Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Drewno I Piec Gazowy


link123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Potrzebuję Waszej rady w sprawie planów modernizacji mojej kotłowni. Mam dom poniemiecki ok. 200m2 - kończę jego docieplenie styropianem 15 cm oraz mam wymienione okna na pcv. W kotłowni piec na holzgas Atmos 22S z Ladomatem + 150 litrów zasobik na wode. nie daje rady z drewnem - pracuje rodzice coraz starsi....chciałem do tego pieca podłączyć piec na gaz. I tutaj zaczynają się moje wątpliwości:

 

 

  1. Kotłownia jest duża - chcę wszystko umieścić w jednym pomieszczeniu
  2. Czytałem o wymiennikach ciepła, ale tutaj na forum znalazłem informację o zaworach zwrotnych - super sprawa i prosta jak widać ze schematu
  3. Co sądzicie o zasilaniu takiego pieca z butli 11 kg? Co będzie w mojej sytuacji lepsze: butle 11 kg, czy duży zbiornuk gazowy na zewnątrz
  4. Potrzebuję schematu podłączenia kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje - podniosłem kwestie dlatego, że pierwotnie głównym piecem był piec na olej opałowy z naczyniem przeponowym . Wiadomo jakie są ceny oleju - dlatego dokonałem zmiany: zamontowałem naczynie wzbiorcze i do otwartego układu podłączony został piec na drewno z ladomatem. Teraz chciałbym wpiąć w istniejący układ piec gazowy - chodzi o małe koszty i uniknięcie stosowania wymiennika ciepła - czytając posty odnoszę wrażenie, że wymiennik jest malo skuteczny. Dodatkowo, firmy sprzedające gaz stawiają warunek: dla małej ilości gazu nie będą stawiać zbiornika zewnętrzenego. Zaproponowano mi kaskadę butli 33 kg. Podstawowe pytanie: czy piec gazowy może pracować w ukladzie otwartym przy zastosowaniu zaworów zwrotnych. Chodzi o ciśnienie w ukladzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowana większość producentów kotłów kotłów gazowych wymaga montażu kotła w układzie zamkniętym, większość nie oznacza że wszyscy. Można nabyć kocioł gazowy do pracy w układzie otwartym (nie chcę tu reklamować żadnego produktu, wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć odpowiedni kocioł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za podpowiedź. ZNalazłem w wyszukiwarce - jest taka polska firma. Zależy mi bardzo na opiniach na ten temat. Nie ukrywam, że przeróbkę chcę zrobić porządnie - jeżeli dom ma być porządnie ogrzewany nie ma sensu kombinować - nie mam zaufania do wynalazków. Czy ktoś z Was drodzy forumowicze ma taki piec gazowy, który pracuje w ukladzie otwartym? Jak to się sprawuje? Mogę podać @ do korespondecnji w celu wymiany doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jestem po konsultacjach z moim instalatorem. Dał mi propozycję pieca elektrycznego zamiast gazowego. Mówił, że widział coś takiego - piec jest bezpieczny, w przypadku licznika dwustrefowego - konkurencyjne ceny do gazu. Oglądałem coś takiego w internecie - co o takim rozwiązaniu sądzicie? Przecież ceny prądu będą rosły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jesli coś na prad mabyć bezpieczne ekonomicznie to zdecydowanie pompa ciepła

a to czy koszt montażu pompy bedzie opłacalna to zalezy od tego czy gaz masz juz w domu czy nie bo jesli nie to wieszasz pompęciepła na ścianie podłaczasz do instalacji i działa

natomiast jesli gaz juz jest w domu to trzeba zaczaś od projektu rozbudowy sieci ,następna sprawa to ilośc kominów wład lub droższy kocioł z zamknięta komoraspalania jesli warunki na to pozwolą

