Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakupiony Regulator Zaworu 4D St-430


Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam piec z podajnikiem oraz sterownikiem ST-37 w domu mam zainstalowany regulator pogodowy Auraton 2005. Do tego dokupiłem sterownik zaworu 4ero drogowego ST-430. Wszystko mam podłączone w takiej kolejności

regulator pokojowy do sterownika pieca st- 37

regulator zaworu - ma podłączony czujnik pogodowy

w regulatorze sterownika zaworu 4d ustawiłem sterowanie pogodówką i tu nie wiem jak powinno obliczać się krzywą grzania .

Mam zakładkę charakterystyka pogodowa a w niej

TEMP. DLA - 20c I tu ustawia się temperaturę tylko nie wiem jaką

TEMP. DLA 0

TEMP. DLA 20c

Po prostu nie bardzo mogę zrozumieć ustawienia dla tych temperatur. Jeśli zechciał by ktoś wyjaśnić byłbym wdzięczny .

jak mam to rozumieć w taki sposób że jeśli na polu będzie tak jak dziś 20c a ja mam ustawione 50c przy 20 w charakterystyce pogodowej to kiedy puści na dom temperaturę. Dzięki za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam inny regulator pogodowy ale zasada działania jest podobna .Proponuję na początek ustawić np.tak

- 20 st temp. wody za zaworem 60st

0 st temp wody za zaworem 45 st

20 st temp.wody za zaworem 25 st

Dokładnie ustawienia muszą być robione w zimie tzn.jesli przy minus 20 st te 60 bedzie za mało i w domu bedzie zimno to trzeba zwiekszyć np. na 65 i odwrotnie jak bedzie za gorąca to zmniejszyć np na 55st . I tak trzeba zrobić dla 0 st a przy plus 20 zawór powinien się zamknąc a sterownik raczej powinien przejść na tryb lato. Termostat pokojowy powinien być wpiety do regulatora pogodowego jesli ten ma taką funkcję to wtedy jesli mimo ustawiem pogodowego w domu temperatura wzrosnie ponad zadaną na pokojowym to pogodowy zmniejszy temperature wody na kaloryfery o zadana wartość np.10 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam inny regulator pogodowy ale zasada działania jest podobna .Proponuję na początek ustawić np.tak

- 20 st temp. wody za zaworem 60st

0 st temp wody za zaworem 45 st

20 st temp.wody za zaworem 25 st

 

Dziękuje serdecznie za pomoc ustawie wstępnie tak jak napisałeś , z tego co widzę to muszę przepiąć regulator pokojowy ze sterownika w piecu na sterownik zaworu. Jeszcze raz wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakupionym regulatorze widzę, że nie ma wgranych krzywych grzewczych tylko muszą być wprowadzone.

Najlepszy rozwiązaniem będzie wgranie kilku krzywych z regulatorów z konkurencji. Najlepiej krzywych od 1.4 do 1.7 dla ogrzewania grzejnikowego. Im więcej punktów wprowadzisz tym lepsza regulacja.

 

Co do termostatu pokojowego:

 

Z opisu w instrukcji wynika, że jest to zwykły termostat 2-punktowy ze stykami zwierno/rozwiernymi. Czyli po ustawieniu na regulatorze funkcji: sterowanie Pokojowe i pogodowe, jeśli krzywa grzewcza będzie za niska termostat zewrze styki i najprawdopodobniej otworzy zawór na FULL.

 

Nowoczesne i zarazem droższe regulatory posiadają zamiast zwykłego termostatu pokojowego, termostaty z czujnikiem który wprowadza korektę do krzywej grzewczej. Obniżając ją bądź podwyższając.

 

Na twoim miejscu zostawił bym sam regulator bez czujnika pokojowego. Wprowadził kilka krzywych, a w sezonie grzewczym dobierając i zmieniając krzywe dobierzesz odpowiednią.

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakupionym regulatorze widzę, że nie ma wgranych krzywych grzewczych tylko muszą być wprowadzone.

Najlepszy rozwiązaniem będzie wgranie kilku krzywych z regulatorów z konkurencji. Najlepiej krzywych od 1.4 do 1.7 dla ogrzewania grzejnikowego. Im więcej punktów wprowadzisz tym lepsza regulacja.

Pozdrawiam.

Dziękuje serdecznie za pomoc w mym temacie urządzenie uruchomione ,wchodząc w menu jest zakładka charakterystyka pogodowa mam tam 3 temperatury -20, 0, 20 mam rozumieć że tutaj ustawia się krzywą grzewczą ? Podłączyłem regulator pokojowy i załączyłem w menu jako praca regulatora pokojowego + regulatora pogodowego. gdy temperatura w domu spada to daje sygnał do regulatora i otwiera zawór gdy osiągnie to przymyka .Teraz pozostało faktycznie powprowadzać te krzywe z tego co wychodzi to ten regulator ma 3 możliwości. Ustawiłem te dane takie jakie podał Xawer

