Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodatkowy Piec Na Węgiel I Drewno


krajech

Rekomendowane odpowiedzi

Dom z lat 80-tych , nieocieplony ( pustak cały - przerwa - pół pustaka), okna wymienione , pow. ok 200m2. Jako główny zamontowany jest piec olejowy Buderus . Instalacja stara , grube rury i grzejniki żeliwne + naczynie przelewowe. Dodatkowo wpięty był piec żeliwny na węgiel i drewno i to w nim głównie paliłem ostatnio ( ze względu na koszt oleju). Niestety żywot jego dobiegł końca i czas na wymianę. Zwracam uwagę że piec jest wpięty jako dodatkowy i nie wiem i nie mam zielonego pojęcia co by można zastosować w zamian. Będę go używać jako pieca głównego , natomiast olejowy będzie pracować awaryjnie ( np. podczas nieobecności w domu ). Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość i proszę o wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten stary żeliwny piec który służył wiele lat miał wydajność 18Mcal/h tj. ok. 21kW . Myślę że nowy piec powinien mieć ok. 25kW . Myślałem o :

KLIMOSZ VIADRUS U24 25 kW

DEFRO OPTIMA KOMFORT Plus 25 kW

a może zupełnie coś innego. Mam mętlik w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o jakimś dolniaku ale czytałem że musi być dobry ciąg kominowy, U mnie problem jest z kominem a dokładnie z jego zawężeniem w pewnym odcinku. Ten piec dodatkowy który miałem ( stary żeliwny) wykorzystywał jeden z luftów w kominie jednak nie jest to duży przekrój poniżej 200 cm2 + zwężenie . Komin ma ok 10m wysokości. Czy to nie za słaby ciąg będzie dla dolnego spalania ? A można wykorzystać ten sam luft w kominie z wkładem rurowym do którego podłączony jest olejowy Buderus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam powtarzam kolejny raz u24 nie lubi wysokokalorycznego wegla, który jest najdrozszy, uważam że każdy z za wschodniej granicy do tego kotła mogę kupować w ciemno i będzie ok.i oszczedniej. U24 to dolniak ,nie można go porównywać z innymi żeliwnymi górniakami, co do ciagu nie jest wymagający jak przy innych dolniakach.pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to Viadrus U24 do węgla tylko się nadaje a ja bym jeszcze drewnem chciał palić. Mieszkam na Mazurach a tu węgiel baaardzo drogi a do drewna łatwy dostęp. I w dalszym ciągu jestem w punkcie wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego do drewna jeśli masz go dużo i tanio, a masz ;) to nie przejmowałbym się 5-10%sprawności tylko brałbym żeliwniaka lub grubą tanią stalówkę i za parę lat ją wymienił, oba na miarkowniku bo wentylator do drewna, to tylko drogi na przykład ST 81 z PID który ma ustawienia węgiel-miał-drewno, ale i tak Palę w swoim ZĘBCU na wentylu tylko gdy wyjeżdżam, bo drewno lubi naturalne spokojne i wolniejsze palenie. Z temperaturą kolega ma rację drewno nie lubi duszenia lubi się palić. Czyszczenie ja tam co jakiś czas daję węgiel z SAD-PALem oraz 70-80 oC i piec sam się czyści, normalnie 57-65 i instalacja na zaworze czterodrożnym przy miarkowniku bez siłownika dobre efekty POLECAM na kaloryferki gdy ciepło puszczam 37-45oC i jest super a bojler na małym obiegu /kotłowym jest i na niego idzie temperatura bezpośrednio z kotła. Wilk syty i ofca cała B) POLECAM Palniki i kotły za parenaście tysi dla tych co do perpetum mobile dążą tylko różnica w cenie zamortyzuje się jak zaraz trzeba będzie nowy kocioł kupić. Taniej i Eko-nomiczniej dobry o umiarkowanej cenie kociołek.:D Jeśli miałeś starego żeliwniaka to może Camino :) jeśli tak, to może matrixa przez reanimację osiągnąć możesz, wtedy najtaniej będzie. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z lat 80-tych , nieocieplony ( pustak cały - przerwa - pół pustaka), okna wymienione , pow. ok 200m2. Jako główny zamontowany jest piec olejowy Buderus . Instalacja stara , grube rury i grzejniki żeliwne + naczynie przelewowe. Dodatkowo wpięty był piec żeliwny na węgiel i drewno i to w nim głównie paliłem ostatnio ( ze względu na koszt oleju). Niestety żywot jego dobiegł końca i czas na wymianę. Zwracam uwagę że piec jest wpięty jako dodatkowy i nie wiem i nie mam zielonego pojęcia co by można zastosować w zamian. Będę go używać jako pieca głównego , natomiast olejowy będzie pracować awaryjnie ( np. podczas nieobecności w domu ). Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość i proszę o wszelkie sugestie.

