rozbiory jeśli występuje nadmiar energii z układu solar w tygodniu, a potem zastanowienie się jak uzupełnić braki. Dokładne dane odnośnie zużycia wody w poszczególnych okresach to jak najbardziej naświetli, więc warto opomiarować układ i poznać faktyczne zużycia w danych dniach.
  4. Odpowiednie zasyfonowanie układu rozwiązuje wiekszość problemów małych układach solar + plus dobry zawór zwrotny też nie kosztowny to wyeliminowanie zagrożenia cyrkulacji grawitacyjnej.
  5. Co do dzieci to faktycznie cięzko je kontrolować ale z czasem mozna nauczyć, ale co do Feli to jest sprawdona metoda, "lejesz tyle wody że co dwa miesiące mogłabys sobie kupić za to lacki" :) skutkuje w 100%. A to czy musiśz dołozyć źródło na lato to też własnie kwestia ekonomi kosztów, jakie źródło, ile można wyciągnąc energii jeszcze z kolektorów, i czy nie taniej było by rozpalić piwć na paliwo stałe w okresie wesela, to są własnie elementy które trzeba przemysleć na etapie nastepnej inwestycji. Koszty inwestycji, koszty ewntualnej modernizacji, koszty tego co jest i to da odpowiedź co można zrobić optymalnie.
  6. Co do oszczędzania wody przez Felę to widocznie mamy inne doświadczenia. Nawet na wsiach zabitych dechami już się rozmawia ile kto płaci za ogrzewanie czy wodę, sam mieszkam na wsi, więc nie jest to tak jak dawno temu, kupowało się węgiel i nikt o ty nie myślał iż można by taniej grzać dom. Od tego powinien być instalator aby zagwarantować optymalne rozwiązanie pod względem kosztów inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych aby zawsze gwarantowało odpowiednią maksymalna ilość ciepłej wody. Sporo obracam się w branży restauracji czy hotelów i jeszcze nie spotkałem się z inwestorem na etapie projektowania aby ważne dla nie go było tylko to iż goście są zadowolenie a nie ważne koszty przygotowania ciepłej wody. Nawet na ilości wody do spłukania w hotelach zaczyna się oszczędzać, wiec tym bardziej na ciepłej. A tak już w kwestii dobrego instalatora to jego wiedza powinna pokazać inwestorowi iż czasem warto w coś zainwestować coś zmodernizować mimo iż to będzie więcej kosztować a nie podejście masz to będzie dobrze o koszty twoja sprawa.
  7. To nie chodzi o oszczędzanie wody ale o racjonalne gospodarowanie. Oszczędzać racjonalnie można wszędzie o ile nie jest to oszczędzanie na warunkach wpływających na wydajna prace pracowników. Fela w domu na pewno oszczędza bo to jej pieniądze ale mentalność penie pozostała u gdzie indziej to już na to nie patrzy ale jak nie umie w pracy do od tego jest pracodawca ( inwestor aby jej tego nauczyć ). Nie znam inwestora który prowadząc biznes, nie dba o swoje koszty i swój zysk ( tak to było chyba w państwówce ) a nie w prywatnej restauracji. Nie spotkałem restauratora czy hotelarza który nie patrzy na to, wiec chyba to nie te czasy. Co do rozwiązania sposoby zagwarantowania energii to na pewno, kwestia rozwiązania tylko jak najlepiej. Napewno też znając rozkład zużycia ciepłej wody można by się zastanowić nad optymalnym magazynem dla układu solar bo 1000 l. wygląda troche mało.
  8. Jeśli ktoś proponuje odcinanie zaworów układu solar przy ogrzewaniu piecem bo może przedostawać się energia do kolektora to nie bardzo ma pojęcie o technice grzewczej. Więc jedyna odpowiedź dla mnie to skopali cos dokładnie, sami nie wiedzą jak to powinno być i opowiadają bzdury. Co do zabezpieczania układu przed cyrkulacją grawitacyjną do układu solar to rozwiązań sprawdzonych jest kilka a zależą one też od rodzaju instalacji. Można skutecznie zabezpieczyć bez problemu zaworem zwrotnym jednak trzeba wziąć pod uwagę rodzaj zaworu aby szybko się nie zużył oraz jego ciśnienie otwarcia ( zawór o małym ciśnieniu otwarcia może przepuszczać a o zbyt dużym może wprowadzać zbyt duży opór na instalacji ), Skuteczną metodą dodatkowa może być też zasyfonowanie przyłączy układu solar Również stosowanie zaworu elektromagnetycznego ( droższe rozwiązanie ) też zabezpieczy układ. Jednak nie wiemy jak wygląda schemat twojej instalacji bo można by powiedzieć gdzie jest błąd.
