Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dmuchawa


robogaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chce sie podzielić spostrzeżeniami z pracy dmuchawy.

Dmuchawa nowa WPA117

Syn do naszego sterownika zrobił program dla dmuchawy WBS6Al i ona pracuje dobrze w takim zakraesie swojej mocy do 60% ponieważ więcej nie jest potrzebne czyli tak jak wcześniej napisałem od 32-155V

I na to miejsce i do tego samego programu zapieliśmy WPA 117 i co się okazało ? dmuchawa pracuje różnie czyli na 50% ma 100V następnie na 100% ma 210V i wracając na 50% ma tym razem 186V

Ktoś by pomyslał ze program jest do bani i nie da się płynnie sterowac tą dmuchawą gdzie wcześniej też tak napisałem

Ale nie dawało nam to spokoju i rozłożyliśmy wszystko na atomy

I tak na żarówce na dmuchawie innej na innych urzadzeniach sterowanie jest płynne

Przyczyną okazał sie kondensator 0,68uf bo taki jest orginał.Ma swoją pojemność jest nowy nie wiadomego pochodzenia.

Na dmuchawie pisze kondensator 1uf na 400V a zastosowany był 0,68uf na 250V czyli wniosek producent pcha co ma pod ręką.

Zastosowałem kondensator 2uf na 400V i dmuchawa znowu żyje tak jak powinna.Nie ma tendencji do grzania .Pracowała non stop 48h pod obciążeniem jest zimna.

Piszę o tym przypadku ponieważ na forum pojawiały sie posty o nieprawidłowej pracy dmuchaw.

Takie wnioski mogą się komuś przydać. :)

PozdrA

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam,prawie rok póżniej natrafiłem na twój post i wyobraż sobie,że przy zakupie kotła defro optima komfort plus 15 kw dostałem wentylator WPA 120 z kondensatorem 2uf - czyżby producent zaglądał na forum.A tak przy okazji dodam - wentylator ma współpracować ze sterownikiem ST-28 z Pid a kocioł jest z lini klasycznej chociaż defro ani sprzedawca autoryzowany nic nie informował,że w tym kotle zastosowali już czujnik spalin i sterownik z pid,miało to być w nowej linii.Kolego Robogaz widzę,że jesteś dobrze zorjentowany w temacie "ogrzewanie" więc mam prośbę - czy mógłbyś doradzić jak ustawić taki zestaw żebym nie miał kłopotów z paleniem.Jak do tej pory paliłem w kominku i kuchni wiejskiej a to nie to samo.

Pozdrawiam

Petra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Musisz dokładnie wiedzieć czym będziesz palił/a bo to jest najważniejsze.

Producent do tego sterownika powinien dać WPA 117 przy takiej mocy WPA120 może być zbyt duża.

Troche póżno na nauke ponieważ idzie ciepło więc zbyt dużego pola manewru nie ma na palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Normalnie kondziu powinien być 2 można zamienić na mniej lub więcej ale jeśli więcej to może się grzać silnik trzeba mu zapewnić lepsze chłodzenie jeśli mniej to i mniej puści prądu na silnik sprawdzałem miernikiem więc na maxa ciągnie około 80W na 1 biegu jakieś ok 40-50W ale powiem jedno na 1 biegu w palniku to jest ogarek i brak mocy . Powiem więcej zamykając przysłone czy ,,klapke '' silnik bierze więcej prundu to tak jak by miał hamulec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wypowiedzi natchnęło mnie stwierdzenie z konkurencyjnego forum.

"Do spalenia 1 kg węgla potrzeba około 12 kg powietrza,

1m3 waży ok 1,3kg,

aby spalić 1 kg węgla potrzebujemy dostarczyć około 9 m3 powietrza."

 

Teraz dla przykładu dmuchawa WBS 6 ma wydajność 270m3/h przy spiętrzeniu = 0. Niektórzy podają, że osiągają zużycie dobowe opału = 25kg, czyli na godzinę kocioł potrzebuje ok 1kg czyli potrzeba ok. 9m3 powietrza. Także po jaką cholerę producenci montują tak wydajne dmuchawy? Wg. teorii, co się dzieje z naddatkiem wydajności? czyżby ogranicznikiem były tu biegi nadmuchu w sterowniku? Jeżeli tak to w dalszym ciągu po jaką cholerę taka wydajna dmuchawa skoro dla powyższego przykładu potrzeba zaledwie ok. 4% wydajności dmuchawy?

Z powyższego wynika, że jawnie i świadomie ciepło jest wyganiane w komin, czy może jest tu gdzieś indziej "pies pogrzebany"?