 

Wiesz kolego uważam, iż idealny dla ciebie akurat może być piec Zębca KDU warto żebyś się nim zainteresował uważam.

http://www.zebiec.com.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kdu

 

kdu_www_m.jpg minusem jego jest brak ruchomego rusztu, ale za to w newralgicznych miejscach ma kształtki szamotowe, pochlebne opinie krążą też o KWKD Zębca jak i o kotłach z Żywca KDO bodajże też dolniakach rasowych. Są to kotły o umiarkowanych cenach i dobrej jakości, a zębiec uważam iż robi jedne z lepszych kotłów na rynku ja posiadam KWP 21 i odkąd przyszedł nic przy nim nie musiałem poprawiać wszystko idealnie spasowane i solidne, po sezonie nie będę tylko regulował drzwiczek zasypu tylko wymienię sznur i tyle :D Defro mój kolega hydraulik Mi Osobiście odradził ;) problemy z serwisem i tym, iż w ogóle jest potrzebny za często oczywiście, przez co zawracali mu gitarę klienci nie mówiąc o znajomych :P On Mi odrazu doradzał Cichewicza lub Zębca albo żeliwniaka czołgusia Camino :D Albo najtańszy niedalekiego garażowego miejscowego producenta, porządnego jego kotły są trwałe i tanie, lecz mniej ekonomiczne i niewyjściowe że tak powiem ;) Więc kolego może czasem warto zainteresować się miejscową produkcją czasem naprawdę można dać parę przysłowiowych groszy i wymienić za parę lat nie żałując, oczywiście gdy mamy poparcie zadowolonych i wiarygodnych użytkowników :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem tego Zębca KDU i zastanawia mnie stosunkowo krótka droga ciągu spalin ( na rysunku) a tym samym sprawność wymiennika ciepła, czy za dużo ciepła nie uleci przez komin ? Kotły np. Cichewicz logica ze spalanie dlono-górnym mają trójciągowy przepływ spalin , to wygląda solidnie ale może się mylę nie mam pojęcia o kotłach. Zębiec jest ciekawy tylko czy KDU czy KWKD ? Przypomnę że ciąg kominowy może być nieciekawy ze względu na mały przekrój i zwężenie w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś oglądałem w sklepie 3 interesujące mnie kotły :

- Zębiec KDU - wygląda fajnie, cena przystępna duża komora załadunkowa na opał ( szczególnie na duże kawałki drewna)

- Zębiec KWKD - wszystko super trochę tańszy od KDU ale mniejsza i krótka komora załadunkowa ( ciężko duże kawałki drewna wrzucić)

- Cichewicz Logica - polecany przez sprzedawcę ale sporo droższy od Zębców, też wygodna komora załadunkowa ale to już nie typowy dolniak

Czy macie porównanie tych kociołków ? Bo chyba innymi już nie będę się interesować bo zamęt za duży będzie w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś na wszystko. Z tych co podałeś wybrałbym zdecydowanie KDU. Nie widziałem go na własne oczy, ale na papierze robi dobre wrażenie, zresztą sam potwierdzasz, że jest fajny, a korzystając z wyszukiwarki znajdziesz sporo opinii na jego temat. Do drewna ruchomy ruszt praktycznie w ogóle nie jest potrzebny. Czemu nie KWKD też napisałeś, a czemu nie Logica częściowo. Nie kupuje się tego co poleca sprzedawca, a jakby na potwierdzenie masz to, że na twoje potrzeby z kotłów cichwicz zdecydowanie odpowiedniejszy byłby model Vespa! http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze/na_wegiel/vespa.php Niestety dla sprzedawcy jest to kocioł stosunkowo tani, nawet tańszy od zębiec, więc pewnie stąd niepolecany. Jeśli masz się nad czymś zastanawiać, to jeszcze nad nim właśnie budowa podobna do KDU miarkownik ciągu, trzy lata gwarancji, dużą komora, żeliwny ruszt i przeszło tysiąc złoty tańszy od KDU, a tysiąc złotych piechotą nie chodzi.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest między tymi kotłami 1000 zł różnicy, czy tylko ta niska cena jest potwierdzona jakością. Niby Cichewicz ma solidne kotły a z drugiej strony niska cena może odbić się na całości. Vespa Cichewicza ma aż 90 dm3 pojemność komory załadowczej, to jeszcze więcej niż KDU Zębca. Vespa ma dwuciągową budowę wymiennika ciepła, nie wiem jak to jest w przypadku Zębca. Jeżeli chodzi o komin to dla Zębca min. 280cm2 a dla Vespy zalecany 400 cm2 co znacznie przekracza mój przekrój <200cm2. Mile widziane dodatkowe rady od szanownych użytkowników tych kotłów oraz fachowców z tej branży. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wciąż nie zdecydowałem się na zakup kociołka, znalazłem jeszcze w mojej okolicy producenta kotłów SEKO http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kotly_spalanie.html. Niezbyt wiele informacji na jego temat a gwarancję dają na 10 lat . Czy warto się nim zainteresować czy lepiej odpuścić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój teść ma kocioł Seko z dolnym spalaniem i bardzo go chwali . Ma go już 9 sezonów , dom nieocieplony ok 180 m2 stara instalacja z dużą ilością wody. Kocioł 15 kW.

