Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Zębiec Kwkd 15Kw


glob13

Rekomendowane odpowiedzi

jestem calkiem świeżym użytkownikiem. szukalem kilka tygodni różnych informacji na temat kotłów zębiec serii kwkd. pytanie do użytkowników.
pytanie 1. jak wyglada sprawa ogrzewania komina?
mam domek o powierzchni 70 m2 bez ocieplenia,okna drewniane (50%), stropodach tez bez ocieplenia.piec bedzie musial grzac C.W.U. skłaniam sie ku tej jednostce ze wzgledu na stalopalnosc, praktycznie caly dzien poza domem. jedynym minusem dla mnie jest brak wentylatora (ale ja sie nie za bardzo znam),
pytanie 2. czy mozna założyc do niego jakis sterownik który bedzie sterowal pompa CO??
z uwagi na fakt ze to stary budynek ktory remontuje, nie ma mozliwosci zrobienia klasycznego ukladu otwartego, hydraulik powiedzial ze zrobimy dla obiegi, otwarty dla piec z wymiennikiem plytowym i naczyniem wzbiorczym, a drugi obieg bedzie zamkniety na grzejniki.
stad tez kolejne pytanie
pytanie 3 czy ten piec bedzie dobrze wspolpracowal z wymiennikiem ??
prosze o pomoc bo niestety do konca tygodnia musze podjac decyzje co dalej unsure.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego glob13, nastąpiła zmiana w polskich przepisach i jeśli kocioł będzie wyposażony w specjalny system (tzw. wężownicę schładzającą i odpowiednie zawory bezpieczeństwa ) to będzie on mógł być zainstalowany w układzie zamkniętym :D, co polecam w twoim przypadku gdyż układ z wymiennikiem generuje straty i podraża inwestycję bo robimy dwa obiegi, no i będą musiały chodzić DWIE pompy cały czas jedna na układ otwarty druga na zamknięty :( ,a to większe koszty. Najtaniej jest gdy kocioł chodzi na miarkowniku mechanicznym(termicznym) który w razie awarii prądu zdusi kocioł , a pompy na niezależnych tanich po kilkadziesiąt złotych sterownikach na każdą pompę jeden. Drożej, ale są tego plusy jest mieć sterownik który może zawiadywać jednocześnie np. pompą C.O. i C.W.U. gdzie potrafią one wyłączać na chwilę pompę C.O. i całą moc pieca kierować na C.W.U. żeby szybciej grzać wodę użytkową. Ps Kociołek kolego musi być z dobrej blachy, dobrej pewnej firmy i mieć dobrą konstrukcję, reszta to twoja umiejętność palenia, a każdy kociołek poznaje się i uczy tego co lubi i czego nie trawi :P. Plusem montażu wymiennika i dwóch obiegów jest możliwość bez problematycznego podłączenia z czasem np. dodatkowego piecyka gazowego i wyjazd także w zimę ze spokojem że rury nie zamarzną;). Oczywiście ja mam otwarty i jak jest możliwość montażu to go polecam gdyż nie ma problemu z obiegiem grawitacyjnym w razie awarii prądu, a nie wszyscy producenci grzejników boją się i zabierają gwarancję na grzejnik w układzie otwartym, dobrym przykładem są grzejniki Regulus trochę drogie :(, ale 25 lat gwarancji także w układzie otwartym to jest coś!!!. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o zmianie przepisów słyszałem,zreszta instalator mi o tym mowil, tyle ze jak słusznie zauwazyles, w niedalekiej przyszlosci jak bede po remoncie i odloze troche grosza, planuje zalozyc gaz ziemny bo mam bardzo blisko, i wtedy bez problemu moge podejsc z piecem gazowym do wymiennika,

dziekuje za odzew, nadal jednak prosze o pomoc w odnalezieniu odpowiedzi na pytania z pierwszego posta...szczególnie sprawa ogrzewania komina przez spaliny w zebcu KWKD, słyszałem ze potrafi podgrzac ostro...czyli pytanie nr 1.

jakie sa Wasze odczucia z uzytkowania pieców dolnegospalania, opinia na temat KWKD, wszystko mi sie przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzies znalazlem Robocik twój wpis gdzie mówisz ze masz KWK zebca, tez o tym myslalem, w wersji Wenus,tyle ze nie wiem czy stalopalnosc bedzie porownywalna, jednak duzym plusem dolniakow jest rozpalenie przed zima i wygaszenie po zimie... jak wszystko idzie dobrze... da sie tak ciagle palic w KWK??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego, no tutaj to trochę inaczej jest. Ja mam kociołek Zębca KWP czyli starszą wersję kotła Wenus jest to górniak jak KWK i SWK , natomiast KWKD jest kotłem dolnego spalania. Kotły KWP i następnie Wenus są to kotły nowszej generacji niż KWK o wydłużonej drodze spalin, ale jak na złość Zębiec nie daje w nich powietrza wtórnego w zasypowych i swojego przerobiłem już w tym względzie :rolleyes:, plusem ich jest zdecydowanie bardziej rozbudowany wymiennik i możliwość korzystania równocześnie z dmuchawy i miarkownika ciągu. W komin puszczały najwięcej temperatury stareńkie SWK , KWK już zdecydowanie mniej, ale potrafią one chodzić po przeszło 20 lat, bardziej rozbudowany wymiennik po prostu powoduje wytrącanie się większej ilości żrącego badziewia w kotle niż później w kominie przy lichszym paliwie, co oszczędza komin, niestety na pewno nie kocioł :P. Dlatego często im nowszy kocioł tym ważniejsza jest temperatura minimalna powrotu, oraz na samym kotle i dobry ciąg, bo mamy lepszy wymiennik mooocno upraszczając zagadnienie. Jeśli wszystko będzie dobrze zgrane to kocioł KWKD powinien mało puszczać w komin bo przecież spaliny mają w miarę długą drogę chociażby biorąc pod uwagę , to iż spaliny idą od samego dołu ;), w odróżnieniu od górniaków. Ps kotły z poziomymi wymiennikami raczej ekonomiczniejsze są pomimo nawet sterowników z algorytmem PID na miarkownikach bo spaliny wolniej lecą przez kocioł zazwyczaj po prostu :). Ja Mam do swojego KWP sterownik ST 81 z PID-em, ale drewnem lepiej palę na miarkowniku , a sterownik na wygaszaniu steruje Mi tylko pompami. Najwięcej jest w twoich rękach, każdego kotła i jego humorów trzeba się po prostu nauczyć, w pierwszym sezonie, a oświecenie w różnych aspektach dopada w najprzedziwniejszych sytuacjach :D. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje za odpowiedź, dzisiaj wybieram kocioł, i szczerze mówiąc nadal człowiek jest w kropce...może ktoś mi powie ile na jednym zasypie KWKD wytrzyma?? poza tym zastanawiałem się jak w tym piecu założyc sterownik pompy CO??nie widac tam zadnego kanału na termopare, wiec jak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.