Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zmniejszyć Temperaturę Wody Zasilającej Węrzownicę


peppers

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Forumowiczów. Chciałbym zmniejszyć temperaturę wody, która zasila wężownicę w bojlerze.

1. chodzi mi o to aby mieć niższą temperaturę wody z bojlera, bo jak mam kocioł ustawiony na 65 to i woda w bojlerze ma około 65. Chciałbym np. ustawić kocioł na 70 a wodę w bojlerze mieć około 45 stopni. Zastanawiałem się aby wstawić na zasilaniu wężownicy zawór z kapilarą taki jak przy systemie podłogowym (zawór na zasilaniu CWU, a kapilara na bojlerze)

2. gdzie wstawić jakieś zawory aby latem nie grzać CO, a tylko CWU (hydraulik mówił, że wystarczy zakręcić na grzejnikach zawory termostatyczne i będzie ok. Czy to wystarczy?

 

W załączniku foto instalacji i opis do niej

1. zasilanie CO

2. czujnik temperatury CO

3. pompa CWU

4. pompa CO

5. zawór czterodrożny z siłownikiem

6. czujnik temperatury wody zasilania na wyjściu z kotła

7. zasilanie CWU wężownicy

8. powrót CO

9. powrót CWU z wężownicy

10. zasilanie drugiej wężownicy powrót i zasilanie z Solarów

 

Z góry dziękuję za porady i wskazówki.

post-18443-0-76842500-1301665653_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli masz oddzielną pompę do Cwu to nie wystarczy czujnik w bojlerze podpięty do sterownika kotła?Ustawisz sobie temp Cwu np.45 st i po jej osiągnięciu sterownik kotła wyłączy pompę Cwu , jeśli temperatura Cwu spadnie o zadaną histerezę to sterownik ponownie włączy pompę .Aby nie grzać latem Co wystarczy zakręcić zawór czterodrogowy tylko instalacja musi być prawidłowo wykonana tzn naczynie wzbiorcze musi być wpiete przed zaworem a tu tego nie widać i zamknąć dopływ przed zaworem różnicowym do obejścia grawitacyjnego tylko tam tez nie ma zaworu do takiego odciecia. http://tech-pol.pl/produkty/przylacza-pompy-z-zaworem-roznicowym-zr.html

Filtrów przed pompami też chyba nie ma .

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Forumowiczów. Chciałbym zmniejszyć temperaturę wody, która zasila wężownicę w bojlerze.

1. chodzi mi o to aby mieć niższą temperaturę wody z bojlera, bo jak mam kocioł ustawiony na 65 to i woda w bojlerze ma około 65. Chciałbym np. ustawić kocioł na 70 a wodę w bojlerze mieć około 45 stopni. Zastanawiałem się aby wstawić na zasilaniu wężownicy zawór z kapilarą taki jak przy systemie podłogowym (zawór na zasilaniu CWU, a kapilara na bojlerze)

2. gdzie wstawić jakieś zawory aby latem nie grzać CO, a tylko CWU (hydraulik mówił, że wystarczy zakręcić na grzejnikach zawory termostatyczne i będzie ok. Czy to wystarczy?

 

W załączniku foto instalacji i opis do niej

1. zasilanie CO

2. czujnik temperatury CO

3. pompa CWU

4. pompa CO

5. zawór czterodrożny z siłownikiem

6. czujnik temperatury wody zasilania na wyjściu z kotła

7. zasilanie CWU wężownicy

8. powrót CO

9. powrót CWU z wężownicy

10. zasilanie drugiej wężownicy powrót i zasilanie z Solarów

 

Z góry dziękuję za porady i wskazówki.

 

Witam

Wydaje mi się ze to jest układ otwarty

A jezeli tak to ten hydraulik się nie popisał lub instalacja zrobiona na oszczędności.

Najprostsze rozwiazanie dla wody CWU to zawór trójdrogowy (termostatyczny zawór mieszający)

Prawidłowo w bojlerze woda powinna być 65*C ze względu na bakterie legionelli i dlatego stosuje się taki zawór i wodą jest taka jaką sobie ustawimy na zaworze.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa zalecana tempertaura wody użytkowej 55 st przy wyższej temperturze skarca się sprawność i żywotność zasobnika cwu. Likwidacja bakterii legionelli to tylko czasowe przegrzewanie. Układ wydaje się być podłączony w miarę prawidłowo brak tylko sterowania na to wyglada że jest źle podłączone sterowanie.

Edytowane przez SanitSystem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ręce mi się troche trzęsą, bo widzę 21,2 na termometrze. Ale może da się przeczytać...

