Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Powierzchnię 300M - Myślę O Witkowskim


bestisz

Rekomendowane odpowiedzi

To pierwszy mój post więc witam wszystkich.

Mam dom 300m ocieplony styropianem (dwie ściany 5cm i dwie 8cm). W najbliższych dwóch latach planuję odnowić elewację i dołożyć styropianu. Przez ostatnie 10 lat grzałem piecem Protech z Gierałtowic. Klasyczny palony od dołu zasypowy. Jak zima była w pełni piec nie był wygaszany. Ostatni raz szedłem około 21:00 i potem rano o 7:00 to miałem jeszcze 37-38 stopni na piecu - przerusztowanie i ciągnąłem palenie dalej. Normalnie temperatura na piecu około 45stopni a w pokojach 22-23stopnie. Układ z jedną pompką obiegową i tyle. Spalanie około 3 ton węgla na sezon + dwie przyczepy biomasy (3,5m3 każda) - płaciłem około 170zł za przyczepę. Rozpalanie drewnem i węgiel do zadanej temp., potem zasyp mieszaniną trocin z węglem - wypracowałem sobie wzrokową proporcję. Po takim zasypie piec trzymał do 14h.

Kilka tygodni temu piec zaczął się sączyć - czas na zmiany.

 

Ze względu na to że stawiam na wygodę chcę zakupić kocioł na ekogroszek z zasobnikiem. Lokalnie mam jednego instalatora który sprzedaje Hef-a. Przyjechał wczoraj, pooglądał i zaproponował piec 38kw za 12.000zł. Oczywiście jaki piec to i ja przeglądając ofertę Hef-a wiedziałem. Problem w tym że w okolicy ta sama osoba montowała dwa Hef-y 25kw i u obu osób jest lipa. Jakieś blokujące się ślimaki chociaż groszek jest super. Problemy z ustawieniem pieca co za tym spalanie na wyższym poziomie niż to o którym na tym forum mowa. Za cenę 12tys. można już kupić 35kw Defro które jest według mnie wewnętrznie lepiej zaprojektowane (ma rurowy ruszt który jest jednocześnie wymiennikiem) - ogólnie widać że konstrukcja jest przemyślana lepiej.

Z racji szukania oszczędności szukałem innych ofert i szczerze powiedziawszy kocioł do tej powierzchni można kupić od 6tys. (to połowa Hef-a). Kotła nie będę używał do CWU, będzie on tylko służył do CO. Instalacja jest starego typu, duże przekroje. Kaloryfery to małolitrażowe "żeberka aluminiowe".

 

Podpowiedzcie co wybrać:

Witkowski KMB-RP PLUS 36 kW cena 7000zł

-podobno dobre wykonanie

-bardzo dobry dostęp przy czyszczeniu

kmb-rp-plus-01-m.jpg

 

Hef Eco-Mat 38kw - cena 13.591 (plus 180zł za ruszt wodny) - instalator/dystrybutor powiedział że za 12.000 mi go sprzeda

hef_ekomat25.jpg?sess_id=a84d91c6a16da5c4e5b38df6b709ad8b

Pleszew "Biadała" KWM-SGR 38 kw - cena 6400zł

001.jpg

 

Co o tych kotłach myślicie?

Na sam koniec chciałbym zapytać o sprawę samej instalacji. Tak jak powiedziałem nie będę zasilał kotłem CWU, tylko samo CO. Problem w moim domu jest następujący. Na parterze zimą zawsze jest cieplej, powiedzmy jeżeli palę tak aby na piętrze uzyskać temperaturę 22,5 stopnia to na dole mam zawsze 1-2 stopnie więcej. Tak jak powiedziałem instalacja jest stara (nie będę jej wymieniał) przy kaloryferach mam zwykłe zawory kulowe. Pan instalator "od Hef-a" wciska mi sterownik pokojowy za 700zł. Pytanie co to zmieni? Jeżeli nawet dam go na piętrze i piec dobije mi do zadanej temperatury w pomieszczeniach to na parterze i tak będę miał 2 stopnie więcej. Czym to zniwelować? Czy jest sens żeby na piętrze dać podstawowy sterownik z czujnikiem temperatury, który będzie mi sterował tym co mam na piętrze. Natomiast na dole z racji tego że tam zawsze jest sporo cieplej można zastosować głowice termiczne przy kaloryferach żeby w razie potrzeby "przykręcić". Problem jest jeszcze jeden, przy 3 grzejnikach podejścia zasilające mam 3/4" a przy trzech pozostałych 1/2". Domorośli spece twierdzą że sens montażu głowic termostatycznych przy grzejnikach jest wtedy, jeśli mamy wszędzie stopniowany przekrój rur. Np. piony 3/4" a "gałązki" do grzejników 1/2". Pan od Hef-a twierdzi że są głowice przystosowane do dużych przekrojów rur (dedykowane do instalacji grawitacyjnych).

