Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła Na 300 Mkw


matek08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytałem już w innym temacie ale mi nie odpowiedziano więc postanowiłem zapytać raz jeszcze tutaj :)

 

Stoję przed trudnym tematem wyboru systemu ogrzewania do nowego domku.

Najpierw o domku:

- powierzchnia ogrzewana ok. 300 mkw, dom podpiwniczony z użytkowym poddaszem

- ściany (od zewnątrz): YTONG 11.5cm + pustka powietrzna 2.5cm + wełna mineralna 10cm + YTONG 24cm

- ocieplenie dachu: skosy 30 cm wełny (15cm między krokwie + 15cm do stelarzu), sufit na poddaszu 30 cm wełny (10 cm poniżej jętek + 15 cm pomiędzy jętkami + 5 cm powyżej jętek)

- okna trzyszybowe (U=0.7-0.8)

 

W piwnicy w jednym pomieszczeniu chcę założyć (na wszelki wypadek) 2 grzejniczki.

Na parterze zaplanowane jest ogrzewanie podłogowe (ok, 120 mkw, kuchnia, jadalnia, salon, hall, wiatrołap, łazienka) i jeden grzejnik (gabinet) + drabinka w łazience.

Na piętrze jest 5 pokoi (ilość grzejników w pokojach: 1 + 1 + 2 + 2 + 2) i łazienka (ogrzewanie podłogowe + drabinka)

Do tego chciałbym mieć w miarę duży zasobnik na wodę użytkową, przynajmniej 200 L.

 

W domu mam również rozprowadzoną instalację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperator).

 

Jaki duży pieć potrzebuję do ogrzania takiego domu? ile kW?

 

W piecu chcę palić drewnem i węglem, miałem, flotem, orzechem, sam nie wiem czym jeszcze...

Dom stoi w lesie więc mam dostęp do drewna, poza tym na większe mrozy kupię jakiej lepsze paliwo (np. węgiel).

 

Jaki piec powienienem wybrać? Z dolnym czy górnym spalaniem? Chcciałbym aby pełny załadunek pieca wystarczał na jak najdłużej (nie chcę reszty życia spędzić w kotłowni...

 

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Dom bardzo ciepły zapotrzebowanie na ciepło nie powinno przekroczyć 60W/m2 czyli prosto licząc piec 18 KW +zasobnik 200l tj. ok 2KW razem 20KW i nie ma potrzeby wiecej . Piec proponuje dobrać do drewna skoro ma to być paliwo podstawowe . Budynek o konstrukcji cieżkiej dobrze ocieplony wiec zmagazynuje nadwyżkę ciepła wytworzoną przez piec czyli nie ma potrzeby palenia nonstop wystarczy przepalanie a co za tym idzie można w takim przypadku stosować piec z górnym spalaniem rozpalany od góry a jeśli nie chcesz zbyt czesto latać do kotłowni to tylko odpowiednio duża komora załadowcza .Oczywiście jest to jedna z opcji . są piece z dolnym spalaniem również z dużą komorą załadowczą takie również zdadzą egzamin podstawa to komin dobrany do wymogów pieca poza tym są troche wygodniejsze w użytkowaniu. Instalacja dosyć zróżnicowana wiec nie obejdzie sie bez odpowiedniej ilości armatury . Pompy na podłogówki , kaloryfery i CWU +zawory mieszające ,ale to wyjdzie z projektu .

 

To tyle ogólnie jak sie zdecydujesz na konkretna konstrukcje i producenta to możemy podyskutowac o walorach użytkowych . :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin na przekrój ok 14 x 28 cm, murowany z pełnej cegły (powyżej dachu klinkier), wysokość do około 9-10 m

 

czy piec z dolnym spalaniem zda egzamin gdy będę palił drewnem? czy może przy takim piecu lepiej jest palić drobnieszym opałem aby sam stopniowo się osuwał i spalał? czy duże kawałki drewna nie będą przeszkodą?