  9. Sam instalacja mogła być wykonana trochę inaczej i być bardziej efektywna jednak mamy juz stan jaki mamy i nie zawsze była by sensowna gruntowna przebudowa. Trochę tez mało konkretnych danych odnośnie wykorzystania ciepłej wody w rozkładzie tygodnia ( jest wesele wiadomo potrzeba dużą ilość ciepłej wody, jak jednak wygląda wykorzystanie tej wody w tygodniu, bo sądzę iż w tym okresie znacząca część energii jest niestety tracona, a wielkość magazynowanej energii ze względu na wielkość zbiorników jest mała w stosunku do produkowanej energii przez układ solar. Ta nitka to taki kompromis stosowany przez wielu aby wymienić energiię ze zbiornika ogrzewanego przez układ solar w przypadku braku poboru wody ( wtedy zbiornik 2 może mieć wysoką temperaturę a jako iż poboru wody nie ma nie przemieszcza się ona do zbiornika pierwszego ), Niestety rozwiązanie też mające wiele mankamentów. A czy istnieją jakieś inne nośniki energii np. gaz? Na pewno warto zająć się też ograniczeniem przepływów poprzez odbiorniki ciepłej wody do wielkości niezbędnych ( bo często przepływy na poszczególnych odbiornikach są niepotrzebnie duże co powoduje zwiększone zużycie wody, bo nietety przyzwyczajenia ludzi są takie iz odkeca się kran na full. Czy baterie zastosowane w obiekcie to baterie mieszające czy standardowe ( dwu kurkowe ) bo to tez ma znaczący wpływ na zużycie ciepłej wody ( na bateri mieszającej w praktyce ludzie mieszają sobie wode do wymaganej temperatury i przepływu, brzy bateriach standardowych to odkręca się ciepłą wode, leci za ciepła do odkręca się zimną bez zmniejszenia ilości ciepłej a to też nasza energiia tracona ) Również w układzie wyjścia ciepłej wody nie zastosowano układu ograniczającego temperaturę ( tak bynajmniej widać na schemacie ), warto było by zastosować ogranicznik temperatury który spowoduje iż na krany nie gonimy niepotrzebnie zbyt wysokiej temperatury która musimy regulować dopuszczaniem zimnej wody, a zwiększy to znacząco wydajność systemu pod względem wydatku ciepłej wody.
  10. No sądzę iż 30 mb wjednym kawałku można odsprzedać w dobrej cenie instalatorowi i będzie po problemie zawadzającego materiału i jakis drobny grosz wpadnie.
