Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niezgodność W Manualu Zaworu Calis Ts 7761 Rd F-My Herz?


Rumcajsik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przeglądając manuala zaworu 3d o symbolu Calis TS 7761 RD f-my HERZ zauważyłem coś, czego nie rozumiem..

Pierwszy screen pokazuje wycinek z instrukcji obrazujący sposób montażu zaworu w instalacji: 84930839.th.jpg

Drugi screen pokazuje sposób montażu zaworu w instalacji CWU: 32628887.th.jpg

Trzeci i czwarty - sposób montażu w podłogówce: 22958226.th.jpg 28687827.th.jpg

 

O ile drugi jest konsekwencją pierwszego - i to jest dla mnie zrozumiałe, o tyle nie rozumiem "odwrotnego" umiejscowienia zaworu z trzeciego i czwartego screenu.. Dlaczego jest on na powrocie, a nie na zasilaniu?..

 

Pozdrawiam, i spokojnych Świąt życzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem masz inne priorytety przy grzaniu cwu a inne przy podłogówce co wymusza inny sposób podłączenia.

Zbiornik cwu musisz zagrzać jak najszybciej ,przy podłogówce temperatura nie powinna przekraczać 30-40 stopni dlatego jest założony na powrocie i woda powrotna częściowo już schłodzona schładza wodę zasilającą pętle podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na pierwszy screen - skoro z lewej jest zasilanie, z prawej - na grzejniki, dół - obejście, to na moją logikę z podłogówką powinno być tak samo: ograniczając ilość ciepłej wody na grzejniki (co zaskutkuje ich niższą temperaturą), zaś pozostała ilość wody pójdzie na obejście - to podstawowa idea niższej temperatury na podłogówce zostanie zachowana..

Co masz na myśli mówiąc "dlatego jest założony na powrocie i woda powrotna częściowo już schłodzona schładza wodę zasilającą pętle podłogówki" - przecież woda płynie w jedną stronę ;) !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy podgrzewaniu cwu zawur otwarty jest do momentu zagrzania wody w zbiorniku

na podłogówce jest na powrocie bo jakby był na zasilaniu to mógłby go czujnik zamknąć zanim woda grzewcza wypełniła by pętle bo temperatur była by za wysoka a tak woda powrotna schładza zasilanie.

ten zawór działa na podobnej zasadzie jak zawór rtl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"przy podgrzewaniu cwu zawur otwarty jest do momentu zagrzania wody w zbiorniku" - zgoda,

"na podłogówce jest na powrocie bo jakby był na zasilaniu to mógłby go czujnik zamknąć zanim woda grzewcza wypełniła by pętle bo temperatur była by za wysoka.." - staram się.. ;) ,

"..a tak woda powrotna schładza zasilanie" - nie rozumiem :( ..

 

Termostat mierzy temperaturę na wyjściu, i to jest dla niego priorytet. Gdy odbiornik osiągnie zapodaną temperaturę termostat zamyka wyjście, i kieruje wodę na obejście - skąd płynie do powrotu i do pieca.

Skoro zawór ma być podłączony jak na trzecim screenie, to po osiągnięciu zapodanej temperatury zawór zamknie wyjście (w tym przypadku - podłączone pod powrót do pieca), zaś obejście skieruje wodę z powrotem na zasilanie podłogówki. Woda w podłogówce - nie mając dokąd płynąć - będzie stała czekając, aż termostat zdecyduje się ją wypuścić. Ale przecież woda na powrocie do pieca ma niższą temperaturę niż na zasilaniu, więc termostat zaworu zgłupieje (tak jak ja teraz..). Sorki, ale wciąż tego nie łapię..

Jedyna opcja jest taka, że zawór jest założony "pod włos", tzn. patrząc na pierwszy screen - po prawej mam wyjście z podłogówki, po lewej - powrót do kotła, a dół (obejście) idzie do zasilania.. W takim razie po osiągnięciu zapodanej temperatury na podłogówce zawór zamknie jej powrót, a woda z zasilania popłynie przez otwarte obejście - i wszystko pasuje. Ale w takim razie - co ze strzałkami ukazującymi kierunek ruchu wody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat mierzy według 3, 4 rysunku temperaturę na zasilaniu za pomocą kapilary ,gdy będzie za gorąca woda zamknie zawór gdy woda przestygnie ,zwór się otworzy część wody popłynie na odejście do kotła a część schłodzi wodę zasilania co spowoduje ze na podłogówkę nie będzie szła zbyt gorąca woda więc kapilara która mierzy temperaturę na zasilaniu nie będzie zamykać zaworu.Gdyby kapilara była na końcu pętli to mogła by nigdy zaworu nie zamknąć a czynnik przegrzewał by podłogówkę .

Woda z pieca to około 60-70 stopni a na podłogówkę woda powinna iść około 35 ten zawór ma działać trochę jak uproszczony mieszacz ,chyba nie chciał byś podskakiwać po podłodze bo jest za gorąca

Nauczycielem to raczej nie będę

Druga sprawa że nikt nie chce się jeszcze wypowiedzieć na ten temat, a są na tym forum z pewnością ludzie bardziej doświadczeni niż ja.

Edytowane przez Maciek24mw
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.