Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Z Instalacja W Mieszkaniu.


KrystianWRO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam kilka pytań odnośnie instalacji C.O. Część instalacji w domu robiłem sam, więc jakieś pojęcie mam, ale przyszedł czas na odświeżenie mieszkania i mam zamiar zmienić całą instalację.

Obecnie mam 2 mieszkania w jednej kamienicy. Jedno znajduje się w piwnicy i ma instalację z miedzi (około 40 m^2), drugie mieszkanko znajduje się na drugim piętrze(około 80 m^2).

Kamienica nie ma ocieplonych ścian, część okien w mieszkaniach jest wymieniona na plastikowe.

Na piętrze planuje zrobić instalacje z miedzi (nigdy nie miałem z miedzią problemów).

Do tej poru mieszkanie na dole miało wymuszony obieg a mieszkanie na górze miało układ grawitacyjny.

Chcę kupić piec dwu - paleniskowy, jeszcze się nie zdecydowałem na konkretnego producenta.

Mam teraz kilka problemów:

1. Jakiej średnicy miedź zastosować. Rysunek zrobiłem na szybko i chciałbym się dowiedzieć czy takie średnice mogą być zachowane. Z mieszkania na górze do kotłowni mam ok. 20 m rury, do mieszkania na dole jest ok 2 m. Nie wiem czy tą część zrobić z rury 22 czy 28?

2. Obecnie mam 1 pompę i nie wiem czy będzie dobra do instalacji, którą zrobię (Grundfos UPS 25 - 40) ?

Obecnie jestem na etapie zaślepiania wnęk grzejnikowych i powoli przygotowuje się do kładzenia rur, więc wasze pomysły i rady z pewnością wezmę pod uwagę. Za ok. 1 miesiąc będę chciał kupić piec, do tego czasu mam nadzieje skończyć instalacje.

Jeżeli będę miał nowe pytania to z pewnością dam znać w temacie.

Proszę o pomysły na temat.

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dobrze ,że stopniujesz średnice rur.W tym pomieszczeniu co wchodzisz z kotłowni do grzejnika też wystarczy fi 15.Jest on najbliżej wejścia głównej rury.Przydałyby się powierzchnie pomieszczeń -od tego zależą wiekości grzejników i średnice rur.Ponumeruj też pomieszczenia -będzie łatwiej.Jeśli chodzi o piec dwupaleniskowy to chyba mam za mało doświadczenia bo o takim nie słyszałem.Jeśli chodzi o pompę którą masz -myślę,że powinna wystarczyć.Ona ma chyba około 3m podnoszenia - na górę też pomoże dużo grawitacja.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Dzięki za odpowiedź.

Rysunek poprawiony.

Powierzchnie pomieszczeń:

Pom. 1 ? 15 mkw,

Pom. 2 ? 25 mkw,

Pom. 3 ? 13 mkw,

Pom. 4 ? 5 mkw,

Pom. 5 ? 14 mkw,

Pom. 6 ? 6 mkw,

Pom. 7 ? 3,5 mkw.

 

Co do pieca to raczej nie będzie to dwu ? paleniskowy (nie będę testował na sobie jakiegoś nowego rozwiązania). Stwierdziłem, że mogę sobie zostawić stary piec w razie awarii i poszukać jakiegoś na groszek. Pieca jeszcze nie wybrałem nie będę na razie pisał, który chodzi mi po głowie. Jak poczytam trochę więcej wątków (za i przeciw) to dam znaka.

 

Pompa według dokumentacji ma 4 m podnoszenia i tu zastanawiam się czy da radę, bo w pionie z kotłowni do mieszkania jest ok. 10 ? 12 m.

 

Grzejniki zostawiam stare, są to grzejniki żeberkowe (aluminiowe). Od góry żeberko wygląda jak płatek śniegu. Wypłukane i wyczyszczone, sądzę, że będą wystarczające. Niestety nie potrafię określić ich mocy, nie ma na nich żadnej tabliczki.

 

To tyle na obecną chwile.

Pozdrawiam

Instalacja1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Teraz rozumiem co nie co.W tym mieszkaniu na piętrze masz już grzejniki,zamontowane dobrze byłoby gdybyś przy każdym z nich napisał ilość żeberek, ale to w tej chwili nie jest takie ważne.Potrzebne to raczej do określenia mocy tego drugiego kotła-nowego.Rozumiem ,ze chcesz obecnie dołożyć drugi większy,a stary zostawić jako rezerwę-uruchamiany w okresach przejściowych?.Pompa da radę.Wysokość podnoszenia popy w c.o. to jest co innego niż pompy do wody konsumpcyjnej.W c.o. chodzi o pokonanie strat w rurach,a te u Ciebie nie powinny przekroczyć 3-m. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny piec mam już ponad 14 lat. Chodził bez problemu, i ogrzewał dwa mieszkania, pierwsze na piętrze z instalacją grawitacyjną i dolne z obiegiem wymuszonym. Było to wpięte w jeden piec i śmigało bardzo dobrze.

Obecnie jestem na etapie zmiany instalacji z rur stalowych, zasilające mają ok. 2 cali a w mieszkaniu to 1 calowe i ? . Stary piec był zwykły, bez podajnika, sterowania, ani nadmuchu.

Stwierdziłem, że w nowym piecu grube rury nie są potrzebne, a na pewno nie pomogą w osiągnięciu dobrych parametrów.

 

Chce kupić piec na groszek ze względu na to, że nie trzeba w nim, co dziennie rozpalać. Jest to trochę uciążliwe.

 

Teraz moją największym dylematem jest średnica rur, które poprowadzę z kotłowni na piętro. Waham się między 22 a 28. Jak pisałem z kotłowni do mieszkania idzie ok. 25 m rur.

Jak ktoś ma większe doświadczenie w CO to proszę o jakąś radę. Ja osobiście jestem za 28.

 

I jeszcze odnośnie izolacji na rury, te standardowe z większości sklepów są warte zachodu, czy też ktoś ma lepszy pomysł na zabezpieczenie przed stratami. Dodam że rury zasilające puszczę po klatce schodowej (nie jest ona ogrzewana w kamienicy).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! moim zdanie do kołowni powinieneś" zejść" rurami fi 28.

Jeśli chodzi o izolację rur na klatce schodowej -proponuję zaizolowane rury umieścić w rurze pcv (kanalizacyjnej,lub telekomunikacyjnej ).Zabezpieczy Ci to przed niszczeniem izolacji i da dodatkową osłonę przed zimnem..Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Instalacja prawie ukończona. Jadę dzisiaj obejrzeć piec TAURON PLUS. Z informacji jakie znalazłem piec 20 kW jest przeznaczony na powierzchnie 100 - 140 mkw.

Jedyne co mnie dziwi to że kotły 15 kW, które oglądałem w sklepie, są również na podobne powierzchnie. Poszukałem na forach i w sumie nie znalazłem złych opinii na temat tego kotła ani Firmy która go produkuje.

Może ktoś z forum ma doświadczenie z kotłami TAURON?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Instalacja skończona. Pierwsze uruchomienie kotła za mną. Na 55 stopniach na kotle grzejniki zagrzały resztki powietrza z grzejników zostały usunięte.

Teraz do szczęścia brakuje mi fachowca do odbioru instalacji. Nie orientuje się ktoś gdzie w rejonie Wrocławia i okolic znajdę firmę, która może taki odbiór wykonać?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.