Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Ogrzać 65M2 ?


gizmo3800

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie jako że jest to mój pierwszy post na forum

Do rzeczy: aktualnie przygotowuje budynek ok 65m2 który bedzie pełnił rolę mieszkania na okres kilku lat (okres budowy domu właściwego)

Mam dylemat jaki sposób ogrzewania wybrać, mieszkanko będzie dobrze ocieplone (na ścianach zewnetrznych aktualnie jest styropian 4cm + dojdzie 6cm, w środku montowane beda płyty gipsowe na stelarzu, pod którymi włożone zostanie wypełnienie z waty termoizolacyjnej, za równo na ścianach jak i na suficie)

Myślałem o jakims kotle z podajnikiem tak aby był to mało uciążliwy sposob ogrzewania, mam z boku pomieszczenie które z powodzeniem spełni rolę kotłowni także o miejsce się nie martwie, tylko pytanie które paliwo i kocioł wybrac tak aby był ekonomiczny przy takiej powierzchni a zarazem żeby nie pakować się w duże koszta jako że nie jest to budynek docelowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj;)

No nie wiem, ja aby nie pakować się w zbędne koszty zakupił bym już piec taki który pasował by do tego właściwego domu (jeśli oczywiście ta prowizorka nie będzie potem ogrzewana i zamieszkiwana), w zasadzie do ogrzania tak małej powierzchni to chyba każdy piec z zasobnikiem i tak będzie o wiele za duży.

Kup piec z wielofunkcyjnym palnikiem abyś mógł spalać nie tylko groszek( w moim piecu "DEFRO" ten palnik nazywa się rynnowy i mozna w nim spalać praktycznie wszystko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli budynek prowizoryczny, to i... rozumiem, że prowizorycznie ocieplony, zatem, kocioł jak do właściwego budynku pewnie będzie odpowiedni :-).

 

 

Zależy też jak duży ten właściwy budynek ma być i... w jakim rejonie kraju. Jeśli planujesz budowę czegoś o przeciętnej wielkości - 150 - 250 m2, to kocioł 15 kW w tymczasowym budynku możesz sobie zainstalować i będzie ok - trochę będzie przewymiarowany, ale z uwagi na fakt, że ocieplenie nie będzie tu przesadnie skuteczne, wystarczy :-).

 

Jak pisał przedmówca, kupiłbym właśnie taki, jaki będzie odpowiedni do domu o ile ta prowizoryczna budowla nie będzie spełniać potem funkcji mieszkalnych :-).

 

W przeciwnym wypadku, szkoda kupować do niewielkiego budynku kocioł z podajnikiem.

Kupiłbym po prostu większą kozę i powinna wystarczyć.

 

Ja... na czas budowy, zakwaterowałem się w przyczepie kempingowej ogrzewanej 2,5 kW kaloryferkiem elektrycznym :-). Budowałem daleko od dotychczasowego miejsca zamieszkania i gdzieś musiałem w czasie budowy mieszkać :-).

 

pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie :-)

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może trochę nie na temat ,ale dziwi mnie ten sposób ocieplenia z zewnątrz i od środka.Zmniejszysz pojemność cieplną ścian ,chwila bez grzania ,trochę wietrzenia i będzie zimno.Może tylko płyty przykleić do ścian?Pieniądze wydane na wełnę do środka można wydać na styropian elewacyjny.Od środka lepiej ocieplać jak już nie ma wyjścia bloczkami gazobetonu (są takie cienkie i o dużych wymiarach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @kotłowy włożenie wata ma na celu bardziej wygłuszenie akustyczne (bedę musiał pomieszkać pewnie ze 3 lata w tym budynku i chce to robić w miarę komfortowych warunkach :) ) Ale jesli ma to jakos zaburzyc polityke ociepleniowa budynku to faktycznie jest to bezsensowne i zastosuje jedynie zewnetrzna izolacje. Mozesz to jakos wytlumaczyc?

 

 

Co do dyskusji to piec jak najbardziej bede mógł potem wykorzystać w domku docelowym, jego powierzchnia zmieści się w 300m2, takze te 15KW powinno wystarczyc, tylko nie wiedziałem właśnie jak to bedzie sprawowac sie na mniejszej powierzchni, wiem ze jest wiele watkow na ten temat, ale co sadzicie generalnie o uzywaniu eko-groszku? Daje rade?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie poczytałem forum i troche zmieniam chyba polityke :)

teraz myslę że wstawię tam kociołek zasypowy bez podajnika ze sterowaniem PID, wyjdzie taniej, co prawda bede musial czesciej bywac w kotlowni ale za to bede mogl zostawic tam ten piecyk i cala instalacja nie pojdzie w niepamiec.

Pytanie tylko co musi sie znalezc w prawidlowej instalacji (jestem informatykiem dlatego takie glupie pytania:) )

Przewiduje:

1) kociołek uniwersalny z PID (fajnie jak nie musiałbym biegać czesciej niż 3x na dobe :))

2) ogrzewanie grzejnikowe Wyjdzie jakieś 5 grzejników 3x po 20 żeberek, 1X6żeberek, kaloryfer łazienkowy

3) Jakaś terma ok 80l (pełniąca role ogrzewania wody w lato) i tu mam dwa pytania:

a ) Czy może pełnić jednocześnie zbiornika CWU dla instalacji grzewczej?

b ) Czy lepiej (patrz taniej) zaprojektowac instalacje tak aby mozna było ogrzewać jedynie taki zbiornik i zamiast pradu uzywac kotła?

I tu kończy sie moja wiedza coś jeszcze jest mi potrzebne by taka instalacje się dobrze sprawowała?

Edytowane przez gizmo3800
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie kocioł 12kW ze spalaniem dolnym i PID bedzie odpowiedni ? czy raczej z miarkownikiem ciagu? głownym paliwem byłby wówczas węgiel wegiel + drzewo z przecinki.

Do tego można by jakis bufor zastosowac ale czy to ma sens przy tak małej powierzchni?

'

Edytowane przez gizmo3800
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.