Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze O Pomoc W Zrobieniu Prawidłowo Co


muchomorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w załączniku mam mały szkic mojego mieszkania i chciał bym sam podłączyć sobie centralne ogrzewanie , gdy miałem mniejsze mieszkanko to poszło mi gładko ale w tym przypadku mam trochę więcej grzejników a instalacje chciał bym zrobić w miedzi bo to jednak najpewniejsze ,chodzi mi mianowicie aby ktoś pomógł mi w jakiś sposób rozrysować podłączenie może da się krótszą drogą niż ja to rozrysowałem a jeżeli może tak równiez być to nie ma problemu ale wiadomo miedz jest troszke droga więc jak jest alternatywa to poprosze o wskazówki, również zależało by mi o jakiś schemacik podłączenia do pieca co tam zastosować czy zbiornik przeponowy czy wyrównawczy gdzieś w wyższym punkcie ,w straym mieszkanku miałem przeponowy na dole koło pieca bo nie było innej możliwości montażu ,proszę o jakieś rady w załączniku szkic odręczny ,dodam że piec jest zwykły pleszewski na opał ,drewno ,węgiel z dmuchawą sterowana komputerkiem ,najzwyklejszy piec,dodam jeszcze że chciałbym na lato zrobić aby można było włączyć krotki obieg czyli tylko grzanie ciepłej wody bez kaloryferów Smile

post-30702-0-46150100-1308691203_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozprowadzenia CO zapewnią równą temp. dla wszystkich odbiorników (grzejniki) ,a wszczególności w łazience i pokoju nr1 i 3 w porównaniu z Twoim szkicem.

Do tego poprowadziłbym główne/ą nitki/ę CO w średnicy równej śr. na kotle , a do odbiorników zredukowana do np. 15mm (1/2") . Oczywiście podłączenie do kotła z niezbędną armaturą (zawory ,pompa etc.)

 

pozdr.

post-17846-0-53015200-1308733021_thumb.gif

post-17846-0-23259700-1308733788_thumb.gif

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego tomero twoja opcja z rurkami moze i jest lepsza ale jak ja mam rurki schować w progach drzwi jest to nie realne podkuwać w posadzce myslę że moje podłączenie też zda egzamin tyle ze po kolei ciepło będzie szło po kaloryferach od początku nitki aż do ostatniego kaloryfera i spowrotem myślę że też ta opcja podłączenia wchodzi w grę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego tomero twoja opcja z rurkami moze i jest lepsza ale jak ja mam rurki schować w progach drzwi jest to nie realne podkuwać w posadzce myslę że moje podłączenie też zda egzamin tyle ze po kolei ciepło będzie szło po kaloryferach od początku nitki aż do ostatniego kaloryfera i spowrotem myślę że też ta opcja podłączenia wchodzi w grę

 

Kolego muchomorku odniosłem się tylko do Twoich słów cyt.:

chodzi mi mianowicie aby ktoś pomógł mi w jakiś sposób rozrysować podłączenie może da się krótszą drogą niż ja to rozrysowałem a jeżeli może tak równiez być to nie ma problemu ale wiadomo miedz jest troszke droga więc jak jest alternatywa to poprosze o wskazówki...

i nic więcej , tak samo jak nic więcej poza szczątkowymi informacjami o Twojej przebudowie(remoncie) z karykaturalnym szkicem ,czytamy i widzimy w Twoim poście.

Nie widzisz alternatywnej drogi prowadzenia inst.CO, tylko przy podłodze?

Pamiętaj że oszczędności nie idą w parze z jakością , a pracy i wydatków i tak nie unikniesz.

Proponuję na początek nabyć troche wiedzy o CO czytając to forum.

Przepraszam za zawracanie Ci głowy. Powodzenia.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ciągnąc po ścianie wcale nie jest oszczędnie z tymi rurkami bo sporo tego metrów pójdzie a ciebie rozumiem jak najbardziej że chcesz mi pomóc ale mi zależy aby rurki były na wierzchu nie chcę ich chować a powiedzmy główna rura którą ty rozrysowałeś troche nie estetycznie by wyglądała przypięta do ściany przy podłodze wiec muszę coś alternatywnego szukać może po całości mieszkania poprowadzić rurkę 18 miedz a odejścia do grzejników dać tylko 15,no pytam tylko i dyskutujemy jak to rozwiązać wiem że twoje rozwiązanie na chłopski rozum jest bardziej wydajne ale naprawdę usytuowanie drzwi w mieszkaniu i poprowadzenie w ten sposób leżaka środkiem jest prawie nie możliwe ,gdyby nie było przeszkód napewno bym tak zrobił.

