Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przepływowy Podgrzewacz Wody


Rekomendowane odpowiedzi

witam

rozmawiałem ostatnio ze znajomym który zakładał jakieś 15 lat temu u klijenta przepływowy podgrzewacz wody

aby nie grzać CWU węglem w okresie letnim

ale nie taki nad kranem ale taki większy za bojlerem i na silę

z tego co mówił to koszty takiego grzania są nieporównywalnie niższe niż węgiel latem

przynajmniej tak mówił klient w późniejszym okresie

 

u mnie siła jest więc może by pomyśleć i zaistalować

 

ma ktoś coś takiego u siebie zainstalowane i może poradzić jaki podgrzewacz kupić do domu

jakie są faktyczne koszty

Edytowane przez talgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mam zainstalowane przepływowe podgrzewacze wody( kabina 12 kw kaskada plus ) (umywalka 2 kw kospel ) (zlewozmywak 2 kw kospel) wszystkie zamontowane bardzo blisko odbiorów aby wyeliminować oczekiwanie na ciepłą wodę oraz straty ciepła na zbędne grzanie rur przesyłowych.Tak jak Ty napisałes podgrzewacz najpierw zagrzeje wodę ta następnie odda ciepło do paru kilogramów żelaza a jak nieocieplone to jeszcze do muru i dopiero dotrze do twoich rąk zobacz ile wody mieści się w 5 m 1/2 calowej rury.W miom przypadku woda jest gorąca po 2-3 s .Jakie są koszty tego nie wiem zainstalowałem je 15 lat temu i działają (odpukać) cały czas niezależnie od pory roku , energooszczędne żródła światła wyrównują straty na podgrzewanie wody sąsiad ma mniejszy domek tradycyjne żarówki podobne sprzęty wodę grzeje piecem co zasobnik 120 l lato prąd grzałka w zasobniku a rachunek za prąd o 50 zł większy ja doganiam go w zimę dodatkowa pompka i sterowanie kominka z PW.

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządny prysznic latem z oszczędną wylewką ( mniejsze zużycie wody), pobierał mi max. 0,8 KW prądu, podgrzewacz przepływowy jednofazowy o dwóch zakresach mocy 3,5 KW i 5,5 KW, drugi taki podgrzewacz mam zamontowany do kranu nad zlewem (wpięty do instalacji). Zawsze oba chodzą na pierwszym zakresie i temp. wody jest wystarczajaca, na drugim zakresie przy tem. wody zasilającej ( przed podgrzewaczem) około 18 st. C. mogą wręcz oparzyć. Takie moce nie nadają się jednak do przygotowania kąpieli w wannie i tu zdecydowanie wygodniejszy i zapewne tańszy jest tradycyjny bojler podgrzewany kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można założyć taki podgrzewacz, który wystarczy i do podgrzania wody do tradycyjnej kąpieli ale musi on mieć już dużo większą moc niż te o których pisałem a więc siłą rzeczy potrzebuje instalacji trójfazowej. Mój przy zlewie też nie jest założony nad kranem, mozna go ukryć w szafce pod zlewem, zasada taka aby był jak najbliżej kranu, żeby podgrzewana woda nie wychładzała się po drodze z podgrzewacza do kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Temat już był ale powiem z doświadczenia. To zależy czy posiadasz prysznic czy wannę. Jeżeli prysznic to taki ogrzewacz przepływowy sprawdzi się.
Jeżeli wannę to kup sobie bojler lub powietrzną pompę ciepła ze zbiornikiem.

 

Zbiornik posiada dodatkowo grzałkę, niektórzy podłączają ogniwa pod grzałkę. 

 

Jeżeli chodzi o sam podgrzewacz przepływowy to minimum to 3,5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz określ do czego potrzebujesz podgrzewacz Ja napisałem wyżej typy i modele duży Biawar  kaskada+  ; małe kospel  EPO2 .do tej pory działają prawie 20 lat śmiało polecam te firmy i modele.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mógł korzystać z prysznica musiał by kupić np. podgrzewacz przepływowy kospel EPO2-5 AMICUS moc 5,5 kW 2,7 l/min według karty katalogowej podgrzewacz

"od 5,5kW Możliwe jest korzystanie tylko z jednego ujęcia wody w tym samym czasie. Należy zastosować drobnostrumieniową wylewkę prysznicową."
 
