Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł?


Maciek81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

pytanie?, jaki kupić kocioł do domu -

dodam że całe życie w blokach i nie znam tematu, potrzebuje takiego pieca co dołożę raz na kilkanaście godzin:

stare budownictwo cegła mieszkanie 60m2: mały pokój + duży przechodni + kuchnia i łazienka

bez ocieplenia

3 kaloryfery + mały w łazience + bojler

 

tak myślałem o miałowym górnego spalania paliwo zastępcze wszytko szczególnie że mam sporo drewna

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich małych typowych miałowców chyba nie ma. Potrzebujesz 8-10 kW ja dla bezpieczeństwa obstawiałbym 10 kW ogólnie widzę trzy kotły dobrych firm czyli Zębiec Wenus 10 kW , Ogniwo S7WC 8 lub 10 kW oraz stareńki i tani Zębiec SWK 10 kW jest także mały dolniak kocioł Żywca KDO-U 8kW ;) jest też dolniak firmy Zgoda Wieprz KSGW 8kW choć nie znam urzytkowników firmy. Ale w tych kotłach miał palimy w mieszance z większym granulatem i nie zmoczony na gnój( ok. 60% węgiel + 40% miał) lub z drewnem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotłownia w piwnicy

jest to stary dom podzielony na dwa mieszkania,

 

pozdrawiam Maciek

Jest taki mały miałowiec Zębiec KMW 16 kw ,pracuje od 5KW czyli doliczajac zasobnik z CWU powinienes sie zmieścić w mocy minimalnej , ale jaka stałopalnośc to trudno powiedziec ten piecyk to naprawde kruszynka. Wszystko zależy ile dom weżmie ciepła Jakoś nic wiecej nie przychodzi mi do głowy w tak małym "temacie". Może którys z kolegów jeszcze cos podpowie.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mac65 raczysz żartować Ty do mieszkania 60 m2 gdzie druga połowa jest ogrzewana innym kotłem doradzasz 16 kW , przecież to o co najmniej 5kW za dużo i zapominasz 1-1,3 kW na 10 m2 będzie potrzebne w duże mrozy, a i tak zostało by za durzo mocy. Przy okresach przejściowych 0-(-5) morze potrzebować tylko 3-4 kW i wsio. Więc sumarycznie daje nam to 9-10 kW kociołek, a ty wciskasz kocioł 16kW na 100-120 m2 nieocieplonej chałupy, do 60 m2 :blink:. Gdzie to się tak kotły dobiera kolego ??? Kolega Maciek81 potrzebuje kotła który będzie miał regulację mocy w zakresie 3-11 kW np. taki Zębiec Wenus 10, który stałopalność może osiągnąć od 5,5 do nawet 22godzin, to dobry górniak i jest on w stanie ogrzać nawet ok. 86 m2 nieocieplonej chałupy do nawet 150 m2 dobrze ocieplonego domku. Ps Kolego mac65 na przyszłość KMW 16 kW to na 130 m2 zimnej chałupy, a ocieplonej to i około 230 m2 ogrzeje , więc trochę żeś palnął <_<. Kolego Maciek81 proszę zadzwoń do doradztwa w Zębcu potwierdzą w przybliżeniu moje słowa i B... cię chroń przed doradcami co ci na 60m2polecają kocioł 16 kW i to miałowy !!! Małe dolniaki 8-10 kW też Ci już podałem. Radzę słuchaj i pytaj u wielu źródeł i wybieraj rozsądnie. Oczywiście zakładam, iż Ty grzejesz swoje 60 ,a ktoś swoje, bo jeśli kocioł miałby grzać oba mieszkania, to sytuacja się diametralnie zmienia i kocioł musiałby być większy oczywiście. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robocik znowu sie irytujesz Zebiec KMW 16 to typowy miałowiec (a o taki chodziło w pytaniu) wiec jeśli policzysz mu średnią eksploatacyjną to wyjdzie mu te 10 -12 KW. Niestety nie spotkałem sie z kotłem miałowym mniejszej mocy .Jeśli znasz innego miałowca który pracuje od niższej mocy to poprostu go przedstaw bo te kotły które podałeś jak najbardziej będą pasować do ogrzewania tej powierzchni ale nie do palenia w nich samym miałem . Zdaje sobie sprawe że 16 KW na coś tak małego to za dużo dlatego podałem moc minimalną z jaką ten kociołek może pracowac wiesz sam że przy tej mocy da sie go jeszcze sterowac .Ponadto kolega Maciek nie podał nam kubatury wiec jeżeli pomieszczenia w starym domu są wyższe niż obliczeniowe 2,5 m to i zapotrzebowanie może być również większe A może dogadać sie z drugą połową domu i ogrzewać budynek całościowo napewno takie rozwiązanie było by korzystniejsze finansowo a generowało by mniejsze straty.