 

Kolego Tomero może powiedz mi jaka by miała iść ta rurka główna na leżaku czy 22 by starczyła ,bi nie pisaliśmy nic o rozmiarach rurek jakby to miało wyglądać

Edytowane przez muchomorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ciągnąc po ścianie wcale nie jest oszczędnie.....]

To którędy ? Po podłodze - przecież masz otwory drzwiowe.

 

główna rura którą ty rozrysowałeś troche nie estetycznie by wyglądała przypięta do ściany przy podłodze...

Proponuję iść do sklepu i organoleptycznie porównać rurę 25mm z np.18mm , oczywiscie mówimy tu o wspomnianej przez ciebie miedzi.

 

może po całości mieszkania poprowadzić rurkę 18 miedz a odejścia do grzejników dać tylko 15

Będzie dobrze ale.....Jakie wyjście z kotła , jesli 1" to na dzień dobry przychamujesz cały obieg , co wtedy się stanie z efektywnością układu?

 

wiem że twoje rozwiązanie na chłopski rozum........

No cóż , na chłopski rozum to raczej jest Twoja propozycja na szkicu , a to co ja proponuję to po prostu "książkowe" podstawy CO.

 

rurka główna na leżaku czy 22 by starczyła

Powinna starczyć ale to tylko teoria , jeśli za kotłem będzie odejście na CWU , to OK.

 

Proponuję dokładnie wykonać pomiary Twojego mieszkania (powierzchnia , kubatura , zapotrzebowanie energetyczne etc.) i co dla Ciebie najważniejsze długości rur np. w/g Twojego projektu . Na tej podstawie będzie wiadomo o jakich wielkościach rozmawiamy , bo może się okazać że ta walka o oszczędności(rury) nie warta jest zachodu.

 

Pamietaj że najgorsze w takich przypadkach jest plucie sobie w brodę w zimie , gdy okaże się że układ wymaga przeróbki bo nie grzeje .

 

Wbrew pozorom to nie jest trudna sztuka , ale wymaga co najminiej podstawowej wiedzy technicznej i znajomości tematu , a na tym forum Masz tego pod dostatkiem.

 

Dziś święto więc pewnie nie pracujesz , to może trochę lektury przy zimnym piwku :-).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam czytam przeglądam dzisiaj tylko co się da,fora książki no i odpowiedzi jest od groma tu akurat praktyka robi swoje niestety wszędzie o tym piszą ,przydałby się konkretny schemat przedstawiony ze średnicami rurek i jak je rozprowadzić od pieca do grzejników i wtedy sprawa była by jaśniejsza bo teraz wciąż sprzeczamy się jak to poprowadzić a możliwości jest wiele ,właśnie rozchodzi sie o to aby zrobić to porządnie bo nawet jakbym wkuł w posadzke leżak i od niego poprowadził odnogi pod grzejniki to musi byc pewne że to będzie działać bo potem już odwrotu nie ma aby rurki wyprówać na zewnątrz bo coś nie będzie działać ,może kolego na spokojnie rozrysujesz to jak byś ty to widział po kolei jak to podłączyć i jakimi średnicami lecieć ,a ja zabieram się dalej za maglowanie co i jak inni robią i czy są zadowoleni z podłączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to ja nie widzę tu żadnej sprzeczki.

Sam nie jestem Fachowcem w tej dziedzinie , ale poświeciłem stosunkowo dużo czasu na nabycie podstawowej wiedzy , bo tak jak Ty robię swoja instalacje sam i oczywiście zależało mi na idealnym rozwiązaniu .

Jak już widzimy , takowe jest bardzo trudne do osiągnięcia choćby dlatego że każdy projekty jest specyficzny i raczej niepowtarzalny. Tu raczej potrzeba dużego doświadczenia i praktyki . Nie możemy wymagać ,czy oczekiwać "gotowca" , możemy za to dostosować wykonanie naszego układu do obowiazujących zasad i regół ale potrzeba niezbednych informacji tzn.:

Proponuję dokładnie wykonać pomiary Twojego mieszkania (powierzchnia , kubatura , zapotrzebowanie energetyczne etc.)

do tego:

-jaki kocioł , na jakie paliwo , jakie sterowanie , no i zasób portfela też.

