Skocz do zawartości

bbradek

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia bbradek

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Grzejniki Regulus - bardzo mała pojemność wodna - na piętrze w sumie w tych wszystkich grzejnikach jest ok. 3 litrów wody. Piec VIESSMANN VITOPEND 100 TURBO ZAMKNIETA KOMORA 24KW 2F.
  2. Witam. Prośba od laika : Dom z poddaszem, mały 89m2. Kocioł gazowy 2 - funkcyjny. Na parterze od kotła rura stabi fi 25 do trójnika i dalej do rozdzielacza i dalej pex fi 16 w podłodze do grzejników. Na piętrze cztery grzejniki o mocy : 1700W, 1700W, 600W i 400W, podłączone od rozdzielacza znajdującego się na piętrze rurkami pex fi16. Jaka powinna być średnica pionu zasilającego rozdzielacz na piętrze. Instalator proponuje rurę stabi fi 25 lub pex fi20. Twierdzi, że średnica wewnętrzna tych rur jest taka sama. Co wybrać ? Czy aby pex fi20 to nie za mało ? Czy w ogóle można zrobić pion z pex-a ? Nie lepiej na piętro dalej jechać stabi fi 25 ? Instalatorowi oczywiście łatwiej pexem - nie trzeba zgrzewać itd.
  3. Proszę o pomoc ! Stary dom podniesiony o poddasze użytkowe. Na parterze (linia zielona) istniejąca tradycyjnie rozciągnięta instalacja CO (dwururowa) ? rurki miedziane fi 22, od nich podłączone grzejniki rurkami fi 15. Czy można WPIĄĆ do tej instalacji grzejniki w dwóch nowych pomieszczeniach na piętrze w sposób pokazany na rysunku (linia czerwona), czy też należy wyciągnąć na piętro nowy pion, obejść pomieszczenia i podłączyć poszczególne grzejniki tak jak to zrobiono na parterze ? Jeżeli można to wykonać jak na rysunku jakiej średnicy powinny być te rurki idące na piętro ? Są to dwa grzejniki po 1400W.
  4. bbradek

    Grzejniki

    Nie wtrącałbym się, gdyż fachowiec ze mnie żaden - jednak ten temat już przerabiałem i ze względu na żartobliwą odpowiedź na zadane pytanie wtrącę swoje 10 groszy. Oczywiście, możesz dać grzejnik pod inną ścianą, niż ta z oknem. Musisz się jednak liczyć z tym, że jego działanie będzie "osłabione". Grzejnik powinien mieć wówczas większą moc, niż gdyby montować go pod oknem. Chłodniejsze powietrze wpadające do pomieszczenia przy oknie - opada na ziemię i powoduje niezbyt przyjemne uczucie - po prostu "ciągnie" po nogach. Sytuując grzejnik pod oknem unikamy tego dyskomfortu, gdyż powietrze spotyka po drodze gorący grzejnik. Z tego względu zaleca się montować grzejnik pod oknem. Przemyśl sprawę - koszt rurek nie będzie zbyt wielki (no może pracy trochę więcej), a biorąc pod uwagę fakt, że wypadałoby dać większy grzejnik montując go przy ścianie przedpokoju - też trzeba będzie za niego więcej zapłacić, a i tak nie wyeliminuje to wad takiego montażu. Może troszeczkę pomogłem w podjęciu decyzji, choć może ktoś bardziej doświadczony zasugeruje jakieś inne uzasadnienie.
  5. Szukam najprostszego ogrzewania do małego domku (90m2). W łazience piec dwufunkcyjny gazowy. Z pieca pion w miedzi o średnicy 28mm, następnie trójnik redukcyjny na fi 22 mm i podejścia do dwóch rozdzielaczy : jeden na parterze i drugi na piętrze (wszystko w ścianie). Z rozdzielaczy rura Pex fi16mm do grzejników (w podłodze). Tylko tradycyjne grzejniki panelowe (Purmo), żadnych podłogówek itp. Pytania : 1/- Czy to prawidłowe rozwiązanie ? Czy takie rozprowadzenie rur jest właściwe ? 2/- Czy średnice pionów są właściwe ? 3/- Czy moce grzejników są dobrze dobrane ? Dom ocieplony 10cm styropianu, poddasze ocieplone 20 cm wełny, nowe okna, drzwi, ściany : pustak Prefabet 36cm. 4/- Czy do takiego układu jest coś jeszcze potrzebne, oprócz pieca, rur, grzejników, rozdzielaczy ? Rozumiem, że piec spełnia wszystkie potrzebne funkcje, ma wbudowaną pompę, naczynie przeponowe. Chyba nie potrzeba tutaj żadnych dodatkowych urządzeń, mieszaczy, zbiorników wyrównawczych itp. ? Czy wystarczą odpowietrzniki na grzejnikach i rozdzielaczach, czy też należy jeszcze ?dołożyć? gdzieś po drodze ?
  6. Mam mieć wykonaną instalację CO. System rozdzielaczowy. Pion fi 25 z miedzi. Rurki pex fi 16 od rozdzielaczy do 10 kaloryferów (jeden na partrze, jeden na pietrze). Bez ogrzewania podłogowego. Z uwagi, że kocioł gazowy usytuowany jest przy zewnętrznej ścianie budynku, od rozdzielacza do najbliższego kaloryfera jest 2 metry. Do najdalszego 12 metrów. Czy to nie jest błąd ? Czy nie lepiej byłoby ?przedłużyć? pion i umieścić rozdzielacz w środkowej części budynku, aby odległości do kaloryferów były mniej więcej jednakowe ? Czy te 12 metrów do najdalszego kaloryfera to nie za duża odległość ? Czy da się to hydraulicznie wyregulować ?
  7. Czy ktoś używał ? Wiem że drogie, muszę jednak wykonać niewielką instalację CO - bardzo proszę o opinie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.