 

co do producenta to nie wybrałam, chciałbym coś ekonimicznego, tzn. jakość za rozsądną cenę, niezadrogi piec o dobrych parametrach, najlepiej znanego producenta z renomą...

 

jeżeli zdecydowałbym się na dolne spalanie z dużą komorą załatowczą to co byście polecili?

ewentualnie jaki piec z górnym spalaniem z dużą komorą załatowczą... (podobno w takich piecach nie można dorzucać, trzeba czekać aż się wypali do końca...?)

Edytowane przez matek08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin do tej mocy spokojnie wystarczy a co do pieca z górnym spalaniem jest ich mnustwo warto zwrócić uwage czy posiada otwory w drzwiczkach zasypowych bo to ułatwia rozpalanie od góry a jednocześnie pozwala spalać opał bezdymnie co za tym idzie czysty piec i komin wiec wyższa sprawność pieca . Do grubego wegla OI, OII drewna dmuchawa niepotrzebna , wystarczy miarownik ciągu . Piec z dolnym spalaniem jak najbardziej nada sie do drewna są nawet konstrukcje dedykowane do drewna jak np. Zębiec KDU 22/28, Warmet Kostrzewy albo Cichewicza ultima lub vespa ,oczywiście są to przykłady napewno koledzy dorzucą jeszcze jakieś propozycje, No a co do ceny to musisz sam podjąć decyzje jaki przedział cenowy jest dla Ciebie rozsądny . Wiele konstrukcji zostało już dośc dokładnie omówionych pozostaje kwestia dopasowania pieca do swoich preferencji i sposobu użytkowania i ilości wolnego czasu oraz ilości i wiedzy osób użytkujących piec bo to czesto staje sie podstawowym warunkiem wyboru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam koledzy ale czy czegoś nie przekręcacie :P ceramika magazynuje ciepło i podłogówka. Ja raczej powiedziałbym, iż przy rekuperatorze i takiej ilości wełny z YTONGiem to kolego matek08 zrób badanie cieplne domu bo CIEBIE taniej wyjdzie ogrzewanie niskotemperaturowe/stałe. Magazynować ciepło będzie Tylko podłogówka, natomiast YTONG jest dobrym ale izolatorem , a do akumulacyjności ceramiki dalej mu niż bliżej :blink:. Masz domek tak ocieplony(termos), iż jeśli przekombinujesz to bardzo ciężko będzie ci utrzymać stałą temperaturę, będzie ogromna amplituda . Z rekuperatorem ciężko połączyć kocioł o spalaniu cyklicznym jaki by nie był, oba te systemy są z założenia diametralnie różne, do tego dom z bardzo małą akumulacyjnością Panowie , a rewelacyjną izolacyjnością. Ja kolego chyba dopiero Tobie z pełną świadomością kosztów doradzałbym Bufor cieplny i będziesz palił przy reku raz na parę dni. Radzę nie robić niczego na oko w twoim przypadku. Ps Potrzebne są dokładniejsze wyliczenia i instalator z głową, Tobie napewno to się opłaci. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dokłanie o to chodzi, ale kocioł na paliwa stałe ma być podłączony do bufora conajmniej 500L (wiecej o planaowanej instalacji można poczytać w innym wątku, zapraszam tam do dyskusji) :)

oprócz kotła na paliwa stałe planowałem jeszcze do bufora podłączyć kominek z płaszczem wodnym, oprócz tego miał być jeszcze kocioł gazowy...

