Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybieramy Kociołek : )


steraf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przyszedł czas na kupno nowego pieca, obecny już się nie nadaje do użytku.

Przewertowałem wiele tematów na tym forum jak i forum muratora. Wybór padł na kocioł ekogroszek z podajnikiem @ ślimak i podobno retorowe palniki bardzo sprawne + ewentualnie miału, drewna czy owsa. Dodatkowy ruszt wymagany.

 

Dom:

100m^2, stare budownictwo, ocieplony 10cm styropian, góra wata nie znam grubości ale napewno więcej niż 10cm. Instalacja miedziana bez zaworów 3d czy tam 4d (ale zawsze można założyć, i tak trzeba ciut przerobić instalacje). Kaloryfery jakieś nowe i mniej nowe ale żadne starocie(brak termostatów), okna plastik, CWU około 150l. W domu latem jest chłodno (nie wiem czy to świadczy o dobrym czy złym ociepleniu).

 

 

Z tego co wyczytałem odpowiednia moc a dom mieści się w graniach 12-15kW, większość piecy jednak ma moc 15kW, więc wybór mniejszy. Często przez kilka dni w domu będzie tylko kobieta, więc sterownik powinien być bardzo przyjazny dla użytkownika. Wiele dobrego wyczytałem o eCoal i kotłach ogniwo eko 15/plus16. Jednak te kotły raczej nie wchodzą w grę z powodu pionowych wymienników. Kotłownia ma wysokość 170cm, wię czyszczenie od góry to będzie udręka.

Z tego też powodu odrzuciłem tak fajny kociołek jak zębiec KP 15...

 

Obecnie na celowniku jest defro komfort eko 15, poziomy wymiennik, 5 lat gwarancji na szczelność. Jednak nieszczęsny manualny sterownik...

Jest jeszcze instalco RBR EKOUNIWERSAL 17kW z eCoal i poziomym wymiennikiem tak więc bajka, ale nie znam żadnych opinii na temat tych kotłów... Pozatym 17kW to chyba za dużo.

 

Jednak mam pewne obawy co do minimalnej mocy kotłów, defro mówi min 6kW, kiedy zębiec 4kW, ogniwo 3kW, RBR 5. Kiedy będzie 7*C na zewnątrz piec będzie mógł się dławić ? Powinienem brać bardziej moc kotła pod uwagę czy jego moc minimalną ? Kiepsko się znam na tych sprawach więc proszę o naświetlenie tego problemu.

 

Ewentualnie podanie jakichś propozycji kociołków spełniających wymagania: poziomy wymiennik(czyszczenie), paliwo groszek + miał, miły sterownik...

Wiem że dobrych pieców jest ogrom i ciężko polecić ten jeden, wiele konstrukcji będzie działać pięknie i poprawnie, ważne by odradzić konstrukcje które mogą sprawiać problemy w przyszłości.

 

 

EDIT:

 

Dodam że obecnie jest kocioł na miał RYSTAL 25KW z jakimś tam sterownikiem, kiedy są mrozy temp ustawiamy do 60*C, w okresach przejściowych jest 45*C czasami mniej.

Edytowane przez steraf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciłbym Ci na 100m2 model Skam-P Premium 12kW

Ma mały palnik żeliwny (coś jak w tym RBR 17), sterownik typu Cobra z modulacją mocy (automatyczny)

 

Wymiennik poziomy z grillem spalinowym, model ma wymiary:

wysokość do zasilenia 134cm, do dołu czopucha 107cm

szerokość z palnikiem żeliwnym 115cm

głębokość 85cm od drzwiczek do końca typowego czopucha

 

Na 100m2 starego budownictwa większa moc jak 15kW nie jest potrzebna, jest wręcz zbędna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.