Co Wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Ja mam kocioł Witkowski 25kw. Kupiony w październiku 2010 r. Używałem jeden sezon, więc nie mogę dużo powiedzieć o ich trwałości. Mam do tego kotła sterownik Titanic. Z kotła jestem zadowolony. Choć brak mi porównania z innymi kotłami. Generalnie prawdą jest, że bardzo wygodny jest dostęp do czyszczenia. Nie wiem jak u innych osób, ale u mnie powstaje dość dużo opiołu (wyglądającego trochę jak szlaka). Ja mam instalację z rurami miedziowymi, więc nie wiem jak w u Ciebie będzie to działać. Na pewno musisz się nastawić na większe koszty opału. Nie wiem jak będzie się spalać mieszanina biomasy z ekogroszkiem. Z tego co wiem można dokupić u nich coś w rodzaju systemu zabezpieczającego przed zapaleniem się paliwa w podajniku (ja tego nie mam) . Co do temperatur góra/dół, to zamontuj głowice na kaloryferach i po problemie. Z pomocą niniejszego forum nauczyłem się palić w około 1,5 m-ca (eksperymenty z czsem, ilością podawania, nadmuchemi itp.). Dodam jeszcze, że sprzedawca jest solidny (kupowałem bezpośredniu u producenta z dostawą). Przyjechał o wyznaczonej porze, pomógł załadować itp. Nie było problemów.

Edytowane przez Grisza00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do kolegi Grisza00. Głowice termostatyczne załatwią sprawę różnych temperatur. Jeżeli masz jak piszesz zawory kulowe to można je też w miarę poustawiać ( poprzykręcać) tak aby mniej grzały na dole. Co do kotła to jeśli ma to być dla wygody to poparz na OGNIWO EKO http://www.fuego.pl/4148_OGNIWO_EKO_35_kW.html. Jest wątek o tym kotle i sterowniku. W/g posiadaczy spali wszystko co przejdzie przez podajnik, ty tylko regulujesz temperaturę. To właśnie jest wygoda.

Na stronie OGNIWA znajdziesz listę dystrybutorów.

Edytowane przez ramzeus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

W porównaniu do poprzedniego użytkownika Grisza00 trochę dłużej używam kotła ,ja mam kocioł Witkowski KMB-RP PLUS 36 kW i mogę powiedzieć ,że nigdy nie miałam z nim problemów .Faktycznie ,jeśli chodzi o czyszczenie to szybko i łatwo można się z nim uporać .Każdy na pewno sobie poradzi .Kotły o mocy do 38kW są wyposażone w żeliwny palnik .Umożliwia on spalanie eko-groszku, miału oraz węgla spiekającego się . A jeśli chodzi o problemy z różnymi temperaturami to poprzednicy już wszystko napisali ,więc nie będę się powtarzała .Jeśli zdecydujesz się na ten kocioł to powiem ci ,że naprawdę warto .

Edytowane przez Nati78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwszy mój post więc witam wszystkich.