 

nie wiem czy dobrze Cię rozumiem kolego Robocik, ale z tego co piszesz rozumiem że mógłbym zrezygnować z gazowego (bo wystarczy rozpalać raz na kilka dni), tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge znależć tego poprzedniego postu wiec odpisze tutaj . 3 żródła ciepła bo chyba o ten post chodzi . Powiem tak założenia jak najbardziej słuszne tylko ; Bufor 500l zdecydowanie zamały do tak dużego domu bedzie działał jak sprzegło cieplne a nie magazynował energie . Moc pieca jaką Ci podałem wcześniej była by dobra do bieżącego wykorzystania lub do palenia w okresach przejściowych jeżeli ma pracować z buforem Przy buforze ciepła należało by zastosować piec wiekszyej mocy pracujący na wyższych temperaturach i tutaj aż sie prosi Irlech . Co do gazu i pieca gazowego również nie widze sensu zaprzegania go do ogrzewania bufora , Piec gazowy do grzania wody na lato lub awaryjnie w instalacje z pominieciem bufora . I tutaj przychyle sie do opini Robocika " nic na pałe " Tutaj potrzeba faktycznie dokładnych wyliczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłemi przeczytałem . Przychylam sie do opini kolegi Vernal (ostatni post). Niestety nie mogę Ci zaproponować jakiś konkretnych danych . Moc pieca i czas palenia , pojemność bufora , ilość ciepła pobierana przez dom są ściśle ze sobą powiązane i obliczeń można dokonać dopiero po uwzględnieniu tych parametrów . Generalna zasada jest taka im wiekszy piec tym wiekszy bufor a dzieki temu dłuższa przerwa w paleniu. Z kolei zbyt duży bufor generuje niepotrzebne straty , wszystko trzeba dokładnie przeliczyć w oparciu o konkretne dane .Podstawowa decyzja jaką powinieneś podjąć to co ma być głównym żródłem ciepła i na tej podstawie rozbudować instalacje o dodatkowe żródła . Moim zdaniem najbardziej wymagająca i chyba najdroższa jest instalacja kotła zasypowego z buforem a reszte można spokojnie do tego dopasować . Myśle że dalszą dyskusje możemy kontynuować w Twoim pierwotnym poście .

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie powiem Ci kolego matek08, iż Ja osobiście temat ten (ogrzewanie całościowo) u ciebie rozwinął bym inaczej, zastanowiłbym i się jeśli masz dobry samoistny transport ciepłego powietrza na górę np: po schodach to na dole zrobić dobrze byłoby porządny ciężki pieco kominek np: finnish contraflow(z drzwiczkami z szybką) czy też inny piec akumulacyjny, który bez prądu jest w stanie długo po paleniu jeszcze oddawać ciepło, a wtedy reku będzie zatrzymywał to ciepło jeszcze dłużej. Natomiast w kotłowni porządny kociołek z podajnikiem np:

neptun_przekroj.jpg

kociołek na miał bez retorty mało awaryjny, a i na ruszcie awaryjnym długo pochodzi. Natomiast ja odradzam irlechy jest wiele inwektyw w internecie pod ich adresem ludzie skarżą się na wykonanie i nie tylko Poczytaj. Osobiście raczej polecałbym Warmety Kostrzewy ostatnio ktoś kupił na forum jest wątek Poszły do Przodu i poprawiły to na co ludzie narzekali czyli plus.

Ps Osobiście JA rozwinąłbym tak ten układ, a piec ceramiczny w celu dywersyfikacji ogrzewania sam już zrobiłem bo co jak prąd wyłączają ;)(u mnie się zdarza dość często). Wszystko czerpie prąd co jeśli go w zimę zabraknie ? Trzeba pamiętać iż do działania bufora potrzebna jest pompka, czyli prąd. Pozdrawiam.

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps Osobiście JA rozwinąłbym tak ten układ, a piec ceramiczny w celu dywersyfikacji ogrzewania sam już zrobiłem bo co jak prąd wyłączają ;)(u mnie się zdarza dość często). Wszystko czerpie prąd co jeśli go w zimę zabraknie ? Trzeba pamiętać iż do działania bufora potrzebna jest pompka, czyli prąd. Pozdrawiam.

Witam,

 

Widać, że instalacja elektryczna poza domem jest wadliwie wykonana.

W tym temacie to bym radził nie tyle dostosowywać swoje sprzęty do instalacji lecz usunąć przyczynę.

