Skocz do zawartości

ognisty80

Forumowicz
  • Postów

    80
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Turek/Konin/Kalisz/Koło

Ostatnie wizyty

4 229 wyświetleń profilu

Osiągnięcia ognisty80

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Pierwsze pytanie jak masz rozwiązaną instalację ? Zawór mieszający ? Grzejniki + podłogówka jak udział procentowy ? ecoster 200 najlepiej jak redukuje czynnik grzewczy od osiągniętej temperatury, najgorsze co można robić przy ogrzewaniu podłogowym to wyłączać pompę. Spowoduje to duże niepotrzebne wahania. Lepiej aby ecoster zdjął kilka stopni. Np. Na podłogówkę idzie 28 C w pomieszczeniu ecoster 200 osiąga rzadaną temperaturę 21 C. Po przekroczeniu do 21,2 zdejmuje z czynnika grzewczego 2 C i w podłogę płynie woda już nie 28 a 26. Sprawdza reakcję układu jak temperatura nie spada to potrafi jeszcze zdjąć. Obniżenie można ustawić ręcznie, czyli na sztywno przypisać że po przekroczeniu zadanej temp. w pomieszczeniu zdejmie dla podłogowki np 3C a dla grzejników ustawiam 5-7C. Lub fragment z DTR ecomax 800 Temperatura zadana w ogrzewanym pomieszczeniu (ustawiona w ecoSTER200) = 22°C. Temperatura zmierzona w pomieszczeniu (przez ecoSTER200) = 20°C. Współczynnik temperatury pokojowej = 15. Temperatura zadana mieszacza zostanie zwiększona o [(22°C -20°C)]x15/10 = 3°C. Należy znaleźć właściwą wartość parametru współczynnik temperatury pokojowej. Zakres: 0?50. Im większa wartośćwspółczynnika, tym większa korekta temperatury zadanej kotła. Przy ustawieniu na wartość ,,0? temperatura zadana mieszacza nie jest korygowana. Uwaga: ustawienie zbyt dużej wartości współczynnika temperatury pokojowej może spowodować cykliczne wahania temperatury pokojowej! Bardo istotne jest aby właściwą reakcje wykazał właściwy układ. np jest mieszacz ( zawór 4d z siłownikiem ) na grzejnikach a podłogówka jest na ręcznym zaworze - wtedy pozostaje nam sterować ( dławić mieszacz ) a wyłączać pompę od ecostera 200 z czasowym załączeniem aby nie wystudzić podłogi.
  2. Tu niestety kolego się mylisz :) montuje te piece i prawda jest nieco inna. Jak spaliny przechodzą z części podajnikowej do "klasycznej" to mają dłuższą drogę a co za tym idzie lepiej można odebrać ciepło. Zwłaszcza nowy model IGNIS SEKO 2w1 w połączonym płaszczu wodnym sprawdza się bardzo dobrze. Ja wybieram w 90% sterowanie ecomax 800 i klienci nie dotykają się do ustawień. Za to modele w dwóch kawałkach można fajnie podłączać np. przez ścianę. Podajnik to chyba najlepsza konstrukcja obrotowa na rynku ma niezależny napęd retorty. Jedyna można powiedzieć wada może raczej niedogodność że 2x w roku trzeba przesmarować kalamitkę na wałku przy podajniku. Ciężko też się czyści wyczystkę pod podajnikiem ale jak się nabierze wprawy i sposobem ;) wentylator na full zajmuje to chwilkę.
  3. Na targach w poznaniu spotkałem się z pompą ciepła powietrze - woda od GALMET. Pompę można zamontować do dowolnego zbiornika. EASYAIR 2 GT SMALL. Mam 180L zbiornik z wężownicą. Koszt takiej pompy ok. 3000 brutto Wedle zapewnień pana na stoisku zapotrzebowanie na energie elektryczną ok 600W. Trochę niskie COP 3,2 przydało by się 4,0 ale podobno jest to do osiągnięcia przy zastosowaniu innego gazu. Zainteresował mnie pomysł zasilania takiej pompy z ogniw fotowoltanicznych. Na tych samych targach na stoisku SELFA SZCZECIN oferują panele fotowoltaniczne cena za 1W ok 1 euro , przy większych zamówieniach 0,9 euro. Zakładam zakup 4 paneli za ok 1000 euro ok 1000W gdyż po 20 latach maja mieć ok 80% sprawności. Oczywiście dojdzie problem z magazynowaniem energii itp. W miesiącach gdy z powietrza nie da się wyciągnąć opłacalnej ilości energii można zasilać grzałkę 1kW. Czy spotkaliście się z gotowymi rozwiązaniami ? Zakładam że przy sakli produkcyjnej taki zestaw mógł by kosztować ok 10 tys. Idea : jak da radę z 1kW energii fotowoltaniczej zrobić 4kW ciepłej wody :) i nic za to nie płacić Roczne wydatki na ogrzewanie wody prądem szacuję na 1200-1500 zł brutto Czas zwrotu takiej inwestycji trzeba skromnie liczyć na 10 lat. Zapowiadane podwyżki cen prądu i miejmy nadzieję spadek cen ogniw mogą wpłynąć na czas zawrotu. Chyba że uda się skubnąć jakąś dotację ;) Zapraszam do dyskusji.
