Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt C.o Do Oceny


acros

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mógł by mi ktoś pomóc-doradzić w wyborze odpowiedniego schematu do przerobienia mojego c.o. Opisze pokrótce jak wygląda teraz moje c.o.Na schemacie 4 widać uproszczony schemat mojej instalacji.Dom jest 2 piętrowy +piwnica. W piwnicy stoi piec i wszystkie rozprowadzenia rur biegną przy suficie. Z piwnicy wyprowadzone są piony razem 4 przy czym jeden pion podłączone są 4 grzejniki do pozostałych przeważnie 2 + jedna podłogówka na na zaworze RTL (w przyszłości dojdą jeszcze 2 na ostatnim pietrze także na zaworze RTL). Wszystko działa w miarę dobrze poza podgrzewaniem wody c.w.u. jest za mała temperatura na piecu co skutkuje że woda jest niedogrzana. Wyższa temp. na piecu to znowu za gorąco w domu nie miałem na grzejnikach zamontowanych zaworów termostatycznych. Chcę trochę przerobić instalacje i zrobiłem kilka schematów nie wiem teraz który będzie najlepszy. Interesuje mnie tylko przerobienie kotłowni (piony pozostają bez zmian). Opis schematu 3 umieściłem na nim 2 zawory zawór 1 i zawór 2 . Podczas normalnej pracy zawór 2 jest zamknięty a 1 otwarty (sezon zimowy) natomiast w sezonie letnim otwieram zawór 2 a zamykam 1 i mam tylko mały obieg do c.w.u. A dodam że nie miałem sytuacji żeby woda się zagotowała.Temp. na piecu to ok 48-53 stopnia w zależności jaka temp. jest na zewnątrz..

 

Mam pytanie jeszcze odnośnie wymiennika ciepła składać go samemu i jakiej wybrać firmy czy lepiej kupić już gotowca (wiadomo większa cena).

 

pozdrawiam

post-23486-0-52946200-1305547815_thumb.jpg

post-23486-0-95480800-1305547996_thumb.jpg

post-23486-0-34109600-1305548044_thumb.jpg

post-23486-0-81135200-1305548207_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego mają być wymienniki ciepła. Jeśli jest to spowodowane podłogówką to trzeba się liczyć z wyższą temperaturą na kotle aby układ z wymiennikiem poprawnie pracował. Rozdzieliłbym c.w.u. od c.o. osobnym układem pompowym (nawet z przed wymiennika), Jeśli mają być wykorzystane zawory mieszające to za wymiennikiem trójdrożny z podmieszaniem zasilania wodą z powrotu, układ wtórny zamknięty (ze względu na podłogówkę). Mając pogodówkę można utrzymywać bardzo niskie temperatury zasilania na grzejniki i podłogówkę. Gdyby kocioł posiadał zabezpieczenie termiczne można byłoby cały układ wykonać jako zamknięty. Stosując wymiennik należy pamiętać, że jego moc jest zależna od parametrów.Danfoss HEX1.pdf Tu przykładowy wymiennik Z przykładową mocą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi

 

Wymiennik ciepła chce zastosować z tego powodu że kocioł niema zabezpieczenia termicznego i nie mogę zastosować układu zamkniętego a ciągnąć przez 2 pietra osobnej rury miedzianej to też duży koszt i brak miejsca gdzie by mógł by się znaleźć zbiornik wyrównawczy. Na schemacie 1 i 2 właśnie jest rozdzielone c.w.u. i c.o. osobnymi pompami tylko jedynie zawory mieszające są przed wymiennikiem rozumiem że maja być za poprawie je rozumiem że 3-drożny spokojnie wystarczy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie bo coraz mniej jestem przekonany do wymiennika cieplnego( zwłaszcza ze w przeciągu kilku lat będę wymieniał piec na trochę większy i inny prawdopodobnie będzie to Pellets? 100) mam pytanie odnośnie zabezpieczenie termicznego pieca czy taki zestaw wystarczy http://allegro.pl/wezownica-schladzajaca-zewnetrzna-z-wyposazeniem-i1609114794.html by można zrobić układ zamknięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.