Trzeba porządnie postraszyć ZE lub nawet zgłosić gdzie trzeba, żeby permanentne wyłączanie prądu zlikwidowali. Sprawdzić w umowie jakie są warunki dostarczania energii itp.

 

Nie ma co straszyć ludzi Białorusią.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego vernal mam nadzieję, iż twoje słowa zwyciężą naturę, bo na razie to nie ZE było winne największym awariom tylko natura. Z naturą nie wygrasz możesz walczyć ale i tak w końcu się z nią wszyscy zespolimy :rolleyes:. Można walczyć o prąd lub uodpornić się na jego tymczasowe przypadkowe zaniki i tyle. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

przemyślałem sprawę i CHYBA chcę piec z dużą komorą załadowczą (z długiem okresem stałopalności) z górnym spalaniem i do tego bufor 1000 L, tak by móc palić raz na dobę w okresie przejściowym nawet raz na dwie doby :)

da się tak? (pytam praktyków bo teoria jest obiecująca) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

Jeśli mogę wtrącić to jeżeli chcesz OGNIWO S6WC to od razu sobie wstaw wkład z kwasówki bo komin pocieknie momentalnie, nawet wiosny nie dotrwa. Trzech moich znajomych zakupiło te piece i komin tradycyjny z cegły został zmasakrowany, teraz też mają wkłady ;). Pomijam syf, kucie tynków, malowanie itp. Poza tym piece są ok, rozsądna cena, oszczędne, działają na miarkownikach, długa stałopalność, dobry serwis (ale podstawa to wkład, bo przy temp.60 na piecu na czopuch można język położyć ).Jeden z tych pieców miał dmuchawę i sterownik, ale zostało to zdemontowane i jest teraz miarkownik. Działa o niebo lepiej na miarkowniku bo dmuchawa wali powietrze po chamsku prosto w popielnik i ten popiół masz nawet w kominie, a opału przy tym mniej nie idzie. Odradzam też Warmet 200 Ceramik i to już nie chodzi o ich dziadowskie wymogi gwarancyjne, roczne płatne przeglądy itp. , ale ten piec się ledwie do węglą nadaje że już nie wspomnę o drewnie. No chyba że chcesz z nim zamieszkać w kotłowni i go ustawiać co chwile, przestawiać, a i komin tez szybciutko załatwi. Dwóch kumpli buja się z tymi warmetami że żal człowieka zbiera. A takie miały być super hiper oszczędne i bezobsługowe itp.

W twoim przypadku jeżeli chcesz bufor i mąło bywać w kotłowni to piec górniak, ale taki "zwykły górniak to do miału i flotu sie nie nadaje, za dużo zabawy by z tym było, więc może miałowiec?

Inny opał też można w nim spalić w razie potrzeby.

 

pozdrawiam

Jameess

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno w mojej okolicy jest producent : ENKA, Oglądałem te piece mnóstwo ludzi je ma i chwalą, ale są to górniaki. Nie wiem jak z kominami ceglanymi działa, bo sąsiedzi mają kominy ceramiczne. Piece dedykowane są do miału, ale wszyscy palą wszystkim jak to w praktyce bywa. W komorze spalania boczne i tylne kanały są wkomponowane w płaszcz wodny, tzn nie ma tam jak zwykle wspawanych kątowników z nawierconymi otworami tylko płaszczyzny komory są gładkie i z otworami. Po drugie firma na życzenie zrobi, przerobi jak sobie klient życzy i to wcale nie jest drożej.

Ceny, no są spore, ale należy je traktować poglądowo ( można dużo wytargować ). Nie wiem jak wygląda serwis całej Polsce, ale w okolicy jest błyskawiczny. I jak to się mówi panowie czepialscy nie są.

Tutaj jest fajny model pieca : ENKA P+ MAX ale widze tylko 26 KW a to mozż być za mało.

 

pozdrawiam

Jameess

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.