Skocz do zawartości

zibi1973

Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia zibi1973

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Przez regulator? A jak to zrobić? A nowy piec rzeczywiście nie musi być kondensacyjny- wystarczy zamknięta komora. Dziękuję kolegom za odpowiedzi- pozdrawiam!
  2. To może lepiej wybrać mocniejszy kocioł (np.24kW), żeby jednak pracował w kondensacji? Aha! Na tym forum wyczytałem w czyjejś wypowiedzi, że ograniczył moc kotła do 10%. Czy w Wiessmanie witogas 100 jest możliwość zmiany mocy kotła? Ew. jak to zrobić? To by było dla mnie idealne rozwiązanie- w razie potrzeby pracuje na mocy nominalnej, a przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło zmniejszam moc kotła np. do 30%. To by chyba rozwiązało mój problem. W sumie niby moc mojego kotła jast modulowana w jakimś zakresie, ale wlaśnie czytam w instrukcji serwisowej, że do takiego palnika potrzebny jest "zestaw uzupełniający palnika 2-stopniowego/modulowanego (zakres dostawy kotła grzewczego)" Może mój piec tego nie posiada??? Spytam serwisanta jak się pojawi...
  3. Z tym dokładaniem kotłów, to może być problem ze względu na brak przewodów dymnych... Ewentualnie mógłbym wstawić (jako drugi) kocioł kondensacyjny i wystawić "rurę" przez ścianę. Wiem, że ten kocioł, który mam teraz jest za duży do ogrzania mojego mieszkania, ale sporadycznie jest potrzeba ogrzania całego budynku i wtedy jest OK. Problem w tym, że w okresie, kiedy organizowałem kotłownię nie mieszkałem w tym budynku- mieszkanie urządziłem sobie po kilku latach, jak kotłownia już istniała... Poważnie zastanowię się nad założeniem drugiego pieca- zdaję sobie sprawę z tego, że ten jest za duzy na moje mieszkanie i tylko generuje straty, ale zastanawiam się, czy nowy kocioł o mocy 16kW da radę ogrzać moje mieszkanie + ew. dodatkowo 2 pokoje (w sumie powiedzmy 130m2). Ściany są z cegły czerwonej, niocieplone, grubości 40cm. No i w sumie nowy piec musiałby obsłużyć oprócz grzejników instalację podłogową (łazienka, kuchnia i jeden pokój ogrzewane są podłogówką). Czy to nie będzie problem dla pieca kondensacyjnego?
  4. No to mnie Kolego nieźle przeraziłeś...!!! Prawdę mówiąc na to mi wygląda, bo niewyobrażalne mam to zużycie gazu! A to, że wentylatorowy, to źle czy dobrze? Jeśli możesz, to przybliż mi sprawę czyszczenia- na co zwrócić uwagę, jak przyjedzie serwis, czego dopilnować? A jeżeli chodzi o ustawienie pieca, to już tylko liczę na to, że serwisant ze Słupska będzie się orientował w temacie i nie narobi większego bałaganu niż jest teraz... Nie jest to serwis fabryczny tylko "jakiśtam"24- niby podany na stronie wiessmanna. Dzisiaj rozmawiałem z tym serwisem i czyszczenie kotła kosztuje 180zł- niedrogo w porównaniu ze Szczecinem (300zł...) Do tego dojdzie dojazd (45km) i pewnie za "wniknięcie" w sterownik też jakieś dodatkowe pieniążki- ale jak dobrze ustawi sterownik i zużycie spadnie, to na pewno warto. Jeszcze jedno pytanie- po czym można poznać, że piec wymaga już czyszczenia?
  5. Mam jeszcze pytanie do serwisantów- ile kosztuje przegląd pieca, czyszczenie i diagnostyka poprawności jego działania? Chodzi o taki generalny przegląd po 4 latach pracy. Dziekuję z góry za odpowiedzi! :(
  6. Witam! Orientuje się może ktoś, czy da się wymienić palnik w piecu wiessmann witogas 100 (60kW) na mniejszy- np.24kW? Dawniej miałem zainstalowany piec Stiebel 24kW i w zupełności wystarczał- jednak po remoncie budynku (800m2) i rozbudowaniu instalacji grzejnikowej zdecydowałem się na wymianę pieca na większy. Problem w tym, że teraz już piec nie jest wykorzystywany w pełnym zakresie i ogrzewa ok.70m2 (tylko moje mieszkanie), sporadycznie do 120m2, a koszty ogrzewania są drastycznie wysokie...! Ostatni rachunek- 3800PLN/m-c... :( Nie ukrywam, że ten piec nie pasuje mi od samego początku, a zużycie gazu (w porównaniu do Stiebla przy tej samej powierzchni) wzrosło praktycznie od jego zamontowania... Stiebel na pewno był bardziej oszczędny i teraz działa skutecznie u teściów bez "nabijania" im rachunków za gaz! Jeżeli ktoś się orientuje w temacie, to proszę o radę! Pozdrawiam