  4. Faktycznie zaopatrując się w paliwo na stacji czy nawet w hurtowni na koniec okaże się to sztuką dla sztuki. Choć można by wrzucić w koszta firmy i odliczyć VAT. Ale gdyby odnowić upadającą sztukę wytwarzania alkoholu we własnym zakresie ;) , lub olej np.rzepakowy choć alkohol brzmi bardziej interesująco a o dodatkowych bonusach nie wspomnę. Ze wstępnych informacji wynika że taki rodzaj pozyskanej energii elektrycznej nie zalicza się do czystych. Nie ma obowiązku odkupienia przez zakłada energetyczny jak jest w przypadku energii wiatrowej czy fotowoltanicznej. Myślałem o małym silniku ok. 1L pojemności być może zasilanego LPG. Szkoda bo w zeszłym roku sprzedałem VW polo z gazem idealnie by się nadał. Ciekawe czy ktoś wyszedł poza rozważania i przeszedł do realizacji ;)
  5. Witam Zainteresował mnie temat wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie. Czysto teoretycznie: - kupujemy silnik spalinowy i podłączamy do niego silnik DC który będzie generatorem - układ chłodzenia montujemy tak aby odbierał sprawnie ciepło - które buforujemy Zasilanie - w zależności od opłacalności gaz, on, olej, alkohol itp. Przykłądowe działanie - latem działa na potrzeby ogrzania CWU odpala uzupełnia bufor wygenerowany prąd odkupuje elektrownia ( lub magazaynoway w akumulatorach ) wyłącza się - zimą ogrzewanie + generowanie ciepła Oczywiście można eksperymaentalnie zakupić silnik spalinowy ale czy ktoś natknął się na gotowe kogeneratory ?
  6. Witam odnośnie "dołu retorty" to z mojego doświadczenia z pancerpolem problem jest w żeliwie i szczelinach w nim , dlatego wpada do puszki pył itp. Jak chcesz mogę zaproponować Ci zestaw naprawczy do pancerpola z podtoczoną koronką mojego pomysłu i piersciemi doszczelniającym. Czyszczenie komory raz na rok :) Byłko kilka zestawów modyfikacji i niektóre bardziej szkodziły niż pomagały. W RETO UNI DUO żeliwo które się obraca to jeden kawałek stad nie wpada tyle śmieci do komory. Bardzo podoba mi się ich palnik w lutym montujemy jedną sztukę w Słupcy , szkoda że nie wejdzie do mojego kotła bo chętnie bym potestował. Co do porównywania ruski ekogroszek a bdb.pieklorz to różnica ruski/polski 23kg/doba (800zł) pieklorz 18kg/doba(920) koniec końców cenowo wychodzi bardzo podobnie tylko mniej pracy i czyszczenia. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich ruski węgli do jednego worka. Jak masz za 600 to chętnie kupie :P
  7. Witam Kup zwykłe kostki 2,5 mm zrób pojedyncze żyły i oryginalny kabel z pieca wpinasz w kostkę z kostki przedłużka 2m do sterownika w innym miejscu. Nie pomyl fazy i zera a tymbardziej uziemienia. Najlepiej oznacz wszystkie żyłki od 1 do ... 99 zrób fotkę abyś nie musiał dochodzić eksperymentalnie jak podłączyć. Można też zastanowić się nad odizolowaniem w jakiś inny sposób ale fizyczne przemontowanie dało by dość jednoznaczną odpowiedź. Co do gwarancji to według mnie nie ma ryzyka.
  8. Proponował bym przedłużyć kable i wywalić serownik z kotła. Zmierz temperaturę pod obudową termometrem cyfrowym - dokładnym. Ja obstawiam problemy z przegrzewaniem. Zrób pojedyncze żyły ( 2m )zepnij to kostkami i wywal z kotła wraz z modułem. Przeprowadź ponownie testy na temperaturach kotła ok 80 - 85 stopni i daj znać ;)