 

Jeszcze dorzuce taką ciekawostke znam człowieka 75lat który ogrzewa domek 80 m2 kotłem o mocy 17KW górniakiem z pionowym wymiennikiem bez jakiego kolwiek sterowania z mikroskopijną komorą spalania (producenta nie znam) do której wchodzi 10 litrów węgla . Nauczyłem go palić od góry i dziadek uzyskuje stałopalnośc 16 godzin na jednym zasypie . Utrzymuje na piecu ok.40 C a w domu cieplutko . Wiem że te 40 C to dla pieca śmierć ale i tak chyba przeżyje dziadka wieć on sie tym nie przejmuje . To taka ciekawostka apropo mocy i powierzchni do ogrzania.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taką miniaturke bo chyba mniejszego miałowca to nie znajdziesz

 

http://www.per-eko.pl/seria-ksx.php

 

tylko firma młodziutka dry.gif

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze niezła maszyna do miału , no i ta waga 270 Kg dla 10 KW -pancerny piec i ten zasyp 30 kg do takiej mocy to chyba na dwa dni wystarczy .Jaka ma blache ten kociołek jeśli możesz podać bo chyba dośc grubą sądząc po wadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie niewiem jaka grubość blach, kociol kupilem z polecenia kolegi, ktory uzytkuje ten kociołek w domu o podobnej powierzchni. Nie ma wkładu kominowego tylko komin zbudowany z cegły z poniemieckiej obory. Jak dotąd przez 7 lat i kocioł i komin działają bez szwanku. Nigdy nie miał jakiś wikwitów na ścianach, kocioł po 7 latach użytkowania na temperaturach od 38 do 55 też nadal sprawuje się niezle, chociaż ludzie piszą ze przy tych temperaturach powinien wytrzymać 3-4 lata :). Do wad zaliczyłbym bardzo głośny wiatrak i to że słabo się sprawuje na innych paliwach niż miał, piec nie utrzymuje temperatury zadanej tylko idzie w góre i trzeba go pilnować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie nad zmniejszeniem wydajnosci dmuchawy bo chyba w tym jest przyczyna z tego co wyczytałem na stronie producenta to sterownik i dmuchawa pracuje jak przy piecu węglowym a nie miałowym i tu jest pies pogrzebany . Lepiej w takim przypadku dmuchac cały czas a mniej niż rozbujać kocioł na wysokich obrotach dmuchawy a potem czekac na przedmuchach az dom odbierze ciepło . Jeśli nie ma już mozliwości zmniejszenia obrotów dmuchawy na sterowniku to zrób przesłone na wlocie powietrza do dmuchawy (taśma klejąca karton ) a napewno pomoze .Najwyżej będzie dłużej dochodził do temperatury . No ale stałopalnośc masz piękną .

 

Jeszcze jedno pytanie .Moczysz miał ?

 

