Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbiornik Wyrownawczy


zuch80

Rekomendowane odpowiedzi

szykuje mi sie remont łazienki w ktorej mam zamontowany zbiornik wyrównawczy instalacji co (wegiel) 30l (dom plaski dach bez strychu), troche mi on nie pasuje tam.

jest pomysl zeby zbiornik zainstalwoac zamaist w lazience w sypialni ( w graderobie a rure przelewowa wypuscic na zewnatrz (ogrod)

co wy sadicie o takim pomysle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wy sadicie o takim pomysle?

Rura przelewu 1 cal, puszczona ze spadkiem na zewnątrz, ale tylko za ścianę może jakieś 20-30 cm (nie schodzisz tą rurą na dół).

Najlepiej osłonięta od wiatru i nie wpuszczona do rynny, bo może się zapychać liściami, śniegiem czy innem syfem.

Najważniejsze i nieodwołalnie konieczne, to zamontować na kotle zawór bezpieczeństwa 1,5 bara i opcjonalnie manometr.

Wówczas prawdopodobieństwo bum, radykalnie maleje.

 

Problem możliwości zamarzania naczyń wyrównawczych jest powszechny, bo najczęściej lądują one na strychach gdzie wymagają ocieplenia. Grunt to świadomość tego niebezpieczeństwa i paradoksalnie, "dmuchanie na zimne".

 

Nie polecam zaślepiania otworu odpowietrzającego naczynie. Lepiej wkręcić tam króciec, tzw. fajkę. Jeśli zdarzyłoby się zamarznięcie rury przelewowej, to awaryjnie poleje się woda tą fajką. Niestety ściana garderoby ucierpi ale bum nie będzie. Pozostanie rozmrozić przelew i system udoskonalić ;)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tak myslalme wypuscic mac 20 cm z fajka w dol jakby co woda bedzie leciec na krzaki, druga rzecz przeciez w tej rurze nie ma wody to co ma zamarznac, poza tym w razie czego bedzie wywalac wode przez gorny otwor odpowietrzajacy,

 

cale naczynie bedzie stalo w korytku plastikowym tak wiec troche tej wody sie tam zatrzyma przy ewentualnej zamarznietej rurze,

 

jak dotad to nie zdarzylo mi sie zagotowac wody zeby przelewalo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

druga rzecz przeciez w tej rurze nie ma wody to co ma zamarznac

Woda w naczyniu odparowuje. Poza tym masz bezpośrednie połączenie między ogrzanym powietrzem w naczyniu (temperatura co najmniej pokojowa), a mroźnym powietrzem zewnętrznym. Gdzieś to powietrze na odcinku rury przelewowej się spotyka i miesza. Schłodzenie ciepłego powietrza generuje wytrącanie pary wodnej (więcej "mieści się" pary w ciepłym niż zimnym powietrzu) a efektem może być powolne kap kap z rury przelewowej. W warunkach mrozu z tego kap kap robi się sopel, który może ostatecznie zamknąć wylot przelewu.

Podobne zjawisko widać np w samochodowych układach klimatyzacji. Jak auto z działającą klimą postoi trochę na parkingu to zostawia po sobie mokrą plamę.

W twoim przypadku aż takich fajerwerków nie będzie ale wykluczyć tego nie można.

 

Raz zdarzyła się inna sytuacja z układem przelewu jak u ciebie. Klient dopuścił wody do układu i zamiast przelewem woda pokazała się na suficie. Byłem pewien, że zbiornik przerdzewiał albo za szybko wody dopuszczał (zamarznięcia nie podejrzewałem, bo był sierpień). Wszystko było jednak w porządku i podejrzenie padło na niedrożność przelewu. Tak też było a winne okazały się osy, które na odcinku ok. 20 cm ulepiły w rurze swoje gniazdo.

Nieprawdopodobne ale prawdziwe!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu zrobił bym tak, Demontuje stary zbiorniczek, rure doprowadzającą zaslepiam i montuje naczynie przeponowe w kotłowni + zespół zabezpieczenia kotła, dodatkowo jak kolega "kiminero" napisał, na kotle wstawiam zawór bezpieczeństwa 1,5 bara i problem zbiorniczka rozwiazany, nic nie zamarznie a dodatkowo nie mamy bańki nad głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy akurat to miał kolega wcześniej na myśli ale można zamontować zamiast naczynia wzbiorczego otwartego, naczynie wzbiorcze przeponowe plus wężownica schładzająca lub zabezpieczenie termiczne, np:

 

http://www.syr.pl/images/stories/pliki_do_pobrania/syr/karty_katalogowe/karta_5067_zabezp_termiczne_092k5.pdf

 

http://grenbud.com.pl/oferta/osprzet-instalacyjny-regulus-wezownica-schladzajaca-zewnetrzna-promocja/31

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szykuje mi sie remont łazienki w ktorej mam zamontowany zbiornik wyrównawczy instalacji co (wegiel) 30l (dom plaski dach bez strychu), troche mi on nie pasuje tam.

jest pomysl zeby zbiornik zainstalwoac zamaist w lazience w sypialni ( w graderobie a rure przelewowa wypuscic na zewnatrz (ogrod)

co wy sadicie o takim pomysle?

Jeżeli będzie w najwyższym punkcie instalacji oraz nie będzie po drodze żadnej armatury odcinającej to czemu nie, chociaż powinieneś podać nieco więcej szczegółów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.