  7. Witam! Po wizycie znajomego serwisanta i kontroli działania mojego pieca, doszliśmy do wniosku, że nie działa zmiana ustawień krzywych grzewczych- dokładnie, to piec w znikomym stopniu reaguje na zmiany krzywych. Zmiana z nastawy 0,2 na 3,5 powoduje, że piec załącza się i wyłącza ledwo o 4stC wyżej, a powinien wg. wykresu reagować przy dużo wyższych temperaturach wody na piecu... Mój piec gazowy, to Viessmann Vitogas 100 (63kW) ze sterownikiem Vitotronic 300. Wg znajomego nie działa to tak, jak powinno- max temp. jaką osiąga piec (przy temp. zewn. +4stC i maksymalnej krzywej 3,5) to 62stC- nie ma możliwości osiągnięcia np. temperatury 80stC, gdyby zaistniała potrzeba nagrzania budynku do wyższej temp. Orientuje się ktoś, co można z tym zrobić? Czy sterownik uległ uszkodzeniu, czy to sprawa jakiejś blokady elektronicznej (kody, ustawienia...)? Proszę o konstruktywne porady :)
  8. Troszkę inaczej... Budynek składa się z dwóch kondygnacji mieszkalnych + przyziemie (restauracja z kominkiem) W przyziemiu zlokalizowana jest kotłownia, do której dochodzą rury od kominka (5m od kotłowni) Każda z kondygnacji mieszkalnych podzielona jest na obieg podłogówki (łazienki) i obieg grzejników (pokoje). W przyziemiu (ok350m2) mam tylko podłogówkę, która docelowo ma być zasilana głównie z kominka, a wtedy, gdy nie będę palił w kominku, to z pieca gazowego. Obecnie kominek jest "wpięty" w całą instalację CO i ma wspomagać pracę kotła gazowego. Problem w tym, że pomimo ogrzewania nieznacznej części domu (ok. 80m2!!!) rachunek za gaz za ostatni miesiąc wyniósł 2500zł, a za poprzedni 2100zł... Zaznaczam, że ogrzewam ciągle ok. 80m2, a okresowo (15min./h) zegar czasowy włącza pompę CO na piętro i to wszystko, co ogrzewam... Rozumiem, że kominek 26kW jest za mały do ogrzania nawet połowy mojego budynku, ale miał on wspomóc pracę kotła gazowego i obniżyć koszty ogrzewania dokąd nie ruszy restauracja, ale też głównie ma służyć do ogrzewania przyziemia- wiadomo, że kocioł gazowy 63kW, to za mało, aby ogrzac tak dużą powierzchnię. I właśnie o to mi chodzi, że aktualnie pomimo ogrzewania tak małej powierzchni, kocioł "ciągnie" tyle gazu :unsure:
  9. Witam! Na poczatek przedstawie moją instalację w domu o pow. 800m2: - 2 obiegi grzejników (dwa piętra) - dodatkowo osobny obieg grzejników na moje mieszkanie (80m2) - 2 obiegi podłogówki - kocioł Viessman 67kW (może 63...) - od niedawna kominek Makrotermu 26kW z płaszczem wodnym i wymiennikiem ciepła Problem polega na tym, że kiedy kominek pracuje i trzyma temp. ok 80st.C, to piec gazowy i tak się włącza (mimo, że temp. nastawiona jest na 65st.C) Kominek miał wspomagac pracę kotła, a wręcz nawet przejąć jego funkcje, dokąd nie spadnie temp. pracy kominka poniżej wartosci nastawionej na kotle gazowym. Teraz temp kominka jest wyzsza od temp nastawionej na kotle gazowym, a ten i tak sie włącza... Wyłaczenie kotła gazowego skutkuje tym, że kominek wystarcza do ogrzania mojego mieszkania, ale niestety wyłączają sie pompy podłogówki i zamykają się mieszacze... wiadomo, co się z tym wiąże :) - brak sterowania ogrzewaniem i zimne podłogi. Pompy CO działają, bo "wypiąłem" je spod sterowania piecem i mam je włączone na stałe pod prąd i uruchamiane są radiowym sterownikiem pokojowym. Prawde mówiąc- myślałem, że dopóki kominek będzie trzymał temp, to gazowy się nie włączy, a tu zdziwienie... Co prawda, nie uruchamia się tak często, jak wtedy, gdy kominek nie chodzi, ale jednak włącza się bardzo często (może 25% mniej) pomimo, że temp jest wyzsza niz na gazowym. Co mam zle zrobione? Może to normalne (ale oszczędności to tu nie ma... :) )? Może pompa kominka jest za słaba? (rura powrotu do kominka czasem jest ciepła, czasem gorąca innym razem zimna... :unsure: ) Może zamiast montować ją na wyjściu z kominka, zamontować ją na powrocie tak, aby przepychała wodę przez kominek? A może powinna być i na wyjściu z kominka, i na powrocie? (mimo, iz tego producent nie przewidział...) No sił mi juz brakuje do tego mojego ogrzewania- tym bardziej, że nie mam czasu ślęczec przy piecu, który z założenia miał być super- hiper, a wyszedł całkiem duper... Jak macie połączone swoje kominki z kotłami gazowymi (ja niby zgodnie ze schematem producenta) Pozdrawiam!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.