Każdy z nas wie ile Żona spędza pod prysznicem a jeżeli masz jeszcze córkę to trzeba liczy 1,5 godziny pracy podgrzewacza co dzień.
 
Koszt użytkowania podgrzewacza

5,5 kW, czyli 5,5kW x 1h = 5,5kWh *  0,3901 zł = 2,14 zł. 

 

Tak dla przykładu Pompa ciepła np. termet KP-38HS-200 zbiornik 200l - 750 kW COP 4,3

750kW czyli 750kW*1h= 0,75kWh* 6h = 4,5 kWh *  0,3901 zł  = 1,76 zł  / 200l gorącej wody 

 

Ponadto są patenty aby używać takiej pompy do wychładzania pomieszczeń.

 

Koszty zakupu pc - 5400 zł VS podgrzewacz 300 zł

 

dane techniczne termet pc tu

Karta katalogowa kospel epo tu

ile zużywa konkretne urządzenie tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam, znam, więc się wypowiem. Na podstawie kaskada-21  i AEG model nieznany tez hydrauliczny

 

Podgrzewacze przepływowe (te duże na siłę) dzielą się na sterowane hydraulicznie i sterowane elektronicznie. Zużycie prądu (i w hydraulicznym temperatura wyjściowa) zależy od ciśnienia wody i jej temperatury.

 

Mam sterowany hydraulicznie. jest to urządzenie masakrycznie niesterowalne, woda jest zawsze albo za zimna albo za gorąca. Nie daje się tego normalnie używać na kilka kranów jednocześnie, (np prysznic i zlewozmywak w kuchni).

Sterowanie działa w ten sposób, zależy od różnych czynników raz jest tak raz inaczej:

- odkręcam wodę po 1 sekundzie włącza się jedna grzałka, zaczyna lecieć ciepła woda ale za gorąca odkręcam zimną, zmniejsza się przepływ ciepłej więc grzeje się mocniej - po dodaniu zimnej wody leci jeszcze cieplejsza

- leci ciepła woda ale za dużo, przymykam kran, zmniejszony przepływ więc po chwili leci wrzątek albo wrzątek a potem zimna bo się grzałka wyłączyła

- biorę prysznic woda ciepła ktoś odkręca drugi kran np zlewozmywak w kuchni, woda leci zimna na plecach, po 1-2s. włącza się druga grzałka woda leci ciepła, zlewozmywak ktoś zakręca druga grzałka wyłącza się po 1-2s. a ja dostaję wrzątkiem po plecach.

 

Przy obecnych temperaturach (-12) do prysznica grzeję na 2 grzałki więc idzie około 10kW, w celu oszczędności przepływ jest nieco zmniejszony,

Nie wiem czy to oszczędniej w stosunku do węgla latem, kiedy potrzebuję trochę wody trochę ciepłej, mam dużo wrzątku. i odwrotnie.

 

Jak już koniecznie to sterowany elektronicznie, ale tak serio to nie wiem jakie z nimi kwiatki wychodzą, jak byłem w biawarze w serwisie w warsztacie stoi wielki stół a na nim pół metrowy stos spalonych sterowników z elektronicznych podgrzewaczy, ale to było parę lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. U teściów właśnie tak jest że albo leci za zimna albo wrzątek podczas kompania się. 

 

Co do grzania latem wody na potrzeby CWU  zwykłym piecem... To wszystko zależy od rodzaju pieca. Piec na pellet owszem masz komfort. W innym wypadku musisz siedzieć w kotłowni i palić aby się umyć.