 

znalazłem jeszcze w mojej okolicy producenta kotłów SEKO

Producent jest w Dębicy w Podkarpackim a ty jesteś z Mazur ????? Chyba że w Ełku też je produkują ??? Bo jeżeli nie to problem może być z serwisem :D

 

Zębiec KWKD - wszystko super trochę tańszy od KDU ale mniejsza i krótka komora załadunkowa ( ciężko duże kawałki drewna wrzucić)

Kupiłem niedawno taki kociołek 22kW i wcale nie jest komora taka mała , jeżeli tniesz metrówkę na 3 części to spokojnie wchodzą na szerokość.

Edytowane przez wojmariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeden mały szkopuł w Seko warto się przyjrzeć sposobowi czyszczenia kanału pionowego i załamania na przekroju szczególnie w wersji 18-28 kW jest ono bardzo słabo dostępne co utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawie sprawną i szybką obsługę wyczystną. Kolego ja bym polecił Ci kociołki w kolejności takiej:

  • Zębiec KDU vs Cichewicz Vespa - tutaj cena przeważa na stronę Vespy o 1 tys. zł. ale z kolej w Zębcu jest wkładka ceramiczna ;),
  • Zębiec KWKD vs. Żywiec KDO-U oba świetne, ale nie wiem czy Żywiec nie ma ciut lepszego/wydajniejszego wymiennika, więc plus łapie Żywczyk,
  • Sas NWT/NWG vs. Hef dolniak choć są głosy że hef jest dobry dopiero po pomniejszeniu dolnego prześwitu co zmniejsza powierzchnię spalania, ale za to jest wyposażony w idealnym miejscu w klapkę krótkiego ciągu co daję brak zadymiania kotłowni pomimo wysokiego umieszczenia klapy zasypowej, czego w Sasie brak , a w wielu tych nijakich dolno-górniaków takich jak właśnie Cichewicz Logica czy MODERATOR UNICA w tym miejscu jej brak a byłyby to takie super kociołki gdy by o nich pamiętano, a tak ich użytkownicy zatykają je szamotem, ale później problem z dymem nagromadzonym u góry komory zasypowej ;)
  • Seko i Defro umieściłbym na jednej grzędzie i dodał tak jak inni który producent bliżej bo może być problem z serwisem, pozostawię to bez komentarza :P

Ja na przykład kupiłem Zębca bo nie chciało mi się myśleć o serwisach, kocioł przyjechał idealnie złożony, zamontowany odpalony i chodzi bez jakiś tam przemyśleń o serwisie :D Bierz kocioł kolego z dobrej firmy i zapomnij o serwisie, a szmelc zostaw dla bogatych co to stać ich wymieniać kociołek co 4-6 lat dobry się znudzi a nie rozpadnie, Zębce czy np: Ogniwa chodzą po kilkanaście, a nawet i dwadzieścia parę lat, podobnie Cichewicz czy Sas są też inne niewiele im ustępujące ale nie słyszałem żeby były to Seko, a już w zupełności Defro , Per-Eko czy może Elektromet , czy też wszystkie inne marketówki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi kolego Robocik zabiłeś klina. Dziś odwiedziłem skład z kotłami CO i obejrzałem dokładniej KDU i KWKD Zębca i powiem że nie zachwyciła mnie jakość wykończenia KDU. Można się było pokaleczyć o krawędzie drzwiczek załadowczych - tragedia i klapka krótkiego obiegu ze szparami 3-4 mm to chyba też trochę za dużo. Wydała mi się wyjątkowo krótka droga obiegu spalin ) czy nie za dużo ciepła będzie uciekać w komin ?

KWKD dużo dokładniejsze wykonanie ( może tylko ten egzemplarz KDU taki fajansiarski ) ale strasznie płytka komora załadowcza kawałki drewna poniżej 30 cm poza tym ok.

Podobał mi się natomiast Kostrzewa warmet 200 ceramik - trójdrogowy obieg spalin, komora załadowcza pod skosem z góry gwarantuje załadunek większych kawałków drewna, wygodny dostęp do wyczystek tylko cena trochę wysoka 4600.

Sprzedawca jednak odradzał Kostrzewę i polecał KDU , jutro jadę obejrzeć inne piece - Cichewicza i HEFa , wciąż jednak biorę pod uwagę tego SEKO EKO II. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.