co do drobiazgu czy podłaczyć kocioł do układu otwartego to tylko nalezy dobrac producenta kotłów i powiesić taki ktróremu nie przeszkadza układ otwarty i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki- gazu nie mam. Musiałbym ustawić zbiornik i zrobić całą instalację. Kontaktowałem się z firmami, nie wszystkie decydują się na ustawienie dużego zbiornika ze względu na małe prognozy zużycia - stąd własnie propozycja kaskad butli 33 kg. Jeżeli chodzi o pompę ciepła to chyba jest bardzo kosztowna inwestycja. O ile się rozglądałem koeniczna jest instalacja a koszt minimalny to ok. 40 tyś chyba że kolega pisał o czymś innym....Wydaje mi się, że gdzieś słyszałem, że ceny prądu będą tera dosyc gwałtownie rosnąć /uwolnienie cen/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O butlach 11kg w kaskadzie zapomnij butle musisz umiejscowić na zewnątrz budynku a w nich jest mieszanka propan-butan w niskich temperaturach butan zamarznie , po za tym kotły są produkowane na gaz propan a nie na mieszankę , prąd jest najdroższym nośnikiem ciepła następnie propan i na końcu gaz ziemny , kolega proponuje ci pompę ciepła , wyprodukowanie 1 kW ciepła przez pompę ciepła jest porównywalny z 1kW z kotła gazowego kondensacyjnego opalanego gazem ziemnym , a więc kocioł gazowy opalany propanem przegra z pompą ciepła jeśli chodzi o ekonomikę . Kwestia ceny urządzenia????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi proponowano kaskadę butli 33 kg na propan. Ponoć lepiej odparowuje i jest typowym paliwem do pieców. Czytałem na forach, że wymiana takich butli jest uciązliwa -sporo waży taka butla, a niektórzy dostawcy gazu nie zapewniają transportu. Poszukuję pieca, w którym od czasu do czasu paliłbym komfortowo tzn."ogrzewanie na tzw. guzik" czysto wygodnie ale drogo. Nie mampojęcia o pompach ciepła - oglądałem kiedyś program o pompach i do tego potrzebna jest instalacja gruntowa - takiej barirery cenowej nie pzreskocze poprostu mnie na to nie stać. Mam dom ocieplony /nota bene dźwigam sięz kredytu na docieplenie/ pow. ok. 200 m2. Może nie rozumiemy się w sprawach tej pompy? Może chodzi o jakieś inne urządzenie? Mam na myśli bez instalacji gruntowej/

Edytowane przez link123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego,

nie wiem czy dobrze liczę, ale wg mnie olejowe ogrzewanie jest najdroższe z możliwych. Zresztą mam w domu już taki piec - rosnące ceny oleju opałowego mnie dobiły. Aktualnie litr kosztuje ok. 4 zł przy założeniu, że musisz kupić 1 tyś litrów - transport etc. rachunek jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj po mojemu napewno żle liczysz koszty uzyskania 1 kw energi cieplnej na dzień 20 kwietnia

1 energia elektryczna całodobowa 0,63 zł

2 propan - butan 0,43 zł

3 energia elektryczna 2 taryfa 0,42 zł

4 olej opalowy lekki 0,34 zł

5 propan 0,33 zł

do cen detalicznych doliczone koszty dzierżawy ,abonamenty,dostarczenia,przeglądow obowiązkowych, liczone dla domu 15000 kwh rocznie.

pominięta PW 60/40 bardzo duży wpływ amortyzacja ceny zakupu. Paliwa stałe tańsze ale ciężko przeliczyć koszty pracy własnej jeden zarabia 500 zł na godzinę a drugi 25 .

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy nie wiem skąd macie takie wyliczenia dotyczące oleju opałowego. Wystarczy zdać sobie sprawę, jak kształtują się ceny ceny paliw na stacjach benzynowych. Chyba nic w ostatnim czasie tak nie zdrożało jak właśnie paliwa. Pytając was o zdanie zakładam, że taki rodzaj kotłowni jest tylko alternatywą dla pieca na holzgas, który pracuje wtedy,gdy nazewnątrz temp. minusowa . Jest całkiwe spory okres przejściowy /jesień/ wiosna, kiedy temperatura spada w nocy i do tego właśnie chciałbym wykjorzystać piec na gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.orlen.pl/PL/DLABIZNESU/HURTOWECENYPALIW/Strony/default.aspx dodaj vat i transport wychodzi 3,70za litr loko dom.

poz Hermogenes

 

wychodzi niby drogo ale prawie 43 000 k/litr propan-butan 2,70 ale 23 000 k/litr

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego do dopóki sam nie sprawdzę, to nie uwierzę.

No wiem coś o tym, bo w 10kg/250m2 to nikt nie uwierzy :P

 

Ciekawe doświadczenie - miałem 5 worków i po ostatnich mrozach zostało tyle co w ślimaku :angry:

Ale mam zamiar jeszcze coś zdobyć do testowania, to się wtedy odezwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem coś o tym, bo w 10kg/250m2 to nikt nie uwierzy :P

 

Ciekawe doświadczenie - miałem 5 worków i po ostatnich mrozach zostało tyle co w ślimaku :angry:

Ale mam zamiar jeszcze coś zdobyć do testowania, to się wtedy odezwę.

:) w tobie ostatnia nadzieja

 

 

a tu coś na sprawność wymiennika. W teorii ma sens w praktyce trzeba sprawdzić

 

wypełnienie%20czasoprzestrzeni.jpg

 

do małych mocy oczywiście i nie pytajcie co to za pączki

 

 

 

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.