Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Zasypowy Około 30Kw Cena Do 6 500,00Zł


Pawcore

Rekomendowane odpowiedzi

No to masz przerąbane bo co byś nie kupił to i tak nie zadowolisz wszystkich domowników a zwłaszcza seniora. Co do mocy kociołka to uważam że jednak wszystko będzie zależało od paliwa jakim będziesz palił Ciężko w tym przypadku pogodzić w jednej konstrukcji drewno i miał . Wygląda na to że pozostanie Ci kocioł uniwersalny z możliwością palenia na miarowniku i dmuchawie , tylko czy senior to przetrawi . Do miału dmuchawa a do drewna miarownik

 

.Seko jest wogóle specyficzna konstrukcją a jak na kocioł miałowy to zasyp raczej symboliczny do jego mocy .No i czyszczenie tylko giętkim wyciorem .

 

Sas MI to typowy miałowiec z pionowym wymiennikiem tylko znowu do komina sas zaleca kwasówke bo spaliny sie skraplają . A szczerze mówiąc obawiam sie o jego żywotnośc bo przy tak niskich temperaturach spalin i pionowy wymiennik gdzie na dole pieca jest zawsze zimniej niz u góry do roszenia pieca niedaleko , moze dlatego taka gwarancja . To samo tyczy sie miałowca rakoczego . Jednak gdybym miał brać miałowca to z górnym wymiennikiem z racji rozkładu temperatury w piecu.I to samo tyczyło by sie do innych pieców z górnym spalaniem jesli masz obawy do wilgotności drewna .

 

Wysoki SAS i Zębce mają bardzo podobną konstrukcje o ile się nie myle to Robocik użytkuje chyba KWK i moze go opisać w szczegółach . Przy takich wariantach opału skupił bym sie na piecu uniwersalnym z dystrybucja powietrza w ładunek paliwa tak jak jest SAS UWT lub innych podobnych konstrukcjach .Do miału dmuchawa a do drewna natura ,Chociaż myśle że i tak nie obejdzie sie bez przeróbek

 

Jak kupisz piec to po pewnym czasie pewnie i tak sie okaze że ten stary był najlepszy , przynajmniej wedłóg "niektórych " domowników

 

Pozdrawiam iżycze udanych manewrów na froncie rodzinnym :)

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wkład kominowy jestem przygotowany :) na teścia wystarczy sterownik i mega skomplikowane szkolenie z jego obsługi i będzie tylko chodzić i podkładać bez manipulowania :)

 

Też się nad uniwersalnymi zastanawiałem, ale czy paląc miałem w np. ZĘBCU SWK lub innym uniwersalnym górniaku nie pozbędę się go znacznie szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piecu z górnym wymiennikiem trudniej jest doprowadziz do powstawania skroplin na ściankach wymiennika kotła z racji że najwyższa temperatura w tych piecach jest własnie w płaszczu wymiennika u góry to fizyka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory nie miałem problemu ze skraplaniem, ale rozumiem, z jakich powodów mogą się pojawić po wymianie zwykłego pieca na kocioł.

 

Znalazłem jeszcze jedne ciekawy kocioł z dolnym spalaniem http://www.kotly.irleh.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=123'>http://www.kotly.irleh.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=123 i znowu piszą, że miał można spalać od dołu? Może mi to ktoś wyjaśnić bo za bardzo nie rozumiem.

 

Z SEKO EKO II-N chyba zrezygnuje, naczytałem się o problemach, mam już dość :( jest może na forum jakiś szczęśliwy użytkownik tych kotłów?

 

pozostały mi te trzy modele

SAS UWT http://www.sas.busko...ty/sas-uwt.html

ZĘBIEC KMW - sporo informacji negatywnych zwłaszcza o pękających drzwiczkach, to tłumaczyłoby dwuletnią gwarancję.

RAKOCZY ERCONOMIK - http://www.rakoczy.pl/?id=kotly_mialowe - tu mnie zastanawia jeden fakt, kocioł górnego spalania, a dmuchawa u dołu w jaki sposób ma ona dostarczyć powietrze na górę?