 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką wajchę do dmuchawy, jak ją przymykam to chodzi głośniej, na pełnym nadmuchu jest w miarę cicho. Sterownik jest dedykowany do tego pieca nazywa się nawet LAWA (jest prosty jak cep) i jest napisane sterownik do pieca miałowego ;). Nie ma przedmuchów, kocioł ma otwory i klapkę w górnej klapie zasypowej skąd stale czerpie powietrze, co ciekawe wybuchy zdarzają się rzadko, a jeśli już wystąpią to są raczej do zniesienia hehe. Na węglu typu groszek pale prawie na zamkniętej przysłonie dmuchawy, a on i tak potrafi rozbujać kocioł do niebezpiecznych temperatur. Miału nie moczę, trzymam go w składziku przed domem, więc nie jest idealnie suchy. Ogólnie piec spali wszystko, bardzo dobrze pali stare jeansy z ecobawełny ;) do których mam stały dostęp i jest to idealny opał do przepalania w jesienne wieczory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe jakie by miał wyniki gdyby pracował z PID-em teraz to troche jak na huśtawce góra -dół Ile ogrzewasz tymi 25KW ja mam 180 m2 i po wszelkich wyliczeniach wychodzi mi że jak ociepłe dom to gdybym palił retorta to 12KW dolniakiem 16KW a śmieciuchem 20KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom ok 160m2 wysokosc pomieszczen do 2,80m. Mogłem kupic 20 KW, ale wolałem troszkę większy bo ponoć nadchodzi mała epoka lodowcowa ;). Na miale chodzi stabilnie nie są to duże odchylenia. Jak się popsuje sterownik to kupię PIDa i zdam raport z testów, ale wątpię by spalanie zauważalnie spadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie bardzo podobny i tez Pleszew , tylko dobrze było by zobaczyć jak w nim powietrze przepływa bo na swojej stronie producent napisał że to kocioł uniwersalny ale też robi miałowe tylko nie podaje specyfikacji . Ale jest plusik mozna zamówić z grubszej blachy . Maciek jakie masz wysokie pomieszczenia wdo tych 60m2 powierzchni bo to tez ważne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom ok 160m2 wysokosc pomieszczen do 2,80m. Mogłem kupic 20 KW, ale wolałem troszkę większy bo ponoć nadchodzi mała epoka lodowcowa ;). Na miale chodzi stabilnie nie są to duże odchylenia. Jak się popsuje sterownik to kupię PIDa i zdam raport z testów, ale wątpię by spalanie zauważalnie spadło.

 

W sumie kubatura podobna jak u mnie . Myśle że na pidzie chodził by stabilniej . na węglu sie rozpędza bo mniejsze opory przepływu przez palenisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena atrakcyjna tylko czemu posezonowa wyprzedaż ?

Myślę, że typowo miałowy bedzie miał dłuższą stałopalność niż ten universal śmieciuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie bardzo podobny i tez Pleszew , tylko dobrze było by zobaczyć jak w nim powietrze przepływa bo na swojej stronie producent napisał że to kocioł uniwersalny ale też robi miałowe tylko nie podaje specyfikacji . Ale jest plusik mozna zamówić z grubszej blachy . Maciek jakie masz wysokie pomieszczenia wdo tych 60m2 powierzchni bo to tez ważne?

 

 

2,8m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak bo jak zakład produkuje 25 lat to zaufany nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,8m

 

Tak myslałem stare domy i mieszkania były troche wyższe od terażniejszych a przez to i kubatura wieksza. http://allegro.pl/kociol-c-o-zywiec-kdo-u-12-kw-i1738736830.html To dobry kocioł ale to dolniak wcześniej pisałeś że chcesz palić miałem a do samego miału ten kociołek nie za bardzo sie nadaje ,Do drewna i do średniego węgla ,moc odpowiednia do kubatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć mac65, iż sporo moich znajomych jak i Ja sam sufity mam na 2,8-3 m (włącznie z poddaszem użytkowym B)) bo przy dzisiejszym budownictwie i ociepleniach strata jest mniejsza niż zysk komfortu dostatecznej ilości powietrza i miejsca nad głową, no i żona lubi żyrandole, choć na razie mamy jeszcze dużo tych inwestycyjno/budowlano/minimalistycznych :P:D. Kolego gerix kupując kocioł w Pleszewie w wielu przypadkach wpadamy w produkcję garażową i co z tego że dany ktosiek pracował w starych zakładach i to też wlicza ;), na kupując kotły pleszewskie trzeba zachowywać się jak na polu minowym, niestety ta sytuacja psuje trochę renomę i biznes uczciwym producentom. Kolego Maciek81 do gęstego zasypu jak miał czy zboże najlepsze górne spalanie z dostawą powietrza nad i pod/przez zład, natomiast nawet w zależności od jakości ciągu kominowego to dolniak będzie palił w miarę gęste paliwo jak groszek , ale musi być w stanie zaciągnąć gromadzące się gazy w komorze zasypowej dla twojego bezpieczeństwa coby bum nie było ;). Dlatego co poniektórzy pomimo prostoty polecają rozwiązanie listew powietrznych w kotłach dolnego spalania Zębca KWKD i KDU. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.