Skocz do zawartości

Zdjęcie

Domowy Brykiet Szansą Na Walkę Z Horendalnymi Żadaniami Za Opał.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: brykiet domowy (18 użytkowników oddało głos)

czy produkowałbyś brykiet metodą chałupniczą ?

1. TAK (12 głosów [66.67%])

Procent z głosów: 66.67%

2. NIE (6 głosów [33.33%])

Procent z głosów: 33.33%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 OFFLINE   darkon

darkon

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 14 lipiec 2011 - 06:24

jestem już po zakupie opału na zimę ( drzewo poszło w górę o jakieś 10 procent względem roku poprzedniego, węgiel brunatny na razie zatrzymał się w przedziale od 270-290 za tonę zależy od frakcji albo kęs albo orzech, węgiel kamienny "najgorszy " to minimum 690 najgrubszy po 780-800. pioch czyli miał w zależności od 360 do 500 to są ceny ze składów )
nie zamierzam się wgłębiać czy ceny są faktycznie rzeczywiste , czy wywindowane przez chory system pośredników i horrendalnych marż .

ale nie o tym chciałbym mówić pisać. od dawna interesi mnie wykorzystanie śmieci biodegradacjach przy zastosowaniu w spalaniu . czyli wszelkie papiery i jego pochodne , materia organiczna ( trawy , liście etc.) . pewnie bym się zajął tym wcześniej ale nie wiedziałem że istnieją domowe brykieciarki ręczne czyli coś jak prasa .
może to jest złoty środek na " cieplejsze bardziej ekonomicznie spalanie " papieru. zbite = dłużej się pali . gdyby papier łączyć z dobrym miałem oraz materią organiczną w teorii winno wyjść coś jak ekonomiczny substytut węgla .

jednak zanim takie urządzenie sobie zakupię . Proszę Was forumowicze o wasze zdanie na temat produkcji domowego brykietu . Może ktoś się nim zajmuje obecnie , i ma jakieś spostrzeżenia .
ciekawi mnie jak wygląda wytrzymałość materiału z której wytworzona jest owa brykieciarka , i czas sam brykiet ręcznie strugany jest wart zachodu

Pozdrawiam Darkon
  • 0

#2 OFFLINE   xhumungus

xhumungus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 235 postów

Napisano 16 lipiec 2011 - 12:00

Cieńko widzę to brykietowanie odpadów, skąd wziąć kilka ton trawy liści itp, gdzie to magazynować? W/g mnie lepsze są zrębki które można pozyskać za darmo, trzeba mieć tylko rębak.
  • 0
Mój reaktor Taurus gaur 18,5 kw

#3 OFFLINE   darkon

darkon

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 16 lipiec 2011 - 13:43

Witam
ciekawe spostrzeżenie i trafne na temat magazynowania oraz ilości odpadów bio .
ale trzeba zauważyć że w gospodarstwach gdzie zlikwidowano hodowle czy uprawę roli z X powodu. zawsze w większości zostają wolne nieużytki począwszy od obór po fermy i stodoły skończywszy nie wspominając o wolnej ziemi gdzie zazwyczaj rośnie jakby tego nie nazwał" kozicha po kolana" . więc hipotetycznie jest z czego i gdzie upychać brykiet. jednak to teoria.
ja mam wolne garaże oraz komórki na zewnątrz. sam już zacząłem się zastanawiać co gdzie i jak przystąpić do produkcji i łopatologicznie sprawdzić czy jest to warte paprania się w " błotku". Tylko zgoła inaczej to będzie wyglądać u innych
z całą pewnością brykiet będzie mi najwięcej zajmował miejsca w procesie suszenia , trzeba mieć kawałek wolnego placu . jednak składanie go podsuszonego z całą pewnością będzie mniej zajmować niż kilkanaście metrów sześciennych trocin na pryzmie . to już przerabiałem.

trociny , kora mam z tartaku za friko , papier tego jest mnogo sklepikarze aż piszczą i proszą by toto brać ( kartony) , w gospodarstwie domowym papieru też nie produkuje się w ilościach śladowych , liście i trawa jak ktoś ma czy to ogród czy sad też nie mało się produkuje, a poprawić kaloryczność miałem lub odrobiną olejów przepracowanych to koszt od około 400 zeta przy dobrym miale lub co łaska za olej spożywczy . powiem tak że jest to nie głupi sposób na zaoszczędzeniu ładnych paru złotych na opale.