  11. tomar

    Kto Ma Solary

    Co do inwestycji w solary to jest to jakiś sposób inwestycji, lepszy niz lokata. Na pewno nie jest to inwestycja dla ludzi potrafiących dobrze zagospodarować pieniądze w pewny interes, tylko jaki interes jest pewny i przy jakim nie trzeba się nachodzić aby zarobił. Poza tym w 1995 roku za 45000 to można było zakupić kolektory o trochę gorszej konstrukcji niż obecne dla 5 domów jednorodzinnych. Ceny kolektorów też niestety przez te 17 lat sporo wzrosły. A co do instalacji to najstarszą dość prymitywną montowałem 17 lat temu i do tej pory działa, choć nie jest to to co mogło by być przy obecnym stanie techniki. Sporo starszych ponad 20 lat sporo obejrzałem w Austrii i Niemczech i też do tej pory działają. W Polsce instalacje z markowymi produktami działają mi od 15 lat do tej pory bez przypadków skończenia żywotności kolektorów ( sprawność niższa do 10 % od momentu uruchomienia ), żaden układ się nie rozsypał ( za wyjątkiem 2 gdzie użytkownik przez 10 lat zapomniał o jakimkolwiek przeglądzie ). Więc nie jest tak do końca. Rozumiem iż większość firm ma krótkotrwałe doświadczenie z instalacjami solar ( pewnie 3-4 letnie ) po tak w większości wygląda ich powstanie z reguły po 2008 roku, co jest spowodowane przewidywanymi dopłatami i zauważeniem iż rynek może mieć zapotrzebowanie na taka technikę, niż znajomość faktycznie techniki grzewczej. Można też zauważyć iż technikę solar oferują firmy nie mające nic wspólnego z branżą grzewczą, ?czy ktoś pozwoliłby sobie na zakup jakiegoś samochodu od producenta blachy niemającego nić wspólnego z rozwojem i badaniem techniki samochodowej ). Wiele firm sprzedających obecnie kolektory nie daje sobie rady z podstawowymi problemami bo nic o tym nie wiedzą, poza tym jak sprzedać i zamontować zgodnie z jakąś instrukcją, a jak się pojawia problem to niestety na problemie nie do rozwiązania się kończy. Moje pierwsze instalacje powstawały w 1997 roku i w znacznej ilości bo w tamtym czasie praktycznie był brak jeszcze konkurencji. Monitorując instalacje działające od tamtej pory bo nadal je serwisuję, to jest to sposób oszczędzania, o ile nie montuje się układu solar nie mając pieniędzy i zaciągając kredyt, czy mając lepszą formę inwestycji.
  12. tomar

    Kto Ma Solary

    Zgadzam się, 10 procentowy wzrost w stosunku do ceny z poprzedniej nie da wzrostu o 200 % a znacznie więcej i może to być 500% Ale chodzi mi o jedno, to zależy też od regionalnych wzrostów cen nośników energii. Bo co region to wygląda to różnie. Dlatego warto przeanalizować to indywidualnie, dlatego pisałem iż można to policzyć w miarę dokładnie przy konkretnych danych. Szacunkowy koszt energii za 20 lat można sobie policzyć patrząc na rachunek sprzed 10 lat i obecny. W każdym rejonie wygląda to trochę inaczej i warto sobie samemu spróbować przeanalizować, Dziś płacimy tyle, 10 lat wcześniej płaciliśmy tyle, czyli cena wzrosła o tyle. Czyli za 20 lat będziemy orientacyjnie płacić tyle. i to jest jakiś wskaźnik do obliczeń, choć i tak do końca nie przewidzimy o ile będą wzrastać ceny nośników energii.
  13. Zgadzam się iż takim tokiem rozumowania to wszystko było by niebezpieczne. Ale chodziło mi bardziej to ewentualne koszty w przypadku awarii do tego co można zyskać przy takim ?pseudo kolektorze?, niewielkie uzyski. licząc bardzo pobrzeżnie ilość energii uzyskanej takim sposobem jest mierna i to główny sprzeciw iż nie warto.
  14. Tu można by policzyć ilość energii zgromadzonej w powietrzu w przestrzeni pomiędzy dachem a izolacja i zdolność przekazania przez powietrze do rury pex energii. Wyjdzie to bardzo miernie. Nie warto, naprawdę. Poza tym dochodzą inne aspekty: Dach, izolacja na lata, co jak dojdzie do rozszczelnienia instalacji nad zabudowanym poddaszem, izolacja zalana, wymiana izolacji, remont gruntowny poddasza, koszt bardzo wysoki. Kolektory faktycznie może nie zdobią ale idea jest taka iż nawet jak coś się stanie to trzeba mieć do niego dostęp aby go naprawić a nie aby drobna awaria była "katastrofą".
  15. Witam. A czy możecie podać koszt montażu takiej rolety ( całkowity koszt ). Bo z moich doświadczeń przy drogich roletach to nigdy nie wychodziło to na plus po wielu latach. Może macie do czynienia z jakimś tańszym rozwiązaniem. To samo szczerze mówiąc wygląda podobnie z odśnieżaniem kolektorów, jak to jest parę złotych to nie warto zawracać sobie głowę odśnieżaniem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.