Chyba zostaje mi SAS, gdyby koś posiadał sprawdzone informacje o powyższych kotłach byłbym wdzięczny, nie zapominajmy o http://www.kotly.irleh.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=123

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego Pawcore. Ja użytkuje Zębca KWP tego roku przemianowany na Wenus zmieniły się głównie drzwi zasypowe na ukośne. Zębce SWK,KWK to starsze modele, ale należące razem z Ogniwem S6WC do najtrwalszych na rynku, ich trwałość jest liczona w dziesiątki lat przy względnie dobrym traktowaniu. Jeśli zamierzasz palić kiepskim/wilgotnym paliwem, to zdecydowanie należy brać kociołek z poziomym wymiennikiem. Uważam, iż najbardziej uniwersalne, ale posiadające jednocześnie bardziej rozwinięty wymiennik niż te starsze kotły, to Zębiec Wenus i Sas UWT bo oba tak jak i mój poprzedni model KWP mają możliwość jednoczesnego korzystania z miarkownika i dmuchawy, ja natomiast to jeszcze zhybrydowłem i jak palę drzewem na miarkowniku, to sterownik ST 81 z PID mam włączony na funkcji WYGASZANIE i wtedy nie włącza on dmuchawy ale załącza wszelkie pompy z funkcjami priorytetów C.W.U czy funkcją lato włącznie. Dmuchawy używam w ciężkie dni do ruszenia cugu :P. Do miału lepszy może będzie SAS UWT ale nie wiem czy te dodatkowe napowietrzanie się nie zaklei. Więc w obu tak jak w swoim KWP dołożyłbym powietrze przez drzwi zasypowe i jest gicior. Ogólnie jak poczytasz producentów to każdy pisze ci, iż przy miale komin zalecany to komin kwasoodporny, ale z blachy się szybko przepali z kolei, przy paleniu lichym/mokrym opałem są duże straty:

  1. Po pierwsze spora część pozyskanego ciepła idzie na odparowanie wody, dlatego wilgotnemu opałowi spada kaloryczność,
  2. Po drugie najlepiej umyślnie puszczać w komin trochę wyższą temperaturę, ażeby jak największa ilość wilgoci zdążyła opuścić komin przed wykropleniem, a to co zostanie częściowo wysuszy się też jak miarkownik otworzy ciąg gdy paliwa będzie za mało aby utrzymać stałą temperaturę;).

Kotły z pionowymi wymiennikami z założenia oddają do komina zimniejsze spaliny, czasem można to na plus, łatwiej wymienić tani kocioł niż komin, jeśli masz zimny komin kupił bym najtańszy górniak z pionowymi kanałami licząc się z szybką wymianą 4-6lat , wymagania te spełnia wtedy Rakoczy ERCONOMIK, jak cenowo za drogi to inny tańszy oby z tą budową i tyle. Ps Seko są ok do pierwszego czyszczenia, wtedy zaczyna się chorror, np. poszukaj i sprawdź na przekroju jak się czyści za tylną ścianką ich EKO II -N, poza tym coś duże kotły proponują jak na te niby ich cud miód wymienniki :rolleyes:. Reasumując Wenus 21, będzie miał tą samą moc co Sas 23 kW bo trochę inaczej podają szczytową moc, ale Sas ma większą/wyższą komorę zasypową i tym samym pojemność wodną. Natomiast Rakoczy Erconomik ma z nich największą komorę zasypową, ale mogła by być jeszcze większa jak na tą budowę kotła. Na twoim miejscu wziąłbym Sas-a UWT 23 kW ze względu na dużą 60dm3 ( Wenus 21 - 40 dm3 , a Rakoczy-67 dm3 ) komorę zasypową jak na górniaka z poziomym wymiennikiem i sporą pojemność wodną kotła 84 l, no i blacha 6mm przy kiepskim paliwie to też ważne, dokupił bym także miarkownik Regulus do drewka. Ufff takiego wywoda żem zapodał, że Hej :D.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za rady.

Na SASa jestem zdecydowany ne 90%

Rakoczy ERCONOMIK już nie robią, będę wprowadzać inny kocioł informacja od przedstawiciela

Dziś jeszcze podskoczę do kolesie, który robi piece, sąsiedzi mają i sobie chwalą, ale oni chyba nie znają idei górnego spalania :)

Wiele się na tym forum nauczyłem, wiele ciekawych informacji i opinii się tu znajduje.

