Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.o Zawór 4D


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zwracam sie z prozbą do kolegów z forum.Narysowałem schemat troche szukałem na google i wyszło cos takiego jak w załaczniku.Mam pytanie odnosnie prawidlowego montazu zaworu 4d czy tak jak jest na schemacie bedzie dobrze.Rury benda poprowadzone w posadzce dalej do rozdzielaczy osobny na dole i jeden na piętrze srednica rur od rozdzielacza do grzejnika to pex 16mm.Dziekuje za wszelkie zainteresowanie i pozdrawiam

post-6468-0-43112000-1304015090_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zwracam sie z prozbą do kolegów z forum.Narysowałem schemat troche szukałem na google i wyszło cos takiego jak w załaczniku.Mam pytanie odnosnie prawidlowego montazu zaworu 4d czy tak jak jest na schemacie bedzie dobrze.Rury benda poprowadzone w posadzce dalej do rozdzielaczy osobny na dole i jeden na piętrze srednica rur od rozdzielacza do grzejnika to pex 16mm.Dziekuje za wszelkie zainteresowanie i pozdrawiam

Witam,

 

Połączenia są wszystkie OK.

Poruszyłeś tu jednak ciekawe zagadnienie - wysokość instalacji 4D z grawitacyjnym obiegiem kotłowym.

Normalnie instaluje się go powyżej wyjścia z kotła.

Tu jest na wysokości powrotu.

I pytanie jest: czy to ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie instaluj pompy CWU jak napisał snoop! Nie wiem czemu tak ci zaproponował, może wyjaśni. Moim skromnym zdaniem twój pierwszy rysunek jest w porządku, osobna pompa dla CO i CWU, możesz zainstalować zawór zwrotny klapowy na powrocie z CWU. W ten sposób masz możliwość sterowania kiedy ogrzewać CWU i do jakiej temperatury. Nie rozumiem czemu tak daleko pompa CO, ale to w sumie bez znaczenia. W schemacie brakuje zaworu różnicowego przy pompie CO, dodatkowo zawór bezpieczeństwa przydałby się na wszelki wypadek i manometr. Zawór czterodrożny może być zainstalowany w dowolnej pozycji, poziomo, pionowo było to już dyskutowane na forum. Żeby działał i tak musi być pompa, która wymusza obieg.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumacze czemu ja bym zainstalował pompę w miejscu wcześniej przedstawionym.

 

Związane jest to z pracą pompy oraz rozkładem ciśnienia w instalacji.

 

Instalując ją przed zasobnikiem, na odcinku od pompy do naczynia wzbiorczego panować będzie podciśnienie w instalacji, w miejscu podłączenia naczynia wzbiorczego występuje tzw punkt zerowy instalacji.

 

W związku z powyższym może dojść do zakłucenia prac pompy CO i CWU podłączone poprzez zawór 4 drogowy.

 

Co do zaworu różnicy ciśnień, jeżeli będziesz miał automatyke do sterowania zaworem 4-drogowym myśle że nie będzie konieczności montażu zaworu róznicy ciśnień. Jeżeli będzie regulacja na grzejnikach no to warto będzie zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec posiada automatyke która reguluje zaworem czterodrogowym jednak chciałbym miec mozliwosc regulacji przepływu przy grzejnikach.Doczego słuzy zawór róznicy cisnień i gdzie nalezy go zainstalowac w google brak informacji na temat tego zaworu,a chciałbym zeby instalacja chodziła ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumacze czemu ja bym zainstalował pompę w miejscu wcześniej przedstawionym.

 

Związane jest to z pracą pompy oraz rozkładem ciśnienia w instalacji.

 

Instalując ją przed zasobnikiem, na odcinku od pompy do naczynia wzbiorczego panować będzie podciśnienie w instalacji, w miejscu podłączenia naczynia wzbiorczego występuje tzw punkt zerowy instalacji.

 

W związku z powyższym może dojść do zakłucenia prac pompy CO i CWU podłączone poprzez zawór 4 drogowy.

 

Co do zaworu różnicy ciśnień, jeżeli będziesz miał automatyke do sterowania zaworem 4-drogowym myśle że nie będzie konieczności montażu zaworu róznicy ciśnień. Jeżeli będzie regulacja na grzejnikach no to warto będzie zamontować.

Same zagadki.

Najlepsza odpowiedź to sklecić trudne zdanie i już.

O jakim "zakłuceniu" pracy pomp mówisz? Zatrzymają się, zaczną w drugą stronę pompować a może po prostu wybuchną?

 

Pompy cwu nie instaluje się w tym miejscu z prostej przyczyny - musi wtedy cały czas pracować.