Rzeczywiście projektant nie był zbyt rozrzutny i koledzy mieli co wytykać.

 

Najważniejsze z tych a potrzebne to:

1. Zawór zwrotny w obwodzie CWU (najlepiej sprężynowy z mosiężnym grzybkiem) - pozwoli obniżyć temperaturę cwu [pod warunkiem, że pompa cwu się wyłącza czyli ma czujnik na cwu]

2. Jeśli układ otwarty - bezpośrednie calowe połączenie z kotła do zbiornika - pozwoli odciąć bezpiecznie układ c.o. w lecie (ten zawór różnicowy to bym wywalił)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt nie stosuje zaworów trójdrogowych na wyjście z CWU termostatycznych ? Przecież to wygoda i koszt (150zł) niewielki.

Każdy kombinuje z ustawieniami sterowników na CWU .Oczywiście takie funkcje też trzeba mieć ustawione ale tutaj jest czysty przykład w jaki prosty sposób kolega nie może sobie poradzić bo hydraulik był jaki był .Gdyby o tym pomyślał to nie ma problemu.

No ale też nie mielibyśmy o czym pisać

U mojego sąsiada jest taka instalacja jak chce boiler w lato zagrzac to w domu też jest gorąco poniewaz miejscowy fachowiec tak zrobił.I sąsiad jest przekonany że tak ma być i nie da się zrobić inaczej.Nic dodać nic ująć.

A jeżeli chodzi o żywotność bojlera to ja w zeszłym roku wymieniłem na większy po 17 latach całkiem sprawny z elektrometu i temperatura zawsze była 70*C

Teraz służy jako zbiornik werównawczy.

U kolegi tez nie widzę zbiornika wyrównawczego przed zaworem 4d chyba ze jest a mnie padlo na oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Dodam obwód jest otwarty (zbiornik wyrównawczy znajduje się na strychu). Proszę o dokładną instrukcję jaki element i w jakim miejscu zamontować i co przerobić. Wasze porady przekaże hydraulikowi i zlecę mu przerobienie, tylko proszę sugerować się cenami. Nie jestem aż taki bogaty żeby wkładać jeszcze około 1500 zł. Z góry dziękuję.

 

PS

 

1. Zawór zwrotny w obwodzie CWU (najlepiej sprężynowy z mosiężnym grzybkiem) - pozwoli obniżyć temperaturę cwu [pod warunkiem, że pompa cwu się wyłącza czyli ma czujnik na cwu]

Pompa CWU się wyłącza (steruje nią sterownik z kotła)

Edytowane przez peppers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki zawór zwrotny jak na rysunku 1 " wstawić za pompą nr3

zawor_zwrotny_sr.jpg?topSsid=e5247706a3d020737b472893274d8dc0

zawór różnicowy najlepiej wywalić

przed pompami przydały by się filtry siakowe

widzę, żę siłownik jeszcze nie podłączony

by uniknąć rozczarowania po podłożeniu trzeba zamontować większy zawór 4d (DN40) i obieg kotłowy wykonać bez redukcji średnicy w 6/4' bo mi to na taką średnice wyglądają te trójniki. Zminimalizować ilość kolan po drodze.

naczynie otwarte tez powinno być wpięte przed zaworem 4d co najmniej 1' rurą

i tak jak pisze robogaz zawór termostatyczny mógłby sie przydać na wyjściu z cwu pozwoli ci to lepiej wykorzystać solary i nie martwić się o nadmiar ciepła z nich i poparzenie użytkowników.

tyle co ja widzę resztę nich dopiszą inni

 

ps: dorzucił bym jeszcze ciepłomierz dla jasności umysłu i racjonalności działań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wymontuję ten zawór różnicowy to co będzie jak zabraknie prądu, którędy pójdzie woda z grawitacji.

zdjęcie stare z jesieni, siłownik po paru problemach ze sterowaniem z kotła śmiga OKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dalsza część instalacji pozwala na grawitacje to można go ostawić, ale jak masz rozdzielacze i pex 16 do grzejników to zapomnij o grawitacji, a zawór może puszczać wodę i powodować więcej problemów niż pożytku

a na brak prądu zrób podłączenie naczynia tak jak należy.