 

Pompa ciepła do CWU ze zintegrowanym zbiornikiem to naprawdę niegłupi pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750kW czyli 750kW*1h= 0,75kWh* 6h = 4,5 kWh *

 

proszę dokładnie napisać o co biega w tej pseudo matematyce. poz Hermogenes

 

 

Oczywiście pytam kol. inżynieraprojektanta

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam powinno być 750W pobór mocy elektrycznej

 

 

Zużycie prądu przez PC

750 W czyli,  0,75kW * 1h = 0,75kWh * 6h = 4,5kWh (zużycie prądu do podgrzania 200l) przy COP 4

Wzór oraz sposób obliczenia zużycia prądu znajdzie Pan Kolega na stronie pge łódź - link

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety do podgrzania 200 kg wody o 50 K potrzeba około 42 MJ lub 11,6 kWh .Tak ? Latem pompa kradnie tę energię kosztem 4,5 kWh ,zwykły bangla solar robi to za darmo.Co  zimą ? temp 250 K  aby ukraść tą energię od powietrza potrzeba schłodzić ile m3 i do jakiej temperatury (proponuję przyjąć dla ułatwienia ciepło właściwe powietrza 1000 J/m3 ,natomiast dla utrudnienia  100 pomp w budynkach wielorodzinnych na powierzchni 1 hektara .Proszę wyliczyć o ile wzrośnie zapotrzebowanie na energię budynków  i z jakiego zródła zostanie pozyskana.?poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi zadanie dałeś. Teraz będę musiał pogłówkować. ;-)

Wiadomo solar ma zalety oraz wady. Wadą solarów jest słaba praca podczas brzydkiej pogody, zachmurzenie lub noc.

 

Ale gdyby porównać to koszt zakupu 2 paneli oraz zbiornika 300 l z montażem to około 10 tyś zł.

A pompy ciepła do CWU połowa kosztów zakupu solarów.

 

Pozatym

Porównywałem podgrzewacz z pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że taka smieszna pompa za połowe ceny to moze być jako zabawka do cełow dydaktycznych bo przy sporyzm zuzyciu w domu i ciagłej pracy przy ustawieniu powyzej 45st dla wody jest nieopłacalne nawet latem ci co mają juz sie przejedli

juz lepiej grzać pradem a załozyć kilka paneli i wsadzić druga grzałke do paneli i tyle

co do opisywanych tu problemów z przepływkami jest jedna swieta zasada jak msz przepływke to nigdy nie uzywa sie drygiego kranu ,i nie wazne czy to jest przepływowy gazowy czy elektryczny to jest wada przepływek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze dla potomnych, że przepływowe podgrzewacze a już te ciśnieniowe w 100% nie spełniają swojej podstawowej cechy tj. oszczędność energii elektrycznej(brak strat magazynowania).

Ustawienie wody o zadanych parametrach marnuje tyle wody oraz energii, że cała gra jest nie warta swieczki. JEdyną zaletą tego urządzenia jest miejsce jakie zajmuje i nic więcej.

Warto też o tym pamiętać, że jak ktoś ma wodę z wodociągów i zbliża się okres upałów albo podlewania ogródków to prysznicem czasem nawet trzeba czekać do późnych godzin wieczornych  :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli posiadasz pompę ciepła powietrze woda typ CWU ze zintegrowanym zbiornikiem to możesz ją podłączyć pod panele. I więcej wyciśniesz niż ze zwykłej grzałki pod panelami.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w upalny dzien ale srednio w sesobie bys sie zdziwił co potrafi PV

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, PV ma swoje zalety, na pewno jeszcze większe gdy będzie można sprzedawać prąd ale pompy ciepła do cwu nie są tak słabe. Dobre modele potrafią mieć COP na poziomie 2 przy temperaturze +2stC. Pompa do CWU jest do modernizacji i jako taka nadaje się do ogrzewania wody w miesiącach kiedy mamy wyłączony piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie kila dni temu wymieniłem zespół grzałek po kilkunastu latach eksploatacji ,jedna z 6 puściła wodę do prądu (dziurka) i bezpiecznik zrobił pstryk.poz ,Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki koszt naprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 zeta ponieważ trzeba było wymienić cały zespół grzewczy te nowe mają inne wykonanie ,ale z tamtego mogę zrobić 3 grzałkowy

np do podgrzewania wody w dużym akwarium ,żartowałem można zamówić w Warszawie jedną grzałkę i ją wlutować twardym spoiwem ,ale nie wiem czy inne nie polecą za rok czy dwa .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.