każde spostrzeżenia mile widziane teoretyka czy praktyka nieważne. od tego jest dyskusja

Pozdrawiam darkon
  • 0

#4 OFFLINE   xhumungus

xhumungus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 235 postów

Napisano 16 lipiec 2011 - 18:56

Pisząc brykieciarka masz na myśli takie coś? http://allegro.pl/pe...1672355196.html bo jeśli tak to cena zakupu + zużycie prądu trochę przeraża.
  • 0
Mój reaktor Taurus gaur 18,5 kw

#5 OFFLINE   darkon

darkon

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 16 lipiec 2011 - 20:18

nie no bez aż takiej desperacji i melagomani . chociaż gdybym miał X hektarów ziemi lub potężny tartak to bym zainwestował kesz w coś podobnego do tego tylko bardziej w skali makro.

no ale nie jesteśmy szejkami z kataru . i zwykłemu kowalskiemu wystarczy 4 komorowe takie coś (chodź to nie jest to co by satysfakcjonowało) http://allegro.pl/br...1712954754.html ( tu akurat jest jednokórkowiec). 4 komórka ręczna brykieciarka wersja hobby to koszt coś około 200 zeta . zaś jeden z moich kumpli zaproponował mi stworzenie czegoś większego hybrydy coś a'la prasa hydrauliczna i brykieciarka z wielokomórkowym robieniem brykietu w ciągu paru chwil. i to jest pomysł do przemyślenia

dlatego też mój post czy ktoś się zajmował na poważnie " kręceniem " brykietu metodą chałupniczą i jakie są jego spostrzeżenia.
  • 0

#6 OFFLINE   bladyy78

bladyy78

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 217 postów

Napisano 17 lipiec 2011 - 09:35

Piszesz że masz dostęp do trocin i odpadów z drewna, taniej Cie wyjdzie robić sobie kocioł na trociny i nic nie musisz brykietować.
  • 0

#7 OFFLINE   darkon

darkon

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 17 lipiec 2011 - 10:24

Witam.
jestem po zakupie nowego pieca Zębca . który nota bene może palić trociny , trawsko czy pociętą słomę luzem jednak ich kaloryczność pozostawia dużo do życzenia i co tu się oszukiwać szybko się wypalają . w lato jest ok, ale w okresie zimowym to tylko dodatek do węgla.
trocina oraz reszta zbita i ewentualnie uszlachetniona teoretycznie winna palić się dłużej. jak i zajmować mniej miejsca niż na pryzmie
  • 0

#8 OFFLINE   HP79

HP79

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 623 postów

Napisano 18 lipiec 2011 - 08:20

Pokaż tego Zębca.

Oszacuj ile opału będziesz potrzebował. Przelicz na ilość kostek. Ile czasu potrzebujesz na zgromadzenie biomasy i makulatury oraz na ich zbrykietowanie? Ile będzie kosztował Twój czas?
  • 0

#9 OFFLINE   darkon

darkon

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 14 sierpień 2011 - 13:46

witam po przerwie wakacyjnej .

brykiet z makulatury i innych bujda na resorach . łopatologicznie sprawdzałem . bez kleików można sobie pierogi lepić a nie brykiet robić . brykiet makulaturowy tak samo długo się pali jak zwykły papier tylko bez obróbki . trocina+papier+miał bez klejów ani rusz chyba że cementu się nasypie do do tego.
równie dobrze można bez brykieciarki robić brykiet w piecu a jak ? trocina na spód paleniska , do środka papier na wierzch miał i zasypać znów trocinami lekko ubić i efekt taki sam jak w brykiecie. ( jak ktoś miał/posiada stary trociniak to wie do czego zmierzam i mówię )
bujda na resorach w warunkach domowych bez ekstra nakładów finansowych takiego czegoś wg mnie nie da się otrzymać . łopatologicznie sprawdzone przez mnie. brykieciarka i brykiet na poważnie to koszta w minimalnym nakładzie ze 50 tysięcy patoli by naprawdę coś ten tego robić.

a piec mój to niby "miałowiec" KMW 23 wybrany tylko dlatego że sposób najbardziej możliwy potrafi najlepiej wypalać mieszankę trocinową ( z piły taśmowej) połączonej z miałem węgla brunatnego i kamiennego. na moje warunki piec lekko przewymiarowany o 1-2 KW . jednak przy wykończeniu poddasza strychu będzie idealny
  • 0