"śmiga OKI" tzn lata góra dół, czy stoi nieruchomo w różnych pozycjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozumiem, że mam wywalić ten zielony zawór (patrz foto) i pociągnąć wyżej rurę bezpośrednio do naczynia wyrównawczego, Czy może być podłączone do tego ,które jest obecnie na strychu i ma przelew do kanalizy, a rurę 2 połączyć bezpośrednio z rurą 1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dalsza część instalacji pozwala na grawitacje to można go ostawić, ale jak masz rozdzielacze i pex 16 do grzejników to zapomnij o grawitacji, a zawór może puszczać wodę i powodować więcej problemów niż pożytku

a na brak prądu zrób podłączenie naczynia tak jak należy.

"śmiga OKI" tzn lata góra dół, czy stoi nieruchomo w różnych pozycjach?

 

"śmiga OKI" tzn lata góra dół, czy stoi nieruchomo w różnych pozycjach?

nie rozumiem o co chodzi możesz mi trochę naświetlić , bo mam tak - kiedy w domu jest ciepło ustawione termostaty na grzejnikach około 21 to siłownik zamyka zawór 4 drożny a jak temperatura spadnie do około 19,5 to siłownik otwiera na maxa lub do połowy ten zawór. W zimie nie było problemów ani razu piec na wygasł samoistnie choć potrafił stać do 2 godzin. Teraz nawet jak nie było około 7 godzin prądu bez problemu rozpalił się z żaru jaki miał w retorcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się otworzy to jest otwarty do czasu grzania w domu jak w domu dojdzie temperatura to zamyka się. czasem nawet do 40 minut jest zamknięty lub otwarty a czasem jak w domu się szybko wychłodzi (dzieci pootwierają okna ) to reaguje szybko i otwiera zawór 4 drożny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to pracujesz prawidłowo

i nie będę już dopytywał gdzie zamontowany czujnik powrotu:D

 

 

co do przeróbek, to jak instalacja nie pozwala na grawitacje to bym wywalił ten różnicowy i podpiął tam naczynie (ale też nie po 20 kolanach 90' po drodze)

no i ten zaworek sprężynowy za pompą cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnym wykonaniu instalacji grawitacja działa, sprawdzone. Jak nie było prądu i nie działały pompy i siłownik na zaworze 4 drożnym to szło wszystko przez zawór na grzejniki i było ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aby latem ciepła woda nie szła na kaloryfery musisz dac zawory kulowe na zaworze różnicowym ( najlepiei przed zaworem i za zaworem co pozwoli zdemontowac zawór np. w razie jego uszkodzenia bez konieczności spuszczanie wody z instalacji ) żeby odciąć przejście grawitacyjne.Zawór czterodrogowy powinien zostac automatycznie zamknięty przez regulator pogodowy jak ten przejdzie w tryb lato.W takiej sytuacji jak na zdjęciu bez zaworów odcinających grawitację po zamknięciu przez sterownik zaworu czterodrogowego woda bedzie szła grawitacyjnie przez zawór różnicowy i dlatego trzeba tp przejćcie na lato zakrecic zaworem kulowym a na zime odkrecić na wypadek np. braku prądu i palenia awaryjnego z wykorzystaniem grawitacji.Jeśli chodzi o temperatury wody w Cwu to ja nie mam żadnych zaworów zwrotnych i temperatura wody nie przekracza zadanej ale mam zasobnik Cwu stojacy co utrudnia przejscie grawitacyjne.Ustaw na sterowniku kotła temperature Cwu te 45 st i jesłi bedzie rosła to zastosuj zawór sugerowany przez kolegów.

Przy takim podłączeniu naczynie wzbiorcze musi byc prawidłowo wpiete czyli bezpośrednio z kotła a tego na tym zdjeciu nie widac

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie hydraulik podpiął mi te naczynie gdzieś od grzejnika na samej górze, Czy jak wyprowadzę rurę bezpośrednio z kotła do tego starego naczynia ( zaślepić dojście do naczynia od grzejnik) to będzie dobrze, czy trzeba montować na samej górze nowe naczynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ostatnio był u mnie hydraulik. Wspomniałem mu o waszych sugestiach i o tym że zbiornik wyrównawczy jest źle zamontowany. Hydraulik stwierdził, że zbiornik jest zamontowany na powrocie i tak jest dobrze i dał mi zapewnienie, że nie ma powodów do paniki w razie zagotowania wody w kotle. Sam nie wiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to zrobili tę normę, żeby było bezpiecznie.

Jak zrobisz inaczej to nie znaczy, że zagotowanie od razu prowadzi do wybuchu (może to nawet wystąpić rzadko).

Ale szansa na to jest wtedy dużo większa. To jest takie chłopskie: "Oj tam, będzie".

Jestem zwolennikiem zrobienia porządnie i tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.