Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór (Dobór) Kotła


denon5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Wiem, że mogę zostać skrytykowany za ten post - ponieważ w sieci jest tego wiele, za co z góry przepraszam. Ale postanowiłem jednak spytać się tutaj ponieważ mam nadzieję, że pozwoli mi to zebrać wszelkie info w jednym - dla mnie czytelnym miejscu- z racji tego, że jestem wielkim laikiem (póki co)

Muszę kupić kocioł CO - obecnie mam piec przedpotopowy (grawitacyje ogrzewanie z wkładką) ale mieszkam w domku od niedawna i nadszedł czas na remont.

Z tego co można przeczytać w sieci to ile ludzi tyle różnych opinii - dolnozasypowe, górno,, itd..z podajnikiem itd..

Dom ma 100m2 użytkowej pow. z tego narazie ocieplone są 2 ściany. wysokość pokoi 2,1m (stare budownictwo) jednopiętrowy. Podłogi na dole nieizolowane.

Nie wiem wogól od czego zacząć przy kierowaniu się wyborem pieca- obliczyłem w sieciowych kalkulatorach, że moc cieplna pieca z uwzględnienim podgrzewania wody powinna być ok 17kW (do 130m2 ponieważ być może kiedyś się coś rozbuduje)

Ale jeśli chodzi której firmy, jaki typ spalania itd... to kompletnie nie wiem - za dużo tego w sieci chyba jest..

 

Proszę o wskazówki..

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za info.

 

A czym palić? Hmm jak to w domu- drzewo, węgiel, jakieś drobne "przyzwoite" odpady, kartony, opakowania papierowe itp...

 

Nie będę palił miałem napewno ponieważ jestem ograniczony chociażby powierzchnią kotłowni-piwnicy.

 

pozdrawiam

Edytowane przez denon5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeszcze jedno:

 

Z tego co czytam to lepiej mieć kocioł ze spalaniem dolnym bo jego sprawnośc jest większa, spaliny mniej toksyczne, itp.. Ale jest jedno "ale" - należy w nim spalać tylko węgiel ewentualnie miał węglowy.

Natomiast kotły ze spalaniem górnym są mniej sprawne, większa emisja spalin itp. - Ale można w nim palić wszystko.

Jest jakiś typ kotła który łączy wysoką sprawność oraz możliwość spalania wszystkiego? Bo znowu jestem w kropce. Jaka jest wogóle różnica w sprawnościach obu typów kotłów?

I jeszcze jedno: Jak poznać (przez laika) tylko z wyglądu czy kocioł jest z rórnym spalaniem czy dolnym?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego na odpowiedź naprowadza sama nazwa spalanie następuje od Góry lub od Dołu:

kwk_przekroj.gif

Piec górnego spalania powyżej, a dolnego poniżej.

kwkd_przekroj.gif

Piec górny zasypujesz i podpalasz od góry, a dolniaka najpierw rozpalasz niewielką ilość drewna/węgla i jak jest żar dosypujesz do pełna. Jeśli będziesz musiał palić na okrągło, to lepszy dolniak bo ogień na dole i dosypujesz ciągle. Jak palisz nie ciągle wygodniejszy górniak bo rozpalasz i zostawiasz aż wygaśnie, a ty wracasz do niego jak jest potrzeba. Ekonomiczniejszy ciut jest dolniak, ale jest z nim więcej zachodu i czyszczenie dodatkowo od góry najczęściej. Jeśli zdecydujesz się na piec dolnego spalania, to obowiązkowo musi on mieć klapkę krótkiego obiegu, poczytaj o tym i nie bierz pieca bez niej bo będziesz miał dym w kotłowni przy dokładaniu. Z dolniaków bardzo pozytywne opinie panują o kotłach Żywiec KDO-U i Zębiec KWKD dobre są też sasy bardzo dobre ale i drogie ceramiki do drewna, na forum tematów morze poczytaj, dobrych kotłów więcej, firm z tradycją bezpiecznych mniej, ale jest ich parę" dla każdego...".

Ten kocioł PORTER'DS odpuść sobie będzie problem z czyszczeniem ma wstawki na półkach, które to utrudniają inaczej byłby ciekawy no i blachę cienką a to ważne przy drewnie, kocioł z grubszą blachą atestowaną dłużej pochodzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Dzięki wielkie za Twoje uwagi.