 

Oceń w którym momencie (miejscu) swojego lokalu jesteś zdecydowany na radykalne posunięcia przebudowy czy ingerencji , gdzie musi pozostać tak jak jest , gdzie zależy Ci na estetyce ,a gdzie można coś "ukryć".

Widziałem inst. CO w miedzi wykonaną jak "biżuteria" , wrecz chciało się ją cały czas oglądać i podziwiać, a do tego działała na 100%.

W momencie kiedy dopełnisz moje skromne podpowiedzi stwierdzisz sam jak i którędy poprowadzić rurki bez "gotowych" projektów , a projekt-szkic który warto mieć wykonasz sobie sam.

Zawsze możesz liczyć na pomoc forumowiczów , pewnie bardziej doswiadczonych niż moja skromna osoba , ale przygotuj się do tego aby nie trzeba było się domyślać tylko konkretnie i konstruktywnie pomagać.

 

Czekamy na szczegóły.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji.

pierwszy schemat kol.Tomera jest moim skromnym zdaniem najlepszy.Zapewni Ci najmniej kłopotów z regulacją przepływów przez grzejniki.Nic nie piszesz o wiekościach pomieszczeń.Dałoby to jakiś obraz wielkości grzejników,a to związane jest ze średnicami rur.Moja propozycja to od kotła fi 22,18, 15.To tak na oko. rurki poprowadziłbym przy podłodze (ewentualnie w obudowie),lub pod sufitem (też w obudowie).Pod sufitem należy zamontować odpowietrzniki na końcach instalacji.Gdzie planujesz montować naczynie wzbiorcze?.Na jakiej wysokości względem osi kotła,grzejników?.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

panowie powiedźcie mi ile kosztowało by podłączenie u jakiegoś fachowego hydraulika nie firma tych grzejników a ile podłączenie pieca wraz z osprzętem ,z braku czasu muszę dowiedzieć sie tu na forum jak sobie licza fachowcy bo sam nie będę miał czasu na to jednak bo poszło w pracy nie tak jak powinno i muszę zlecić proszę o podpowiedź

centralne.bmp

Edytowane przez muchomorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zdać sobie sprawę z trudności odpowiedzi na Twoje pytanie.

Przede wszystkim nie podajesz praktycznie rzadnych wielkości i wymagań nie mówiąc o sytuacji na miejscu.

Powiem Ci tak , u mojego Wuja wymieniali okna , prosta sprawa . Jedno z okien miało być trochę większe i podczas poszerzania otworu okazało sie że na przeszkodzie jest głaz (dom z przełomu XIX-XX wieku) o masie ok.1tony i co Ty na to ?

Takich szczegółów jest masa , jedne to ryzyko wykonawcy , ale inne już nie.

Będzie trudno o taką wycenę .

Krótko pisząc , przyjmij że robocizna to min. drugie tyle co materiały , ale musisz liczyć się z tym że to tylko teoria.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że jest jakiś cennik o którego się fachowiec opiera mniejwięcej chociaż sprawa nie jest az tak skomplikowana jak z tym głazem w oknie bo w moim przypadku jedynie co trzeby wykuć to podejścia pod kaloryfery bo jak narazie jest mieszkanie bez posadzek będą wylewane poo zrobieniu leżaków centralnego ogrzewania więc wszystkie rury mają być położone na ziemi styropianie i dopiero na to wylewka i tak jest w całym mieszkaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zadzwoniłbym jednak do kilku firm i poprosiłbym o wstępna wycenę (to nie kosztuje). Da Ci to jakąś skalę kosztów.

W/g tego, można szukać "prywatnego fachowca". Mam nadzieję że wiesz z czym wiąże się takie rozwiązanie ?

Jeśli decydujesz się na zlecenie wykonania montażu (odpłatnie) pomyśl o gwarancji i oczywiście jakości wykonanej roboty , bo może okazać się że firma może zrobić tą pracę za stosunkowo nieduże pieniądze , ale w zamian dostaniesz gwarancję , serwis i etc. Zatrudniony przez Ciebie "fachowiec" (też za kasę) nie do końca może się z w/w wywiazać.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.