Dmuchawa ma 80W silnik, więc aż tak duży na 100% nie jest potrzebny,

 

W moim przypadku (sadzmark) żeby nie było huraganu w kotle dmuchawa musi być na 1 biegu + zasłonięty wlot do niej w ok. 90%. Także pytam się po co są pozostałe 9 biegów?(łącznie jest 10) To jest normalna sytuacja czy jakiś dureń to wymyślił?

 

p.s. dla tej dmuchawy są 2 charakterystyki :) druga kończy się na 420m3 /h a jest załączona w papierowej instrukcji obsługi. Powyższa jest ze strony producenta także chyba nawet sam producent nie wie jaka jest jej wydajność, ale żeby było "bardziej na korzyść dmuchawy" rozpatrujemy tą o mniejszej wydajności.

post-12696-0-54041300-1349801637_thumb.gif

Edytowane przez Blackbird
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolego co innego jak dmuchawa dmucha na stole badawczym a co innego w kotle . Wez teraz poprawke jak jest opór 10% to wydajnośc spadnie do 30 i tu już braknie tlenu :o a to też zalezy czym się pali - granulacja - opór i konstrukacja podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już na ten temat pisałem na łamach forum, że często wentylatory mają zbyt duże parametry zupełnie nie dopasowane do danego kotła. Pierwotnie wentylatory były stosowane w kotłach miałowych na dużych zasypach i ze względu na opał (miał) przepływ powietrza był bardzo trudny czyli był potrzebny duży spręż, stąd zastosowanie wentylatorów promieniowych. Jednak w miarę postępu w konstrukcjach małych kotłów (palniki z podajnikami) opory spadły, pozostały te same wentylatory. Stąd te przewymiarowane wentylatory. Co do mocy to istnieje taka zasada, że przy zerowym przepływie ale najwyższym ciśnieniu wentylator (jak i pompa wodna) ma najniższy pobór prądu. Obciążeniem jest tu przepychane powietrze (masa), przy braku przepływu brak czynnika przepychane i potrzebna jest tylko prąd na podtrzymanie wytworzonego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest jeszcze jeden.

Nie każdą dmuchawa potrafi zarządzac dany sterownik. Lepiej mieć WBS6aAL, gdzie mamy dobraną charakterystykę w sterowniku jak niedopasowaną inną dmuchawę bez możliwości poprawnego sterowania.

 

Są sterowniki, gdzie idzie dobrać charakterystykę lub wybrać model dmuchawy - wówczas ok, można brać WPa07 czy RV-13AMs czy jakąś mała D-M-kę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wg. mnie najbardziej racjonalna dmuchawa z aktualnej oferty to DM 02

Pobór mocy: max 25W

Wydatek powietrza:max 70m³/h

Ciśnienie sprężania: max 70Pa

 

Reszta dmuchaw do małych kotłów czyli takich do 25kW nie ma racji bytu. Dziwne (choć to normalne), że w PL dalej klepie się to samo bez innowacji, bo tak łatwiej = klient się nie liczy.

post-12696-0-29784600-1349881687_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Obawiam się, że w praktyce może okazać się za mała. W tym sezonie próbowałem dmuchawę z małym silnikiem, z ok. 25 W. Charakterystykę miała ładną "płaską", ale za to brakowało "sprężu". Musiałem wrócić do starej dmuchawy.

 

Poza tym, to o czym pisze @Pieklorz. Nie każdą dmuchawę daje się dobrze wysterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre dmuchawy to takie, które maja silniki EMC, EBM, czy Ziehla, te ostatnie cięzko wysterować.

większość sterów ma charakterystyki pod WPa06, WBS6a czy RMS-120 na silnikach EMC lub EBM z zakresu 70-85W

 

Małe dmuchawy, ale zapewniające wyższy spręż to WPa07 z silnikiem 34W czy RV-13AMs z silnikiem 40W (do podajnika), ale wymagają odpowiedniej klasy sterownika z dobraną charakterystyką.

 

Z innowacji to rozmawiajmy o dmuchawach z silnikami komutowanymi elektronicznie a nie mówmy o jakiś badziewiakach

WPA EC120 moc pobierana 24W,a le pewnie trzeba min. rok poczekać, aby dograć ładnie sterownik do niej

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze do sterowania są silniki na prąd stały, używam takiego już od kilkunastu lat na 12V czyli napięcie bezpieczne prostota sterowania. Można stosować z każdym sterownikiem wpinając odpowiedni transformator (np. od żarówek halogenowych) i prostownik. Ale niezbędna jest minimalna wiedza o elektronice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.