Ja to laik wielki i jak dla mnie to te dwa rysunki mogą dotyczyć dolnego spalania- opał jest na dole :-) ale ok ..a ten porter ma blache 6mm zdaje sie- to jak rozumiem za słaba? z tego co widze to te 6mm to standard chyba.. ale rozejrze sie za grubszymi

Widzę po tym wszystkim, że jedna skłonię się do górnego spalania - w zimę to sie pali ciągle ale latem? tyle co na C.W.U.

A może znasz ten piec?--> PIRO-TURBO od producenta www.kotlypiro.pl

\

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby odróżnić górny od dolnego zwróć uwagę gdzie jest narysowana warstwa żaru. Na pierwszym rysunku (górniak) żarzy się od góry cały zasyp węgla. Spowodowane to jest wyjściem spalin w górnej części kotła. Przy paleniu od góry nie powinno się dosypywać węgla w czasie pracy, tylko czekać aż się wypali cały zasyp. Dosypanie węgla w czasie pracy uważa się za nieekonomiczne i nieekologiczne (wytwarza się w krótkim czasie dużo nie spalonych gazów i kłęby dymu)

Na dolnym rysunku żar jest w dolnej części zasypu i w dobrym dolniaku tam powinien się utrzymywać. Wymuszone to jest ujściem spalin umiejscowionym w dolnej części kotła. W każdym momencie pracy kotła można dosypywać węgiel.

 

 

Pozdrawiam

 

PS. Jeszcze pięć miesięcy temu też nie miałem pojęcia o czym tu mowa "górnak', "dolniak" Wszystkie piece pokazywane wydawały się jednakowe. Jednak wnikliwsza analiza tematu i przeczytanie tematu z konkurencyjnego forum "Ekonomiczne spalanie węgla" dało mi zupełnie inny obraz na tą materię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ciekawa polemika: Myślę że przytoczone tu schematy dają wiele do myślenia niż jakieś opisy...

Ale kolega ma rację co do kotła dolnego spalania najciekawszym obecnie rozwiązaniem

, oczywiście mając nie tylko na uwadze węgiel jako paliwo, są kotły KDO-U

Uniwersalna konstrukcja, z możliwoscia przestawienia się na podajnik, wykorzystująca możliwości jakie daje kocioł górnego spalania

umożliwia dużo większe możliwości zdobywania, czasami zwykle okazyjnie, opału.

Bądźmy przygotowani na wszystko...

 

Zależy co komu potrzebne i jak by to chciał spożytkować

Pozdrawiam czytaczy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zgadzam się z tobą kolego kris, jest to moim zdaniem bardzo dokładnie przemyślana i rozsądnie uproszczona konstrukcja, tym samym już na pierwszy rzut napawa optymizmem i komentarze użytkowników to potwierdzają, iż jest to trafiona konstrukcja(KDO-U). Jeśli górniaka wybierzesz, to polecałbym z nowszych Zębiec KWP-Wenus kontra SA UWT lub tańsze starsze konstrukcje jak Zębiec KWK na równi z Ogniwkiem s6wc bodajże. Są jeszcze piece Cichewicza , ale jak na mój gust szaleją za bardzo z cenami choć jakościowo dobre. Reszta to loteria jak trafisz, tylko bardzo nieliczni producenci na polskim rynku zapewniają powtarzalną jakość, a to daje renomę na rynku. Ja zawsze pomijając żeliwniaczki ;) wierzę polskiej stali jej grubości :D i tego się trzymam, no i dobrze na tym wychodzę. Osobiście urzytkóję górniaczka KWP 21kW i jestem szczęśliwy bo już wiem jak w nim palić i moim zdaniem nie ustępuje wydajnością dolniakom w podobnej cenie !!! zaznaczam bo zaraz ktoś mi przrówna kociołek za 9-12 tysi i będzie jeździł po moim poczciwym górniaczku, a tego nie chcę bo pali wszystko dobrze długim jak i krótkim płomieniem ;) i jestem z niego wielce zadowolony. Więc tak jak mówiłem już jeśli będziesz palił non-stop to dolniaczek, a jeśli okresowo to górniaczek bo szybszy, no i zostaje ten KDO-U jako uniwersalny i o dziwo dobry podłóg opinii. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.