Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Napełnić Instalację C.o. ?


roszej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem z napełnieniem układu CO. Ze względu na to, że układ jest narażony na zamarzanie nie ma zaworu aby nalać prosto z instalacji wodnej. Jedyne co mam w tej chwili to wystającą rurkę z końcówką z gwintem wewnętrznym 1/2" (odkręciłem zawór który tam był). Chciałem zamontować tam zawór i taką szybkozłączkę jak od kompresora. Do tego zrobić lub kupic jakies naczynie wymieszać w nim wodę z glikolem naczynie podłączyć do instalacji a do naczynia podłączyć kompresor. Czy to dobre rozwiązanie? A może można kupić jakis taki zestaw do napełniania takiej instalacji? Doradźcie proszę bo nie wiem jak się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypuść ciśnienie wstępne wtedy glikol wypełni całe naczynie przez miejsce wlewu upuszczasz nadmiar jakieś 3/4 pojemności naczynia wkręcasz odpowietrznik ,pompujesz powiertrze wentylem w naczynku do wymaganego ciśnienia np grawitacja +0,5 do 0,7 atm załączasz pompe obiegową odpowietrzasz korygujesz ciśnienie i łykasz piwko.

poz Hermogenes

ps to jest rada przemyśl wykonasz lub nie twoja decyzja może ktoś ma inny spośob i podzieli się tu z nami na przyszłość.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli powoli...:) Ten zawór chyba się u mnie nie sprawdzi bo przyłącze (tam gdzie był zaworek który odkręciłem jest praktycznie przy samej posadzce. zamieszczam rysunek który obrazuje tą instalację, budynek ma jedną kondygnację więc cała instalacja jest a jednym poziomie, grzejników 9szt.

Zaznaczyłem poziom posadzki. Zielone z manometrem, odpowietrznikiem i naczyniem to taka magistrala. Instalacja jest miedziana. Nie bardzo rozumiem jak mam napełnić przez naczynie? No i jak z tym gikolem najpierw wlewa się wodę a potem glikol i samo się wymiesza?

ccoz.jpg

Edytowane przez roszej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj nareszcie coś wiemy masz układ z kosmosu albo żle namalowałeś gdzie zawór bezpieczeństwa gdzie odpowietrzniki grzejników a tak z braku czasu nie zainstalowano powrotu czynnika grzewczego układu z tego schematu nie można prawidłowo napełnić a co dopiero eksploatować.

poz Hermogenes

 

ps popraw rysunek albo insyalację/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt myślałem, że "dacie radę" hehe, już poprawiłem. Jak pisałem wyżej wszystko jest na jednej kondygnacji aczkolwiek grzejniki nie są w szeregu jak się domyślacie tylko rozmieszczone w pomieszczeniach. Mam nadzieje, że o niczym nie zapomniałem. Nie pamiętam czy ta rurka którą spuściłem "czynnik" jest na ciepłej czy zimnej stronie ale wydaje mi się, że na zimnej. Piec jest elektryczny z przełącznikiem 12/24KW (który jest zresztą pierwszy w kolejce do mojego portfela :D)

23078921.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to działamy chcesz nalać całkiem nowego robionego z koncentratu czy wlewasz stary ? W rurkę powinieneś wkręcić jakiś zawór kulowy z podejściem na wąż do napełniania i ewentualnego zrzutu czynnika grzewczego na wężu napełniającym powinien być zawór zwrotny aby zapobiegał cofnięciu się czynnika do instalacji wodociągowej.

1- odblokowujesz odpowietrzniki na grzejnikach

2-wykręcasz odpowietrznik automatyczny na "magistrali " w jego miejsce wkładasz lejek i wlewasz odmierzoną ilośc koncentratu % do zawartości całego układu, wkręcasz odpowietrznik.

3- dopełniasz układ wodą do ciśnienia zalecanego przez producenta pieca (nie mylić z max) przy parterze może być 0,5 do 0,7 blokujesz odpowietrzniki na grzejnikach: puszczasz pompę

4-korygujesz ciśnienie odpowietrzasz korygujesz

5-jest trochę zimno piec na on sprawdzasz czy grzeje aby nie było problemu zimą.

 

Jeśli stary czynnik wlewasz cały przez lejek . Teraz możesz napić się piwa jak lubisz

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten opis już daje mi pojęcie o całym "zabiegu".

Wlewam na nowo nowy koncentrat.

Na manometrze jest zaznaczone taka ustawianą wskazówką 1,5bar nic nie było zmieniane od czasu instalacji. A czy ten zawór który powinienem sobie zamontować (kolega wkleił w poście) mogę go troszkę do góry wyciągnąć ? czy to nie utrudni potem np spuszczania wody z układu? bo w tej chwili było tak że musiałem zdemontować grzejniki więc odkręciłem zawór który tam był i akurat ciśnienie wypchnęło wodę aż do zaworów przy grzejnikach tak że spokojnie mogłem je odkręcić bez powodzi, no a wiadomo jak zawór do spuszczania będzie powyżej tamtych zaworów to woda mi ładnie nie zejdzie.

I czy wystarczy mi w takim razie ciśnienie z kranu? nie mam tam takiego hmm "ogrodowego" kranu wszystko to normalne baterie umywalkowe- a można taką przejściówkę kupić bateria-przyłącze do węża ogrodowego? Czy może jednak muszę skorzystać z jakiegoś zbiornika i kompresora? (łatwiej by mi było wtedy obliczyć pojemność ukladu i ile koncentratu wlać) jeżeli chodzi o odpowietrzanie to już dam sobie radę.

W ogóle to dziękuję, że poświęcasz swój czas na odpowiadanie w dzień "siódmy" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcemy mieć możliwość spuszczenia całej objętości wody powinien być skierowany zawór w dół w najniższym punkcie instalacji.

 

Ciśnienie w kranie to zazwyczaj ponad 3/4 bar także można swobodnie napełnić instalację wodą wodociągową, pod warunkiem zastosowania tego zaworu który wcześniej wkleiłem.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak z nudy bo nie przepadam za piwem co do zaworu http://www.afriso.pl/fam-p-578.html?page=1&cPath=1_532_543 to on automatycznie dopuszcza wody w przypadku ubytku z instalacji powinien być na stałe podłaczony do sieci wodociągowej.i raczej w dużym obiekcie , w małej szczelnej instalacji jest praktycznie zbędny. Ciśnienie z kranu spoko wystarczy 1,5 bara na parter to ciut za dużo ale jak tyle było ? ;woda poniżej pozadzki i tak została ilość wody w instalacji można obliczyć dodając pojemności grzejników pieca i rurek a jak się pomylisz o 10-20% to nie boli nie apteka.

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj "snoop84 " ale nie jest zakazane podłączenie pieca na stałe przez ten właśnie zawór do do instalacji wody technicznej prawda?.Skoro jest zakazane to czemu namawiasz inwestora na zakup tego zaworu za 250 zeta na jedno wlanie płynu .Po drugie 2 odbiory 20 metrów nad piecem mała instalacja duże ciśnienie ;50 odbiorów na poziomie pieca duża instalacja małe ciśnienie (przykładowo)

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piece elektryczne z tematu, mają wymagane minimalne ciśnienie i jest to zazwyczaj ok 0,5 bar.

 

Czy będzie to ten zawór czy zwykłe przyłącze z zaworem zwrotnym i tak nie można go na stałe podłączyć z instalacją wodociągową. Podłączyć można jedynie na czas ładowania instalacji.

 

Jeżeli ktoś chce no to można zrobić zwykłe przyłacze gwintowane albo na złączke, zawór zwrotny plus manometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.