Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co sądzicie o Pex


aaaaaa

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobry materiał.Ja z Pexa układam tylko podłogówki,bo się ładnie wygina.Wodę (z pexa robię sporadycznie) i CO wykonuję w systemie Hepworth.

Pex ma swoje wady.Np.trzeba bardzo uważac,by nie naciskac za mocno na kształtkę z zaprasowaną rurą,bo rura potrafi pęknąc.Źle też znosi przełamania.

Wadą też jest to,że złączki innych firm nie zawsze są kompatybilne z rurami innych.Niby wchodzą,ale różnie z tym potem bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja używam Pex do wszystkiego- no prawie, chyba tylko nie do solar. C.O., ciepła woda, zimna woda. Pierwszy raz słysze ze trzeba uważać na złączkach. Chyba zależy jakego producebta używasz. Oczywiście ze nie będzie pasować rura 16 do złączki 15, i na odwrót. Używaj materiału jednego producenta i bedzie OK. Szybko Tanio i Pewnie !

 

POLECAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pex to bardzo wdzięczny materiał do wszelkiego majsterkowania przy CO. Jeśli ktokolwiek pracował kluczem przy jakimkolwiek śrubunku doceni szybkość i trwałość takiego złącza. Polecam markowe produkty..... Chociaż mam w domu CO na Made in China i przeszło wszelkie próby..... Pracuje bradzo dobrze nie mam zastrzeżeń. Podłogówka zdecydowanie już na mercedesach .... Vawin Kisan Multyrama.... Jeśli ktoś szuka oszczędności polecam PeX nawet ten najdroższy. Dlaczego. Bo instalacja z pex może zostać zrobiona samodzielnie, wiec odliczając robociznę można uzyskać spore oszczędności. Polecam pex w systemie rozdzielacza .... ( listwa ) w systemie skręcanym... Pozdrawiam.

 

 

PS: Pex nadaje się do każdego rodzaju instalacji z każdym kotłem ( na paliwa stałe również ) kwestią podstawową jest zabezpiecznie tem. przed przegrzaniem kotła.... no i rury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj a-w,

 

Nie jestem zwolennikiem stosowania rur pex, wolę miedz, jednak bardzo dziwi mnie Twoja skrajna opinia o tym systemie jako całości. Nie wiem na czym polegał Twój problem z tymi rurami, że po zagotowaniu wody "pozostaje obraz nędzy i rozpaczy". Jeśli napiszesz coś więcej wtedy będziemy mogli poszukać przyczyny wystąpienia sytuacji, o której piszesz. Problem z pexem występuje wtedy, kiedy został zastosowany ten materiał marnej jakości, zle gięte rury ( bez uzycia sprężyny ), podłej jakości łączki made in China lub nieprawidłowe łączenie tych złączek z rurami ( brak gratowania ). Problemem samym w sobie są łączki do tego systemu poważnie zmniejszające przepływ. Napisz coś więcej.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, szkoda,że nie mam zdjęć z awarii, ten obraz wystarczył mi jednak abym u siebie w całości zrobił z miedzi,

(wnikanie w obecnych czasach co jest orginalne a co chińskim klonem mija się z celem, dom to nie pralka którą można wyrzucić i iść po nową do marketu) :)

 

ps. ciekawe też,że wszyscy znajomi instalatorzy mają wszystko w miedzi porobione.... :D chociaż to zrozumiałe,nikt nie zapłaci za robote u siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym materiałem na instalacje jest miedź, ale dla oszczędności można także używać tworzyw. Trwałość instalacji z tworzyw jest wysoka ale maleje ona drastycznie wraz ze wzrostem temperatury. Dla zimnej wody wszystkie tworzywa z pewnością się sprawdzą ale już dla ciepłej to wydaje się że nie warto kombinować tym bardziej że cena kształtek do pexa jest wysoka i w rezultacie cena instalacji miedzianej nie jest znacząco droższa od pexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam całą instalację zrobioną z pexa, (piec węglowy)

W zimę 2 razy zagotowała się woda (nikogo nie było w domu i zawiesil sie sterownik) w piecu - zagotowała to mało powiedziane.

raczej się wygotowała, nawet termometr sie wypalil a rurom absolutnie nic.

Dodać do tego minimalne koszty zrobienia takij instalacji wychodzi idał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Zgodnie z PN-EN 15875 temperaturowy profil pracy rur polietylenowych (z aluminiową wkładką i bez) zakłada pracę rury tworzywowej przy temperaturze 100st. C przez 1000h w ciągu całego 50-letniego okresu jej eksploatacji.
Oczywiście nie należy rozumieć tego jako praca ciągła przy takiej temp. a suma krótkotrwałych zdarzeń które zaszły w ciągu tych 50 lat pracy instalacji (rury).

Rury tworzywowe PE-Xc, PE-RT, PE-RT/Al/PE-RT to obecnie jeden z najpraktyczniejszych materiałów dla budowy instalacji grzewczych, wody użytkowej.

 

 

 

Tworzywa królują też w przypadku instalacji ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.