post-23681-0-66801800-1301773695_thumb.jpg

Edytowane przez jjjanek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znam tego regulatora ale u mnie jest tak . Jeśli w domu zostanie osiągnięta temperatura zadana na sterowniku pokojowym to ten daje sygnał do pogodowego i wtedy pogodowy przymyka zawór o zadane na pogodowym obniżenie np. 10 st tzn. jeśli na pogodowym jest że na dom idzie temperatura np. 50 st (bo tak wynika z krzywych grzewczych) to po osiągnięciu w domu temperatury zadanej na pokojowym pogodowy nie zamyka zaworu na max tylko obniża temperature wody idącej na kaloryfery z tych 50st na 40 st .Jesli w domu sie ochłodzi do zadanej minimalnej to pokojowy daje sygnał a pogodowy podnosi temperature z tych 40 st na 50st. Nie ma czegoś takiego że zawór sie zamyka lub otwiera na max tylko pracuje w zakresie temperatur wynikających z krzywych grzewczych i zadanego obniżenia. Zawór zamyka się tylko wtedy jak na dworze jest osiągnięta temperatura zadana dla trybu lato np. 20 st. Jesli w takim przypadku (zawór zamknięty na max )na kotle wzrośnie temperatura do zadanej temperatury alarmowej np.80 st to regulator pogodowy otwiera zawór ale nie na max tylko do zadanej max. temperatury wody jaka moze iśc na kaloryfery np.75 st.a sterownik kotła załącza pompe Co w celu schłodzenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam inny regulator pogodowy ale zasada działania jest podobna .Proponuję na początek ustawić np.tak

- 20 st temp. wody za zaworem 60st

0 st temp wody za zaworem 45 st

20 st temp.wody za zaworem 25 st

Dokładnie ustawienia muszą być robione w zimie tzn.jesli przy minus 20 st te 60 bedzie za mało i w domu bedzie zimno to trzeba zwiekszyć np. na 65 i odwrotnie jak bedzie za gorąca to zmniejszyć np na 55st . I tak trzeba zrobić dla 0 st a przy plus 20 zawór powinien się zamknąc a sterownik raczej powinien przejść na tryb lato. Termostat pokojowy powinien być wpiety do regulatora pogodowego jesli ten ma taką funkcję to wtedy jesli mimo ustawiem pogodowego w domu temperatura wzrosnie ponad zadaną na pokojowym to pogodowy zmniejszy temperature wody na kaloryfery o zadana wartość np.10 st .

Witam.

myślę że lepszym rozwiązaniem jestem ustawienie temp. wg krzywej 1 a więc analogicznie :60,40,20 ! Wówczas łatwiej będzie wprowadzać pozostałe krzywe grzewcze! Sterowanie poprzez same krzywe jest mało komfortowe bo potrzeba jeszcze czegoś takiego jak przesunięcie krzywej grzewczej i wówczas mamy komfort w ogrzewaniu.W przedstawionym przypadku sterownik trzeba będzie równie często przestawiać co ręcznie kręcić zaworem więc sensu żadnego nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do termostatu pokojowego:

 

Z opisu w instrukcji wynika, że jest to zwykły termostat 2-punktowy ze stykami zwierno/rozwiernymi. Czyli po ustawieniu na regulatorze funkcji: sterowanie Pokojowe i pogodowe, jeśli krzywa grzewcza będzie za niska termostat zewrze styki i najprawdopodobniej otworzy zawór na FULL.

 

Nowoczesne i zarazem droższe regulatory posiadają zamiast zwykłego termostatu pokojowego, termostaty z czujnikiem który wprowadza korektę do krzywej grzewczej. Obniżając ją bądź podwyższając.

 

Na twoim miejscu zostawił bym sam regulator bez czujnika pokojowego. Wprowadził kilka krzywych, a w sezonie grzewczym dobierając i zmieniając krzywe dobierzesz odpowiednią.

Nie tak to działa.

 

Nie ma takiego pojęcia jak otwieranie zaworu na FULL (oprócz stanów alarmowych).

Termostat pokojowy ma tylko wpływ na to do jakiej temperatury dąży sterownik (normalnej czy obniżonej). A to czy zawór się otworzy czy zamknie, czy na FULL czy tylko trochę, zależy od wielu innych czynników (głównie od aktualnej temperatury wody w kotle).

 

Po to jest ten termostat pokojowy, żeby za bardzo nie gmerać w krzywych grzewczych. Po prostu nie da sie ich ustawić idealnie i TYLKO DLATEGO wymyślono, że pomożemy sobie termostatem pokojowym.

Idea jest taka - ustawiamy najlepszą krzywą grzewczą jaka pasuje i już jej więcej nie ruszamy - jej niedoskonałości załatwia termostat pokojowy.