Pomyślałeś o "rozkładzie ciśnień" w obwodzie kotłowym gdy ta pompa się zatrzyma? Z grawitacji nici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym rzędzie vernalowi proponuje rozpisać sobie rozkład ciśnienia w instalacji a dopiero później zacząć drwić.

 

Jak już marduk12 bardzo chce taką instalację to powrót z zasobnika proszę połączyć z powrotem z grzejników ale przed zaworem 4-drogowym.

 

Co do grawitacji to przy wyłączonej pompie CWU oraz zamkniętym zaworze i tak nie będzie przepływu przez obieg kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marduk12 tu nie chodzi o odmienne zdanie, kolega snoop wprowadza ciebie w błąd. Instalowanie pomp według takiego schematu jest kompletnie bez sensu, w takim układzie pompa cwu nie ma żadnego logicznego uzasadnienia i lepiej w ogóle z niej zrezygnować. Tu masz prawidłowy schemat i tego się trzymaj. http://www.per-eko.pl/?schemat-ideowy-instalacji-z-zaworem-czterodroznym-z-podgrzewaczem-cwu,61 Zawór różnicowy = zawór zwrotny kulowy. Nie rozumiem też po co piszecie o zaworze różnicy ciśnień skoro kocioł będzie pracował w układzie otwartym.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal skoro koledzy uważają że jest dobry twój schemat to mam prośbę zrób tak jak narysowałeś, a następnie ręcznie przekręć zawór maksymalnie w lewo.

 

Wówczas obiegi zostaną rozdzielone na: obieg CWU oraz CO jako niezależne. Napisz mi swoje spostrzeżenia. Szczególnie chodzi mi o to czy kocioł dogrzewa zasobnik.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalając fakty - nie ja rysowałem ten schemat no i nie wiem co sądzą koledzy. Powtórzę, że w sensie połączeń nie ma w nim nic dziwnego (standardowy schemat dla 4D z cwu).

 

Do Twojego pytania odniosę się w ten sposób:

Nie zmieniając połączeń przenieś 4D na wysokość zasilania kotła (siłą rzeczy trzeba go obrócić o 90 stopni w prawo) - czyli zgodnie z moim postem #3.

W takim przypadku włączenie pompy cwu będzie poprawnie grzać bojler w każdym połozeniu 4D (przy zamkniętym całkowicie też).

 

Zastosuj Teraz Twój post #6 i otrzymasz odpowiedź na na pytanie z cytatu (czyli, że tez będzie ok). Czy jest ona poprawna - nie wiem i takie pytanie zadałem właśnie w poście #3.

 

Czyli wychodzi na to, że sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie już w poście #6!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie znalazłem taki schemat dokładnie z takim rozmieszczeniem jaki moze byc w mojej kotlowni.Jedyną rzeczą którą przerobiłem to piony ,które normalnie są poprowadzone do góry ,a jak wczesniej pisałem moje piony mogą byc poprowadzone tylko w posadzce.Prosze sprawdzic czy schemat jest ok lub moze go ulepszyc powiem tak jestem juz zmeczony w ostatnim tygodniu mój dom odwiedziło dziesieciu instalatorów kazdy ma inne zdanie inne podejscie o cenach nie wspomne dlatego szukam pomocy tutaj.Doceniam to ze kazdy z was chce doradzic jek najlepiej.

post-6468-0-52005700-1304278447_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ten schemat to klasyka i nie ma prawa nie działać (to samo co pierwszy, tylko 4D jest u góry...).

Oczywiście należy pamietać o takich detalach jak odpowiednie średnice i budowa obwodu kotłowego dla 4d, czyszczaki, zawory kulowe, zawory zwrotne itp.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam co ci takiego proponowali instalatorzy, tak jak kolega wyżej napisał to typowy schemat podłączenia i nie powinno być żadnych filozofii. Na dobrą sprawę spokojnie możesz się podjąć wykonania samodzielnie, ze znajomym jeśli ceny fachowców są zaporowe, poza tym nie powinny takie być, jeśli będziesz wiedział czego i jak chcesz mieć wykonane.

 

Co to są do cholery czyszczaki? Filtr siatkowy?

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach przypomnienia:

 

Zawory 4-drogowe przeznaczone są do:

 

1. Mieszanie strumieni o dwóch różnych temperaturach w celu regulacji jakościowej czynnika zasilającego np. grzejniki. W przypadku ostatniego schematu jak najbardziej spełnione.

 

2. Podniesienie temperatury wody powracającej na kocioł. Brak takiej funkcji w zamieszczonym schemacie.

 

Zawór 4-drogowy we wszystkich tych schematach działa powiedzmy jako przełączający.

 

W załączniku przesyłam schemat z zastosowaniem 3-drogowego zaworu mieszającego.

Rysunek2.pdf

Edytowane przez snoop84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.