Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czytam forum ale nic nie mogę z niego wywnioskować. Jestem typowym laikem jeśli chodzi o kotły na paliwo stałe . Dotychczas użytkowałem piec gazowy ale to zbyt drogi sport .Dodam ze mieszkanie jest w starym budownictwie z początku lat 20 nie ocieplone, wysokość to ok 3.5 m metraż obecny to 65m .Nad mieszkaniem jest nie ogrzewany strych a pomiędzy strychem a mieszkaniem strop z gliny i słomy. Szukam kotła który byłby łatwy w obsłudze ( będzie go także obsługiwać moja żonka) z długą stałopalnością .Mam zamiar palić w nim węglem oraz drewnem a nie chciał bym co parę godzin biegać i dorzucać opału . Kocioł miał by służyć tylko i wyłącznie do ogrzewania mieszkania. Proszę o poradę jakiej mocy kocioł musiał bym kupić i jaki drodzy forumowicze polecacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować to oszacować metodą objętościową.

 

Dla starego budownictwa bez izolacji zakładać można straty ciepła na poziomie 50W/m3 lub nawet 60W/m3 w przypadku starej kamienicy

 

Moc kotła =

65m pow. x 3,5m wysokość x 60W/m3 straty ciepła = 13650/1000= 13,65kW zapotrzebowanie mocy na cele C.O.

 

Pytanie, czy kocioł będzie w piwnicy? Wówczas jeszcze jakieś straty przesyłu.... z dolniaka nie mniej jak 15kW moim zdaniem, ale do dolniaka będziesz latać dorzucać... ok.2-3razy na dobę w zależności od temp. zewn.. Można pomyśleć o jakims większym buforze ciepła, który dłużej by się ładował i dłużej oddawał ciepło po wygaszeniu kotła. Tutaj wskazana rozmowa z dobrym instalatorem. Inwestycja z buforem droższa...

 

Decydując się na zasyp cykliczny i opalanie miałem lub drobnym groszkiem możesz mieć dłuższy okres spokoju z rozpalaniem kotła, z takiej konstrukcji nie mniej jak 20kW (aby średnia eksploatacyjna wynosiła ok.14kW), obsługa średnio raz na dobę. Taki kocioł rozpalamy od góry, zapewnia nam ok. 16-24h spokoju i ponownie trzeba go rozpalić uprzednio wywalając szlakę i zasypując kocioł świeżym opałem po dolna krawędź drzwiczek zasypowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stary budynek obecnie podzielony na dwa osobne mieszkania kocioł będzie stał w przybudówce gdzie była kiedyś kuchnia wiec odległość od mieszkania to tylko grubość muru o kotłach z górnym spalaniem trochę słyszałem podobno nie są zbyt dobre. Czekam na inne podpowiedzi. Jak by ktoś mógł to prosił bym o model konkretnego pieca który bym mógł zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego widzę, że kociołek zasypowy będzie twój pierwszy. Musisz więc wiedzieć, iż dolniak lepszy jest gdy palisz dosłownie non-stop jak w elektrociepłowni bo jego rozpalanie jest dużo trudniejsze od górniaczka. Górny kocioł zasypujesz i odpalasz na górze, a on wypala się jak knot w świeczce powoli do dołu schemat poniżej,

kwk_przekroj.gif

natomiast kociołek dolnego spalania musisz najpierw rozpalić na ruszcie do powstania dobrego żaru, a następnie zasypać wsadem właściwym i liczyć na to iż nie zdusi on żaru i jeśli się rozpali to już później dokłada się od góry non-stop.

kwkd_przekroj.gif

Do palenia cyklicznego np: raz na dobę o wiele wygodniejsze i szybsze są górniaki , do których natomiast podłożyć już można niewiele na ogień cienką warstwą i grube żeby ogień mógł swobodnie przepłynąć.

Ps Jeśli będziesz palił więcej drewnem(własnym ku oszczędności ;)) to kociolek ciutę większy się bierze bo np kocioł z nominałem na węglu 15kW na drewnie osiągnie 9-11kW, czyli mniej mocy i o wiele szybciej wypala wsad. Poza tym kolego właściwie traktowane kociołki górne i dolne o umiarkowanej cenie :P często różnią się tylko około 10 procentami sprawności i długości stałopalności, więc na to ja bym mniej patrzył, a bardziej jak i czym chcesz palić oraz wygodą obsługi jaką założysz :D Pozdrawiam

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego dobrze zauważyłeś ze kociołek zasypowy będzie moim pierwszym jaki będę użytkował. Dotychczas paliłem w piecach kaflowych i dogrzewałem mieszkanko gazem ( ale ta opcja jest zbyt droga ) . Dlatego tez myślałem o jakimś kociołku zasypowym żeby nie musieć w tych kaflach palić . Bo jednak kaflak z czasem się wychładza i rano już zimno w domku. Gazu tylko używam jak nie ma nas w domku żeby tych starych murów zupełnie nie wyziębić. Myślałem żeby palić węglem i drewnem w tym piecyku. Jaki piec kolego bys polecił bo w sklepie to mi wszystko wcisną nie mam kompletnie o tym pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam byłem dzisiaj w sklepie żeby się rozeznać w cenach. Sprzedawca upierał się ze moc rzędu 11kw będzie w zupełności wystarczyć na moje mieszkanko. Dlatego mam pytanko czy miał racje?? Kolega kilka wpisów wyżej napisał mi ze mniej więcej ok 14kw będzie potrzebne . Teraz nie wiem czy ufać sprzedawcy czy nie . Miałbym jeszcze jedna prośbę jakie kotły górnego spalania koledzy polecacie ( chodzi mi tu o moc oraz model ) bo nie mam pojęcia jaki kupić. Jest jeszcze jedna sprawa czy górniaki zasypowe muszą mieć dodatkowy nadmuch???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.