  9. Witam Sprawdź parametry maksymalna temperatura kotła u mnie = 85 oraz temp. schładzania kotła = 90 . Być może masz ustawione schładzanie na 80 i kocioł stara się wyrzucić nadmiar ciepła. Ustawienie temperatury mieszacza min 45 max 55 powoduje że pogodówka ma bardzo małe widełki pracy. U mnie od 18 do 95 dla grzejników i np. dziś 5 stopni na dworze a temp. z krzywej 42 (-5 z ecostera = 37). Musisz uważać na dokładanie drewna bo bywają przypadki że przegrzewa to kocioł np. ciąg kominowy roznieca palenisko i podbija po stopniu temperturę radzę z umiarem ja trocinami lekko pod gotowwałem jeden kociołek :) Odnośnie wariowania sterowników w WEBRACH to może mieć to związek z umiejscowieniem. Oglądałem kotły RETO UNI DUO jest to ten sam facet co rozkrecał WEBER i on doszedł do wniosku że bezpieczniej jest wyrzucić sterowanie z góry kotła i w kotle został tylko czujnik temp. a sterownik powędrował na zasobnik co według mojego doświadczenia jest dobrym krokiem. Elektronika nie lubi więcej niż 55 - 60 bynajmniej w tej klasie wykonania. Zastanawiam się nad wyrzuceniem sterowania z pieca bo po pomiarach temp. jest tam za ciepło. Temp. powrotu ustaw bardzo nisko np. 35C przymkniecie zaworu 0% Parametry A FL i B FL służą do zmiany dynamiki działania FUZZY LOGIC tzn. z tego co ja zrozumiałem to możesz zmienić harakteysykę dochodzenia do zadanej temperatury kotła na bardziej leniwą lub bardzie dynamiczną jak do tej pory nigdy nie zmieniałem tej wartości A = 6 B=30 . Najnowsze wersje mają chyba 7 i 45 ale dobrze nie pamiętam. Co do samego działania FL to piec tak powinien chodzić szukać po woli stabilnego pukntu pracy kręcić się blisko zadanej temperatury to jest idea sterowania palenisko nie staje gdy jest odbiór minimalnej mocy. Po każdej zmianie w sterowniku wyłącz go z sieci - reset.
  10. Witam 55 stopni to taki zabieg gwarancyjny :) bardzo ciężko jest mieć zalecaną temp. powrotu. Pierwsze to wejdź Menu-Sterowanie ręczne i sprawdź czy mieszacz na wciśniecie otwórz otwiera się na wciśniecie zamknij zamyka się. Z tego co widzę na twoich fotkach to obracanie się w prawo = otwórz obracanie w lewo = zamknij być może masz pomieszane fazy w mieszaczu a wtedy wystarczy zamienić dwa kable :) -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Musisz wejść w ustawienia serwisowe hasło 9999 wejść w ustawienia mieszacza i ustawić : -mieszacz jest mieszaczem CO - min temp .mieszacza 18 - max temp.mieszacza 90 ( uwaga tylko jeżeli masz pewność że to idzie na grzejniki) - czas otwarcia zaworu ( domyślnie 140s) - przeczytaj na obudowie siłownika mieszacza Tryb ochrona powrotu w ustawieniach serwisowych - zawór 4 D często szwankuje dlatego zaleca się ustawienia zawór 3 D niezależnie od wykonania instalacji. Zasugerowałem aby PLUM skasował opcje która bardziej szkodzi niż pomaga. W ustawieniach serwisowych jest sporo fajnych opcji ale zmieniaj je rozważnie wszytko ma swoje konsekwencje ;) Jeżeli to nie pomoże pozostaje opcja aktualizacji oprogramowania. W pewnych okolicznościach mieszacz świruje np. z pogodówką. Doraźnie można ją wypiąć. Ale zalecam zawsze aktualizację softu do nowszej wersji. Czasem jest to płatne czasem nie. Napisz jak Ci poszło. Piszę poradnik do e800 i podajników pancerpola mam nadzieję że przez święta go skończę.
  11. Są to kotły bardzo podobne nic dziwnego jak Reto Uni Duo i kotły WEBERA robi ten sam gość tylko w Koninie. Reto mają dość ciekawy podajnik do wyboru troszkę wyeliminowanych błedów z WEBER sterowanie wyrzucone z góry pieca co mi bardzo się podoba że jest na zasobniku. trochę bardziej dopracowany ewolucja. WEBER jest już trochę znany i się ceni RETO ma lepszą cene.

