Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja, Zawór 3-Drogowy, Kocioł Gazowy I Solary


Marcusss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów i od razu o radę pytam...

 

Mam taki kłopot: hydraulik zainstalował u mnie piec kondensacyjny (do CO i CWU) i spiął, go we współpracy z solarami Hewalexa. Zasobnik z CWU jest zasilany z solarów i z kotła, a na wyjściu ciepłej wody zastosował zawór 3-drogowy (podpięty prawidłowo w sensie wejścia ciepłej i zimniej wody). Problem pojawia się gdy solary podniosą mi temperaturę wody w zasobniku powyżej 60 st. - jakby przestaje wtedy działać cyrkulacja i na górze musze czekać na ciepłą wodę ok 1 - 1.15 minuty (oczywiście pomimo pracy pompy cyrkulacyjnej). Praktycznie tyle samo czekam, gdy odłączę pompę cyrkulacyjną. I teraz jeżeli ustawię temperaturę na zaworze 3-drogowym na 60 st. C, to wszystko działa prawie ok, ale wodą można się poparzyć. Dodatkowo zauważyłem, że przed odkręceniem ciepłej wody temperatura rury od cyrkulacji jest bardzo ciepła, natomiast gdy odkręcę ciepłą wodę robi się coraz zimniejsza, potem całkiem zimna, a potem z powrotem ciepła jak przed otwarciem. W kranie zaś przez ok minutę mam bardzo chłodną wodę a potem już normalnie ciepłą.

Hydraulik kompletnie nie ma pojęcia dlaczego tak się dzieje (i uważa że to już nie jego problem bo jego zdaniem wszystko jest dobrze zrobione), a ja tym bardziej nie mam pojęcia co jest grane. Instalacja jest podpięta do zasobnika zgodnie ze schematem na zasobniku (czyli wejście ciepłej wody z kotła i solarów, wejście zimnej wody oraz podłączenie cyrkulacji itd. jest ok.).

Problem ten nie istnieje gdy temperatura wody z zasobniku jest ustawiona np. na 45 st. C. (np. w zimie kiedy solary nie praktycznie pracują) - wówczas cyrkulacja działa tak jak powinna.

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Marcus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja CWU z zaworem termostatycznym działa nieco inaczej. Wszystko jest dobrze do puki woda z bojlera ma niższą temp. od nastawionej na zaworze. Jeżeli jest większa to zawór próbuje "dolać" zimnej ale czasem nie ma skąd jej wziąć. W załączniku daję schemat cyrkulacji w której woda krąży w obrębie zaworu mieszającego jako zimna a zwór dobiera ciepłej dla utrzymania temp. umożliwiając obieg przez bojler.

CYRK. Z ZAW. MIE..pdf

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest cel tego zaworu 3D na wyjściu ciepłej wody?

Wg opinii hydraulika, celem zaworu jest zabezpieczenie użytkownika przed poparzeniem. Czyli w sytuacji gdy solary doładują np. 80 st. C, to zawór ten ma domieszać zimnej wody aby obizyć temperaturę CWU do ustawionej na zaworze 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja CWU z zaworem termostatycznym działa nieco inaczej. Wszystko jest dobrze do puki woda z bojlera ma niższą temp. od nastawionej na zaworze. Jeżeli jest większa to zawór próbuje "dolać" zimnej ale czasem nie ma skąd jej wziąć. W załączniku daję schemat cyrkulacji w której woda krąży w obrębie zaworu mieszającego jako zimna a zwór dobiera ciepłej dla utrzymania temp. umożliwiając obieg przez bojler.

 

Dziękuje - pokażę mojemu "fachowcowi" i zobaczymy co powie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.