 

A oto cytat z instrukcji tego sterownika:

 

"STEROWANIE POKOJOWE - sterownik utrzymuje zadaną temperaturę

zaworu do momentu, aż regulator pokojowy da sygnał o dogrzaniu

pomieszczenia (rozwarcie styku). Wtedy temperatura zadana zostanie

obniżona o ustawioną wartość temperatury dla parametru OBNIŻENIE

POKOJOWKI (w menu instalatora). Obniżona temperatura zadana nie

będzie wyświetlana na ekranie głównym sterownika."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam tego regulatora + sterownik pokojowy, chociaż po dobrym ustawieniu krzywej jest sterownik pokojowy jest praktycznie niepotrzebny.

Krzywa tworzy się po wpisaniu odpowiadających temperaturze na zewnątrz temperatur wody w obiegu grzejnikowym i myślę że dla każdego domu będzie inna zależna np. od sposobu grzania, ocieplenia itp.

Są tylko trzy punkty do stworzenia krzywej 20, 0 i -20 stopni ale nie zauważyłem jakiś problemów z tym związanych, zresztą gdyby było coś nie tak można szybko podnieść lub obniżyć temperatury w całym zakresie krzywej za pomocą pokrętła sterownika ST-430 . Zresztą wszystko jest w instrukcji. Ja na ten sterownik po jednym sezonie grzewczym nie narzekam są pewnie lepsze ale tez droższe a ten na razie daje sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą wszystko jest w instrukcji. Ja na ten sterownik po jednym sezonie grzewczym nie narzekam są pewnie lepsze ale tez droższe a ten na razie daje sobie radę.

Witam dziękuje za odpowiedź w mym temacie fajnie jak ktoś ma taki sterownik to wtedy można wymienić się doświadczeniami . Niestety producent w dwóch instrukcjach podaje całkiem co innego odnośnie temperatur krzywych. Chyba że jest to spowodowane wersją danego modelu lub błędem w druku u mnie przy włączeniu pokazuje wersje 020. Na razie też jestem zadowolony mam nadzieje że posłuży a co do krzywej to pokrętłem przestawiając w menu głównym to zmienię od razu krzywą grzewczą bez wchodzenia w charakterystykę pogodową?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ustawione sterowanie pogodowe lub pogodowe + pokojówka w opcjach to pokrętłem podwyższasz lub obniżasz całą charakterystykę bez wchodzenia w opcje sterownika. Najpierw trzeba tą charakterystykę dla swojego domu wstępnie ustawić żeby nie kręcić potem bez przerwy ustawieniami temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wersję 17 softu i nie ma tam temperatury obniżenia np. o jakąś konkretną wartość więc muszę jak sie zmienią warunki pogodowe ustawiać temperaturę pokojówki. No ogół zmieniam na taką o 5 stopni niższą niż ta co co wynika z charakterystyki.

Nie wiem jak w nowszych wersjach oprogramowania bo mieli to zmienić.

Jednak tak jak napisałem wcześniej jak się uda dobrze ustalić charakterystykę to w w zimę(w okresach przejściowych gorzej) na samym sterowaniu pogodowym u mnie temperatura zmienia się przy paleniu ciągłym w zakresie 21-22 stopnie(ustawione 22) i praktycznie nie występują obniżenia przez pokojówkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zamontowałem również st 430 i mam 2 pytania.

Przy ustalaniu krzywej dla -20,0 i +20 ustawiłem wstępnie 60-40-20 st.C . Jeśli przy -10 bedzie za zimno w domu to podnieść parametr dla 0 czy -20st.? Jak to korygujecie?

I 2 pytanie- mam zawór 3D a ochrona powrotu jest niezależna i stanowi osobny obieg. Co zrobić z czujką ochrony powrotu w st 430? Wyłączyć funkcje ochrony czy też wykorzystać w inny sposób ten czujnik?

pozdr.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłem zadowolony z ustawień przy temperaturze zewnętrznej 0 to kręciłem -20 żeby zmienić krzywa przy -10, co do czujnika powrotu to chyba jest jakieś zabezpieczenie temperaturowe na nim więc chyba warto go wpiąć i wtedy otworzy Ci 3D jeśli wzrośnie temp. powrotu do kotła za bardzo.

Edytowane przez yareka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wczoraj były pierwsze testy st 430.

Mam sterownie pogodowe i jesli wyswietla się temp zadana to zmieniając ją zmienia się cała krzywa?

Pompę mam na razie podpiętą do sterownika kotła i wydaje mi ,że potrzebne jest wpięcie jej jedynie w przypadku zastosowania w st430 regulatora pokojowego.Czy mam rację?

W menu jest taki pkt. temp.zadana -załącz-wyłącz.Czy przy sterowaniu pogodowym ma to jakieś znaczenie czy jest zał. czy wył.?

pozdr.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji mamy tak:

UWAGA: jeżeli sterownik zaworu działa równocześnie na wspólnym obiegu ze sterownikiem kotła, pompę należy podłączyć ze sterownika kotła (wyjście pompy z regulatora ST-430 pozostanie bez podłączenia).

 

Jeśli dobrze rozumiem to pompa pozostaje w sterowniku kotła? Nie rozumiem tylko dlaczego nie może być w st430?

O ile obniżacie temp w przypadku sterowania pogodowo-pokojowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.