Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obudowa Kominka Z Szamotu


columb102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jestem tu nowy i z góry przepraszam jeśli temat nie jest tam gdzie trzeba, ale nie znalazłem lepszej kategorii.

Chcę przerobić swój kominek a dokładnie obudować wkład kominkowy cegłą szamotową t ak żeby to lepiej trzymało ciepło. Dlatego mam pytanie: Czy ktoś ma jakieś doświadczenie jak to zrobić, czy np. trzeba dawać jakiś odstęp cegły od wkładu itp. Rozumiem że trzeba dać zaprawę szamotową ale czy to wszystko nie będzie np. pękało. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie to bardzo proszę o podpowiedź.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz wkład kominkowy, to po co chcesz obudować go szamotową cegłą? Szamot jest dobry w częściach ogniowych (i niektóre kominki mają takie wykładziny ewentualnie wykładzinę z wermikulitu). Do zewnętrznej obudowy myslę ze można dobrać ładniejsze materiały. Piszesz o jakiejś przeróbce , i może przydało by się więcej informacji o jej zakresie, to ktoś doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz normalną obudowę, boki chyba z jakiegoś pustaka typu siporex. Wydaje mi się że kominek słabo grzeje bo tylko przednią szybą, boki zawsze zimne. I stąd ten pomysł żeby obudować cegłą ale szamotową. Powinno to lepiej działać (chyba na takiej zasadzie jak piec z kafli. Poza tym akurat będę robił remont i zmiana by nie zaszkodziła. Dlatego pytam bo słyszałem że takie projekty ludzie robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno można wszystko kolego ;) . Przypuszczam, iż do tej pory był to kominek konwekcyjny i chcesz go przerobić na akumulacyjny. Więc przerwa w miarę jak najmniejsza bo powietrze w tym wypadku będzie izolatorem , a cegły jako że nie będą miały styczności bezpośredniej z ogniem, lepsze raczej będą zwykłe czerwone pełne kominówki(łatwiej je będzie czymś obrobić, bo szamot zmienia bardziej swoje wymiary pod wpływem zmian temperatury i obróbka może od niego odpadać po prostu. Oczywiście najlepiej jak powietrze, to będzie w układzie zamkniętym krążyło w piecu wtedy będzie miało wyższą temperaturę i lepiej ją przekaże ceramicznej obudowie, konwekcyjne też na upartego można w to wwalić, ale oddzielnymi rurami przechodzącymi przez masę ceramiczną lub też powietrze w układzie zamkniętym bez styku z nim i z możliwością zamknięcia przepływu dla zwiększania mocy akumulacji. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedyś interesowałem się tym tematem, chciałem obudować wkład żeliwny cegłą ale wszyscy mi odradzali takie rozwiązanie bo:

gorsze chłodzenie samego wkładu

duże rozszerzalności cieplne wkładu

a po co ci to?

 

Reasumując temat ciekawy, podaję link do strony gdzie można zobaczyć takie piece ( nie kominki) oparte na wkładzie kominkowym oraz trochę istotnych uwag http://www.godkowie....-1,page191.html

Obudowa samego kominka powinna być z szamotu - lepiej przewodzi ciepło, cegła pełna jako elewacja np zamiast kafli

Sam wkład najlepiej stalowy , dodatkowo z szamotem w środku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.