Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Zaworu Czterodrożnego


jacek6213

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mieszkam w bloku 4 rodzinnym na pierwszym piętrze.Do mojego mieszkania prowadzą 4 piony do każdego grzejnika- piec na paliwo stałe w piwnicy. Chciałbym zamontować zawór czterodrożny ponieważ mam problem z ciepłą wodą użytkową w zimie.Dołączam schemat instalacji.schemat.bmp.Dodam jeszcze że chciałbym aby grzejnik w łazience i bojler grzały niezależnie od ustawienia zaworu czterodrożnego.Prosze o podanie jakiej firm zawór czterodrożny wybrać.Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez jacek6213
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się dało tak jak Ty chcesz, to czeka Cie przeróbka polowy instalacji. Zawór 4D zamontujesz zaraz za kotłem, na tym małym obwodzie kotłowym musisz mieć podłączony bojler najlepiej z dodatkową pompą, jeszcze zasilanie i powrót grzejnika łazienkowego musiałbyś przenieść przed zawór 4D. No i do tego najważniejsze, trzeba przenieść rurę idącą do naczynia. Musi wychodzić prosto z kotła. Już w tej chwili Twoja instalka to taka tykająca bomba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem ten Twój schemat. Nie wiem tylko zbytnio jak podłączyć ten grzejnik łazienkowy, może jakiś ekspert więcej Ci pomoże :) Ogólnie jest to standardowy schemat jakich pełno na forum.

P.S. A może niedomaganie Twojego bojlera zimą jest powodem braku pompy przy bojlerze. Może gdyby miał on priorytet grzania wody to było by lepiej.

post-11494-0-48331500-1313170790_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak.Czy ta pompa w obiegu bojlera jest potrzebna bo wcześniej przecież pompa pompowała wodę przez cały układ centralnego-bojler również.Mnie chodzi o wyższą temperaturę na bojlerze a niższą na grzejnikach bo wcześniej aby było dużo gorącej wody to w domu można się było ugotować.Pozdrawiam

post-32091-0-45860500-1313171535_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dołożeniu tego zaworku o grawitacji będziesz mógł raczej zapomnieć. Chyba że założysz wielki zawór z małymi oporami przepływu. Pasuje żeby jakiś fachowiec wypowiedział się w Twoim temacie.... ja sam jestem niedoświadczony i przekazuje Ci tylko wiedzę którą zdobyłem tu na forum :D

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest pompa za zaworem 4D do "pędzenia" instalacji CO to druga do zbiornika CWU być musi ! Grawitacja na 99 % nie zadziała (grawitacja zadziała tylko wtedy gdy pompa od CO będzie wyłączona). Pompa od CWU może jednocześnie zasilać zbiornik i grzejnik łazienkowy. Jeżeli grzejesz CWU latem przy pomocy kotła to zakręcisz zawór na grzejniku łazienkowym do zera i jedynie będzie się grzał zbiornik CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym nie instalował zaworu czterodrożnego tylko zrobił w ten sposób.Wtedy wystarczy jedna pompa a efekt wydaje się zbliżony.Tylko czy zawory kulowe mogą pracować w różnych pozycjach tzn. czy tylko całkowicie otwarty i całkowicie zamknięty.Jakiej firmy zawory kulowe wybrać.

post-32091-0-29594700-1313228284_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest chyba tak źle.

W sumie mogłoby być tak jak na rysunku.

Do bojlera trzeba zamontować dodatkowo zawór do ustawienia przepływu (taki kręcony a nie kulowy).

Przy zaworze 3D grawitacja staje pod znakiem zapytania (może jakbyć zamontował co najmniej DN40, to przy pełnym otwarciu mogłaby działać).

Naczynie wyrównawcze trzeba oczywiście zapiąć przed pompą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.