Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamontowanie Zaworu 3D


raku1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem ze temat był przerabiany wiele razy,ale chciałbym się zapytac specjalistów czy takie podłączenie zaworu 3D ma sens i wszystko bedzie działać poprawnie.

Mianowicie chcę zamontować owy zawór na istniejącej już instalacji,według schematu podanego w załączniku.

Chciałbym aby pompa była na powrocie,gdyż nie mam za dużo miejsca aby zamontować ją na zasilaniu i czy zasilanie c.w.u. jest poprawne.

Pompa jest opisana jako silnik M,a pod numerem 1 'ukryty' jest zawór różnicowy. Dodam jeszcze że instalacja to 6 grzejników i ogrzewanie podłogowe składające się z 5 sekcji (jakieś 18mk)

pozdrawiam

 

Zapomniałem dodać że palę w kotle od góry z miarkownikiem ciągu,stałopalność na poziomie 18h przy ustawieniu 60st. i temp. na zewn. 0st.,paliwo orzech

instalacja.bmp

Edytowane przez raku1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może być takie rozwiązanie , Porównaj z tymi w załączniku: jeżeli kocioł pracuje w układzie zamkniętym to konieczne jest naczynie wzbiorcze, jeżeli w układzie otwartym to naczynie przelewowe

pompa na powrocie pracuje z wodą o niższych temp. jest to korzystne dla pompy.

 

Pozdrawiam

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle.pdf

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle 2 wersja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Te rysunki przedstawiają zawór 3D w roli mieszającego, natomiast kolega pytający ma zamiar zastosować go w roli rozdzielającego.

Zawór różnicowy przy takim połączeniu nie wydaje mi się zasadny. Jak rozumiem jego rolą byłoby robienie grawitacji gdy pompa nie działa. Jakiego więc rozmiaru jest zawór?

Przepływy cwu oraz c.o. wydają się tutaj być mocno niezrównoważone, czyli pompa będzie pchać głównie przez zbiornik (ogromne straty energii). Chcąc zrównoważyć przepływy, trzeba wstawić na obwodzie cwu jakąś zasuwę. Z kolei jak zasuniemy sporo przepływu cwu to znowu z grawitacji nici. I tak koło się zamyka. Czyli ten zawór bym usunął.

Zresztą niekontrolowana grawitacja w układzie mocno mieszanym to tylko przeszkoda w sterowaniu, może skutkować przegrzaniami i stratami energii.

 

No i jeszcze kwestia pompy na powrocie.

Jeśli układ jest otwarty, to instalacja musi być do takiego jej zainstalowania specjalnie przewidziana/dostosowana.

Chodzi o wysokość naczynia wzbiorczego - patrz norma (nie potrafię z pamięci podac konkretnych wzorów).

Efektem niezastosowania się do normy nie będzie tylko sam ten fakt, ale skutkować to może np. częstym zapowietrzaniem się układu, co jak wiadomo jest bardzo uciążliwe dla użytkowników.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kocioł jest w piwnicy, a grzejniki i podłogówka na parterze.Zawor rożnicowy to 1" lub 1,5",ale wydaje mi sie ze raczej to pierwsze.

Instalacje montowal mi moj znajomy i chyba z przyzwyczajenia założył ten zawór różnicowy, pytałem go wtedy czy nie warto montowac zaworów 3D lub 4D, a on na to że nie używa takich rozwiązań bo stare jest sprawdzone i niezawodne......... czy coś takiego.

Gdybym wtedy wiedział tyle co teraz to sam bym sobie instalacje założył.Ale do rzeczy

Zdaje sobie sprawę że na c.w.u. bedzie łatwiej pompie pchac wodę, ale mam tam zawór i możliwośc regulacji przepływu.

Co do obiegu grawitacyjnego to u mnie raczej bardzo rzadko zdarzają się zaniiki w dostawie prądu,więc w gre wchodzi tylko pompa.

To co chciałem sie dowiedziec to czy moje rozwiązanie będzie skuteczne.

Dzięki i czekam na opinie innych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Te rysunki przedstawiają zawór 3D w roli mieszającego, natomiast kolega pytający ma zamiar zastosować go w roli rozdzielającego.

 

 

Witam

Racja nie zwróciłem uwagi na opiswink.gif, a że niedawno realizowałem układ z mojego posta to zasugerowałem się podobieństwem przepraszam

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym się zapytac specjalistów czy takie podłączenie zaworu 3D ma sens i wszystko bedzie działać poprawnie

Pytanie jaki cel chcesz osiągnąć.

 

U ciebie zawór 3D reguluje ilość wody jaka ma przepływać przez grzejniki. Oznacza to, że zasilanie grzejników zawsze będzie o temperaturze kotła. Jeżeli tego oczekujesz to OK. Może się okazać, że przy sporym zdławieniu przepływu na grzejniki, nie starczy czynnika aby obsłużyć wszystkie grzejniki. Pytanie też jakie masz zabezpieczenia temperaturowe na podłogówce, bo na schemacie jej nie ma. Jedna pompa na wszystko?

 

"Twoja" metoda ilościowa lepiej chroni powrót kotła ale jest mniej "komfortowa" przy regulacji układu odbioru. Boiler faktycznie trzeba będzie silnie skryzować.

 

Wygodniejsze dla użytkownika jest regulowanie temp czynnika wypływającego na grzejniki. To jednak wymaga pompy na zasilaniu za 3D. Gorzej też z funkcją ochrony powrotu i boiler zazwyczaj wymaga własnej pompy.

 

Na pytanie czy zadziała odpowiem, że tak. Trudno będzie jednak układ wyregulować, no i to pytanie jak zasilasz podłogówkę.

 

Pozdrawiam

 

PS

"ogrzewanie podłogowe składające się z 5 sekcji (jakieś 18mk) "? Literówka?

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Raku1987 najprościej mówiąc obwód C.W.U będzie stawiał za mały opór w stosunku do C.O i większość wody pójdzie w C.W.U. , a C.O. będzie zimne. Najlepiej jeśli według swojego schematu powrót C.W.U wpiąłbyś za pompą, a przed kotłem i dołożył pompę oddzielną na obiegu C.W.U. . Wydaje Mi się, iż to rozwiązanie będzie najlepsze w twojej sytuacji i najmniej kłopotliwe w użytkowaniu i w zamontowaniu, włącznie z brakiem potrzeby kłopotliwej regulacji przepływów najprawdopodobniej koniecznych w innych rozwiązaniach twojego problemu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.