Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Samodzielne Wykonanie Zaworów 3 I 4D


Rumcajsik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Kilka miesięcy temu nabyłem mieszkanie z kilkuletnią instalacją - poprzedni właściciele ją zachwalali, ale od sąsiadów dowiedziałem się, że wciąż mieli z nią problemy.. Gdy trafiłem na to forum - jak wielu innych zielonych w temacie piecowo/instalacyjnym - sam również zadałem pytanie o "poprawność instalacji" ;) , ale od tamtej pory dużo czytałem i chyba coś niecoś zrozumiałem :D ..

Jedną z ważniejszych dla mnie informacji była ta, że użytkując piec węglowy NIE WOLNO UŻYWAĆ ZAWORÓW TERMOSTATYCZNYCH, a jeśli już - nie w całym mieszkaniu. Teraz powód takich niemożności jest dla mnie oczywisty - zawoty termostatyczne mogą całkowicie zamknąć ruch wody w instalacji, co jest raczej niebezpieczne.. Z kolei - gdy czytałem o ochronie kotła i regulacji temperatury CO - zdobyłem dość dużą ilość wiedzy (niestety - teoretycznej) na temat sterowania ruchem wody w instalacji za pomocą zaworów 4D.

Dwa tygodnie temu zmieniła się koncepcja wykonania remontu ogrzewania łazienki i klopika z grzejnikowego na podłogowe, co z kolei zaowocowało wgryzaniem się w zasadę działania zaworów 3D. I nagle przyszło olśnienie !!! - przecież zawór 3D pracujący jako rozdzielacz idealnie nadaje się jako zamiennik klasycznego zawory termostatycznego do grzejników !!! Znalazłem nawet zawory 3D z wbudowanym termostatem, ale cena jest nie do zaakceptowania (przynajmniej na chwilę obecną..). Z drugiej strony jednak - przecież mam przewidziany do zamontowania zawór 4D (nabyty drogą kupna, leży sobie grzecznie w pudełeczku i czeka :) ), który załatwi mi nastawy temperatury w układzie CO, więc termostat przy grzejniku nie jest konieczny, wystarczy sam zawór 3D, a przynajmniej - coś czym będę mógł obniżyć temperaturę w danym ponieszczeniu n.p. na noc, albo na czas wietrzenia..

Jako że mam zacięcie do "poprawiania świata" - postanowiłem samemu zaprojektować układ, który zadziała jak oryginalny zawór. Okazało się to banalnie proste w zasadzie działania, ale nieco kłopotliwe w wykonaniu. A oto moje wypociny:

 

mojezawory3di4d.th.jpg

 

Lewy górny szkic - woda idzie na grzejnik, prawy górny - grzejnik zamknięty, a cała woda wraca do pieca.

Lewy dolny - cała woda idzie na instalację, prawy dolny - cała woda idzie na powrót do pieca.

Oczywiście - rys. górne to "zawór 3D", a dolne - "4D".

 

Całość ma być wykonana z zaworów kulowych, w których rączki są ze sobą połączone za pomocą zielonego łącznika. Jedyną przeróbką ma być takie zamocowanie rączek, by w skrajnym położeniu jeden z zaworów był zamknięty, a drugi - otwarty (niebieskie kreski wewnątrz zaworu).

Nie ma jednak róży bez kolców - to rozwiązanie ma tylko 3 nastawy:

- otwarty,

- zamknięty,

- 1/2..

Każde inne ustawienie zaworów spowoduje zmniejszenie ilości przepływającej wody, a to jest raczej niewskazane..

Choć w opcji wykonania z zaworami śrubowymi (mam na myśli klasyczne, jak w kranie) istniała by możliwość pełnej regulacji - tak jak powyżej jeden z zaworów musiałby być zamknięty a drugi otwarty, natomiast pod pokrętła należałoby założyć n.p. zębatki o jednakowej ilości zębów -> kręcenie zaworem A spowoduje pracę zaworu B, ale w drugą stronę (gdy otwieramy zawór A jednocześnie zamykamy zawór B)..

 

Co prawda to tylko teoria, ale za miesiąc - po powrocie ze szpitala - zamierzam wstępnie wykonać taki zawór 3D z przeznaczeniem zainstalowanie go przy grzejniku, a wówczas nie omieszkam podzielić się doświadczeniami (chyba że ktoś go wykona wcześniej ode mnie :D )

 

Pozdrawiam, i czekam na opinie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że pomyliłeś pojęcia. Zawór 3D jest zaworem mieszającym i można go stosować w opcji regulacji temperatury na instalację lub ochrony kotła przed niską temperaturą powrotu. I nie wiem jak chcesz zastąpić termostatyczny zawór grzejnikowy tą dziwną kombinacją zaworów kulowych (co nie ma kompletnie nic wspólnego z zaworem mieszającym a tym bardziej z grzejnikowym zaworem termostatycznym) a właściwie nie wiem po co chcesz to robić. Poza tym zawory kulowe to opcja zamknięte lub otwarte i na żadne 1/2 otwarte się nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem pojęcia??

Zawór 3d może pracować jako mieszający lub rozdzielający, a to że jest wykorzystywany do ochrony kotła o niczym nie świadczy (a jeśli nawet, to w tej funkcji zawór 4d sprawdza się o niebo lepiej). Zawór termostatyczny zaś to nic innego jak prosty automat z elementem wrażliwym na temperaturę i sprężyną - najprostrzym przykładem jest zapodanie temperatury na żelazku..

Proponuję lepiej wczytać się w treść tematu - zawór w tej konfiguracji ma za zadanie regulować temperaturą grzejników, w czym sprawdzi się idealnie, natomiast faktycznie - zawory kulowe nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale za to są śmiesznie tanie i mają kąt pracy 90 stopni - i to był główny powód ich zaadoptowania ;). Ponadto faktycznie, są to zawory odcinające - ale nigdzie nie doczytałem, że NIE WOLNO ich używać w innym przeznaczeniu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak edytować poprzedni post, więc piszę nowy..

TU masz wyraźnie napisane "Termostatyczny zawór mieszający TM50 reguluje temperaturę wody i ma zastosowanie: - w centralnej regulacji zasilania ciepłej wody użytkowej lub bezpośrednio przy odbiornikach", tak więc - jak rozumieć Twoje słowa "Zawór 3D jest zaworem mieszającym i można go stosować w opcji regulacji temperatury na instalację lub ochrony kotła przed niską temperaturą powrotu." ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.