 

Mam do Was ostatnie już pytanie i chodzi o przeróbkę kotła w SASie nie ma szamotu, czy jest to uzasadnione, abym go tam wrzucić? w górnej części komory spalania.

czy przy wymiennikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszasz kolego temat głęboki jak może, bo są różne poziomy przeróbek i zależy jak daleko chcesz zabrnąć. Ja swojego KWP mam zceramizowanego do linii zasypu i mam wycięte kanały w tej ceramice, które część powietrza wtórnego zapodają z popielnika, do drewna pozytywna sprawa bo podwyższa temperaturę spalania, w Sas-ie te otwory boczne musiałbyś pokryć z takimi kanałami/otworkami. Ja w swoim kotle uzyskuje niebieski płomień z drewna za połową spalania jak drewno jest już czarne :), a paliłem sosną(stemple), teraz topolą, olchą, brzozą i głownie wierzbą roku nie sezonowałem żadnego z nich i miały na pewno powyżej 20% wilgotności . Do ok 180 m2 z sufitami na 2.8-2.96m(podwyższyłem truszku ;)) pełny kocioł węgielka używam tylko w trzaskający mróz poniżej -25oC, a mam KWP 21 kW bo bym po prostu przegrzał. Ps Na początkach jak dałem czadu i podłogówkę też za mocno bujnołem, to przy -15oC otwieraliśmy okna, aż sąsiad przyleciał , no i wypiliśmy browarka, a najlepsze bo mam zawór termiczny 3D ten do 43oC tylko puszczający na podłogę. 4D DUŻY też mam i przydaje się, a steruje nim manualnie, zaznaczam że trzeba pamiętać o wracaniu do pozycji wyjściowej jak opuszczamy dom żeby grawitacyjnie poszło w razie by co. Mój znajomy zrobił Mi instalacje w PEX i na rozdzielaczach, ale i tak idzie grawka :) co najciekawsze na dole też a kotłownie mam na parterze bo piwnicy nie posiadam. Jeśli nastawiasz się na drewno, to Ja Osobiście polecam ceramikę do drewka, Mi zdecydowanie mniej zarasta kociołek, aha wcale nie robię palnika spalanie przebiega w miarę normalnie na miarkowniku regulusa, a dostałem go gratis z Zębcem, tylko potrwało zanim zaczołem go stosować bo musiałem dorosnąć do niego. Mam w kotle ST 81 z PID-em , no i ładnie się prezentuje :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała zmiana planów, jeśli mój pomysł jest dobry, to kupie kocioł od kolesia który je robi od przeszło 10 lat. Gadałem z sąsiadami, prawie każdy na mojej ulicy ma kotły od niego wyglądają solidnie, nie narzekają na nie (jeden użytkuje go bez problemu od 12 lat, pali wszystkim co ma, niestety śmieci też - nie segreguje). Podejrzewam, że jakby nauczyli się w nich palić (od góry, a nie od dołu) to by osiągnęli stało palność do 24h bez problemu, a tak mają 12-20 w zależności od mocy kotła i ustawień.

Z kolesiem też gadałem, kotły wykonuje z blachy 6 wewnętrzny, zewnętrzny 4, ocieplone wełną 10, komora spalania i wymienniki wygląda jak w ZĘBCU WENUS, nadmuch od góry, miarkownik by dorobił ale powiedział, że z boku kotła będzie wygodniej, niż przy drzwiczkach od popielnika, taką konstrukcje ma u siebie i mówi, że świetnie się sprawdza (widziałem kocioł ma moc 30kw), przy paleniu drewnem.

Pytałem się go o przeróbki, powiedział, że ich nie robi, ale jak będę chciał, to może wyłożyć komorę szamotem, zastanawiam się tylko jak go rozsądnie rozmieścić - piec górnego spalania do spalania miału i drewna.

Czy w komorze zasypowej od środka ku górze, czy powyżej linii zasypu i wymiennikach, do których doprowadzane byłoby powietrze wtórne po przez otwory w górnych drzwiczkach.

Żeby to poprawnie zobrazować za przykład posłuży mi kocioł ZĘBCA

 

Kocioł tego kolesia nie wygląda identycznie bodajże ma trzy nie cztery rury w górnym kanale (nie wiem jak usytuowane nie widziałem schematu).

Ceramika odpada (wilgotne drewno), dlatego chciałbym szamot, tylko nie wiem gdzie go zamontować, żeby uzyskać większą wydajność w komorze 1 na górze, 2 na środku, czy 3 na dole, a może 4 od środka do góry.

Czy rozsądnie będzie instalowanie szamotu pomiędzy wymiennikami, aby dopalać gazy?

Co sądzicie o przeróbkach w drzwiczkach?

Czy usytuowanie klapy do miarkownika słusznie jest z boku kotła (wszyscy producenci montują w drzwiczkach od popielnika)?

Czy zasadne jest zwiększenie ocieplenia kotła wełną 15 lub większą?

 

A tu proponowane prze ze mnie przeróbki

post-32114-0-50583900-1314265898_thumb.png

Edytowane przez Pawcore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.