Mam dom 300m ocieplony styropianem (dwie ściany 5cm i dwie 8cm). W najbliższych dwóch latach planuję odnowić elewację i dołożyć styropianu. Przez ostatnie 10 lat grzałem piecem Protech z Gierałtowic. Klasyczny palony od dołu zasypowy. Jak zima była w pełni piec nie był wygaszany. Ostatni raz szedłem około 21:00 i potem rano o 7:00 to miałem jeszcze 37-38 stopni na piecu - przerusztowanie i ciągnąłem palenie dalej. Normalnie temperatura na piecu około 45stopni a w pokojach 22-23stopnie. Układ z jedną pompką obiegową i tyle. Spalanie około 3 ton węgla na sezon + dwie przyczepy biomasy (3,5m3 każda) - płaciłem około 170zł za przyczepę. Rozpalanie drewnem i węgiel do zadanej temp., potem zasyp mieszaniną trocin z węglem - wypracowałem sobie wzrokową proporcję. Po takim zasypie piec trzymał do 14h.

Kilka tygodni temu piec zaczął się sączyć - czas na zmiany.

[..]

Co Wy na to??

 

A ja powiem Ci tyle...

Skoro spalałeś 3 tony węgla i dwie przyczepy jakiegoś dziadostwa, to można śmiało powiedzieć, że zmieścisz się w 5 tonach węgla.

To z kolei rodzi następną konkluzję. Nie potrzebujesz kotła aż 36-38 kW zwłaszcza, że nie planujesz grzać nim CWU.

25 kW będzie wystarczający, a biorąc jeszcze pod uwagę, że zamierzasz docieplić budynek, to zastanów się nad kupnem kotła o takiej właśnie mocy.

 

Co do kotła... Skoro masz dostęp do jakichś tam biomas, to mogę Ci z ręką na sercu polecić taki sam kocioł jak ja mam.

Mój jest przewymiarowany, bo bałem się, że zabraknie mocy. Dziś wiem, że dałby radę ogrzać spokojnie dwa takie domy jak mój, jak nie trzy.

 

Kocioł wykonany bardzo solidnie z blachy kotłowej 6 mm, z dziesięcioletnią pisemną gwarancją na połączenia spawane.

Ma obrotową retortę, co pozwala spalać nie tylko węgiel sortyment groszek, ale i można mieszać z miałem, a i jakieś biomasy też da radę spalać. Podobno i szyszki z lasu dałoby radę przez niego przepuścić. :-). Nie próbowałem, ale pali wszystko, co tylko przez ślimak przejdzie.

 

Ma dużą sprawność, a czyszczenie nie sprawia kłopotu ze względu na pionowy wymiennik.

Użytkuję go drugi sezon i jestem bardzo zadowolony. Rozważ :-).

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 280-300m2 przy dobrym dociepleniu też sugeruję moc 25kW.

 

Jak nie chcesz się bawić w wielkie ustawienia to Skam-P Premium 25kW z palnikiem żeliwnym i sterowaniem od dołu: RT09pid, Cobra lub eCoal.

Rt09pid pozwala na szeroki dostęp do menu serwisowego i kombinowanie ze zmianami

Cobra ma również menu serwisowe, ale zmian to już malutko all together 5parametrów do poprawki

eCoal natomiast praktycznie nie masz dostępu do grzebania. Wybrana moc kotła i start. do korekcji tylko powietrze w zakresie +,-5% lub wybór długości czasu podawania (ale przerwa dobiera już się automatycznie)

 

W zależności zatem od własnego widzi-mi-sie można wybrać mniej lub bardziej rozbudowany aftomat.

 

Jak to jednak ma być 35kW, to cenowo startuje od 8800brutto z RT09pid a kończy się na 9600złbrutto z eCoalem

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mam kocioł 38kW od Biadały. Palę w nim 3-sezon bez jakiejkolwiek usterki. Przyłączam się do opinii, że 25kW powinno wystarczyć. Mam 270m2 powierzchni ogrzewanej i na tą chwilę zamienił bym kocioł 38kW na 25kW tego samego producenta. Instalacja w miedzi, również nie grzeję kotłem CWU, na mój gwarancja 4 lata na kocioł i 8 lat na spawy. Czyszczenie kotła zajmuje mi 10min. co 2 tygodnie ? nie narzekam.

 

Przypuszczam, że producent przywiezie Ci kocioł 25kW do domu za 5500 ? 6000 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.