  12. Witam Spieki czy niedopalone ? Jak spieki to daj korektę na 85-90% korekta nadmuchu FL Jak masz podajnik TRIO to możesz pokombinować z otwartymi dyszami spokojniejszy nadmuch ale trzeba uważać bo wydaje mi się że na dobrym węglu otwarte dysze to większa strata kominowa. Spieki robią się od - mokrego paliwa - za silnego nadmuchu - wysokiej liczby rogi ( spikalność) - węgle koksujące Spieki mogą też powstawać w nadzorze a nie w pracy. A nadzór reguluje się ręcznie według mnie nadzór na zimę częsty delikatny np przerwa podawania nadzór 20min czas podawania nadzór 12s wydł. nadmuchu 5s
  13. Witam Schemat jest bardzo dobry !!! Problemy są związane z oprogramowaniem. Stara wersja softu potrafi wariować kiedy jest podpięta pogodówka. Odepnij pogodówe zadaj temp ręcznie zobacz zobacz czy reguje poprawnie. W sterowaniu ręcznym sprawdź czy po załączeniu otwierania mieszacza mieszacz się fizycznie otwiera i po włączeniu zamykania zamyka - możesz mieć obrócone fazy wtedy trzeba obrócić dwa kabelki. Sprawdź w ustawieniach serwisowych hasło 9999 czy ustawienia mieszczacza są poprawne - mieszacz grzejnikowy ( nie podłogowy ) - czas otwarcia zaworu itd po zmianach w ustawieniach serwisowych zawsze trzeba wyłączyć zasilanie i włączyć ponownie. Wyłącz ochronę powrotu w ustawieniach kotła (serwis) - to jest przyczyna odcinania grzejników musi być wybrana opcja 3 drogowy zawór termostatyczny !!! ta funkcja potrafi odcinać grzejniki zawsze ją wyłączam Na niektórych instalacjach kocioł wpada w pętle chce chronić powrót i odcina grzejniki - tylko opcja bez ochrony powrotu. Z mojego doświadczenia aktualizacja softu pomaga jak masz starszą niż v14. jedyne co ja bym zrobił to dał zawór 4d ale za wymiennikiem po stronie mieszkania wtedy miałbyś 100% ochronę powrotu dzięki wymiennikowi. Sam zawór 4d nie chroni za bardzo ale jak dasz go za wymiennikiem pompa CO= pompa kotłowa to mur beton temp wyjścia 60 temp powrotu 55 albo lepiej. Masz pytania pisz na kotłach WEBERA zjadłem zęby. Szukam ciekawych przypadków bo tylko takie czegoś uczą.
  14. Witam

    Na forum czytałem Pana wypowiedz na temat kotła Reto Uni Duo i mam pytanie. Gdyby Pan miał teraz kupować nowy kocił to wybrałby Pan kocioł Reto Uni Duo czy może Weber Reto duo? Czy wymienione plusy na forum przez Pan (ognisty80):

    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10145-kociol-reto-uni-duo-20-kw-prosba-o-opinie/

    przemawiają faktycznie z kupnem Reto Uni Duo.

    ...

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.